» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
327 / 329
»»

joez7 ::

Lahko, da si mel preboj v modemu - kabelski sistem je zanimiv za strele, in je bila com kartica v SE šibki člen. Računaj na 200 do 300€ za MB usmernika.

telexdell ::

Alfa Dog je izjavil:

Pri meni pa je ravno obraten problem.
Razsmernik deluje in oddaja el energijo v omrežje (vidim na portalu moj elektro), ni pa povezan na internet.
Pogledal ga je Petrolov serviser in ugotovil da je skurjena komunikacijska kartica, baje od udara strele ker je videt nekaj zažganega gor.
Razsmernik je v garaži, povezan preko LAN kabla (7-10 m) na router, router pa na kabelski modem. Preden je razsmernik obnemel je sicer bilo par strel, ampak mi ni skurilo nobene druge naprave, pa nismo nobene izklapljali. Tudi router in modem delujeta bp.
A je možno da strela takole selektivno skuri samo komunikacijsko kartico razsmernika?

Udarni valovi potujejo po omrežju. Kako bodo vplivali na kakšno napravo je odvisno od njene zgradbe. Da ne bi bilo možno, da se okvari le ena naprava od večih na kabli ne morem trditi. Trdim pa lahko, da če se vidi na kartici ožgano potem to ali ni bil indirektni udar strele ali pa je bil tako močan, da bi zagotovo odpovedala še katera druga naprava.
PS zavarovalnica ima med pogoji za pripoznavo inderektnega udara strele, da so vidne ožganine na napravi. Če si pri Petrolu potem imaš skupinsko zavarovanje preko Generali tudi za indirektni udar strele. Obrni se na zavarovalnico, pa boš videl kaj bodo rekli oni.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Kdo pa pravi, da je od strele? Lahko je tudi čisto navadna okvara.
Serviser bo jasno rekel, da je od strele, da se losa odgovornosti.

Likalnik ::

zavarovalnica ti bo to pokrila....meni je električar skuril termostat (nest cca 300€ vrednost), in je bil notranji del ožgan in črn...sem dal na zavarovalnico in je šlo skozi.

razlog..udar strele.

feryz ::

Ja če je majhna vrednost. Drugače bodo preverili, ali je kaj pokalo tam naokrog.
Tako da, ko delate prijavo, bodite pozorni na čas. Da ne boste vpleteni v kakšno zavarovalniško goljufijo.

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Ja če je majhna vrednost. Drugače bodo preverili, ali je kaj pokalo tam naokrog.
Tako da, ko delate prijavo, bodite pozorni na čas. Da ne boste vpleteni v kakšno zavarovalniško goljufijo.


ja tako je...mora bit v okolici kakšno neurje oziroma strela...v mojem primeru sicer ni bila ampak je bila vrednost manjša in ni bilo težav.

če bi šlo pa za kakšen dražji aparat, takrat pa gredo gledati, če je res bilo v tem času neurje...

Fluido ::

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh, porabili pa 6,87 MWh, kar pomeni da je letna samooskrba že neverjetnih 81,89 % (na sliki desno nad grafom, desni modri stolpec). Vendar ta boljši meseci še pridejo, prav tako do konca maja še nismo začeli s hlajenjem, oboje pomeni da se bo letni procent samooskrbe še dvignil. Na tem forumu sem že lani oktobra napovedal da bo naš letni procent samooskrbe 80 do 85 %, morda celo več in točno tolk tud bo. Če neki rečem, pol tko rečem, ne rečem tega zastonj. Eni so se pa smejali, češ da niti 50 % ne bo.


