» »

Administracija - na kakšen način

Administracija - na kakšen način

Boomerang ::

Zdravo,

zadnje časa razmišljam: Recimo, da imamo neko storitev, na primer Facebook, YouTube, Gmail ali pa SloTech forum. Ker imamo opravka z uporabniškimi računi in veliko količino podatkov, je verjetno potrebno vzdrževanje oz. administracija... s tem mislim predvsem upravljanje podatkovne baze, ki se skriva v ozadju. Na kakšen način imajo to realizirano take storitve? Mora imeti skrbnik neposreden dostop in programsko opremo za upravljanje baze ali ima storitev nekakšen "skrivni" url naslov, ki je namenjen administratorjem?

Sprašujem zato, ker sem se tudi sam začel ukvarjati z izdelavo spletišč in iščem čim boljši način za vzdrževanje spletnih aplikacij.

RockyS ::

Facebook ima za take zadeve ločeno namizno aplikacijo in ne spletne.

neoserv ::

@Boomerang: Vsi ti štirje portali, ki si jih naštel, imajo lasten sistem, spisan v programskem jeziku ki je najbolj ležal ekipi.

Če se lotevaš izdelave spletnih strani splošne narave, ti lahko svetujem odprtokodne sistem kot so Wordpress in Joomla. Iz več razlogov ti bodo ti sistemi olajšali delo:
- oba sistem sta postala že standard in jih podpirajo skoraj vsi strežniki;
- administracija je že vključena, torej ti ni potrebno programirati (razen vtičnikov po meri);
- uporabniki se jih lahko hitro navadijo, pomoč zanje najdejo tudi na spletu, velikokrat celo v slovenščini;
- enostavno jih je nameščati in posodabljati (tudi preko Softaculous vtičnika, ki ga določeni ponudniki gostovanja nudijo brezplačno).

Minusi:
- potrebno jih je redno vzdrževati (nadgrajevati), sicer postanejo žrtev vdora zlonamerne kode preko kakšne varnostne luknje.

Seveda je moj post brez pomena, v kolikor govoriš o kakšnih namenskih, custom spletnih aplikacijah in ne o spletnih straneh.
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

HardFu ::

Pa tudi kar se namenskih tice se najdejo genericne, razsirljive in visoko konfigurabilne resitve - mi recimo uporabljamo Active Admin gem, sicer bomo na dolgi rok napisali lastno, vendar smo z AAjem prisli kar dalec.
http://codeable.io

Boomerang ::

Odprtokodne sisteme Wordpress in Joomla poznam, vendar sem za izobraževalne namene razvil svojo spletno aplikacijo. Če dobro pomislim, imam na voljo 3 opcije:
- naredim spletni vmesnik za admina (pomanjkljivost: ker je na spletu, je na voljo vsem ki poznajo geslo)
- naredim desktop aplikacijo (prednost: spreminja lahko le tisti, ki jo ima. pomanjkljivost: spreminjanje je možno le iz računalnika, ki ima to aplikacijo)
- uporabim kakšen manager za delo s podatkovnimi bazami (pomanjkljivost: zahtevano znanje o podatkovni bazi)

Trenutno razmišljam, da bi združil prvi dve rešitvi. Desktop aplikacija bi bila vedno na voljo. Za spletno aplikacijo pa bi bile potrebna nastavitev s pomočjo desktop app. (enable / disable). Tako bi lahko na 2 načina upravljal aplikacijo. Kako se vam zdi moja ideja? Sem spregledal kakšno pomnjkljivost, ki bi ogrožala celoten sistem?

neoserv ::

Namizna aplikacija je (po mojem mnenju) overkill, sploh v času ko se vse storitve selijo na internet oz. omrežje.
Vsekakor se jo da narediti dovolj varno, zato varnost ne more biti razlog za namizni razvoj.

Da ne omenim, da je potrebno pri namiznem razvoju upoštevati še vse različne operacijske sisteme in različne verzije teh sistemov.
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

techfreak :) ::

Se popolnoma strinjam z neo-serv. V zadnjem času se tudi namizne aplikacije selijo na splet, ti bi pa rad naredil namizno aplikacijo za upravljanje spletne strani?

- naredim spletni vmesnik za admina (pomanjkljivost: ker je na spletu, je na voljo vsem ki poznajo geslo)

To je najboljša možnost in zakaj misliš, da geslo ne bi bilo varno? Paypal in podobne strani za plačevanje uporabljajo geslo, torej če je dovolj dobro za finančne zadeve, bo tudi za tvojo administracijo.

Alternativno pa bi lahko omogočil tudi prijavljanje s pomočjo SSL client certifikata ali pa z uporabo kakšne SMS storitve in od uporabnika ob prijavi zahteval vpisanje kode, ki jim jo pošlješ na telefon.

Seveda je pa to res en velik overkill.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Visual Studio Grafični prikaz

Oddelek: Programiranje
6935 (614) zacetnik11
»

Povezava HW-računalnik-internet

Oddelek: Programiranje
121159 (985) roli
»

Spletna aplikacija za podjetnike

Oddelek: Programska oprema
312351 (1760) uroszo
»

Php v Windows aplikacijo

Oddelek: Programiranje
91030 (779) Tody

Iščem/ponujam delo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Izdelava spletišč
10138855 (26818) Primoz

Več podobnih tem