» »

na rusijo padali kamni z vesolja

na rusijo padali kamni z vesolja

1
2
»

kixs ::

Vikking je izjavil:

Zanimiva izjava (iz članka ki ga je postal jeryslo), citat: According to unconfirmed reports, the meteorite was intercepted by an air defense unit at the Urzhumka settlement near Chelyabinsk. A missile salvo blew the meteorite to pieces at an altitude of 20 kilometers, local newspaper Znak reports quoting a source in the military.

Regnum news agency quoted a military source who claimed that the vapor condensation trail of the meteorite speaks to the fact that the meteorite was intercepted by air defenses.


Možno, pri 30km/s hitrosti, da so zadeli objekt z raketami?


V Zemljini atmosferi hitrost prav gotovo ni bila 30km/s == 108000km/h.

Lahko bi ga zadeli tudi z raketo, vendar bi morali to ze prej nacrtovat (edino, ce imajo kaj zavtomatizirano) - cetudi je raketa dosti pocasnejsa, pa ima meteorit znan "trajectory" in zato bi se dalo to zadeti - enako kot tisti ruski pesci in avtomobili ;)

jest10 ::

The regional Emergency Ministry denied previous unconfirmed reports by local media that the meteorite was shot by the military air defenses.

Pač lokalni rumeni mediji

dzinks63 ::

Zadeva sploh ni bila tako nedolžna, govora je o precej ranjenih in kar precejšnji škodi, ponavadi pa se pokaže, da so končne posledice še večje.

As of noon Moscow time, as many as 725 people had sought medical help, according to the state-run RIA Novosti news agency.

Deputy Health Minister Igor Kagramanyan said 571 people had sought medical help, with 34 of them hospitalized, according to state-news agency Itar-Tass.

The vast majority of injuries are not thought to be serious.

About 270 buildings have sustained damage — mostly broken glass — as a result of the shock waves caused by the blast, said Vladimir Stepanov, of the National Center for Emergency Situations at the Russian Interior Ministry.

Hospitals, kindergartens and schools are among those affected, he said.

About 20,000 emergency response workers have been mobilized,


Read more: http://fox40.com/news/stories/russian-m...

Vajenc ::

Še en lep posnetek.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Vikking ::

kixs je izjavil:


V Zemljini atmosferi hitrost prav gotovo ni bila 30km/s == 108000km/h.

Lahko bi ga zadeli tudi z raketo, vendar bi morali to ze prej nacrtovat (edino, ce imajo kaj zavtomatizirano) - cetudi je raketa dosti pocasnejsa, pa ima meteorit znan "trajectory" in zato bi se dalo to zadeti - enako kot tisti ruski pesci in avtomobili ;)


Profesor Zwitter je razlagal v prispevku na 24ur. Maksimalne hitrosti ko prileti v atmosfero so nekje 72km/s, minimalne pa 12km/s. Verjetno ker je priletel iz vzhodne strani, je imel zaradi tega manjšo vzstopno hitrost in zaradi tega ni izparel v celoti. Se pravi hitrost je bila po oceni še vedno ranga nad 10km/s.
Pri takšni hitrosti objekt zelo težko zadaneš z neko raketo. Recimo rakete patriot v zalivski vojni, so imele delno uspešno pri uničenju iraški scud raket. Pa so jo spremljali kar lep čas, poleg tega so vedel kje približno bo vse skupaj priletelo. Pa so jih dosti zgrešili.

jype ::

kixs> V Zemljini atmosferi hitrost prav gotovo ni bila 30km/s == 108000km/h.

Seveda je bila lahko, čemu pa misliš, da meteoriti v atmosferi eksplodirajo? Za dodaten dramatični učinek?

jeryslo ::

Mene še vedno zanima kako to da se ni sprožil kakšen avtomatski odziv Ruske zračne obrambe? Namreč ICBM-ji priletijo iz velikih višin (1200km), torej bi pričakoval da bi takšen sistem lahko današnji meteor zaznal tudi kot ICBM in sprožil ustrezen odziv. Ali potem to pomeni da dejansko sploh nimajo obrambe pred ICBM-ji, če ni bilo ustreznega odziva iz strani vojske?

Okapi ::

In kako veš, da se ni?

O.

OttoParts ::

jeryslo je izjavil:

Mene še vedno zanima kako to da se ni sprožil kakšen avtomatski odziv Ruske zračne obrambe? Namreč ICBM-ji priletijo iz velikih višin (1200km), torej bi pričakoval da bi takšen sistem lahko današnji meteor zaznal tudi kot ICBM in sprožil ustrezen odziv. Ali potem to pomeni da dejansko sploh nimajo obrambe pred ICBM-ji, če ni bilo ustreznega odziva iz strani vojske?

