» »

Prah in PC

Prah in PC

BlackMaX ::

Živjo,

Mene zanima, ali kdo ve za kakšno učinkovito zaščito osebnega računalnika pred prahom?
Svoj računalnik pucam vsak teden, obrišem prah tam kjer se zbira in škatlo zaprem i postopek ponovim čez en teden.

So še kakšni predlogi?

Hvala

dottor ::

Vsak teden pucaš prah? 8-O

Jaz ga pucam recimo na 3-6 mescev. Celega razstavim, spucam prah in nazaj sestavim in uredim kable na novo. Predlagam ti protiprašne filtre na vseh luknjah.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

RokX ::

Svetujem da menjaš prostor kjer imaš računalnik.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

Seljak ::

RokX je izjavil:

Svetujem da menjaš prostor kjer imaš računalnik.


A obstajajo tudi prostori brez prahu?

BlackMaX ::

Narobe razumete, pucam ga vsak teden ker pač sem tko izbral. Praha ni veliko, ampak vseeno bi ga rad še bolje zavarovau.

dottor ::

Ja dejansko ne obstajajo. Lahko pokriješ komp s prtičkom. Zgledalo bo full bosansko ampak bo delovalo :))


PS: Nimam nič proti bosancem, da si ne bo kdo dobil napačno mnenje.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlackMaX ::

dottor je izjavil:

Ja dejansko ne obstajajo. Lahko pokriješ komp s prtičkom. Zgledalo bo full bosansko ampak bo delovalo :))


PS: Nimam nič proti bosancem, da si ne bo kdo dobil napačno mnenje.


Ne vem kako je potem s pretokom zraka. Ampak raje bi se izognil prtičkom :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

dottor ::

Pol pa protiprašni filtri. Mene čaka v petek pucanje, ker je v soboto in nedeljo LAN Party v Kopru in bo treba spucat komp v nulo in preverit kako so kabli speljani in kej popravit če bo treba. Že zdej so skoraj v nulo :P
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlackMaX ::

dottor je izjavil:

Pol pa protiprašni filtri. Mene čaka v petek pucanje, ker je v soboto in nedeljo LAN Party v Kopru in bo treba spucat komp v nulo in preverit kako so kabli speljani in kej popravit če bo treba. Že zdej so skoraj v nulo :P


Če ni problem, a mogoče veš mesto kje se to da najdt, k še nikol nism kj podobnga kupu?

pegasus ::

Omisliš si pc, ki ne rabi aktivnega hlajenja. Tako bo pretok zraka skozenj minimalen, posledično se tudi ne bo toliko nabiral prah.
Alternativa so posebna ohišja, ki imajo filtre za prah, gamerska ali industrijska. Filtre lahko zimproviziraš tudi sam, nekje tu na forumu sem prebral, da ženske najlonke učinkovito opravljajo to vlogo.

dottor ::

Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlackMaX ::

pegasus je izjavil:

Omisliš si pc, ki ne rabi aktivnega hlajenja. Tako bo pretok zraka skozenj minimalen, posledično se tudi ne bo toliko nabiral prah.
Alternativa so posebna ohišja, ki imajo filtre za prah, gamerska ali industrijska. Filtre lahko zimproviziraš tudi sam, nekje tu na forumu sem prebral, da ženske najlonke učinkovito opravljajo to vlogo.



Zanimivo, najlonke :) maybe I will give it a try.

dottor je izjavil:

http://www.mimovrste.com/artikel/217002...
http://www.mimovrste.com/artikel/217002...
http://www.mimovrste.com/artikel/217002...

Tu imaš ta 120, 92 in 80mm


Hvala

Imam pa tako ohišje :)

http://www.mimovrste.com/artikel/241007...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

dottor ::

Sej imaš zgoraj "protiprašni filter". Sicer je bolj mesh ampak deluje na podoben način, le da so večje luknjice. Dej zgoraj še te protiprašne filtre in boš imel noter mir. Pa pred intake ventilatorjem enega.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BlackMaX ::

dottor je izjavil:

Sej imaš zgoraj "protiprašni filter". Sicer je bolj mesh ampak deluje na podoben način, le da so večje luknjice. Dej zgoraj še te protiprašne filtre in boš imel noter mir. Pa pred intake ventilatorjem enega.


Greh ni probat :)

fosil ::

Ga imaš na tleh?
Prestavi ga višje, že polička nekaj centimetrov nad tlemi se pozna.
Tako je!

5er--> ::

Naredi tako, da bo v kišti "nadtlak". Pred tiste ventilatorje, ki pihajo notri daj najlonke/filtre. Če boš imel večji pretok zraka navzven, se bo, razlika v količini zraka, "dotakala" v ohišje skozi različne pore/spoje, kjer se bo z zrakom nabirala umazanija.

BlackMaX ::

fosil je izjavil:

Ga imaš na tleh?
Prestavi ga višje, že polička nekaj centimetrov nad tlemi se pozna.


3 cm nad tlemi je :D

5er--> je izjavil:

Naredi tako, da bo v kišti "nadtlak". Pred tiste ventilatorje, ki pihajo notri daj najlonke/filtre. Če boš imel večji pretok zraka navzven, se bo, razlika v količini zraka, "dotakala" v ohišje skozi različne pore/spoje, kjer se bo z zrakom nabirala umazanija.


