» »

počasen SSD sistemski disk

počasen SSD sistemski disk

«
1
2

cero ::

Potrebujem pomoč.
Pred pol leta sem nabavil SSD disk 64Gb, na začetku je delal super hitro, zdaj pa že kak mesec dela obupno počasi. Gor imam dve particiji na eni je naložen sistem druga pa je rezervirana s strani sistema. Sicer obe particije zasedajo ves prostor na disku, pazim pa da so prazne tja do 20 procentov (baje je to optimalno za delovanje SSD sikov). Poskusil sem z inštalacijo sistema na novo pa je ista stvar, poskusil sem tudi z win7 in win8..isto. Kakorkoli, ko se sistem zaganja je disk highest active time nabit na 100%, in tako ostane še kakih 5 minut po zagonu. Probal sem tudi v biosu nastavit ahci in navadno sata, tudi ni učinka.
Kaj mi predlagate, kako naj se lotim reševanja problema?

ST-777 ::

Kateri SSD? Kaj pokažejo meritve s CrystalDiskMark?

hojnikb ::

ja podatek o ssdju nebi škodu, pravtako o driverjih za čipset in čipset sam, na katerem je ssd.

Poženi as ssd in prilepi rezultate.
#brezpodpisa

cero ::

Disk je znamke crucial, model: CT064V4SSD2
Plata je:P8H67-M LE od asusa
chipset gor je:Intel® H67(B3)

AS SSD benchmark pravi takole:
sekvenčno branje 234MB/s pisanje 72MB/s
4k branje 17.69BM/s pisanje 5.3MB/s
4k-64thrd branje 17MB/s pisanje 1.95MB/s
acc time branje 0.225ms pisanje 0.726ms
točke branje 58 pisanje 14

ST-777 ::

Samsung ima za svoje SSD-je Magician Tool, kjer lahko nastaviš, da dela hitreje. Morda ima nekaj podobnega tudi Crucial. So pa uporabniki za tvoj model opazili podobne težave, kot jih opisuješ: http://www.newegg.ca/Product/Product.as...

jest10 ::

V4 je itak že v osnovi zelo počasen SSD

Aston_11 ::

Moj M4 tudi zadnjih 14 dni dela probleme in v biosu, ki ga ne prepozna in freeza ubuntuje. Firmware sem dal zadnji gor, pa nič pametnega.

cero ::

Ja sem ponoči naložil gor tanajnovejši firmware in dela 20% hitreje, vseeno pa se ne more primerjati s hitrostjo, ko je bil še nov. Skratka treba bo kupiti nov ssd, temu od cruciala ne pripisujejo več kot leto delovanja. kakšen SSD kapacitete 64GB pa priporočate. Ogledujem si INTEL 60 GB Serija 520 in KINGSTON V+200 60 GB. Prvi je cena 95€ drugi pa 75€, a je res taka razlika v preformansih in zanesljivosti, da upraviči razliko v ceni? Mogoče je še kakšen drugi model ki gapriporočate?

hojnikb ::

^^ m4 je drug tič kot v4, kjer imam tukaj opravka.

Torej V4. Zadeva je že v osnovi "Počasna" (phison kontroler pač). AMPAK takšnih švoh randon hitrosti nebi smel met. Rešitev ?
Vklopi AHCI (tako da bo ncq tudi aktiven), vklop trim. Potem poišči, če je morda kakšne nov firmware za njega. Ko vse to storiš, nared backup in nared secure erase diska (parted magic).
#brezpodpisa

Aston_11 ::

Je secure erase dovolj v smislu, da zbrišeš particije in narediš nove? Z Gparted v ubuntuju - recimo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

hojnikb ::

Ne, secure erase nima nobene veze z brisanjem partricij in full formatom. To je komanda, ki jo daš ssdju, ki "fizično" nastavi vse bloke na 1, torej ne rabijo brisanja ob ponovnem pisanju (kar je potreba pri ssdjih in to trim rešuje). Traja par sekund in skor vedno prinaša boost.
#brezpodpisa

cero ::

Trim imam uklopljem, secure erase mislim da je nardilo k sm nov firmware gor naložu. Rezultati pa so zdraj taki: sekvenčno branje 246 pisanje 91, random branje 196 pisanje 88, random 4kb branje 17 pisanje 29. Še vedno me zanima kaj priporočate na hitro za kupit Intel, Kingston, kaj drugega?

