» »

Se moram nujno držat odpovednega roka?

Se moram nujno držat odpovednega roka?

1
2
»

jype ::

Mavrik> Tudi v at-will državah maš kar lepo odpovedni rok.

V veliki večini zaposlitev v ZDA je odpovedni rok krajši od ene ure.

AndrejO ::

jype je izjavil:

Mavrik> Tudi v at-will državah maš kar lepo odpovedni rok.

V veliki večini zaposlitev v ZDA je odpovedni rok krajši od ene ure.

Kolegi iz Kalifornije so mi rekli, da je običajen dogovor 2 tedna.

Isotropic ::

kolikor vem, se niti nikoli ni delalo kaksnih opomb v delovno knjizico.

v zda te v nekaterih firmah lepo pospremijo do izhoda (da nebi kradel kode/ whatever, ce jo se nisi heh), v drugih pa delas se 2-4 tedne, kakor se pac zmenite.

In ko frajerji podjetniki ne plačujejo prispevkov in plač zaposlenim (več let/mesecev), takrat je vse v redu ?
Vsaka palica ima 2 konca.

ce ti ne placajo place vec kot 3 mesece, lahko enostransko prekines delovno pogodbo (pise v zakonu). s prispevki je pa druga ja, to je bolj krivda drzave.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

Isotropic je izjavil:

kolikor vem, se niti nikoli ni delalo kaksnih opomb v delovno knjizico.

Potem bi moral videti mojo. Sem že ime težavo z enim delodajalcem, ki je imel preveč domišljije, kot pa občutka za trezen razmislek.

Isotropic je izjavil:

v zda te v nekaterih firmah lepo pospremijo do izhoda (da nebi kradel kode/ whatever, ce jo se nisi heh), v drugih pa delas se 2-4 tedne, kakor se pac zmenite.

Tudi v Sloveniji se te lahko pospremi ven v istem trenutku in se ti prepreči vstop/dostop/pristop. Tudi v ZDA imaš pravico do plačila v času od najave odhoda do dejanskega odhoda, če je bil v pogodbi dogovorjen odpoveden rok. Te stvari se ne izključujejo. Dogovor v vseh primerih obvelja - v nekaterih pa se v dogovor vtika še država.

Kolikor sem videl pa to ni toliko odvisno od podjetja, kolikor je odvisno od tvojega položaja in tvojih odnosov v podjetju. Nekateri so tako dragoceni in se jim toliko zaupa, da delajo praktično do zadnjega dne. Nekateri izvejo, da so odpuščeni, ko ga obiščejo varnostniki. Vse to lahko v istem podjetju.

Isotropic je izjavil:


ce ti ne placajo place vec kot 3 mesece, lahko enostransko prekines delovno pogodbo (pise v zakonu). s prispevki je pa druga ja, to je bolj krivda drzave.

Vse kar ti je bilo podjetje dolžno pa iztožiš. Če ni ravno govora o nečem, kar že tako ali tako propada (in bi že tako ali tako moral sam iskati naslednjo službo), boš poplačan. Sicer pa ima palica res dva konca. Ampak po riti bo vedno dobil tisti, ki se zafrkava.

jype ::

AndrejO> Kolegi iz Kalifornije so mi rekli, da je običajen dogovor 2 tedna.

Za senior IT position, ja.

Malcolm_Y ::

Jaz bi se resno vprašal o kvaliteti mojega dela, če bi mi ob odpovedi rekli: "OK, kar pejd, ni panike".

AndrejO ::

jype je izjavil:

AndrejO> Kolegi iz Kalifornije so mi rekli, da je običajen dogovor 2 tedna.

Za senior IT position, ja.

Ne. Govora je bilo o generičnem delovnem mestu v pisarni. Ker je podatek omejen na to kar pač je, ne bom dajal absolutnih izjav tipa "v ZDA je pa tako in tako."

Mimogede, od kje pa tebi podatek o "eni uri?"

driver_x ::

Poznam tudi take primere, ko je firma zaposlenega zafrkavala in je zahtevala njegovo prisotnost vse tri mesece odpovednega roka, dela mu pa niso dali nobenega. Omenjeni v službenem času ni upal delati na črno in je bil po treh mesecih že pošteno izčrpan od dolgočasja. Drug primer pa je bil, ko je odhajajoči sam zahteval poln odpovedni rok, firma se je strinjala, vendar so mu skenslali kartico od Špice, da ni mogel priti v službo. Plačali so ga običajno.

jype ::

AndrejO> Mimogede, od kje pa tebi podatek o "eni uri?"

Iz izkušenj ameriških kolegov.

kljukusa ::

jype je izjavil:

AndrejO> Kolegi iz Kalifornije so mi rekli, da je običajen dogovor 2 tedna.

