» »

Ukraden telefon

Ukraden telefon

roki22 ::

Pozdravljeni
Pred kakšnimi 10 dnevi so mi ukradli mobitel znamke: Nokia c6
Zanima me če prijavim policiji ali ga lahko izsledijo..zanima me po kakšnih metodah izsledijo,zaznajo kje se giblje ukraden telefon.kaj pa v primeru..Če kdo kaj več ve o temu lepo prosim da razloži.
-In pravzaprav a ni tako da useh telefonov nemorjo izsledit..da le nekatere lahko(izjeme).Lp!

cordoba ::

Kolikor je meni znano, če tisti , ki ima tvoj telefon vstavi naročniški sim, potem bo izsledljiv. Rabiš pa id telefona, pa v vsake primeru kliči policijo, sem že slišal za primere, da so jih dobili nazaj.

blackbfm ::

čim se tel poveže na omrežje, je izsledljiv in to relativno natančno, samo policiji se ne da jebat in iskat...tako da raje čakajo da kdo (če sploh) vtakne not naročniško sim da imajo manj dela.

včasih so ukradenim telefonom spreminjali imei kodo, tako da ni bil več izsledljiv...nevem kako je danes s tem

Pro_moted ::

Nič ne javlaš policiji! Greš najprej do mobilnega operaterja kjer imaš pogodbo vezano, pa jim rečeš da so ti ukradli telefon in bi rad da mu sledijo. Potem bodo ti pa povedali da bodo telefon sledili 3 mesece, nakar pa moraš it ponovno podalšat če še telefona vedno ne boš dobil. Če se bo telefon uporabil v operaterjevem omrežju, potem boš po pošti dobil javljeno kdaj se je telefon uporabil. S titim papirom, ki boš ga dobil pa greš nato na policijo in prijaviš ukraden telefon.
Zako sem jaz tatvino rešil lani, oz. sem tudi šel prvo na policijo pa so me odslovili, s temi napotki.
Lp
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

EdoK ::

Poznam primer, ko so telefon našli v Makedoniji in ga vrnili lastniku. Detajlov na žalost ne poznam. Po zgoraj opisanem postopku, ga po mojem niso mogli najti. Ne bo nič narobe, če najprej pokličeš operaterja in preveriš, menda imajo utečen postopek za take primere. Me zanima kako boš izpeljal zadevo. Sporoči nam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: EdoK ()

LitralSM ::

Pro_moted je izjavil:

Nič ne javlaš policiji! Greš najprej do mobilnega operaterja kjer imaš pogodbo vezano, pa jim rečeš da so ti ukradli telefon in bi rad da mu sledijo. Potem bodo ti pa povedali da bodo telefon sledili 3 mesece, nakar pa moraš it ponovno podalšat če še telefona vedno ne boš dobil. Če se bo telefon uporabil v operaterjevem omrežju, potem boš po pošti dobil javljeno kdaj se je telefon uporabil. S titim papirom, ki boš ga dobil pa greš nato na policijo in prijaviš ukraden telefon.
Zako sem jaz tatvino rešil lani, oz. sem tudi šel prvo na policijo pa so me odslovili, s temi napotki.
Lp

Meni pa teta za salterjem na Mobitelu rekla, da ne morejo nič, dokler ne prijavim plavim. Plavi ukrepali, čez dva meseca prejmem obvestilo od Mobitela, da niso mogli poiskati telefona, ker sim kartica, ki je facepalm bila kupljena pri njih, ko sem se vezal na naročnino facepalm ni bila nikoli vstavljena v ukraden telefon. Seveda čez teden prejmem klic od plavih da so našli telefon. Facepalm

Dosan ::

Sicer je tega že precej let, ampak ko so ga meni nazadnje ukradli se je blokiralo sim (ne pa telefona) pri operaterju, potem pa na policijo. Klic čez ~pol leta s policije in vrnjen telefon (z bonusom par prask in kakšno nago babo za ozadje).