Letos za maj je kljub temu da je bil "skor skos sam dež" samooskrba že neverjetnih 96,1 %, pa s hlajenjem še začeli nismo.


ps: ko se bo porabnike bolj enakomerno razporedilo po fazah, bo samooskrba še dodatno šla gor za neke 2 %, ker sedaj dostikrat kljub zadostni proizvodnji včasih tudi po 1 ali celo 2 kW vleče iz omrežja. Če upoštevaš še to, bi bila samooskrba za maj že preko 98 %.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Kar hočem povedat je to, da se sončna elektrarna tudi brez netmeteringa splača, da bo po ukinitvi le tega konec s sončnimi elektrarnami kot so govorili mnogi in da je sončna elektrarna brez netmeteringa popolnoma neuporabna, ni nič drugega kot navadna laž (predvsem s strani slovenske desnice dostikrat spremljamo takšne laži, spremljam malo njihove medije in vidim kake nebuloze skupaj spravljajo). Kljub odsotnosti netmeteringa bo naša vračilna doba samo dobrih 7 let (če se podraži elektrika, kar se slej ko prej bo, pa še manj).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Lonsarg ::

V bistvu je tko da so marže pri klasičnih SE z net-metering okoli 200%, zato se pa toliko vsi grebejo za pridobit še zadnje net-metering stranke.

Zdaj se bo pa pač malo umirilo in bodo marže padle in končna cena baterijske SE ne bo opazno dražja od teh ki se trenutno brez baterije postavljajo.

gort ::

Se strinjam, da nekaj na tem, da so bile cene navite (in še vedno so) in je prag rentabilnosti lahko dosežen veliko prej. Žal pa ni kaj posebej izbire, vse je bilo tam-tam, k sreči so pomagale zelo visoke cene energije, malo bo pa korak nazaj zaradi omrežnin...

Ni več prav nič drugega medijskega pokritja o tem pred volitvami?

Mimogrede, letos je res odlična 'letina' - zna biti še boljša zaradi klimatskega momenta. Tudi tole je zanimivo branje za ob kavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Utk ::

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Likalnik ::

V Tržiči zagorela osnovna šola...ostrešje na kateri je SE...kaj je razlog, da je zagorelo še ugotavljajo...neuradno pa naj bi bila ravno SE razlog.

https://www.24ur.com/novice/crna-kronik...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

J.McLane ::

Utk je izjavil:

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.


Location, location, location, naša 10,8 kWp je v maju naredila "samo" 1,2 MWh.

Splača ali ne splača, je pa zgolj in samo vprašanje za koliko ti neko SE postavijo, tam čez lužo ti 18kWp SE z baterijo postavijo na hišo za $100.000, noro.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Pri njemu ni problem lokacija ali megla, ampak poraba. Poglej po mesecih, stalno je tu nekje, bolj odvisno od porabe kot od vremena. Normalno, če je 2x predimenzionirana.

Likalnik ::

J.McLane je izjavil:

Utk je izjavil:

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.


Location, location, location, naša 10,8 kWp je v maju naredila "samo" 1,2 MWh.

Splača ali ne splača, je pa zgolj in samo vprašanje za koliko ti neko SE postavijo, tam čez lužo ti 18kWp SE z baterijo postavijo na hišo za $100.000, noro.


meni se zdi za 10,8kwp, 1,2Mwh super številka....kar pomeni 0,111mwh na kwp

v mojem primeru je 15kwp naredila 1,9Mwh, kar pomeni 0,126mwh na kwp

se pravi sva približno tam tam...kljub različni moči SE

razlika je lahko zaradi lokacije, oziroma koliko so "čisti" paneli in ostale malenkosti katere vplivajo na delovanje SE (kakšna senca na določen panel)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Utk ::

Jaz njemu verjamem, da se jim na njihov, sicer zblojen, sistem to splača. Samo pravim, da bi s pol manjšo elektrarno in brez prilagajanja to manjšo elektrarno poplačali še prej kot v 7 letih, ker se ne bi prilagajali bi pa na leto res plačali par 100 evrov elektrike več.

Fluido ::

Utk je izjavil:

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.


