» »

Čudna temperatura CPU

Čudna temperatura CPU

Mattithyahu ::

Zdravo!

Pri mrzlem računalniku BIOS pokaže čudno visoko temperaturo - v času od pritiska knofa za start in do vstopa v BIOS se CPU ne more segret na 55°C, mar ne?? V 10 ali 15 sekundah. Potem počasi v 5 minutah naraste na 65°C in tam obstane.

Hladilnik sem snel 3x in preveril nanos paste, da ni premalo ali preveč, hladilnik se lepo vsede na CPU, tko da ni lufta vmes. Hladilnik se na otip segreje, tako da tudi to je pokazatelj, da je kontakt med hladilnikom in CPU dober. Gre za Pentium 4 550, ki naj bi bil bolj vroče sorte, ampak na samem startu 55°C pa ni mogoče.

Zanima me torej ali je morda fuč temperaturni senzor? Kje pa je ta senzor, na matični ali v CPU? Žal nimam drugega CPU, da bi poskusil zamenjat.

Največji problem je hrup, ki ga zaradi (po moje) napačne temperature delajo ventilatorji, ki so skos pod polnim gasom.

Mipe ::

Ko prižgeš vžigalico, pričakuješ, da se bo postopoma segrevala v minutah?

65 stopinj je normalno za ta procesor (pod obremenitvijo).

Mattithyahu ::

V BIOS-u ni nobene obremenitve, pa kaže 65, tudi do 70 pri odprti škatli z vhodnim in izhodnim ventilatorjem. Pod obremenitvijo mi je pokazal 80, potem sem pa raje ugasnil, ker nisem šur al je temperaturni senzor kriv ali kaj drugega.

6151 ::

Senzor zagotovo ni fuč. Mogoče imaš pasto vredo naneseno le na enem delu procesorja, jaz bi vzel dol in na novo nanesel pasto.

Sicer pa tudi nerabiš preveč skrbet, zagotovo ne bo zagorelo, procesor pa je že tudi star. Dokler se ti ne ugaša je vredu.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

HyperGL ::

V biosu je procesor VEDNO pod obremenitvijo, tako da taka temperatura za ta procesor ne izgleda nič posebnega.

logit ::

V biosu je procesor pod full loadom in ne na idle kot folk ponavadi sklepa.

KTr1sk ::

logit je izjavil:

V biosu je procesor pod full loadom in ne na idle kot folk ponavadi sklepa.

meni se so tud zdele ponavadi tempereture v boisu višje, samo da bi bilo full load..kaj pa počne pc zahtevnega v biousu, saj ni ne melje..?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Janac ::

Procesor v BIOSU vedno nekaj počne

klinker ::

Procesor je v biosu samo na max frekvenci, ne pa na full load. Ne mesat to dvoje fantje ker ni enako.
To je kot da bi speedstep v winsih izklopli, pa to ne pomeni da dela na full load ;)

Mattithyahu ::

OK. Pustimo BIOS. Sem šel v sistem, samo desktop, brez zagnanih drugih aplikacij. Temperatura je še vedno 60-65°C, brez da bi kaj pognal. Zastopim, da bi bil na polni obremenitvi z neko hudo igro. Tko pa ne zastopim. Hladilnik ni stock, ampak Thermaltake Golden Orb. Pravilno nameščen, pasto in namestitev sem preveril 3x!

Torej: še vedno ne verjamem, da v trenutku skoči temperatura iz sobnih 20 na 55 v desetih sekundah, potem pa pet minut traja da zleze na 65 in primerjava z vžigalico se mi ne zdi posrečena. Ni možno, da bi senzor narobe odčitaval? Kje je ta senzor? Bi pomagalo, če bi poskusil drug procesor?

In ne bojim se, da bi sežgalo CPU, itak je vreden sam 10 EUR al pa še to ne: moti me hrup ventilatorjev, ki tolčejo na polno na idle.

Mipe ::

Ok, koliko je sobna temperatura? Je zagotovljen pretok svežega zraka?

Mattithyahu ::

V sobi je 25 C, pretok je OK, en ventilator spredaj, en zadaj + od napajalnika ki vleče gor in skozi napajalnik ven. Sem poskusil tudi z odprtimi stranicamo, se je poznalo samo 1 ali 2 stopinji. Na drugi AMD kišti imam podobno z ventilatorji, pa so temperature normalne. Tudi pri startapu AMD ne poskoči v trenutku in se počasi ogreva. Tam v 5 min na delovno temp.

Brias ::

max TDP cpuja je 115w ...


nabavi en normalen proc ( Intel(R) Pentium(R) 4 Processor 630 supporting HT Technology
(2M Cache, 3.00 GHz, 800 MHz FSB) ) ki ima 84w tpd in bos imel tudi idle temperaturo pod 40 stopinj ...