Za senior IT position, ja.

No, no, tista dva tedna (najmanj) sta več ali manj minimum za vse službe, kjer je zahtevana kakšna izobrazba (če pomivaš posodo v White Castlu potem tega navadno ni). Če si v član sindikata ali pa imaš v svoji pogodbi določeno drugače, pa je lahko to obdobje daljše. To, da te v roku pol ure po obvestilu o prenehanju delovnega razmerja pospremijo iz stavbe še ne pomeni, da je tisto minuto vsega konec. Delodajalec ti za dva tedna plača vse kar ti po pogodbi mora, le v službo kdaj ti ni treba več hoditi, ker bi to negativno vplivalo na moralo kolegov, ki službe niso izgubili (aja pa da v tem času slučajno ne bi česa odtujil, povzročal kakšne škode, delal zdrah v pisarni...)...

AndrejO ::

driver_x je izjavil:

Poznam tudi take primere, ko je firma zaposlenega zafrkavala in je zahtevala njegovo prisotnost vse tri mesece odpovednega roka, dela mu pa niso dali nobenega.

Da, v takšnih primerih je najboljša izbira, da stisneš zobe.

driver_x je izjavil:

Omenjeni v službenem času ni upal delati na črno in je bil po treh mesecih že pošteno izčrpan od dolgočasja.

To, da ni delal na črno je edino prav. Če bi to počel, potem bi se izpostavil nevarnosti odškodninskih tožb in potencialno odpovedi pogodbe iz krivdnega razloga (kršitev konkurenčne prepovedi).

driver_x je izjavil:

Drug primer pa je bil, ko je odhajajoči sam zahteval poln odpovedni rok, firma se je strinjala, vendar so mu skenslali kartico od Špice, da ni mogel priti v službo. Plačali so ga običajno.

Da, če za nekoga oceniš, da ti bi lahko v podjetju povzročal težave, potem je to tudi edina možnost, da se zavaruješ. Kot si opazil, to ne vpliva na siceršnje obveznosti podjetja, da zaposlenemu v tem času plačuje polno plačo in prispevke.

jype je izjavil:

AndrejO> Mimogede, od kje pa tebi podatek o "eni uri?"

Iz izkušenj ameriških kolegov.

Vseh enakomerno razpršenih 51 njih ;)

Hayabusa ::

To, da ni delal na črno je edino prav. Če bi to počel, potem bi se izpostavil nevarnosti odškodninskih tožb in potencialno odpovedi pogodbe iz krivdnega razloga (kršitev konkurenčne prepovedi)

V Slo definitivno ne, ker je zelo zelo malo firm, ki imajo konkurenčno klavzulo pokrito po reglcih in ni samo stavek na papirju.

Totscha ::

Ogromno enih komplikacij za bogih 30 dni odpovednega roka. To ni nič. Bo minilo predno boš pogruntal kaj narest ;)

Jaz sem dal skozi dve menjavi z 60 in 120 dnevi odpovednega v pogodbi. Gre za programersko delo.

V prvem primeru sem mel 60 v pogodbi in niso želeli krajšati, ker so me pač resno rabili. Rešitev: Delal sem teh 60 dni in učil svojega naslednika. Nisem pa naredu niti ene nadure (ma nadminute ne :) ). Novemu delodajalcu to sicer ni blo najbolj všeč, sem pa ta dva meseca trikrat na teden prišel na nov šiht na uvajanje. Te ure so mi nato dodatno plačali s prvo plačo. Na srečo sta bili službi blizu (10 min peš).

V drugem primeru sem 120 dni sporazumno skrajšal na 70 dni. Isto sem učil naslednika. Najprej smo ga en mesec iskali, nato je bil en mesec skupaj z mano. Tudi tukaj novemu delodajalcu to ni bilo všeč (hoteli so me takoj oz. najkasneje v 60 dneh). Pač na obeh straneh sem se pogajal in 70 dni je bilo nekako medsebojno sprejemljiv kompromis.

Bottom line:
Novemu delodajalcu reci, da se boš poskusil zmenit za manj, ampak težko obljubiš. Ne obljubljaj dokler ni 100%. Če te hočejo, bodo počakali 30 dni. Vsak počaka 30 dni, če ne gre za najbolj preprosto fizično delo z uvajalnim časom ene čik pavze...
Staremu reci, da želiš menjati čim prej. Obvezno mu razloži zakaj greš. Če je resnica neprijetna, jo malo olepšaj. Magari, da si dobil ponudbo, ki jo težko zavrneš. Če boš rekel: "Grem zato, ker je tukaj sr***!", si zaslužiš, da te zafrkavajo ;)
V skrajnem primeru, lahko prosiš novega šefa, da pokliče bodočega bivšega (čeprav tvegaš da izpadeš kot lolek, ker se ne znaš sam zmenit):
- Če je stari res kreten in se bo drl, bo novi razumel in bo počakal.
- Če bo stari ves polizan po telefonu, se bosta zmenila in je spet vse OK

