» »

Priimek otroka: po očetu, materi ali obeh?

Priimek otroka: po očetu, materi ali obeh?

«
1
2 3

hendriks ::

S partnerko se pogovarjava kateri priimek bi dala otroku, ko
bo seveda čas za to:) Nisva (še) poročena, vendar če se zgodi pred
poroko, bo malček moral nositi priimek a ne? ;)

Kako ste torej vi (ali vaši starši) rešili ta "problem" ?

Yacked2 ::

Oba nebi dal, ker potem ko bo vaša hčerka/sin imel svoje otroke a pol bo pa ta imel 3 priimke.
Tradicionalno se da po očetu
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

bluefish ::

Yacked2 je izjavil:

Oba nebi dal, ker potem ko bo vaša hčerka/sin imel svoje otroke a pol bo pa ta imel 3 priimke.
In kje je problem, da se potem otroku da en priimek?

zuz3k ::

da se tistega, ki vam je bolj ušeč
Life is a psychological game.

Yohan del Sud ::

Moja učiteljica matematike iz OŠ se je pisala Merjasec Moderc. No win here. Ampak ja, načeloma glasujem za tistega, ki se bolje sliši, dokler je od fotra. :D
www.strancar.com

Glugy ::

Če bi bila poročena bi pač bil možev priimek (če se oziram po tradiciji). Ampak če gre pa za stvar stila kaj ti lepše pa pač pomislš kaj ti lep zveni, pa se strinjata se pol po stilu odločta. Pol tretja varianta pa je da data oba priimka sam to nekak ni najbolj.

shadeX ::

Tisto ki se najbolje glasi..
Če ne pa tradicija - po očetu.

Oba priimka - načeloma fail.

bluefish ::

shadeX je izjavil:

Oba priimka - načeloma fail.
Ker?

STU-III ::

hendriks je izjavil:

S partnerko se pogovarjava kateri priimek bi dala otroku, ko
bo seveda čas za to:) Nisva (še) poročena, vendar če se zgodi pred
poroko, bo malček moral nositi priimek a ne? ;)

Kako ste torej vi (ali vaši starši) rešili ta "problem" ?


Lahko si pa tudi naredite nov, skupen priimek.
Line secured.

zuz3k ::

shadeX je izjavil:


Oba priimka - načeloma fail.


+1

ni to to
Life is a psychological game.

Marat ::

hendriks je izjavil:

S partnerko se pogovarjava kateri priimek bi dala otroku, ko
bo seveda čas za to:) Nisva (še) poročena, vendar če se zgodi pred
poroko, bo malček moral nositi priimek a ne? ;)

Kako ste torej vi (ali vaši starši) rešili ta "problem" ?

Tistega, ki se ga lažje izgovori v angleščini ;)

Castiel ::

zuz3k je izjavil:

shadeX je izjavil:


Oba priimka - načeloma fail.


+1

ni to to



to samo zato, ker smo v sloveniji. V tujini dvojni priimki nekako niso popolnoma nič nenavadni.

ToniT ::

Priimek po očetu!
Razen, če dvomiš o očetovstvu.

Castiel ::

materin priimek se da samo v primeru da si oče tega ne zasluži. Oba priimka se data če oba tako hočeta....nevem sicer zakaj bi to hotel.

Seveda moje mnenje povsem odpade če se mož piše Groza, ženi pa je ime Živa. Ne poznam ženske ki bi bila rada Živa Groza.

Prav tako ne poznam nobenega moškega, ki bi rad bil Samo Strel :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

bastadu ::

Tudi en bedast/smešen/čuden/nenavaden priimek je lahko dovolj: klik :D

blackbfm ::

Oba priimka, ko bo pa otrok polnoleten pa naj si sam izmisli kaj bi rad, obdrzal enega al oba. To nekaj po očetu je staromodno.

GamerBoy ::

Nekaj 3. ? :) Je sploh možno za novorojenčka ?
Ne maraš potuhnjencev in dvoličnežev ?
Potem podpiši:
www.locitev-drzave-cerkve.org/obdavcitev-cerkve

[D]emon ::

Predvsem tistega, ki otroku ne bo zakompliciral otrostva. Vsi vemo kako hitro pride do zajebavanja zaradi "cudnega" imena/priimka/cesarkoli.

Frendica je imela sosolko, ki se je pisala Hudoba. Ze v ruscini je to dosti unfortunate priimek, v slovenscini pa se toliko bolj. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mipe ::

Opažam, da se vse veliko žensk kiti z dvema priimkoma, zlasti po poroki, moški pa se zadovoljijo zgolj z enim. Pri koruznikih pa pogosto sinovom dajo očetov priimek, hčeram pa materin.

Vsaj taka je dosedanja praksa.

darkolord ::

To nekaj po očetu je staromodno.
Zdaj je itak moderno, sa daje imena iz čimbolj čudnih kombinacij črk.

Mogoče bi lahko še priimke.

fantasycamp ::

iz mojih izkušenj ne dat svojega če maš ić kot jaz ker te bodo kot otroka otroci in učitelji lahko z dovoljenjem obravnavali kot nižjega!

