» »

Telefoni s Firefox OS čedalje bliže

Telefoni s Firefox OS čedalje bliže

Mozilla.org - Mozilla je na novinarski konferenci pred začetkom Mobile World Congressa pokazala, da so pametni telefoni z operacijskim sistemom Firefox OS čedalje bliže. Pred mesecem dni so predstavili prva telefona, ki ju bo poganjal Firefox OS, sedaj pa so postregli z nekaj več podrobnostmi.

Pametna telefona bosta stala med 80 in 100 dolarjev brez subvencije operaterja, tako da bosta primerna za plitvejše trge. Zato tudi ni presenetljivo, da bosta naprej prispela na trg v Braziliji, Kolumbiji, Mehiki, Črni gori, Poljski, Srbiji, Španiji, Venezueli in na Madžarskem (ali to pomeni, da je Slovenija razvita država ali pa premalo pomembna, da bi nas Mozilla opazila, ne vemo). Mozilla je že podpisala pogodbe o sodelovanju z 18 mobilnimi operaterji iz teh držav, ki bodo telefone ponudili v svojih paketih, in sicer primerno subvencionirane.

Glavna odlika novega operacijskega sistema je njegova odprtost in preprostost. Vse aplikacije zanj bodo lahko napisane v HTML5, JavaScriptu ali CSS-ju. To pomeni, da bodo lahko obstoječe internetne na Firefox OS delovale z minimalnimi predelavami. Mozilla tako svoj telefon opisuje kot "odprto alternativo" Applu in Androidu, pa čeprav je slednji takisto odprtokoden. Trdijo namreč, bodo imeli razvijalci v prihodnosti čedalje manj časa, da bi se učili novih programskih jezikov in okolij, zato bo preživel le internet. HTML5 bo svojo uporabnost pokazal zlasti pri iskanju, saj bo mogoče na enak način iskati informacije po spletu in po naloženih aplikacijah.

Izvršni direktor Mozille Gary Kovacs pojasnjuje, da postavljajo temelje za tretji ekosistem, za Applom in Androidom (očitno torej Mozilla meni, da sta BlackBerry in Windows Phone nepomembna in bosta taka tudi ostala). Razširjenost pametnih telefonov v razvitem svetu, kjer se dobro prodajajo androidni in jabolčni pametni telefoni za več sto dolarjev, je namreč že velika, medtem ko so države v razvoju še pretežno nedotaknjen trg. In tam ima 100-dolarski telefon s Firefoxom OS bistveno prednost pred iPhonom - ceno.

18 komentarjev

FlyingBee ::

ne razumem, saj so tudi androidi cheapo

DeJus ::

Končno OS, ki za razvoj aplikacije ne zahteva učenja nove sintakse in iz strani združjivosti z ostalimi napravami gleda tudi na uporabnike.

damjanll ::

Linux na telefonih ze na vsakem koraku, Android, Ubuntu, Firefox, Jolla, Tizen, se kaj? :)

Looooooka ::

bodo imeli razvijalci v prihodnosti čedalje manj časa, da bi se učili novih programskih jezikov in okolij

Potem je najboljse, da lepo zaprejo firmo ze zdaj.
Ce niso odprti za nove jezike potem pretty much niso odprti za razvoj in je najbolje za vse nas, da nehajo bremzat razvoj.

antonija ::

damjanll je izjavil:

Linux na telefonih ze na vsakem koraku, Android, Ubuntu, Firefox, Jolla, Tizen, se kaj? :)
Yup, linux ni nikoli postal glavni na desktopih in laptopih... so compi zaceli izumirat ko je linux prisel na telefone in tablice. Funny how cookie crumbles 8-)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

klinker ::

FlyingBee je izjavil:

ne razumem, saj so tudi androidi cheapo


Samo tej cheapo androidi so en drek vredni. Moj prvi je bil Ace ki ni bas cheapo, pa sem popizdu z njim kak srot je to ;(

3p ::

Vsi bi kos pogače.
Še vsaj Ubuntu je bil pozabljen.
Pa vsaka platforma čisto drugačna. Zabava za programerje.

Potem pa še presežek: "zakaj ne bi zdaj še na PCjih imeli telefonskega vmesnika namesto oken, pa opravilne vrstice, pa teh "zastarelih" zadev.".

Echbart ::

K bo tole prišlo v SLO, pa bom si tud jst pridobil smarthphone :D

Testman42 ::

klinker je izjavil:

Moj prvi je bil Ace ki ni bas cheapo, pa sem popizdu z njim kak srot je to ;(

Zanimivo kako so uporabniške izkušnje lahko subjektivne. Moj oče si je šele sedaj omislil nov telefon, ki je starejši kot Ace in poganja Android 2.2, pa je z njim zelo zadovoljen.

Mimogrede, če kdo slučajno ne ve, tale Firefox OS se da tudi kot Firefoxov plugin pognat.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Hayabusa ::

DJ Lolek
Za klice, sms-se in kakšno sliko posneti je še najcenejši android dovolj dober.

Testman42 ::

To drži.
So zato tej telefoni
en drek vredni
ali so pač primerni za potrebe včine ljudi?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

matejdro ::

klinker je izjavil:

FlyingBee je izjavil:

ne razumem, saj so tudi androidi cheapo


Samo tej cheapo androidi so en drek vredni. Moj prvi je bil Ace ki ni bas cheapo, pa sem popizdu z njim kak srot je to ;(


To je res, ampak so tudi cheapoti vse boljši. Recimo One V in S sta kar dobra telefona.

Grumf ::

Looooooka je izjavil:

bodo imeli razvijalci v prihodnosti čedalje manj časa, da bi se učili novih programskih jezikov in okolij

Potem je najboljse, da lepo zaprejo firmo ze zdaj.
Ce niso odprti za nove jezike potem pretty much niso odprti za razvoj in je najbolje za vse nas, da nehajo bremzat razvoj.


Ha ha ha, proglašam za neumnost četrtletja. Veš, eni še vedo kaj je kvaliteta in še niso zapacani z raznimi runtajmi in
te vlečejo razvoj naprej, ostali pa so samo opice. Nikar ne pozabi v čem je spisan iOS, Android in Firefox...
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

OK.d ::

ali ga boste nabavili, cena okoli 80€
http://stores.ebay.com/ztemobileus?_rdc...
LPOK.d

OK.d ::

no jaz sem ga naročil, tako da vidim kako zgleda firefox na telefonu
LPOK.d

JayKay ::

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi...
narocen. ko ga stestiram bom javil ce ga hoce kdo kupit

OK.d ::

sold out
LPOK.d

JayKay ::

evo slike
https://plus.google.com/photos/10004359...

o samem telefonu.

predstavljajte si low-end android. to je to.
zadeva je pocasna, za kakrsnokoli delo rabis sd kartico, navigacija naj bi bla turn by turn, ampak mi jo je samo enkrat uspelo zalaufat.
zraven tel dobis slusalke z volume rockerjem, polnilec, del katerega je usb kabel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mozilla obupala nad telefoni s Firefox OS

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1712504 (10561) Orias
»

Firefox OS

Oddelek: Mobilne tehnologije
459093 (7281) SLO_Matej
»

Mozilla pokazala telefona s Firefox OS

Oddelek: Novice / Android
4511947 (9548) mtosev
»

Mozilla zaključuje z razvojem Thunderbirda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12530925 (26871) Icematxyz

Več podobnih tem