» »

Dualboot Debian/Windows 7 in GPT

Dualboot Debian/Windows 7 in GPT

koprive ::

Lep pozdrav.

Trenutno imam nameščen Debian 6 squeeze. Za particije sem uporabil tabelo GPT (kar mi je malo žal ker s tem nimam izkušenj ampak najboljše se naučiš tako da probaš). Drugače nič posebnega, imam samo nekaj aktivnih particij (bios, boot, root, home), za zagon pa skrbi grub.

Na koncu diska imam nekaj prostora kamor bi po možnostil namestil Okna. Najprej vprašanje če je kaj takega sploh pametno početi. Naslednje vprašanje pa me zanima ali je po Okenskem opustošenju mogoče popraviti grub z livecd oziroma nastaviti dualboot z easybcd (GPT podpora?). Ima kdo kakšne izkušnje s tem?

Bios mi podpira uefi in imam tudi fat32 usb ključ z inštalacijo Oken.

Samo informativno preden naredim kakšno neumnost :)

ender ::

Če imaš UEFI, potem ne bo težav (razen morda pri bootanju ključka - iz install.wim moraš izluščit bootmgfw.efi, ga dat nekam na ključek in potem naredit Boot from EFI file).

Ko končaš z namestitvijo Windowsov, bi ti v boot meniju moral ostati GRUB, zraven bi moral biti pa še Windows Boot Manager, tako da za bootanje nazaj v Linux ni potrebno drugega, kot da odpreš boot meni in izbereš GRUB.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

koprive ::

Hvala, to se sliši pa lepo. Ko se zaključi arhiviranje bom probal.

koprive ::

Zataknilo se je pri namestitvi in sicer med zagonom namestitvenega programa po "windows loading files" dobim napako 0xc000000f o manjkajoči datoteki \windows\system32\boot\winload.efi
Bom poskusil naslednji teden še s službeno instalacijo win.

ender ::

Čudno, winload.efi bi se moral naložit iz boot.wim datoteke.

Še nekaj sem pozabil opozorit: če imaš v UEFIju možnost izklopa CSM (Compatibility System Module - združljivost z BIOSom), moraš pustit vklopljeno, drugače se Windows 7 ne bo bootal (UEFI loader v Visti in Win7 kliče BIOS funkcije, in se sesuje če ne obstajajo; to so popravili šele v Win8).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

koprive ::

Uspeh! Kriva je bila kopija instalacije na usbju (CSM je bil izklopljen). Sem vse pobrisal in kopiral še enkrat, izluščil spet bootmgfw.efi in je steklo. Ampak nisem še namestil ker sem se zdaj odločil za Windows 8 - ko se spomnim prinest domov dvd. Upam da bo tudi instalacija uspešna in pa dual boot.
Hvala za pomoč čas in trud ender.

mihibo5 ::

Mene pa nekaj drugega zanima, ampak v povezavi s tem.

Danes sem poskušal narediti dual-boot z windows 7 in windows 8. Windows 8 je bil že naložen. Skrčil sem eno particijo in ustvaril novo. Vse particije mi je spremenilo na dinamične. Sedaj, ker so particije dinamične ne moram naložiti windows 7. Kaj to pomeni, če so particije dinamične? Kako jih vrnem nazaj na primarne?

Hvala vam za odgovore.

MrStein ::

Krčenje ponavadi ne spreminja tipa particij.

V glavnem, nazaj na "nedinamične" spremeni, ker dinamični podpirajo samo en OS.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Spremeniš pa z desnim klikom na disk (na levi strani, ko piše "Disk 0 Dynamic 931,51 GB Online") in izbereš "Convert to Basic Disk". (novo particijo najbolje izbrisat in dodat med samo instalacijo)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mihibo5 ::

MrStein, mi lahko bolj natančno opišeš ta postopek, ker ne najdem tega. Hvala ti.

MrStein ::

Kje si delal particije?

To kar sem opisal je v "Disk Management" v Windows.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mihibo5 ::

Da, če je to "Ustvarjanje in formatiranje particij trdega diska" na windows 8 v Slovenščini. Ampak jaz ne najdem.

MrStein ::

Ja, to je to. Imaš na spodnji polovici okna narisane particije, levo v isti vrstici pa je "Disk 0 ...".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mihibo5 ::

Vidim, ampak ne morem pretvoriti v osnovni disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihibo5 ()

MrStein ::

Si zbrisal novonarejeno particijo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mihibo5 ::

Sem in še vedno ne morem.

MrStein ::

Pol pa še enkrat, opiši čim bolj točno, kaj si naredil s temi particijami, od začetka.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

koprive ::

Ne bom trdil ampak se mi dozdeva da se v dinamičnega spremeni celoten disk ne posamezna particija. Torej moraš pobrisat vse particije če hočeš dinamični disk pretvorit nazaj v navadnega (dynamic v basic).

MrStein ::

1.) Dinamilčen je disk, ne pa particija, točno.
2.) Ni treba brisat vseh. Če spremeniš disk v dinamičnega, pa potem nazaj v "basic", gre brez problemov.
Če pa vmes kreiraš dodatne particije, pa ne gre. Če te zbrišeš, pa bi morebiti šlo.

Najbolje, da mihibo5 poda sem sliko trenutnega stanja, plus opis, kak je imel prej.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mihibo5 ::

 Slika diska, ki je dinamičen.

Slika diska, ki je dinamičen.



Tukaj je slika. Sem skrčil največjo particijo in ustvaril novo s prostorom, ki sem ga skrčil. Takrat se je spremenilo na dinamično.

MrStein ::

Zmajšal si C: torej?
Pa potem spet povečal?

Sicer si verjetno imel 4 primarne particije (idiotski dizajn od HP) in nova ni šla po Basic (MBR) tipu, pa ti je v dinamično spremenil.

Torej glede tega: tudi če spraviš nazaj v prvotno obliko, bo težko instalirat Windows 7. Edino če krepko preurediš particije. Pa vprašanje, če bo potem še delovala recovery particija.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mihibo5 ::

Bom se pač sprijaznil le z windows 8. Ampak kako bi lahko?

MrStein ::

- Backup trenutnega stanja
- opcijsko: recovery (če še dela), da dobiš "suh" sistem in tega tudi backupiraš
- zbrišeš Recovery in Tools particijo in na sproščeno mesto namestiš Windows 7 (po potrebi narediš Repair, če se Windows 8 več ne zažene)

S tem da je Window 8 baje "siten" glede dual boot-a, to malo poguglaj. Sem se zdaj komaj spomnil na to malenkost.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mihibo5 ::

Če bi pa sistem samo povrnil na prejšno stanje pred to spremembo, ali bi bil disk spet primarni?

MrStein ::

Dvomim. Lahko pa probaš. (omenjeni "Backup trenutnega stanja" je seveda vedno zelo dobra ideja).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bootcamp ne pokaže v start-upu (MAC)

Oddelek: Pomoč in nasveti
152041 (1842) luky
»

UEFI ali Legacy (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6310163 (8700) solatko
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518772 (1010) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610520 (8034) krepki
»

Dinamični disk dual boot

Oddelek: Operacijski sistemi
141897 (1596) MrStein

Več podobnih tem