» »

Slika na monitorju slabša kot na zaslonu telefona z majhno resolucijo

Slika na monitorju slabša kot na zaslonu telefona z majhno resolucijo

shadeX ::

(Če tema ni postavljena v pravi oddelek, prosim premaknite)

Torej, začuda ampak naslov drži kot pribit, čeprav mnogi mi najbrž ne bodo verjeli.
Kakšno leto nazaj sem kupil LCD monitor znamke Samsung. Njegova diagonala meri 21.5" ter resolucija znaša 1920 X 1080 pixlov. Če postavim kakšno HD sliko za ozadje monitorja, se ne morem načuditi kako lepa in čista je slika.

Po drugi strani če vzamemo kakšen starejši telefon npr HTC Wildfire ( iz leta 2010 ), se skoraj ne moremo načuditi kako ne čista je slika. Pixle lahko dobesedno vidimo pred sabo ko zremo v telefon.
Veliko ljudi izbira zaslone glede na resolucijo misleč , večja resolucija , lepša bo slika ampak je tudi odvisno kako velik zaslon kupimo, nemoremo pa samo na resolucijo gledati.

Recimo že vsi poznamo enoto pixel (px). To je tisti majhen kvadratek, ki ga vidimo na monitorju v rdeči, beli, črni barvi če je pixel "mrtev" in odstopa od drugih pixlov.

Malo manj znana enota je density pixel (dp) (gostota piksov). To je enota, ki pove koliko pixlov je "natlačenih" v določenem fiksnem območju. Več pixlov kot imamo v tistem območju, lepša in čistejša bo slika.

Gostoto pikslov lahko izračunamo za vsak zaslon. Vedeti moramo samo:

Dolžino in višino (resolucijo) ter diagonalo zaslona.

Naredil sem zanimiv izračun: Računal sem gostoto pikslov med že omejenim HTC Wildfire, ter mojim 21.5" monitorjem.

Formula za izračun gostoto pixlov je naslednja: (Najprej moramo izračunati resolucijo diagonale - koliko pixlov nam pride v diagonali zaslona)
[širina*širina]+[višina*višina]
rezultat damo v koren.

dobljen rezultat delimo z fiksno diagonalo zaslona v inch in dobimo gostoto pikslov.

Primer ki sem ga računal:
HTC Wildfire
širina: 240px
višina: 320px:
diagonala zaslona: 3.2"

(240x240)+(320x320) = 57600 + 102400 = 160000px. Rezultat damo v koren in znaša 400px.
Se pravi 400px znaša diagonala na HTC Wildfire zaslonu. Sedaj izračunamo še gostoto pikslov.

400px / 3.2" = 125 ppi pixel density


Nato sem naredil še izračun na mojemu samsung zaslonu.

(1920x1920)+(1080x1080) = 3686400 + 1166400 = 4852800px. Rezultat damo v koren in znaša 2202px.
Se pravi 2202px znaša diagonala na mojem 21.5 " HD Samsung zaslonu. Izračunamo še gostoto pikslov.

2202px / 21.5" = 102 ppi pixel density.

Se pravi moj FULL HUD monitor ima slabšo sliko kot jo ima 3 leta star HTC. Ampak tukaj je vprašanje zakaj potem vidim tako čisto sliko na samsungu, na HTC pa dobesedno vidim pixle. Odgovor je preprost in sicer, pomembna je oddaljenost s katere gledamo v zaslon. Bolj kot smo oddaljeni, lepša je slika. Bolj kot smo blizu, slabša je slika. Ponavadi v monitor gledamo z razdalje cca 1m+, telefon pa imamo praktično pred očmi.

Kot dokaz mojim trditvam zgoraj, vam dam link to foruma kjer se en uporabnik jezi da je njegov nov full hd monitor slabši za videt , kot pa zaslon od njegovega samsunga galaxy s2. Odgovor je zapisan spodaj :)

Spock83 ::

Ni vse v pixlih in velikosti ekrana. Osvetlitev, vrsta panela, tehnologija prikaza...

Drugace pa se strinjam.

popster ::

mogoče je fint v tem da je večje monitorje težje izdelovat, vsaj pri tehnologiji OLED je tako, verjetno tudi pri LCD..

shadeX ::

Še ena podkrepitev mojih dokazov, da je gostota pixlov (density pixel) zelo pomembna.

