» »

USB3 se čudno obnaša

USB3 se čudno obnaša

urandom ::

Živjo!

Nedavno nazaj sem opazil čudno obnašanje sprednjega USB3 porta na mojem stacionarnem računalniku. Težava nastopi kadar z zunanjega USB3 trdega diska berem oz. kopiram večje datoteke (cca 1.6 GB). In sicer kar se zgodi je to, da skopirana datoteka na računalniku ni več identična tisti na zunanjemu trdemu disku. Zgleda, da računalnik vedno drugače prebere datoteko (vsaj nekaj bajtov v njej).

Zadevo sem testiral tako, da sem izračunaval MD5 oz. SHA1 hash te datoteke na zunanjem HDD in po vsakem izračunu je bila cifra drugačna. Z manjšimi datotekami ni težav. Disk sem priklopil še na ostale USB2 in USB3 porte na zadnji strani računalnika in tam ni bilo težav. Tudi vsi USB2 porti na sprednji strani delujejo normalno. Samo sprednji USB3 ne funkcionira normalno.

Ali kdo ve kaj bi tole lahko bilo? Gonilniki verjetno niso. Operacijski sistem je Windows 7. Verjetno kar bi lahko še poskusil je uporaba USB2 diska na tem portu ali pa kakšen Linux LiveCD, pa teste ponovim.

lp

Brane22 ::

Memtest ?

Maš navito mašino ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Opkow ::

Meni se dozdeva, da je kabel od sprednjega USB3 porta do maticne plosce slab, in prihaja do izgub pri prenosih. Oz pride bolj do izraza, ker priklopis se dodaten kabel od diska do USB3 porta na sprednjem ohisju. Ker se razdalja se poveca, oz so lahko tudi bolj svoh konektorji oz zapacani.

USB2 je manj dozveten, ker so prenosi manjsi.

urandom ::

Brane22: Bom zalaufal GoldMemory, da vidim, če je RAM ali plata kaj čudna. Mašin pa jaz ne navijam.

Killer: Možno. Tole mi ni prišlo na misel. Mogoče bi res kable lahko malo pošlihtal. Samo čudno se mi zdi, da USB oz. Windows ne javi nobene napake oz. sploh nima možnosti preverjanja, če so kopirani podatki pravilni.

lp

Brane22 ::

Tole s kablom je dobro, ja.

Sliši se dokaj možno. Nisem pa šel preverjat kako USB3 ščiti podatke na kablu.

Če gre za simple checksum ali kaj podobnega, bi znalo biti, da se kdaj kaka napaka prikrade.

ender ::

Ugotovi tudi, kateri USB3 krmilnik imaš na matični plošči, in namesti najnovejši gonilnik in firmware zanj (nekatere dobiš tu). Lahko reši marsikateri problem.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

technolog ::

Čimprej se losaj Windowsa.

urandom ::

Eto, GoldMemory sem zagnal in čez noč ni našel nobenih težav.

Brane22: Pom malo prestavil kabel, da vidimo, če kaj pomaga. Trenutno se kabel stika skoraj s tremi SATA kabli za trda diska in DVD-ROM. Mogoče je to težava.

ender: Misliš, da bi to pomagalo? USB3 na zadnji strani računalnika mi deluje normalno. Samo sprednji nagaja. Krmilnik, pa mislim da je Etron. Bom preveril.

technolog: To sem že storil davno. Tale stacionarna kišta je še edini računalnik na katerim laufam windowse zaradi določenih aplikaciji. Vsi ostali že imajo linux (vključno s prenosnikom, na katerim sem pravkar natipkal tale post).

lp

technolog ::

In, z kakim live CDjem si probal?

Načeloma mora OS delat (CRC) error checking na večih nivojih (USB3 transfer, nivo datotečnega sistema) in ne MORE in ne SME se zgodit, da bi bila prekopirana datoteka drugačna.

Zgodovina sprememb…

urandom ::

Sem sprobal še priklopiti USB2 trdi disk preko tega USB3 porta, pa deluje čisto normalno. Nato sem zbootal v xubuntu liveCD in teste ponovil - nastopile so iste težave. Namreč vsi ostali USB porti so delovali razen sprednjega USB3. Tu mi je čez čas, ko sem računal md5sum določenih datotek na zunanjem USB3 disku, vrglo ven I/O error, celotni disk pa je postal nedosegljiv. Treba ga je bilo odklopiti in ponovno priklopiti. Na USB2 portu je datoteko normalno prebral.

Poskusil sem tudi premakniti tisti kabel iz matične plošče do sprednjega panela na malo bolj prosto lokacijo, da bi zmanjšal motnje, pa ni bilo sprememb. Nevem, verjetno najbolje, da na servisu vprašam, ker je komp še v garanciji.

lp

Brane22 ::

Slab/prepoceni kabel ?

Mogoče lahko pogledaš na Ubuntu mašini z dmesg med prenosom fajla, če se kaj čudnega dogaja.

Če prihaja do kakih CRC errorjev, bi to verjetno lahko bilo vidno v kernel log bufferju...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

urandom ::

Notranji kabel je prišel skupaj z ohišjem računalnika! Zunanji pa skupaj z zunanjim trdim diskom. O kvaliteti kablov pa nebi vedel.

EDIT: brane22: Saj sem rekel, da mi meče ven I/O errore. Napiše pa tudi, da "Device stopped responding" ali nekaj podobnega.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urandom ()

Brane22 ::

A maš na plati več USB3 konektorjev ?

Če da, si probal na drugem ?

Mogoče je kaka statika poškodovala kak driver ravno na tistem konektorju...

Lahko da se ti USB3 čip na banjici diska pregreva. Sem imel svojčas podobne probleme z USB2 kontrolerji.

Če je izvedljivo enostavno, odpri disk in med prenosom daj prst na čip USB3-SATA, da vidiš, če se peklensko greje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

MrStein ::

Ja, samo na drugem portu mu ne nagaja, tako da...

USB bi sicer moral imeti CRC za vsak prenešen paket, ampak pomnimo, USB pomeni "najcenejši ponudnik"...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Brane22 ::

Če sem rpav poštekal, je drugi port zunanji.

Tam so stvari enostavnejše, ker je kabel samo eden in ni "štukan" iz kombinacije notranjega in zunanjega kabla in konektorjev.

Ki precej poslabšajo stvari.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HDD troubleshoot

Oddelek: Pomoč in nasveti
12717 (514) marjan_h
»

Zunanja diska mi zginjata

Oddelek: Pomoč in nasveti
20965 (651) BorutK-73
»

USB 3.0 dvakrat hitrejši (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6918737 (14356) Lonsarg
»

V čem je fora dvojnega napajanja usb diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
142186 (1685) darkolord
»

Istočasno mi ne zazna dveh usb3 enakih diskov

Oddelek: Strojna oprema
7826 (667) Redorange

Več podobnih tem