Vzdevek ::

Točno tako, brez policijskega zapisnika zadeve ni mogoče slediti. Razen če si imel kakšen app proti kraji mobitela.
Prijavi policiji potem pa operaterju.

Pro_moted ::

Vzdevek je izjavil:

Točno tako, brez policijskega zapisnika zadeve ni mogoče slediti. Razen če si imel kakšen app proti kraji mobitela.
Prijavi policiji potem pa operaterju.


Sledijo preko IMEI številke.No, naj pokliče pa bo videl kako pa kaj.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

[D]emon ::

Skupaj s papirji, ki dokazujejo, da si ti lastnik telefona (IMEI cifra in ostala papirologija) se zglasis na policijski postaji, poves, da je bil telefon ukraden, podpises zapisnik ter cakas. IMEI stevilke ni tako enostavno fejknit, jo bo pa telefon transmittal vsakic, ko se poveze v omrezje, tudi ce bo nepridiprav menjal sim kartico.

Operaterji pa brez podane ovadbe na policiji ne bodo delali nic.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

first_line ::

[D]emon je izjavil:

Skupaj s papirji, ki dokazujejo, da si ti lastnik telefona (IMEI cifra in ostala papirologija) se zglasis na policijski postaji, poves, da je bil telefon ukraden, podpises zapisnik ter cakas. IMEI stevilke ni tako enostavno fejknit, jo bo pa telefon transmittal vsakic, ko se poveze v omrezje, tudi ce bo nepridiprav menjal sim kartico.

Operaterji pa brez podane ovadbe na policiji ne bodo delali nic.


Na Androidu jo lepo preflešaš, na Symbianu je bilo še lažje. Za iFon pa Windowse pa ne poznam ker ne uporabljam, a verjetno isto ni težav.

[D]emon ::

Ja, preflesas tisto, ki jo sistem kaze. Kar pa ni nujno enako tisti, ki jo sistem transmitta v omrezje. ;)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Invictus ::

Vsako krajo je treba prijavit policiji. Tako dobiš papir da lahko kdorkoli drugi karkoli ukrepa v zvezi z ukradenim artiklom.

In seveda če prijaviš lažno krajo, si tudi kazensko odgovoren.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ted ::

Recimo da nekdo ukrade telefon na Mobitel omrežju, odstrani SIM in vstavi SIM Simobila. V tem primeru ti sledenje Mobitela ne pomaga ker telefonov IMEI ne bo viden v Mobitelovem omrežju. Sklepam, da na podlagi prijave policija zahteva sledenje določenega IMEI-a od vseh operaterjev, ne le enega.
Mah...

[D]emon ::

Ted je izjavil:

Sklepam, da na podlagi prijave policija zahteva sledenje določenega IMEI-a od vseh operaterjev, ne le enega.


Seveda. Kolegu je bil odtujen iPhone, IMEI stevilko so sledili vsi operaterji, po pol leta ga je dobil nazaj.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

creator2 ::

Ko je kolegu zmankau telefon, je moral na policijo z ID telefona ki ga je meu na škatli.. dobil ga je nazaj čez 2 mesca.. izsledi se pa lahko kadarkoli je prikloplen, ker ma vsak telefon svoj oddajnik.

Pečo89 ::

Sodelovcu so ksne 2 mesca nazaj ukradel telefon...Takoj je šel k svojemu operaterju (Simobil), kjer so zablokirali SIM... Moral je nekaj plačati za novo Sim mislim da je rekel par 10e da so mu vse zrital...
No telefona še ni dobil ...Na simobilu mu je rekla če bo Sim uporabljena ga bodo takoj nasli...
Na policijo pa kokr vem ni šel...

Ja mel pa je neki Samsung 2 let starga.. Pa še počen display mel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pečo89 ()

LitralSM ::

[D]emon je izjavil:

Ted je izjavil:

Sklepam, da na podlagi prijave policija zahteva sledenje določenega IMEI-a od vseh operaterjev, ne le enega.