Obrambo proti ICBM naj bi imeli samo Američani. Pa še pri njih je vprašanje, ali je ta sploh učinkovita (še posebej v fazi ponovnega vstopa jedrskih konic), ali pa gre zgolj za še eno luknjo brez dna, kamor izginjajo davkoplačevalski dolarji.
Večina obrambnih in opozorilnih sistemov je namenjena detekciji in uničenju ICBM-ov v zgodnji fazi poleta, ko so še počasni, z raketnimi motorji, ki delujejo z vso močjo, zato Američani tudi gradijo prestrezne baze na Poljskem, sorazmerno blizu Ruskem ozemlju. Seveda za obrambo pred raketami iz Irana....;)

20:26 - Še smo živi. :D

Zgodovina sprememb…

jeryslo ::

Se strinjam. Glede na vstopno hitrost ICBM, ki je 4km/s mora biti to precejšen zalogaj zadeti z nasprotno raketo. Da potem ne govorimo o meteorju, ki vstopa še z večjo hitrostjo.

jeryslo ::

No sem še malce bolj pobrskal glede teh protiraketnih ščitev. Za Rusijo piše tole:

The enhanced but yet to be produced S-300VM/VMK is capable of intercepting ballistic missiles with a range of 2,500 km re-entry speeds of 4.5 km/sec, whereas the S-400 is claimed to be capable of intercepting ballistic missiles with a range of 3,500 km which equates to re-entry speeds of 4.8 to 5 km/sec. A system designed to intercept warheads at 5 km/sec has the ability to act as a point system against simple ICBM warheads which have a typical re-entry speed of 7km/sec.


No to bi pa že bilo dovolj tudi za današnji meteor.

Vajenc ::

Ampak na nobenem posnetku ni videti nobene kontra rakete?
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

jest10 ::

jeryslo, a bo treba znova?
The regional Emergency Ministry denied previous unconfirmed reports by local media that the meteorite was shot by the military air defenses.

jeryslo ::

Seveda ni bilo odziva, saj je bilo uradno potrjeno. Preberi še enkrat moj post, napisal sem samo da kot kaže že obstajajo vojaške rešitve, ki bi jih lahko tudi uporabili za prestrezanje meteorjev. Zakaj jih v tem primeru niso pa ne bomo vedeli.

Vikking ::

jeryslo je izjavil:

Seveda ni bilo odziva, saj je bilo uradno potrjeno. Preberi še enkrat moj post, napisal sem samo da kot kaže že obstajajo vojaške rešitve, ki bi jih lahko tudi uporabili za prestrezanje meteorjev. Zakaj jih v tem primeru niso pa ne bomo vedeli.



Logika je čisto preprosta:
1. Vojski je v interesu na račun civilnih projektov, kot je zaščita pred meteoriti pridobiti čimvečja finanna sredstva. Na ta način lahko še hitreje izpopolnejo in razvijajo v nedogled orožje.
2. Objekti v velikost nekaj metrov, ki jih je zelo težko zaznati povzročijo relativno zelo majhno škodo.
3. Objekti reda 50m in več se ponavadi zaznajo in vemo za njih nekaj let vnaprej. Zato problem takojšnje detekcije in razstrelitve taknega objekta NI v civilni sferi. Je pa zanimivo za vojsko kot obramba proti ICBM-ji. Se pravi vojska na račun civilnega projekta pridobi velika denarna sredstva. Država s tem opraviči prebivalstvu namenjen denar za vojsko...
4. Uničevanje meteoritov znotraj zemljine atmosfere (ko enkrat vstopijo) je popolnoma nesmiselno.

Okapi ::

Z drugimi besedami, včeraj bi lahko Američani poskusili zadeti oni asteroid, ki je šibal mimo, za vajo. Seveda bi se morali kakšno leto ali dve prej začeti pripravljati na podvig. In ob tveganju, da mu samo dovolj spremenijo orbito in naslednjič zadene Zemljo;)

O.

jest10 ::

Zadnji podatki (neuradni):

- premer ~15 m
- masa ob vstopu v ozračje: ~7000 ton
- vstopna hitrost: 18 km/s
- sproščena energija: ~300 kt TNT
- eksplozija je bila na višini okoli 15km

No to je pa že malo bolj konkretna zadeva

TESKAn ::

Če primerjamo z bombami, odvrženimi na Japonsko v WW2 (15 in 21 kT), precej konkretna.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Yohan del Sud ::

Zadnji podatki:

- premer ~17 m
- masa ob vstopu v ozračje: ~10000 ton
- vstopna hitrost: 15 km/s
- sproščena energija: ~500 kt TNT
- eksplozija je bila na višini okoli ~40km

Res impresivne številke. Dodal bi še kot in pot trajektorije. S-SZ. Ob pol desetih zjutraj je bila tam še zora, ftw.