Kar se pa tiče vztrajanja pri polnem odpovednem roku in da ti ne dajo dela: To je ena od glavnih vrst mobinga. Če se to dogaja kak teden, greš do šefa in mu pokažeš člen zakona. Noben šef noče kazni delovne inšpekcije ;) To gre direktno iz njegovega žepa, ne iz TRR podjetja. Kdor to mirno gleda 2-3 mesece, brez da bi pisnil, očitno rabi to šolo...
Haters gonna hate... ;)

Isotropic ::

V prvem primeru sem mel 60 v pogodbi in niso želeli krajšati, ker so me pač resno rabili. Rešitev: Delal sem teh 60 dni in učil svojega naslednika. Nisem pa naredu niti ene nadure (ma nadminute ne :) ). Novemu delodajalcu to sicer ni blo najbolj všeč, sem pa ta dva meseca trikrat na teden prišel na nov šiht na uvajanje.

kako je pa to zgledalo, ce si moral biti tudi na prvem sihtu?

- Če je stari res kreten in se bo drl, bo novi razumel in bo počakal.

tole bo zgledalo tako, da te bo stari kurcal po dolgem in pocez, upraviceno ali ne.

Zgodovina sprememb…

harmony ::

Hayabusa je izjavil:

To, da ni delal na črno je edino prav. Če bi to počel, potem bi se izpostavil nevarnosti odškodninskih tožb in potencialno odpovedi pogodbe iz krivdnega razloga (kršitev konkurenčne prepovedi)

V Slo definitivno ne, ker je zelo zelo malo firm, ki imajo konkurenčno klavzulo pokrito po reglcih in ni samo stavek na papirju.

Baje mora biti to vidno na plačilni listi.

jype ::

Isotropic> kako je pa to zgledalo, ce si moral biti tudi na prvem sihtu?

Programerjem običajno ni treba biti na specifičnem mestu, da lahko delajo.

Totscha ::

Isotropic je izjavil:

sem pa ta dva meseca trikrat na teden prišel na nov šiht na uvajanje.

kako je pa to zgledalo, ce si moral biti tudi na prvem sihtu?


Po rednih 8 urah pri starem, sem šel za 1 - 2 urce do novega. Dobil vse plačano pri prvi plači. Jaz dobu več dnarja. Oni imeli prej uvedenega delovca. Delal sem pa isto ur na dan skupaj kot sicer pri starem :)

Isotropic je izjavil:

- Če je stari res kreten in se bo drl, bo novi razumel in bo počakal.

tole bo zgledalo tako, da te bo stari kurcal po dolgem in pocez, upraviceno ali ne.


Če ima novi kaj pameti, bo vprašal: "Zakaj ga pa potem ne spustiš prej?" Je pa tvegana poteza, ker nimaš kontrole, ja. Jaz osebno tega ne bi delal, lahko pa kdo proba in mi na ZS sporoči kako je šlo :D
Haters gonna hate... ;)

imagodei ::

@ OP,

pa saj 30 dni ni ravno veliko. Odpovedni rok je nekaj običajnega in novi delodajalci morajo računat s tem, da bodo njihovi bodoči kadri imeli še pogodbene obveznosti do starega podjetja. Razen, če zaposlujejo striktno ljudi iz borze, ampak tukaj bi se jaz malo vprašal... Poleg tega, če te resno rabijo, potem te bodo 30 dni tudi čakali. Če je nuja res huda, se krasno fino lahko dogovoriš, da prideš parkrat na teden na uvajanje in ti to plačajo ob prvi naslednji plači - kot je bilo že omenjeno.

Sploh pa lahko celo zadevo spretno zaviješ v celofan in novemu delodajalcu poveš, da imaš pač v stari službi še obveznosti, da si resen človek in da enostavno ne gre, da bi kar odšel od tam. Poveš, da si pač toliko resen in da tudi če/ko se boste razhajali z novim delodajalcem lahko računajo, da boš vestno opravil svoj del nalog in odgovornosti. Poveš pa, da se boš poskusil zmenit za sporazumno predčasno prekinitev, če bo to pač možno.

Resen delodajalec bi tako stališče moral cenit, ker to pomeni, da tudi njega ne boš pustil sredi projekta, ko te bo krvavo rabil.
- Hoc est qui sumus -

AndrejO ::

Hayabusa je izjavil:

To, da ni delal na črno je edino prav. Če bi to počel, potem bi se izpostavil nevarnosti odškodninskih tožb in potencialno odpovedi pogodbe iz krivdnega razloga (kršitev konkurenčne prepovedi)

V Slo definitivno ne, ker je zelo zelo malo firm, ki imajo konkurenčno klavzulo pokrito po reglcih in ni samo stavek na papirju.