Seveda. Kolegu je bil odtujen iPhone, IMEI stevilko so sledili vsi operaterji, po pol leta ga je dobil nazaj.

A IMHO samo v Sloveniji. Če telefon oddaš v tujino oz. ga razprodaš po delih v tujino, ti ne može niko ništa. V Veliki Britaniji sicer na nek način onemogočijo rabo telefona pri njih, vkolikor je ukraden, za drugod pa mi ni znano.

Mehmed ::

LitralSM je izjavil:


Meni pa teta za salterjem na Mobitelu rekla, da ne morejo nič, dokler ne prijavim plavim. Plavi ukrepali, čez dva meseca prejmem obvestilo od Mobitela, da niso mogli poiskati telefona, ker sim kartica, ki je facepalm bila kupljena pri njih, ko sem se vezal na naročnino facepalm ni bila nikoli vstavljena v ukraden telefon. Seveda čez teden prejmem klic od plavih da so našli telefon. Facepalm


Ne stekam tega glede sim, sej iskali bi ga po imei.
Razen ce bi vso embalazo vrgel stran prej pa ga ne bi vedel...

LitralSM ::

Brez skrbi, tudi jaz nisem nič štekal, ko sem prejel njihovo pismo. Pisalo je samo, da moja SIM kartica ni bila nikoli vstavljena v manjkajoči mobilnik in tako niso mogli najt mobilnika.

Mehmed ::

Ok, ce vrzes vso embalazo stran pa ne ves imei, obenem pa telefon ni imel nikoli sim not, da bi ga prek tega zgruntali, potem razumem.
Ce ni tako pa ne vem kaj mutijo.

[D]emon ::

LitralSM je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Ted je izjavil:

Sklepam, da na podlagi prijave policija zahteva sledenje določenega IMEI-a od vseh operaterjev, ne le enega.


Seveda. Kolegu je bil odtujen iPhone, IMEI stevilko so sledili vsi operaterji, po pol leta ga je dobil nazaj.

A IMHO samo v Sloveniji. Če telefon oddaš v tujino oz. ga razprodaš po delih v tujino, ti ne može niko ništa. V Veliki Britaniji sicer na nek način onemogočijo rabo telefona pri njih, vkolikor je ukraden, za drugod pa mi ni znano.


No, kolega je iPhoneta dobil nazaj mislim da od madzarske policije. Je pa mozna blokada na osnovi IMEI stevilke tudi pri nas.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

roki22 ::

po (različnih) odgovorih sklepam da v primeru če je nepridiprav zamnejal sim kartico z sim kartico nekega drugega operaterja moj mobitel nebodo nikoli našli.Oziroma če so zmanejali mojo sim kartico-ki je imela naročnino z sim kartico breznaročnine prav tako nebodo mogli izslediti

pa še en problem imam ker sem papirologijo zmetal stran..tako rekoč je potem moj mobitel izgubljen...:|

hvala vam za use odgovore.Lp!

Hayabusa ::

Račun in podobno se vedno spravi (just in case).
Če veš kdaj si ga kupil, ti bodo v trgovini našli dvojnik računa skupaj z imei kodo.

Noben tata ne bo uporabljal v telefonu ukradeno simko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

[D]emon ::

roki22 je izjavil:

po (različnih) odgovorih sklepam da v primeru če je nepridiprav zamnejal sim kartico z sim kartico nekega drugega operaterja moj mobitel nebodo nikoli našli.Oziroma če so zmanejali mojo sim kartico-ki je imela naročnino z sim kartico breznaročnine prav tako nebodo mogli izslediti


Bullshit, razen ce so spreminjali IMEI cifro, bo le-ta ostala ista. Ker si pa papirologijo zmetal stran, si se pac zafrknil. Have a nice day.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Hayabusa ::

Tako je, imei se postavi na črno listo, ukradena simka se itak zablokira.