Sej neki tazgaa bom tud naredu. Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

Pyromanic ::

K je lih o tem že govora. A kdo ve kje bi se dal kupt večje filtre proti prahu kot 120mm ali 140mm.
Še bolš pa, kje bi se dal kupt un "mesh" k majo dost ohišij original, nkjer pa ne najdem kot rezervne dele ali po meri.

Spajky ::

Mah, nekje vzameš mikrofilter "tkanino" kot za sesalce-ono tanko belo iz mikrovlaken, pa izrežeš kos kot ti rabi. Povprašaj pri kaki sosedi, če jim je kaj ostalo - so v paketih s papirnimi vrečkami ponavadi dodatno ene flike velike, ki jih pol režeš ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Seljak ::

Jaz imam najlonko na odprtinah PC-ja že vrsto let.

BlackMaX ::

Seljak je izjavil:

Jaz imam najlonko na odprtinah PC-ja že vrsto let.


In kako je s prahom v kišti?

Seljak je izjavil:

Jaz imam najlonko na odprtinah PC-ja že vrsto let.

Ps. Če je le možno, a lahko dobim screenshoot da vidim kako to zgleda :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlackMaX ()

Pyromanic ::

Spajky je izjavil:

Mah, nekje vzameš mikrofilter "tkanino" kot za sesalce-ono tanko belo iz mikrovlaken, pa izrežeš kos kot ti rabi. Povprašaj pri kaki sosedi, če jim je kaj ostalo - so v paketih s papirnimi vrečkami ponavadi dodatno ene flike velike, ki jih pol režeš ...

Za filter proti prahu že. Sam me bolj firbec matra kje bi lahko dobil uno železno mrežo.


Nekaj takega, samo večje mere in ravna ploskev. Sam sem naredil luknjo v sprednji del ohišja in bi raje imel to, kot samo tkanino čez luknjo.

Zgodovina sprememb…

_geek_ ::

Za določena ohišja se lahko tukaj pogleda:

http://www.caseking.de/shop/catalog/Lue...

Vzdevek ::

Nekaj podobnega temu imaš tukaj -> http://www.mlacom.si/ventilatorji-in-pr... Zadeva je iz aluminija 120mm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vzdevek ()

einstein :P ::

dottor je izjavil:

Ja dejansko ne obstajajo. Lahko pokriješ komp s prtičkom. Zgledalo bo full bosansko ampak bo delovalo :))


PS: Nimam nič proti bosancem, da si ne bo kdo dobil napačno mnenje.


Ja, res dobra ideja, če hoče tvegati požar oz. uničenje komponent...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

dottor ::

Kako bi prtiček pripomogel k požaru oz. uničenju komponent?

Samo pretok zraka od zgoraj bi omejil.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Pyromanic ::

_geek_ je izjavil:

Za določena ohišja se lahko tukaj pogleda:

http://www.caseking.de/shop/catalog/Lue...


Bi mogoče blo, če bi blo iz slovenije tko pa s poštnino vred dajat 30€ za filter je pa mal preveč.

@Vzdevek
Tist z mlacoma je mal premjhno. Kot sem že prej reku, rabm mal večje mere, vsaj 200x160mm
Sem mislu, če kdo ve kje bi lahko sam tako železno mrežco kupil po lastnih merah, ali malo večje in se samo odreže.

chucki ::

Kakšne bolane cene, kupi si kompresorček in ga spihaj :)
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Pyromanic ::

Sj ga tud spiham. Sam gre se mi, da sm naredu lukno spredi in bi rad kj mel spredi ane, ne more bit luknja. In najraj bi mel trdo mrežco
Lahko tud z večjim luknam. Sam nkjer ne najdm kj tazga. Če bi hotu sam, da je neki, tud če mehko bi že dal kšno mrežo od komarjev al kj sam mi ni to to.

einstein :P ::

dottor je izjavil:

Kako bi prtiček pripomogel k požaru oz. uničenju komponent?

Samo pretok zraka od zgoraj bi omejil.


In posledično pregrevanje.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

dottor ::

jaz imam na mojem ohišju svašta gor pa še vedno ni nič zagorelo. Prtiček nebi smel povzročat požarov. Če ne ,bi blo pred leti, pred dobo LCDjev en kup TVje se vnelo in zažgalo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

_geek_ ::

einstein :P je izjavil:

In posledično pregrevanje.


Ok, dolgoročno mogoče pripomore da se bo komponenta hitreje pokvarila, ampak požar zaradi pregrevanja - seriously?

Če se že računalnik vžge potem je velika verjetnost da se je na PCBju nahajala kakšna defektna komponenta. Tukaj pa povišana notranja temperatura nima kaj dosti vpliva. Bo verjetno "sprožilec" za uničenje verjetno močnejša obremenitev. Druga zgodba so seveda kakšni DIY projekti.

OK ne rečem da ni mogoče, ampak možnosti da se ti to prigodi je enostavno just about 0.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tih in poceni konfiguracija

Oddelek: Kaj kupiti
425942 (4696) m0LN4r
»

Nvidia izdala naslednjo kartico na GK110: GTX 780 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
5418383 (16417) Dober dan
»

ohišje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15325364 (19574) kmetek
»

Ventilatorji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10516072 (13741) IvoJan
»

Katero ohišje?

Oddelek: Kaj kupiti
233304 (2407) Picero

Več podobnih tem