hojnikb ::

pojdi še v nastavitve od diska v device manager in vklopi enable write caching on this device (če že ni)

sicer pa kej bolš nebo no... phison sucks (when not implemented right)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

cero je izjavil:

Trim imam uklopljem, secure erase mislim da je nardilo k sm nov firmware gor naložu. Rezultati pa so zdraj taki: sekvenčno branje 246 pisanje 91, random branje 196 pisanje 88, random 4kb branje 17 pisanje 29. Še vedno me zanima kaj priporočate na hitro za kupit Intel, Kingston, kaj drugega?

samsung 840(pro, evo, vanilla -- po želji)
#brezpodpisa

Brias ::

tako kot je rekel hojnik ...

samsung 840

120gb

http://www.pctrgovina.com/trg/detajl.ph...

93 eur ...

hojnikb ::

samsung 840EVO še bolje >:D
#brezpodpisa

ST-777 ::

cero je izjavil:

Ogledujem si INTEL 60 GB Serija 520 in KINGSTON V+200 60 GB. Prvi je cena 95€ drugi pa 75€, a je res taka razlika v preformansih in zanesljivosti, da upraviči razliko v ceni? Mogoče je še kakšen drugi model ki gapriporočate?
Meritve kažejo, da je SSD z večjo kapaciteto hitrejši, pri enakem modelu. Priporočam Samsung 840, 120GB.

hojnikb ::

pa nared si uslugo in se izogni karkoli z sandforce (intel, kingston..)
#brezpodpisa

Brias ::

hojnikb je izjavil:

samsung 840EVO še bolje >:D



to se strinjam, ampak ce ze sedaj gleda od 75 - 93 eur ,....

je to to ...

Dr_M ::

Bedarija menjat obstojec SSD za drugega enake velikosti, ker ne bos nic pridobil. Metanje denarja stran.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Bedarija menjat obstojec SSD za drugega enake velikosti, ker ne bos nic pridobil. Metanje denarja stran.

pridobil bo na hitrosti in potencialno na kapaciteti, če kupi večji model.
#brezpodpisa

Dr_M ::

Pa saj pravim, da se menjat za enako velik SSD ne splaca. Za OS je tista hitrost BS.

hojnikb ::

seveda se splača menjat, če je obstoječ ssd šrot.

In ravno za OS so tiste hitrosti kjučnega pomena
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Srot je samo jmicron kontrolerji, ki so brez predpomnilnika.
Za OS kljucnega pomena...rotfl. :>

hojnikb ::

Velik šrot so tudi phison kontrolerji, sploh z slabim firmwareom (corsair nova2 anyone ?)
In ja , za odzivnost OS so ravno randon hitrosti kjučnega pomena. Sekvenčne hitrosti so skoraj irrelavent.
#brezpodpisa

ST-777 ::

Ko sem v Samsung Magician Tool nastavil na maximum reliability, je bila hitrost Random Write 4KB (QD=32): 4 MB/s. Hitrost pa se je precej povečala, ko sem nekaj minut kasneje nastavil na maximum performance in je znašala: 105 MB/s Random Write 4KB (QD=32) in 245 MB/s (Seq.)

Kdor ima Samsung SSD, naj zato prej premisli, kaj je za njega najpomembnejše, ko izbira nastavitve v Magician Tool.

hojnikb ::

pomoje tist maximum reliability izklop kakršno koli keširanje windowsa in uporabo internega rama od ssdja.
#brezpodpisa

Castiel ::

cero je izjavil:

Ja sem ponoči naložil gor tanajnovejši firmware in dela 20% hitreje, vseeno pa se ne more primerjati s hitrostjo, ko je bil še nov. Skratka treba bo kupiti nov ssd, temu od cruciala ne pripisujejo več kot leto delovanja. kakšen SSD kapacitete 64GB pa priporočate. Ogledujem si INTEL 60 GB Serija 520 in KINGSTON V+200 60 GB. Prvi je cena 95EUR drugi pa 75EUR, a je res taka razlika v preformansih in zanesljivosti, da upraviči razliko v ceni? Mogoče je še kakšen drugi model ki gapriporočate?



64 gb je absolutno premalo. Očitno si ga preveč zapolnil in zato dela počasi. Ni to nek rocket science, splošno znano je, da ssdja ne smeš 100% zapolnit, sicer se bo zelo zelo hitro iztrošil in bo zagotovo deloval zelo slabo. Max kar ga lahko zapolniš je do nekje 80%.