Kako nemško ime je dobro temu se tukaj klanjajo. Če ima umlaut še bolje...



Ime daj čimbolj eng friendly da nima j ki jih potem izgovorijo kot dj.

darkolord ::

Ime daj čimbolj eng friendly da nima j ki jih potem izgovorijo kot dj.
Ja, in pol imaš imena, kjer je samo "j" zamenjan z "i".

shadeX ::

bluefish je izjavil:

shadeX je izjavil:

Oba priimka - načeloma fail.
Ker?


Ja napisal sem načeloma. Zato ker pridejo ven zbrke v večini primerov. Recimo dam primer enega znanca in njegove žene.

Znanec se piše: Kovačević
Žena: Kovač

Predpostavimo da je njihovemu otroku ime Neža. Torej Neža Kovačević Kovač.. :D

Nevem no.. :D

Mesar ::

In potem se ta Neža Kovačević Kovač oženi, mož je Janez Kovačnik, otrok spet dobi oba priimka oziroma tri torej... Kovačnik Kovačević Kovač, v šoli bi ga verjetno kar KKK ;(( klicali...

Way to go... :))
Your turn to burn!

zuz3k ::

glede tega malo pretiravate
Life is a psychological game.

Mesar ::

Imaš prav, glede vsega. Torej po fotru dobiš priimek, že od nekdaj je tako in to je to 8-)
Your turn to burn!

gendale ::

napiš oba priimka in bomo izločili gršega
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Vajenc ::

hendriks je izjavil:

S partnerko se pogovarjava kateri priimek bi dala otroku, ko
bo seveda čas za to:) Nisva (še) poročena, vendar če se zgodi pred
poroko, bo malček moral nositi priimek a ne? ;)

Kako ste torej vi (ali vaši starši) rešili ta "problem" ?

Otroku dajta priimek, ki otroku bolj paše na ime. Če želita biti posebna in večkrat v zobeh sorodstva je lahko tudi kakšna fina skovanka obeh priimkov.

Najbolj klasično in razširjeno pa je seveda priimek po očetu. Pri meni in vsem mojem sorodstvu razen ene izjeme z zgoraj omenjeno skovanko, smo dali priimek po očetu. Ne glede na obliko partnerske zveze.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

para! ::

Tole pa ni "politično korektno", da se po fotru daje priimke! Referendum!
Death before dishonor!

para! ::

Ker takšen odnos, kjer se očetov priimek nosi naprej, na materine korenine se pa pozabi, vodi v družbo, kjer so ženske manj!!! Glejte:
Scientists at the University of Sheffield have found that high quality science by female academics is underrepresented in comparison to that of their male counterparts, link

:O
Death before dishonor!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: para! ()

Furbo ::

hendriks je izjavil:

S partnerko se pogovarjava kateri priimek bi dala otroku, ko
bo seveda čas za to:) Nisva (še) poročena, vendar če se zgodi pred
poroko, bo malček moral nositi priimek a ne? ;)

Kako ste torej vi (ali vaši starši) rešili ta "problem" ?


Naredi pošteno žensko iz nje (poroči jo) pa bo. :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Glugy ::

Ma pol je vseen če da moški priimk. Poroka je itak sam brezvezn strošk birokracije. Če se maš z nekom res rad pa ja ne rabš da se država vmešava vate.

Nissan_GTR ::

če si taprav desc, bo tvoj otrok imel priimek po tebi...

VaeVictis ::

Nissan_GTR je izjavil:

če si taprav desc, bo tvoj otrok imel priimek po tebi...


Podpis pod tole!

Če pa nisi pa poglej, katerega priimka je manj in mu daj tisti priimek.

ps: Tradicionalno se da priimek po očetu, torej mu boš dal poštarjevega pa bo! :D

Brane22 ::

Hedge the bet: ime po uradnem staršu, priimek sosedov.

Glugy ::

Lahk daš pa en tretji priimk za hec ;)

estons ::

Izberite tistega, ki se ga čim lažje izgovori in zapiše v ciljnih jezikih (npr. slovenščina, angleščina, nemščina) ter nima čudnega/negativnega pomena v le-teh (glej zgornje primere Hudoba, Groza itd). Za sodobno komunikacijo je plus še to, da nima šumnikov.

(Poroka je imho brezveze - kos papirja nič ne spremeni, če bo pa konec ljubezni bo pa itak vseeno, a se razideta s papirjem ali brez.)

RejZoR ::

VaeVictis je izjavil:

Nissan_GTR je izjavil:

če si taprav desc, bo tvoj otrok imel priimek po tebi...


Podpis pod tole!

Če pa nisi pa poglej, katerega priimka je manj in mu daj tisti priimek.

ps: Tradicionalno se da priimek po očetu, torej mu boš dal poštarjevega pa bo! :D


Če si pravi dec se pogovoriš s partnerko, vse ostalo je nek mačistični bullshit...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Castiel ::

ma ja daj no. Kakšen moški pa si, da bo otrok imel ženin priimek, če sta poročena. bolano.