LitralSM ::

Telefon po vsej verjetnosti bodo našli, to kar si pa ti omenil(YesMan) pa izgovor ponudnika mobilnih storitev, da ti pošlje pismo z veliko reklamo za nov mobitel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LitralSM ()

Mehmed ::

YesMan, sicer ugibam, samo ce nucajo imei telefona, da ga najdejo v omrezju, tvoj telefon se je pa do vceraj prijavljal s svojim imei in tvojo sim, lahko verjetno najdejo ta imei v kakem logu. Sej tvojo cifro vejo.
Z operaterji domnevam da je tako, da je tebi na uslugo samo tvoj, policiji pa vsi. Ce se potem v tvojem telefonu znajde sim z narocnino je vsem lazje, ker jih pelje do narocnika. Ni pa to edini nacin, sej izpiski klicev, placevanja z moneto ipd. tudi veliko povejo.
Tvoj problem ni, da tehnicno ne bi bilo izvedljivo. Problem je, da je dosti dela za dosti nepomembno zadevo. Ce te kdaj ubijejo pa lahko tipa najdejo samo po tvojem telefonu, te izgubljeni papirji pa predplacniske sim ne bi bile noben problem.

Pro_moted ::

Mehmed je izjavil:

YesMan, sicer ugibam, samo ce nucajo imei telefona, da ga najdejo v omrezju, tvoj telefon se je pa do vceraj prijavljal s svojim imei in tvojo sim, lahko verjetno najdejo ta imei v kakem logu. Sej tvojo cifro vejo.
Z operaterji domnevam da je tako, da je tebi na uslugo samo tvoj, policiji pa vsi. Ce se potem v tvojem telefonu znajde sim z narocnino je vsem lazje, ker jih pelje do narocnika. Ni pa to edini nacin, sej izpiski klicev, placevanja z moneto ipd. tudi veliko povejo.
Tvoj problem ni, da tehnicno ne bi bilo izvedljivo. Problem je, da je dosti dela za dosti nepomembno zadevo. Ce te kdaj ubijejo pa lahko tipa najdejo samo po tvojem telefonu, te izgubljeni papirji pa predplacniske sim ne bi bile noben problem.


Ma fora je v tem , da policija ne išče telefona. Slediti mu operater, na pisno prošnjo lastnika. Vsaj pri Mobitelu je tako ( oz. je še bilo predlani ko so ga meni odtujili). Zdaj če je papirje vstran vrgel je malo hmm, slabo. Že če bi imel škatlo od telefona bi bilo vse drugače. Gor je itak IMEI napisan, se gre do operaterja in se zahteva sledenje. Sam sem tudi mislil da ga bo policija iskala ampak so me tam kar obrnili ven in napodili k operaterju. Ko pa bo telefon uporabljen, pa itak vejo s katero sim kartico je uporabljen in kdo je lastnik, potem se pa gre na policijo da izdajo pregon in gredo do lastnika sim kartice ki je bila vstavljena v telefon.
Meni so v 2eh mesecih rešli ( torej minla sta dva meseca od tatvine, pa da sem dobil nazaj telefon).
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Mehmed ::

Kar sm hotu rect je, da ti lahko zahtevas samo od svojega operaterja sledenje, policija pa od vseh operaterjev. Vsaj tako si predstavljam. Ce nimas imei te je lazje odpravit, ni pa to razlog, da se ne bi dalo najti. Samo nekaj ekstra dela vzame verjetno.

polde66 ::

Sam v vednost,
policija ne išče telefona poda pa zahtevek za iskanje po IMEI številki. Ob prijavi na policiji se s tega naslova pošlje Zahtevek za posredovanje podatkov o aktivnosti na vse slovenske operaterje. Če se v določenem roku zazna aktivnost, operater sporoči policiji. Policija potem prek tožilstva ponovno poda zahtevek, da se aktivnost še bolj skoncentrira. Če pride do aktivnosti v prvem delu je v drugem telefon garantirano najden. Le malo naivnežev še kupuje telefone brez papirjev. Razen seveda če se zadeve ne prodajo v tujino. Sim kartica pa se s strani operaterja takoj ob prijavi operaterju zablokira. Brez IMEI številke ni iskanja ampak samo podana kazenska ovadba zoper neznanega storilca seveda če gre za ukradeno, če gre za izgubljeno se policija s tem ne bo ubadala ker ne gre za kaznivo dejanje.
polde