Dodal pa bi blamažo v današnjih cajtengih in poročanju dnevnikov včeraj, ko so "strokovnjaki" ocenili zadevo za nedolžen bolid par ton težek. Že par ur po udarcu je bilo vsakemu amaterskemu vesoljcu jasno, da gre za nekaj malo večjega. Sam sem po ene treh urah gledanja posnetkov in pričevanj sklepal da gre za vsaj ene 10 metrov velik objekt, ki ga je razneslo ene 10 km visoko. Precej manjši od Tunguske (tam naj bi bil velik okoli 50m in ga je razneslo 5 km visoko, zadeve se tu kubirajo). Sem bil pa vseeno precej bližje, kot tile naši strokovnjaki. Jaz amater.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

No saj še vedno okoli krožijo novice o 15m, ter 10t>:D
Verjetno je bil iz vate

bosmla ::

Yohan del Sud je izjavil:

Zadnji podatki:

- premer ~17 m
- masa ob vstopu v ozračje: ~10000 ton
- vstopna hitrost: 15 km/s
- sproščena energija: ~500 kt TNT
- eksplozija je bila na višini okoli ~40km

Res impresivne številke. Dodal bi še kot in pot trajektorije. S-SZ. Ob pol desetih zjutraj je bila tam še zora, ftw.

Dodal pa bi blamažo v današnjih cajtengih in poročanju dnevnikov včeraj, ko so "strokovnjaki" ocenili zadevo za nedolžen bolid par ton težek. Že par ur po udarcu je bilo vsakemu amaterskemu vesoljcu jasno, da gre za nekaj malo večjega. Sam sem po ene treh urah gledanja posnetkov in pričevanj sklepal da gre za vsaj ene 10 metrov velik objekt, ki ga je razneslo ene 10 km visoko. Precej manjši od Tunguske (tam naj bi bil velik okoli 50m in ga je razneslo 5 km visoko, zadeve se tu kubirajo). Sem bil pa vseeno precej bližje, kot tile naši strokovnjaki. Jaz amater.

Torej ~5g/cm3 je kar velika specificna teza (kot npr. Pirit FeS2)... in 2x vec kot recimo povprecna skala. Iz cesa pa bi naj bil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bosmla ()

Yohan del Sud ::

Imajo več kot dovolj podatkov za analizo. Bo pa trajalo. Špekuliram, da je šlo za standardno železonikljevo gmoto.
www.strancar.com

pegasus ::

Koliko časa je visel v zraku oblak, ki je ostal po eksploziji? Malo sem tuhtal, kako bi se sploh pojavil ... je v tej skali bilo precej vode?

bosmla ::

Potem bi imel 2x toliko kil - ali pa 3-4m manjsi premer ... no saj bomo tako ali tako vse dobili servirano.

Vikking ::

pegasus je izjavil:

Koliko časa je visel v zraku oblak, ki je ostal po eksploziji? Malo sem tuhtal, kako bi se sploh pojavil ... je v tej skali bilo precej vode?


Segrevanje zraka, para, taljenje gmote... Ne rabi biti v skali vode.

Yohan del Sud ::

Ne vem za vas, ampak 500kt 40 km v zraku nad mano...

Sam bi se posral v gate, brez da bi rabil bil tam ...
www.strancar.com

Okapi ::

Če je eksplodiral 40 km daleč, je zagrmelo skoraj 3 minute po blisku in noben od teh videov na netu ne traja tako dolgo. Poleg tega je bilo najhuje verjetno tam, kjer jim je počil nad glavo, na vseh teh videih je pa precej daleč in nizko nad obzorjem.

O.

francek1 ::

Okapi je izjavil:

Če je eksplodiral 40 km daleč, je zagrmelo skoraj 3 minute po blisku in noben od teh videov na netu ne traja tako dolgo. Poleg tega je bilo najhuje verjetno tam, kjer jim je počil nad glavo, na vseh teh videih je pa precej daleč in nizko nad obzorjem.

O.

Haloooo, stari, te zaspanost daje? Za km rabi zvok manj kot tri sekunde;torej 40 km 120 sekund oz točno 116,61807580174927113702623906706 sekund.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Okapi ::

No pa dve;) Nisem računal, ampak 'povzel' pripoved enih Rusov. Ki očitno niso bili ravno v 'epicentru'.
After the flash, nothing happened for about three minutes. Then we rushed outdoors.