Torej, če boš nanj shranil 60 gb podatkov to enostavno pomeni, da rabiš 1 stopničko večji ssd, torej 120 gb, ki stanejo nekaj čez 100 eur.
Če pa misliš na ssd shranit 120 gb podatkov pa pač rabiš 1 stopničko večje, torej 180 ali 250 gb (glede na trenutne cene ssdjev se 180 gb ne splača kupit, saj daš za 250 gb približno 150 eur).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

sj je napisal, da ima vedno 20% fraj placa. Itk pa to danes ni tak problem, ker imajo vsi ssdji sprace plac.
#brezpodpisa

Castiel ::

hojnikb je izjavil:

sj je napisal, da ima vedno 20% fraj placa. Itk pa to danes ni tak problem, ker imajo vsi ssdji sprace plac.


dokaži, da to ni problem. Pri vseh testih je opazen padec hitrosti, če ssd preveč zapolniš.

Prav tako ne najdem podatka da bi zapisal, da ima 20% prostega prostora?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

Prepričaj me z konkretnimi testi, da se motim. Pa ne iz leta 2009.
Seveda je dobro met vsaj malo placa fraj, ampak to ni kritičnega pomena. Spare place je ravno za to.
#brezpodpisa

Dr_M ::

hojnikb je izjavil:

Velik šrot so tudi phison kontrolerji, sploh z slabim firmwareom (corsair nova2 anyone ?)
In ja , za odzivnost OS so ravno randon hitrosti kjučnega pomena. Sekvenčne hitrosti so skoraj irrelavent.


Za zacetek se enkrat preberi OP, potem gremo pa naprej, ce bo potreba.

Castiel ::

hojnikb je izjavil:

Prepričaj me z konkretnimi testi, da se motim. Pa ne iz leta 2009.
Seveda je dobro met vsaj malo placa fraj, ampak to ni kritičnega pomena. Spare place je ravno za to.


kaj ti pomaga 8 gb prostega prostora, če mora premetavat 110 gb podatkov po ssdju. Logično, da ga to prehitro iztroši.

hojnikb ::

prehitro iztrošenje oz. WA in padec performanca sta dve različni zadevi.
#brezpodpisa

Castiel ::

daj mi test, ki dokazuje da se ne pozna. Lahko tud svoj ssd zaponiš 100% in daš skrinšot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

Castiel je izjavil:

hojnikb je izjavil:

sj je napisal, da ima vedno 20% fraj placa. Itk pa to danes ni tak problem, ker imajo vsi ssdji sprace plac.


dokaži, da to ni problem. Pri vseh testih je opazen padec hitrosti, če ssd preveč zapolniš.

Prav tako ne najdem podatka da bi zapisal, da ima 20% prostega prostora?

zelo slabo bereš
Potrebujem pomoč.
Pred pol leta sem nabavil SSD disk 64Gb, na začetku je delal super hitro, zdaj pa že kak mesec dela obupno počasi. Gor imam dve particiji na eni je naložen sistem druga pa je rezervirana s strani sistema. Sicer obe particije zasedajo ves prostor na disku, pazim pa da so prazne tja do 20 procentov (baje je to optimalno za delovanje SSD sikov). Poskusil sem z inštalacijo sistema na novo pa je ista stvar, poskusil sem tudi z win7 in win8..isto. Kakorkoli, ko se sistem zaganja je disk highest active time nabit na 100%, in tako ostane še kakih 5 minut po zagonu. Probal sem tudi v biosu nastavit ahci in navadno sata, tudi ni učinka.
Kaj mi predlagate, kako naj se lotim reševanja problema?[

Castiel je izjavil:

daj mi test, ki dokazuje da se ne pozna. Lahko tud svoj ssd zaponiš 100% in daš skrinšot.

zelo težko, ker imam sandforce >:D
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Castiel ::

hojnikb je izjavil:

pa nared si uslugo in se izogni karkoli z sandforce (intel, kingston..)


zakaj točno? Ga imam 2 leti, deluje brezhibno, hitrost ista kot prvi dan ko sem ga kupil.

Če se kupuje ssd, se vzame inte, samsung, kingston ali kaj podobnega. Preverjena podjetja, ki zagotovo delujejo, brez bedarij, ki ji opažamo pri OCZ, crucial in podobnih, ko moraš firmvare updatat, da dela. Lol kje si še videl da firmvare menjaš pri disku :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

ta preverjena podjetja (intel, kingston in podobno razn samsung) uporabljajo ISTI kontroler in ISTI firmware (sandforce namreč ne dovoli modifikacij svojga fwja).