Seveda, proizvodnja je omejena s porabo, res je. Narobe računaš, ker je odvisno od lokacije, na naši lokaciji je veliko megle. Ni dvakrat predimenzionirana, ampak je predimenzionirana komaj za okrog 20 %. Letjena poraba je bila vsa leta do sedaj 16 MWh, letos bo zaradi hlajenja in NAS strežnika cca 17 MWh. V idealnem primeru netmeteringa bi zadostovala 15,4 kW sončna elektrarna (17/1,1 MWh/kWp=15,4 kW). Naša pa je 18,6 kW SE, torej cca 3 kW večja od idealne, oziroma za 20 % večja.

Likalnik je izjavil:

V Tržiči zagorela osnovna šola...ostrešje na kateri je SE...kaj je razlog, da je zagorelo še ugotavljajo...neuradno pa naj bi bila ravno SE razlog.

https://www.24ur.com/novice/crna-kronik...


Statistično zagori samo 1 SE na 10.000 SE. Veliko ali ne bo pa vsak sam presodil. Samo za primerjavo, na vsakih 5000 prečkanj prehoda za pešce v New Yorku te en avto zbije do smrti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

Jaz njemu verjamem, da se jim na njihov, sicer zblojen, sistem to splača. Samo pravim, da bi s pol manjšo elektrarno in brez prilagajanja to manjšo elektrarno poplačali še prej kot v 7 letih, ker se ne bi prilagajali bi pa na leto res plačali par 100 evrov elektrike več.


Sistem ni zblojen, zblojen je tisti ki ne razume da prinaša 3000 € prihranka vsako leto. In še več ga bo, samo da se elektrika še podraži, kar se bo, ne si zatiskat oči. Elektrarna je 18,6 kW, če bi bil netmetering bi zadostovala že 15,4 kW. Ja nekaj več je, nikakor pa ni razlika dvakratna. Če bi bil netmetering bi se namesto v dobrih 7 letih pač povrnila v cca 5 letih. Ampak dajmo bit pošteni, kaj pa je teh 2 leti razlike v vračilni dobi, pri 40 let življenjske dobe? Ne prav dosti. Edino kar je je to da se je treba prilagajat s porabo.

Likalnik ::

Fluido je izjavil:

Utk je izjavil:

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.


Seveda, proizvodnja je omejena s porabo, res je. Narobe računaš, ker je odvisno od lokacije, na naši lokaciji je veliko megle. Ni dvakrat predimenzionirana, ampak je predimenzionirana komaj za okrog 20 %. Letjena poraba je bila vsa leta do sedaj 16 MWh, letos bo zaradi hlajenja in NAS strežnika cca 17 MWh. V idealnem primeru netmeteringa bi zadostovala 15,4 kW sončna elektrarna (17/1,1 MWh/kWp=15,4 kW). Naša pa je 18,6 kW SE, torej cca 3 kW večja od idealne, oziroma za 20 % večja.

Likalnik je izjavil:

V Tržiči zagorela osnovna šola...ostrešje na kateri je SE...kaj je razlog, da je zagorelo še ugotavljajo...neuradno pa naj bi bila ravno SE razlog.

https://www.24ur.com/novice/crna-kronik...


Statistično zagori samo 1 SE na 10.000 SE. Veliko ali ne bo pa vsak sam presodil. Samo za primerjavo, na vsakih 5000 prečkanj prehoda za pešce v New Yorku te en avto zbije do smrti.



lahko poveš kako si dobil pri izračunu 1,1kwp?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Fluido ::

Likalnik je izjavil:

Fluido je izjavil:

Utk je izjavil:

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.


Seveda, proizvodnja je omejena s porabo, res je. Narobe računaš, ker je odvisno od lokacije, na naši lokaciji je veliko megle. Ni dvakrat predimenzionirana, ampak je predimenzionirana komaj za okrog 20 %. Letjena poraba je bila vsa leta do sedaj 16 MWh, letos bo zaradi hlajenja in NAS strežnika cca 17 MWh. V idealnem primeru netmeteringa bi zadostovala 15,4 kW sončna elektrarna (17/1,1 MWh/kWp=15,4 kW). Naša pa je 18,6 kW SE, torej cca 3 kW večja od idealne, oziroma za 20 % večja.