Konkreunčna prepoved in konkurenčna klavzula sta dve različni stvari urejeni v dveh različnih členih Zakona o delovnih razmerjih.

Med trajanjem delovnega razmerja mora zaposleni od delodajalca pridobiti pisno dovoljenje, da lahko opravlja istovrstno dejavnost. Ker je to zapisano v zakonu, v pogodbi o zaposlitvi tega ni potrebno omenjati. Situacija, kot je bila opisana (ni si upal delati na črno) zelo verjetno pade pod ta člen ZDR, ker se bi zelo verjetno šlo za isto dejavnost. V zakonu je za to kršitev predvidena odškodninska odgovornost, mislim da je čisto možno, da lahko na podlagi tega podjetje ugotovi hujšo kršitev še vedno veljavne pogodbe o zaposlitvi in delavca odpusti iz krivdnih razlogov še pred iztekom odpovednega roka.

Čisto možno, če je govora o podjetju, kjer za zaposlenega nimajo dela, hkrati pa se ne želijo dogovoriti za krajši odpoveden rok. Iz principa ljudje počnemo najbolj neumne stvari.

imagodei je izjavil:


Resen delodajalec bi tako stališče moral cenit, ker to pomeni, da tudi njega ne boš pustil sredi projekta, ko te bo krvavo rabil.

Resen delodajalec bo takšno stališče pač sprejel, ker drugače ne gre.

Vsak (resen ali pa manj resen) delodajalec pa bo zagotovo poskrbel, da se mu ne bo ponovilo to, kar nekdo med odhodom stori slabega prejšnjem delodajalcu. Zato so vse ideje z izsiljenimi dopusti (dogovorjeni so OK), simulranimi bolniškimi, odhodi brez besed predvsem in zelo neumne. To se ne dela tako in kdor upošteva takšne nasvete bo imel v svojem poslovnem življenju mnogo več težav, kot pa bi jih rabil imeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

BigWhale ::

jype je izjavil:

Mavrik> Tudi v at-will državah maš kar lepo odpovedni rok.

V veliki večini zaposlitev v ZDA je odpovedni rok krajši od ene ure.


V McDonaldsu ja. Tam ni treba predajat znanja.

harmony je izjavil:

Ne rabiš niti dajati odpovedi. Samo te pač ni in si sam avtomatsko dobil odpoved.


Prosim, ce ne dajes neumnih nasvetov, ki bi lahko nekoga stali kar precej denarja, ce bi se jih drzal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

jype ::

BigWhale> V McDonaldsu ja. Tam ni treba predajat znanja.

Dokler möbiusovih burgerjev ne začnejo prodajat, ja.

BigWhale ::

Kaj sele Escherjevih, to bi bil verjetno prodajni hit!

imagodei ::

AndrejO je izjavil:

Zato so vse ideje z izsiljenimi dopusti (dogovorjeni so OK), simulranimi bolniškimi, odhodi brez besed predvsem in zelo neumne. To se ne dela tako in kdor upošteva takšne nasvete bo imel v svojem poslovnem življenju mnogo več težav, kot pa bi jih rabil imeti.

Upam, da to govoriš na splošno, ker sicer res ne vem, kje sem dajal kakšne nasvete v tej smeri...?
- Hoc est qui sumus -

AndrejO ::

imagodei je izjavil:


Upam, da to govoriš na splošno, ker sicer res ne vem, kje sem dajal kakšne nasvete v tej smeri...?

Ne na splošno, ampak definitivno o tretji osebi, torej ne o tebi ali meni. ;)

Konkretno pa sem imel v mislih te cvetke, ki bi vsakogar spravile v še slabši položaj:

harmony je izjavil:

Ven pejd in je to to. Kaj pa bo? Posebi, če so res takšni pogoji in manipulacija z delavci.

Mene ne bi videl niti 1 dan več.


gendale je izjavil:

lohk tud delaš tok slabo da te vn vrže


harmony je izjavil:

Ne rabiš niti dajati odpovedi. Samo te pač ni in si sam avtomatsko dobil odpoved.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

iskanje nove službe, odpoved

Oddelek: Loža
488884 (5438) solatko
»

Korektno podati odpoved (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6612742 (10390) FrRoSt
»

Odpovedni rok

Oddelek: Loža
141848 (821) solatko
»

Takojšna opustitev službe, lahko naredim to ?

Oddelek: Loža
4813032 (9772) Mufasa
»

Kaj če ''tolčem plave'' (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5320200 (17878) Invictus

Več podobnih tem