To je sprejemljivo samo če ima moški totalno beden priimek in hoče otroku prihranit sramoto :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

RejZoR ::

Kaj pa uporaba kratic kot uradno ime/priimek? V Jameriki je to dokaj pogosto, kaj pa pri nas?

Ne vem, Janez B. Novak ? Oz nekaj na to foro? Al imajo to samo za primere ko sta dva imena?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

Nissan_GTR ::

Kaj pa uporaba kratic kot uradno ime/priimek?


Te kratice si dajo sami, ko so že odrasli, da bolj "doktorsko" zvenijo. Nisem še zasledil, da bi pri nas nekdo že kot otrok imel to kratico.

fantasycamp ::

Novak se mi zdi kot ime sploh zdaj zelo cool, seveda ker je tenis naredil ime popularno pa še v Sloveniji je dolgo prisotno...

Phantomeye ::

Meni osebno gre dodeljevanje priimka po fotru precej na živce, ker s tem dobiš tudi identiteto, kjer od tebe pričakujejo, da se z njo identificiraš. Hočeš ali ne. Posledično karkoli narediš primerjajo z nekim arhetipom tipičnega pripadnika patriarhalne strani familije.
Jaz že celo življenje poslušam izjave (namenjene meni ali komu drugemu), kot so "Ti si pa taprav novakov.", "A si novakov ali nisi?", itd.

Načeloma pri večini to ni problem, ker se mi zdi, da jih tovrstna identifikacija z očetovo stranjo pretirano ne moti.

Samo kaj pa, če te moti, kaj pa če se sam boljše identificiraš z materino stranjo? Z njenim očetom, bratom, strici? Pri meni je tako in moram priznat, da se mi očetova stran familije gnusi. Cel kup primitivnežev, ki razmišljajo popolnoma drugače kot jaz. Imajo drugače poglede na svet (Od izobrazbe, pa do sprejemanja npr. gejev, itd). Osebno se recimo ful bedno počutim, ko recimo ugotovim, da imam neko značilnost fotrove strani familije in sem posledično slabe volje.

Ravno zato podpiram dvojne priimke, ki otroka ne silijo v tolikšni meri v identifikacijo z zgolj eno stranjo družine.

Marat ::

Kaj pa če bi mu dal priimek na nizozemski način - torej iz kraja, iz katerega prihaja? Npr.: van Komenda. Ali pa po nemško "von". :D

Npr. Franc von Duplek :)

Nissan_GTR ::

Npr. Franc von Duplek


pri nas bi to poslovenili in bi bil Franc Dupleški, Zoran Ljubljanski,

MadMicka ::

Meni se zdi prav, da se da otroku oba priimka. Uporabljal pa bo pač tistega, ki mu bo všeč, ali pa oba. Ko se bo poročil, bo pa skupaj z ženo sestavil dva nova priimka, enega od svojih in enega od njenih.

Glugy ::

Lahko pa slediš duhu časa pa mu daš priimk po vstajnikih. Franc Vstajniški, al pa Franc Gotovski, al pa Franc Pravični :P ..al pa če si pristaš Janše. Franc Janša, al pa Bratuškove. Franc Bratušek. Al pa npr evropske unije. Franc Evropski. Al pa če maš rad etiko: Franc Vljuden. :) al pa moralnost: Franc Resnicoljubni :)
Nore ideje ampak so pa vsaj izvirne ;) ni treba tuj priimk dat da je izvirn no lahk pa tud... recimo Franc Pizza :p

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Marat ::

Sploh ne vem zakaj toliko debate o tem, če je pa na internetu dejansko rešitev za ta problem (kot za vsak drugi)! Ta rešitev je: Last Name Generator: http://www.namegenerator.biz/last-name-... :))

Obstajajo seveda še drugi:
- random name generator: http://random-name-generator.info/random
- pirate name generator: http://gangstaname.com/names/pirate#.Uc...
- seznam še nekaj generatorjev: http://voices.yahoo.com/the-name-genera...

A ne bi blo fajn met ime Cap'n Stu Buttwipe :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

Avenger ::

hendriks je izjavil:

S partnerko se pogovarjava kateri priimek bi dala otroku


Že tuki je fejl. Lej pač sprejmeš pravila družbe, ali greš pa proti njim če imaš dober razlog za to. Kaj je razlog da bi nosil njen priimek?

Ker tako na prvo žogo bo vsak pomislil da otrok ni tvoj če ima drug priimek kot ti in zakaj bi potem vsakemu moral pojasnjevat da ima pač po ženi? Ki bo potem ko bosta poročena obdržala svoj priimek ali kako? Torej bosta starša Janez in Jožica Kranjc, otrok bo pa Franci Novak?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Phantomeye ::

Ne toliko offtopic, ampak Kanye West je svoji hčerki dal ime North :)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunajzakonska skupnost

Oddelek: Loža
263234 (811) user4683
»

Ženske oblike slovanskih priimkov

Oddelek: Loža
353354 (2251) Shegevara
»

Imena in priimki

Oddelek: Loža
61196 (710) mojsterleo

Sprememba osebnega imena (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6818245 (15642) dzinks63
»

poceni slovensko morje - apartma?

Oddelek: Loža
195598 (5037) Groove

Več podobnih tem