Je pa to dobra šola - ko vidiš kaj takega, ne smeš snemati sledi na nebu, ampak začneš iskati primeren zaklon.;--)
Sicer so pa tudi videi poka na netu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

RejZoR ::

Okapi je izjavil:

No pa dve;) Nisem računal, ampak 'povzel' pripoved enih Rusov. Ki očitno niso bili ravno v 'epicentru'.
After the flash, nothing happened for about three minutes. Then we rushed outdoors.


Je pa to dobra šola - ko vidiš kaj takega, ne smeš snemati sledi na nebu, ampak začneš iskati primeren zaklon.;--)
Sicer so pa tudi videi poka na netu.


Isti problem je bil na japonskem, ko je desetletja (al je bilo celo že stoletje) nazaj zadel njihovo otočje velik cunami. Ko je morje na obali izginilo, ker ga je cunami pitegnil nazaj, so vsi šli gledat kaj se dogaja, pol pa jih je zadel udarni val.

- če vidiš da se morje odmakne od obale, RUN
- če vidiš gorečo sled na nebu, RUN

Po vseh zombie survival vodičih manjka samo še apocalypse survival vodič hehe
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Vikking ::

Če bi se tole zgodilo na vrhuncu hladne vojne, bi pomoje vsi bežali v zaklonišča. Pa verjetno bi kdo tudi aktiviral silose.

vostok_1 ::

Vikking je izjavil:

Če bi se tole zgodilo na vrhuncu hladne vojne, bi pomoje vsi bežali v zaklonišča. Pa verjetno bi kdo tudi aktiviral silose.


Prepričan sem, da bi bila štala, glede na to, da je že skoraj bil konec našega sveta za mnogo manj (ko je en previden vojaški kontrolor, rešil Zemljo pred novo kameno dobo).

CaqKa ::

Okapi ::

Imam občutek, da bodo Rusi prodali vsaj 10x toliko meteorita, kot ga je zares padlo na Zemljo.:))

O.

Bwaze6 ::

Zato ga pa je v uradnih podatkih namesto tone ali dveh kar naenkrat 10.000 ton. Po ceni dolar ali dva za gram meteorita bi takle kamen rešil luknjo v slovenskem proračunu! :P

Shkorc ::

Hmm, kakšen zloben bi si zaželel, da naslednji pade na parlament :)

FlyingBee ::

koliko od teh 10k ton pa je zgorelo, a?

jeryslo ::

Vikking je izjavil:

jeryslo je izjavil:

Seveda ni bilo odziva, saj je bilo uradno potrjeno. Preberi še enkrat moj post, napisal sem samo da kot kaže že obstajajo vojaške rešitve, ki bi jih lahko tudi uporabili za prestrezanje meteorjev. Zakaj jih v tem primeru niso pa ne bomo vedeli.



Logika je čisto preprosta:
1. Vojski je v interesu na račun civilnih projektov, kot je zaščita pred meteoriti pridobiti čimvečja finanna sredstva. Na ta način lahko še hitreje izpopolnejo in razvijajo v nedogled orožje.
2. Objekti v velikost nekaj metrov, ki jih je zelo težko zaznati povzročijo relativno zelo majhno škodo.
3. Objekti reda 50m in več se ponavadi zaznajo in vemo za njih nekaj let vnaprej. Zato problem takojšnje detekcije in razstrelitve taknega objekta NI v civilni sferi. Je pa zanimivo za vojsko kot obramba proti ICBM-ji. Se pravi vojska na račun civilnega projekta pridobi velika denarna sredstva. Država s tem opraviči prebivalstvu namenjen denar za vojsko...
4. Uničevanje meteoritov znotraj zemljine atmosfere (ko enkrat vstopijo) je popolnoma nesmiselno.


Sem potem še malce brskal če bo kdo napisal kakšen članek o tem in sem našel nekaj o tem: Did Russian early-warning system see the meteorite?. Na strani je tudi .kmz datoteka poti meteorja in pokritje vojaških radarjev.

Meteor in pokritje vojaških radarjev

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

če meteor trči v zemljo...

Oddelek: Loža
182613 (896) vostok_1
»

Na obisk našega osončja prihaja medzvezdni komet

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
366894 (4597) BigWhale
»

V zemeljski atmosferi eksplodiral meteorit

Oddelek: Problemi človeštva
479902 (7862) Cash
»

Možnost trka asteroida v Zemljo leta 2029? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8912547 (7359) BigWhale

Več podobnih tem