Tudi pri teh preverjenih podjetji so že bli updejti za pogone. In to ni nič slabega.

In ja. Sandforce je sranje. No sj dokler dela je ok. Ampak "težave" ki ga pestijo, niso kul. Že to da trim ne dela kot mora, je slaba stran...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Castiel ::

je slabo, zagotovo saj nas je zelo malo takih, ki znamo delat z računalnikom. Večinoma so to ljudje, ki nimajo pojma kaj delajo.

mene ne moti, če moram updatat firmware medtem pa sem prepričan, da bi marsikdo od mojih prijateljev, ki pač niso geeki, popizdil in zadevo nesel na servis. Tam bi bli seveda pametni in bi updatal firmware in to drago računal. Izjemno slaba rešitev. Disk mora delat 100% od začetka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

In še tvoje teorije o zapolnjenosti diska.
http://www.tomshardware.com/reviews/ssd...
poglej spodaj, kjer je proper kontroler z spare spacom (sandforce namreč nima spare spacea kot takega, ampak se zanaša na to, da z prostorom, ki ga ustvari z stiskanjem, nameni za spare)

Castiel je izjavil:

je slabo, zagotovo saj nas je zelo malo takih, ki znamo delat z računalnikom. Večinoma so to ljudje, ki nimajo pojma kaj delajo.

mene ne moti, če moram updatat firmware medtem pa sem prepričan, da bi marsikdo od mojih prijateljev, ki pač niso geeki, popizdil in zadevo nesel na servis. Tam bi bli seveda pametni in bi updatal firmware in to drago računal. Izjemno slaba rešitev. Disk mora delat 100% od začetka.

kdo bi ti zaračunal za update ?
in zakaj bi sploh kupil tako stvar, če nisi vsaj malo tehnično podkovan o teh zadevah. ssdji so afterall še vedno tehnologija v povojih...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Castiel ::

hojnikb je izjavil:


kdo bi ti zaračunal za update ?
in zakaj bi sploh kupil tako stvar, če nisi vsaj malo tehnično podkovan o teh zadevah. ssdji so afterall še vedno tehnologija v povojih...


kdo bi računal? servis, kamor bi zadevo nesel popravit

ravno m4 je menda nujno potreboval firmware, drugače so bili problemi z njim.

zakaj bi kupil? ker se oglašuje da so ssdji oh in sploh zakon, ljudje pa palijo na reklame. Dokaz sta samsung in apple recimo, ki delata hype z reklamam.
Revež bo kupil ssd, mislil da je zmagal, potem pa bo dobival bsode in mu ne bo nič jasno zakaj se gre. No go.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

cero ::

uf ste se pa razpisali, no sejtekom noči ko sem updejtal firmware itak je jasno da sem tudi sistem nanovo naložil in računalnik ima SSD zaseden 40giga od skupno 60giga, tako da mislim je dovolj prazen.
Enable write caching imam tudi vklopjleno... No vseeno bo treba novega. zanima me ta samsung piše hitrost branja do 530 MB/s, pisanja do 130 MB/s, po drugi strani pri intelu 60 giga piše hitrost: bere do 550 MB/s, zapisuje do 475 MB/s. Zakaj taka razlika in kje je poanta?
Hvala za vse odgovore.

hojnikb ::

Castiel je izjavil:

hojnikb je izjavil:


kdo bi ti zaračunal za update ?
in zakaj bi sploh kupil tako stvar, če nisi vsaj malo tehnično podkovan o teh zadevah. ssdji so afterall še vedno tehnologija v povojih...


kdo bi računal? servis, kamor bi zadevo nesel popravit

ravno m4 je menda nujno potreboval firmware, drugače so bili problemi z njim.

zakaj bi kupil? ker se oglašuje da so ssdji oh in sploh zakon, ljudje pa palijo na reklame. Dokaz sta samsung in apple recimo, ki delata hype z reklamam.
Revež bo kupil ssd, mislil da je zmagal, potem pa bo dobival bsode in mu ne bo nič jasno zakaj se gre. No go.