Hayabusa ::

OP
Imaš predplačniški ali naročniški paket ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Mehmed ::

polde66 je izjavil:

Brez IMEI številke ni iskanja ampak samo podana kazenska ovadba zoper neznanega storilca


Z drugimi besedami; ce ukrades nekomu telefon mu ukradi se embalazo pa ga lahko mirno uporabljas.

polde66 ::

Ja ne vem kdo bo z računom in garancijskim listom okol hodu.
polde

johnb ::

Jaz ti lahko povem svojo izkušnjo. Meni so ga ukradli, zdej bo že skoraj mesec od tega na enem festivalu. Kar naekrat ga več nisem mel v žepu. Seveda sem takoj zablokiral sim. Šel sem na policijo, kjer smo naredili zapisnik. S tem zapisnikom sem SAM dal nalog za sledenjem IMEI vsem trem večjim operaterjem. Od mobitela sem že dobil eno pošto kjer so mi sporočili aktivnost, dal sem tudi nalog za detaljni račun, z zadevo se ukvarja tudi policija...zaenkrat ni kakšnega napredka...

Je pa že skor en mesec od kraje in če ga do sedaj nisem dobil, mislim da ni več možnosti da ga še kdaj vidim...sem pa naredil vse kar je bilo v moji moči....

Mcsin ::

Zadeva je sledeča... Ko prijaviš tatvino telefona na policiji, oni pošljejo zahtevek na operaterje (lahko to storiš tudi sam) če se telefon s to IMEI številko uporablja v njihovem omrežju. Vam bodo odgovorili samo DA ali NE. Policiji pa bodo dali še podatke uporabnika, če le ta uporablja naročniško SIM kartico. To se zgodi ponavadi, ko telefon od tatu kupi neka X oseba, ki ne ve da je okraden.

Če se v telefonu uporablja nenaročniška SIM kartica (torej uporabnik ni znan) pa policija po potrditvi od operaterjev, da se uporablja v njihovem omrežju, pošlje zaprosilo za sledenje prometa ukradenega telefona. To odobri preiskovalni sodnik, kar se pa zgodi izredno redko, saj gre za velik poseg v zasebnost (ponavadi "nedolžnega") zaradi 100-300 evrov vrednega telefona. Tako da prvo kot prvo, da bo sodnik sploh pomislil, da izda dovoljenje za sledenje telefona, mora biti ta vreden najmanj 500+ evrov, in še tu je vprašanje.

Vse skupaj pa traja 2 meseca minimum.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mcsin ()

Pro_moted ::

johnb je izjavil:

Jaz ti lahko povem svojo izkušnjo. Meni so ga ukradli, zdej bo že skoraj mesec od tega na enem festivalu. Kar naekrat ga več nisem mel v žepu. Seveda sem takoj zablokiral sim. Šel sem na policijo, kjer smo naredili zapisnik. S tem zapisnikom sem SAM dal nalog za sledenjem IMEI vsem trem večjim operaterjem. Od mobitela sem že dobil eno pošto kjer so mi sporočili aktivnost, dal sem tudi nalog za detaljni račun, z zadevo se ukvarja tudi policija...zaenkrat ni kakšnega napredka...

Je pa že skor en mesec od kraje in če ga do sedaj nisem dobil, mislim da ni več možnosti da ga še kdaj vidim...sem pa naredil vse kar je bilo v moji moči....