Mattithyahu ::

Zanimiva teorija! Se bo toliko poznalo? Super. Bom poskusil najt pa sprobat. Hvala za nasvete.

Isotropic ::

raje vrzi vse skup stran in kupi najcenejso sodobno plato in bodisi intel celeron bodisi amd a4, pa bos na boljsem kot si sedaj.
unega proca itak nikjer sploh dobil ne bos.

mrTwelveTrees ::

te proci se zelo greejo, spucaj cooler, poglej ce dobro sede,

ali cenejsa moznost, dodaj še en ventilator ki ti piha zraven cpu hladilnika/ventilatorja

ker cooler pa imas ? original ? potem je sigurno glasen :)

Mordecai ::

Sem nekoč imel P4. Mislim, da je imel nickname jedrska sredica...

Brias ::

Mattithyahu je izjavil:

Zanimiva teorija! Se bo toliko poznalo? Super. Bom poskusil najt pa sprobat. Hvala za nasvete.



ni teorija ... bo kar drzalo ...

folk se niti ne spomne kake TDPje je intel imel na starih 775 nad 3.0 ghz ...


vsi se pa spomnejo da so pentiumi D bile pecke ..

in ce povem, da recimo:
Intel® Pentium® D Processor 925 (4M Cache, 3.00 GHz, 800 MHz FSB)
ima max TDP 95w ,,,, :) je tvoj 115w zmagovalec ...

Mattithyahu ::

Sem imel enkrat Fujitsu Siemens Esprimo z P4 HT 3.2GHz, pa je delal skor neslišno v zelo kompaktni ležeči kišti. Tako da kar vse P4 ne morem obsoditi na "jederske konice", verjamem pa da so bolj pri tavročih.

Poskusil bom z manjšim TDP. Če ne drugega se bom pa nekaj novega naučil =)

Torej na temperaturo vpliva bolj TDP kot frekvenca?

solatko ::

Temperature so čisto normalne, če pri full ne gre preko 75 stopinj. Pomaga ohišje, ki ima napajalnik spodaj, potem so temperature od 10-20 stopinj nižje.
Pri zagonu računalnika, gredo zaradi testiranja, vse komponente na 100%.
Delo krepa človeka

Brias ::

Mattithyahu je izjavil:

Sem imel enkrat Fujitsu Siemens Esprimo z P4 HT 3.2GHz, pa je delal skor neslišno v zelo kompaktni ležeči kišti. Tako da kar vse P4 ne morem obsoditi na "jederske konice", verjamem pa da so bolj pri tavročih.

Poskusil bom z manjšim TDP. Če ne drugega se bom pa nekaj novega naučil =)

Torej na temperaturo vpliva bolj TDP kot frekvenca?


daj preberi tocno oznako na CPUju ... ime in kodo ,,,, npr sla9x

da vidimo tocno ...

550
http://ark.intel.com/products/27469/Int...
115w tdp

550j
http://ark.intel.com/products/27470/Int...
84w tdp


nalozi tole in prilimaj SS CPUja
http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.ht...

Mattithyahu ::

SL7KM je oznaka, torej 115w TDP.

CPU-Z ni za linux. Sem parkrat pognal "sudo sensors-detect" kjer mi je napisalo nekje 58-62°C na desktopu brez pognanih programov.

ProGTX ::

65 stopinj niti ni tako visoka temperatura, vsaj glede na 115W TDP. Sam sem imel problem, ko se mi je Core 2 Duo E6400 (65W TDP) takoj ob zagonu segrel če 90 stopinj - takrat pa so bile težave. Če je termalna pasta že stara, jo lahko vso odstraniš - z alkoholom previdno počistiš CPU in spodnjo stran hladilnika - in naneseš nanovo. To sem sem jaz naredil pri svojem problemu in temperature so padle v območje 40 stopinj.

Mattithyahu ::

Za ta procesor sem prebral, da je minimalna voltaža 1.2V, pa sem šel v BIOS in CPU spremenil voltažo na 1.2V. Zdaj deluje na 2.8GHz in ima temp 45°C na idle. Hura! No, vseeno bom zamenjal procesor za 84 TDP, tako da bo še bolje.

No, sem se naučil, da sta TDP in temperatura v sorazmerju =) Hvala za pomoč.

Sssaga ::

LOL

brišite, sm mislu da se mi že meša!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

temperatura xeon 1231v3

Oddelek: Strojna oprema
212780 (2240) meho7
»

Pregrevanje cpuja in glasna graficna

Oddelek: Pomoč in nasveti
382831 (2263) ST-777
»

gretje AMD in INTEL (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
7717188 (15673) galu
»

mobile pentium 4?

Oddelek: Kaj kupiti
182538 (1945) Anney
»

Silent Pc i7 920

Oddelek: Kaj kupiti
332047 (1318) axee

Več podobnih tem