Ne, če kupi ne-sandforce pogon. In updejt firmware-a ssdja ni znanost. Je tako enostavno, da bi še tvoja (in moja) mama znala to naredit.
#brezpodpisa

Castiel ::

ne bi, ker ne bi vedela zakaj dobiva bsod. Bi zagotovo mislila da je matična fuč. Ali pač gonilniki. Ali pa bi bili windowwsi slabi, ker dobiva bsode in bi se pizdila čez windowse.

zdaj pa odgovori cerotu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

cero je izjavil:

uf ste se pa razpisali, no sejtekom noči ko sem updejtal firmware itak je jasno da sem tudi sistem nanovo naložil in računalnik ima SSD zaseden 40giga od skupno 60giga, tako da mislim je dovolj prazen.
Enable write caching imam tudi vklopjleno... No vseeno bo treba novega. zanima me ta samsung piše hitrost branja do 530 MB/s, pisanja do 130 MB/s, po drugi strani pri intelu 60 giga piše hitrost: bere do 550 MB/s, zapisuje do 475 MB/s. Zakaj taka razlika in kje je poanta?
Hvala za vse odgovore.

poanta je v stiskanju podatkov. Tisti intel pač v resnici ne zmore takih hitrosti. Samsung all the way..

Castiel je izjavil:

ne bi, ker ne bi vedela zakaj dobiva bsod. Bi zagotovo mislila da je matična fuč. Ali pač gonilniki. Ali pa bi bili windowwsi slabi, ker dobiva bsode in bi se pizdila čez windowse.

zdaj pa odgovori cerotu.

Zato pa imamo garancije.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Castiel ::

hojnikb je izjavil:

cero je izjavil:

uf ste se pa razpisali, no sejtekom noči ko sem updejtal firmware itak je jasno da sem tudi sistem nanovo naložil in računalnik ima SSD zaseden 40giga od skupno 60giga, tako da mislim je dovolj prazen.
Enable write caching imam tudi vklopjleno... No vseeno bo treba novega. zanima me ta samsung piše hitrost branja do 530 MB/s, pisanja do 130 MB/s, po drugi strani pri intelu 60 giga piše hitrost: bere do 550 MB/s, zapisuje do 475 MB/s. Zakaj taka razlika in kje je poanta?
Hvala za vse odgovore.

poanta je v stiskanju podatkov. Tisti intel pač v resnici ne zmore takih hitrosti. Samsung all the way..


se strinjam, vzemi samsung, vsaj 120 gb!

hojnikb je izjavil:

cero je izjavil:

uf ste se pa razpisali, no sejtekom noči ko sem updejtal firmware itak je jasno da sem tudi sistem nanovo naložil in računalnik ima SSD zaseden 40giga od skupno 60giga, tako da mislim je dovolj prazen.
Enable write caching imam tudi vklopjleno... No vseeno bo treba novega. zanima me ta samsung piše hitrost branja do 530 MB/s, pisanja do 130 MB/s, po drugi strani pri intelu 60 giga piše hitrost: bere do 550 MB/s, zapisuje do 475 MB/s. Zakaj taka razlika in kje je poanta?
Hvala za vse odgovore.

poanta je v stiskanju podatkov. Tisti intel pač v resnici ne zmore takih hitrosti. Samsung all the way..

Castiel je izjavil:

ne bi, ker ne bi vedela zakaj dobiva bsod. Bi zagotovo mislila da je matična fuč. Ali pač gonilniki. Ali pa bi bili windowwsi slabi, ker dobiva bsode in bi se pizdila čez windowse.

zdaj pa odgovori cerotu.

Zato pa imamo garancije.


kaj ti pomaga, če neveš da je disk fuč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

hojnikb ::

neseš cel komp na garancijo ali ga pa daš tistemu, ki ti je zadevo noter vgradil >:D
#brezpodpisa

Castiel ::

hojnikb je izjavil:

neseš cel komp na garancijo ali ga pa daš tistemu, ki ti je zadevo noter vgradil >:D


seveda, in plačaš servis :D

Kdo pa še kupuje celoten sistem na enkrat, ni potrebe. Kupiš ssd in imaš isti sistem naprej, razen če si "gamer" in nujno rabiš najnoveši i7 in nevem kaj še.

cero ::

evo to sm hotu slišat...samsung bo padel ravno tko kot ste svetovali...zakon ste!
PS: lahko pišete še naprej, je zanimivo brat se bom še kej novega naučil;)

Hvala res še enkrat

LP cero

Castiel ::

s samsungom boš zagotovo zadovoln, nism še slišal da bi se kdo pritoževal. Preprosto dela. In to hitro :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri SSD? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11620191 (2195) hojnikb
»

Počasen SSD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
10720881 (8148) nsa_ag3nt
»

Konec OCZ-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9717950 (12845) Skyman
»

Kateri SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
416422 (5885) Procesor

Več podobnih tem