Če imate doma kak telefon ki ima nad 200dpi ( specifikacije poglejte na gsm areni ) in če imate kak 1080p monitor lahko naredite test.

Približajte se ekranu do centimetra in videli boste da pixle lahko začnete šteti. Naredite isto za telefon. Približajte se mu na 1cm in boste videli da pixlov niti videli ne boste.

Utk ::

Mislim, da je letošnja Nobelova nagrada za izum tople vode tvoja.

shadeX ::

Utk je izjavil:

Mislim, da je letošnja Nobelova nagrada za izum tople vode tvoja.


Mislim da tega veliko ljudi ne ve (vprašaj 5 random ljudi, kaj je pri nakupu monitorja pomembno). Ampak hvala za pohvalo.

Utk ::

Vseeno pa ne razumem kaj naj bi diagonala v pixlih pomenila in zakaj jo bi rabil. Čisto nelogično. Gostoto lahko itak izračunaš brez tega.

shadeX ::

Utk je izjavil:

Gostoto lahko itak izračunaš brez tega.


Seveda. Lahko pogledaš na internet , podatke o napravi ki jo kupuješ. Zakaj bi računal? =)

Malo šale..

Podatke sem vzel iz tukaj, ali tukaj

Če pa veš ti boljši način oz. lažji lahko predlagaš. Zato je pa tema tukaj.

M-XXXX ::

shadeX je izjavil:

Še ena podkrepitev mojih dokazov, da je gostota pixlov (density pixel) zelo pomembna.

Če imate doma kak telefon ki ima nad 200dpi ( specifikacije poglejte na gsm areni ) in če imate kak 1080p monitor lahko naredite test.

Približajte se ekranu do centimetra in videli boste da pixle lahko začnete šteti. Naredite isto za telefon. Približajte se mu na 1cm in boste videli da pixlov niti videli ne boste.

Tole je pa ena bolj neumnih primerjav :D A mogoče gledaš ekran od računalnika od bližine 1cm?

shadeX ::

M-XXXX je izjavil:

shadeX je izjavil:

Še ena podkrepitev mojih dokazov, da je gostota pixlov (density pixel) zelo pomembna.

Če imate doma kak telefon ki ima nad 200dpi ( specifikacije poglejte na gsm areni ) in če imate kak 1080p monitor lahko naredite test.

Približajte se ekranu do centimetra in videli boste da pixle lahko začnete šteti. Naredite isto za telefon. Približajte se mu na 1cm in boste videli da pixlov niti videli ne boste.

Tole je pa ena bolj neumnih primerjav :D A mogoče gledaš ekran od računalnika od bližine 1cm?


Seveda da ne. doh =)..

Gre se za podatke :D Da ljudje ( tisti ki tega ne vejo ), vedo kateri podatek je pri nakupu pomemben. In kako se ga seveda izračuna.


EDIT: Najbrž niste pregledali celotnega članka. Podal sem link , kjer človek sprašuje zakaj je pri njegovem novem monitorju slika slabša kot na njegovem samsungu galaxy s2. Ja očitno je model gledal v ekran z razdalje 10cm. Seveda je bila slika slaba =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

freesty ::

Utk je izjavil:

Mislim, da je letošnja Nobelova nagrada za izum tople vode tvoja.


Enako pomislil, ko sem prebral temo.

Saj zato pa se hvaljo zdaj pri telefonih z visokim ppijem.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

sandmat ::

freesty je izjavil:

Utk je izjavil:

Mislim, da je letošnja Nobelova nagrada za izum tople vode tvoja.


Enako pomislil, ko sem prebral temo.

Saj zato pa se hvaljo zdaj pri telefonih z visokim ppijem.


dajmo še izračunat koliko decilitrov zasedeta obe napravi. Tako, da malo ponovimo trivialno matematiko.

Nedvomno imajo moderatorji s-t težko nalogo. Ali so uporabniki dejansko tako nerazgledani, ali samo trollajo?

root987 ::

Why retina isn't enough

Keywords: kotna ločljivost očesa.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

nejcek74 ::

Se en glas za toplo vodo. Ignoranca pac ni opravicilo.