Jaz sem tudi že obupal, potem pa me en dan na lepem mati kliče na dopust, da me na policijski postaji telefon čaka. Po 2 mesecih nekje.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

LitralSM ::

Mcsin je izjavil:

Zadeva je sledeča... Ko prijaviš tatvino telefona na policiji, oni pošljejo zahtevek na operaterje (lahko to storiš tudi sam) če se telefon s to IMEI številko uporablja v njihovem omrežju. Vam bodo odgovorili samo DA ali NE. Policiji pa bodo dali še podatke uporabnika, če le ta uporablja naročniško SIM kartico. To se zgodi ponavadi, ko telefon od tatu kupi neka X oseba, ki ne ve da je okraden.

Če se v telefonu uporablja nenaročniška SIM kartica (torej uporabnik ni znan) pa policija po potrditvi od operaterjev, da se uporablja v njihovem omrežju, pošlje zaprosilo za sledenje prometa ukradenega telefona. To odobri preiskovalni sodnik, kar se pa zgodi izredno redko, saj gre za velik poseg v zasebnost (ponavadi "nedolžnega") zaradi 100-300 evrov vrednega telefona. Tako da prvo kot prvo, da bo sodnik sploh pomislil, da izda dovoljenje za sledenje telefona, mora biti ta vreden najmanj 500+ evrov, in še tu je vprašanje.

Vse skupaj pa traja 2 meseca minimum.

Kar pa ni težko reči, da je vreden več kot 500€, četudi se ga na trgu dobi za pol cene. Pomni! Ni na njih, da preiskujejo vrednost ukradenega, sploh če je v telefonu še SD kartica na njej pa vredni podatki.

Modri(dobesedno) bi temu rekli lažna prijava. Ampak ker ta isti plavi furajo na čase čudno logiko, jih lahko prosto ignoriraš. Ni na njih, da bodo ugotavljali nekaj, kar se jih ne tiče.

Mcsin ::

LitralSM je izjavil:


Kar pa ni težko reči, da je vreden več kot 500EUR, četudi se ga na trgu dobi za pol cene. Pomni! Ni na njih, da preiskujejo vrednost ukradenega, sploh če je v telefonu še SD kartica na njej pa vredni podatki.

Modri(dobesedno) bi temu rekli lažna prijava. Ampak ker ta isti plavi furajo na čase čudno logiko, jih lahko prosto ignoriraš. Ni na njih, da bodo ugotavljali nekaj, kar se jih ne tiče.


Dovoljenje izda sodnik, in tvoji čustveno vredni podatki pač tu ne igrajo nobene vloge. Ne ni njihovo delo, da preiskujejo vrednost ukradenega, je pa, oziroma v tem primeru delo sodnika, razsodnost sorazmernosti ukrepa sledenja prometa glede na dejansko škodo, pa čeprav si ti navedel vrednost telefona 10000 evrov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mcsin ()

LitralSM ::

Smo že prišli do ugotovitve, da v kolikor se modremu zazdi ukradena stvar prepoceni, zadeva sploh ne pride do sodnika.

[D]emon ::

Modri nima kej tuhtat a je zadeva prepoceni ce je prijavljena kot ukradena.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mcsin ::

LitralSM je izjavil:

Smo že prišli do ugotovitve, da v kolikor se modremu zazdi ukradena stvar prepoceni, zadeva sploh ne pride do sodnika.


Verjetno ima več izkušenj s preiskovalnim sodnikom in njegovim odločanjem kot ti, tako da čisto možno. Kmečke logike ne vmešavaj v zakonodajo, ker tam je ni (to ima svoje pluse kakor včasih tudi minuse).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako zafrkniti tistega,ki ti je ukradel mobitel (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8026105 (8018) nergac
»

Kakšna je šansa, da dobim svoj telefon nazaj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8327098 (10502) Mare2
»

izgubljen mobi

Oddelek: Mobilne tehnologije
275981 (4998) toplakd
»

Kako izsledit Android telefon (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
6629491 (27765) St235
»

Ukraden telefon

Oddelek: Loža
336416 (5531) Tody

Več podobnih tem