Saj pixel pitch je pa ja znan za monitorje ze leta. Glede na stalno razmerje med stevilom pikslov in velikostjo zaslona je bilo prekleto jasno kateri zasloni so imeli velike pike in kateri male. Recimo klasicen 27 incnez je bil notoricen glede velikosti pik. Kotna velikost je bila prav tako stalnica, saj ce upostevas ergonomska pravila je oddaljenost monitorja od ocesa ravno tako fiksna in ni odvisna od velikosti le tega.

tale clanek se ze dolgo casa ni spremenil.

c00L3r ::

Če že odkrivamo toplo vodo, daleč najmanjši DPI imajo televizije. Tam imaš 1920x1080 na 100 in več paličnem ekranu. Bistvo je v tem, kako daleč vstran si od ekrana. Mobilni telefon gledaš na nekaj 10cm in boš logično prej videl pike, kot na TV-u, ki je nekaj metrov vstran.

Barbarian ::

c00L3r je izjavil:

Tam imaš 1920x1080 na 100 in več paličnem ekranu


Palični zaslon:D that made my day :D

Sicer pa nevem čemu je točen namen te teme? Avtorju mora biti res grozovito dolgčas.

Kaj ni povsem logično, da mora biti pri telefonu resolucija bistveno večja kot pri lcdju namiznega računalnika ali celo televizorja?

Razlog za to je preprost:

Če recimo 4.5 inčni zaslon gledaš iz razdalje 20 cm je veliksot zaslona povsem ista kot če recimo 42 inč tv gledaš iz razdalje 3 metrov ALI če zaslon računalnika gledaš iz razdalje cca 1 meter. Velikost pixla bo pri vseh treh opisanih zaslonih videti približno isto.

Seveda pa bo na tv slika daleč najlepša, na telefonu je nemogoče gledat kak pameten film, čeprav je slika v bistvu isto velika kot na neprimerljivo večjem tv iz razdalje nekaj metrov. Že samo zaradi naprezanja oči.

Nekateri pravijo, da bi za tv potrebovali večje resolucije, kar vsekakor ne drži. Pri nakupu televizije pač ne smemo pretiravat, kupiti moramo tako velik televizor da bo slika čudovita. Torej tako velikega da iz razdalje kjer sedimo ne bomo videli pixlov.....če jih slučajno kdo vidi si je povsem sam kriv da je kupil prevelik tv.

Če pa nekdo vidi pixle na mobitelu pa naj ga drži daleč od oči kot nek slaboviden starejši možakar. Naj gleda zaslon iz razdalje 1 metra in pixlov ne bo več videti..:D:D:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barbarian ()

PrimozR ::

root987 je izjavil:

Why retina isn't enough

Keywords: kotna ločljivost očesa.

Damn you, zdej pa ne morm izpast pameten! :P

Unknown_001 ::

Pa ne moreš primerjat ekran od računalnika ka ga gledaš meter stran, pa od telefona ka ga maš 20centi od oči.

Spet toplo vodo odkrivate

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Ne, smo že povedali, kotna ločljivost ;)

Unknown_001 ::

Pa vseen vam je ratalo toplo vodko pogruntat

Bananovec ::

shadeX je izjavil:

Utk je izjavil:

Mislim, da je letošnja Nobelova nagrada za izum tople vode tvoja.


Mislim da tega veliko ljudi ne ve (vprašaj 5 random ljudi, kaj je pri nakupu monitorja pomembno). Ampak hvala za pohvalo.

Večina ljudi bo imo izbrala višjo resolucijo (glede na isto površino). Pač en primer iz RL kjer rek Več je boljše vsaj za 1x še drži.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Huaweijev novi prvak Mate 8

Oddelek: Novice / Android
238811 (6691) andrejus
»

LG-jev QHD zaslon za mobilne telefone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
6323339 (21394) kpkp
»

Apple bojda pripravlja nove macbooke pro z visoko ločljivostjo Retina (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
32680711 (65377) modicr
»

Skupen MONITOR za TV in Računalnik

Oddelek: Zvok in slika
223926 (3622) DoberDan
»

Štirikrat večji HD prihaja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
16145208 (36374) bluefish

Več podobnih tem