Likalnik je izjavil:

V Tržiči zagorela osnovna šola...ostrešje na kateri je SE...kaj je razlog, da je zagorelo še ugotavljajo...neuradno pa naj bi bila ravno SE razlog.

https://www.24ur.com/novice/crna-kronik...


Statistično zagori samo 1 SE na 10.000 SE. Veliko ali ne bo pa vsak sam presodil. Samo za primerjavo, na vsakih 5000 prečkanj prehoda za pešce v New Yorku te en avto zbije do smrti.



lahko poveš kako si dobil pri izračunu 1,1Mwh?


To je letna proizvodnja 1 kW elektrarne, znan podatek za Slovenijo.
"Za 1 kVA moči elektrarne, ki letno v povprečju v Sloveniji proizvede med 1050-1100 kWh električne energije, potrebujete na strehi približno 7 m2 površine."
https://www.energijaplus.si/soncnaelekt...

"Praviloma bo sončna elektrarna z nazivno močjo 1 kW letno proizvedla 1.100 kWh električne energije."
https://moja-elektrarna.si/koliko-elekt...

"To pomeni, da v Sloveniji pri optimalni legi lahko v povprečju sončna elektrarna moči 1 kW proizvede letno cca. 1050 kWh, največja možna letna proizvodnja v Sloveniji pa je 1100 kWh/KW."
http://www.pioter.eu/soncne-elektrarne/...

Global solar atlas kaže cca 1,2 MWh / kWp na leto, vendar ima mikrolokacija nekaj senc in zelo veliko megle, torej 1,1 MWh (torej 1100 kWh na leto na 1 kWp) je realna ocena. Predimenzioniranje je za cca 20 %, sicer pa a je sploh važno za koliko je? Ne. Vse kar je važno je to da se investicija povrne v samo dobrih 7 letih na 40 let življenjske dobe, to je vse kar je važno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

joez7 ::

10kWp, proizvodnja april, maj, 1,4MWh

GregiB ::

Fluido je izjavil:

Samo za primerjavo, na vsakih 5000 prečkanj prehoda za pešce v New Yorku te en avto zbije do smrti.


Malo off topic, pa vendar... ko bereš ne post, kjer nekdo meče cifre sem ter tja, zadevo ponavadi vzameš zdravo za gotovo, ker boljšega nimaš... dokler ne prideš do konca, kjer se avtorju zdi, da je fino verodostojnost podkrepiti z neko primerjavo, ki pa je adijo mimo in v bistu vrže cel post v smeti...
Sem bil v New Yorku... za razliko od velike večine ostalih ameriških mest je v New Yorku ogromno pešcev. Samo v Manhattanu imaš po dolgem (sever - jug) 12 avenij, Broadway in Park Avenue... v smeri vzhod zahod pa te avenije sekajo ulice na vsake 60m.
Krajši sprehod po Manhattnu (greš iz pisarne na kofe) pomeni vsaj 10 prečkanj ulic.Torej, če povprečen New Yorčan na dan prečka 15 ulic (pa mislim, da je to malo), bi statistično glede na tvojo cifro bili po letu dni vsi mrtvi...
Pa še nekaj... avto TE ne zbije na VSAKIH 5000 prečkanj DO SMRTI.... enkrat je več, kot dovolj....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Fluido ::

GregiB je izjavil:

Fluido je izjavil:

Samo za primerjavo, na vsakih 5000 prečkanj prehoda za pešce v New Yorku te en avto zbije do smrti.


Malo off topic, pa vendar... ko bereš ne post, kjer nekdo meče cifre sem ter tja, zadevo ponavadi vzameš zdravo za gotovo, ker boljšega nimaš... dokler ne prideš do konca, kjer se avtorju zdi, da je fino verodostojnost podkrepiti z neko primerjavo, ki pa je adijo mimo in v bistu vrže cel post v smeti...
Sem bil v New Yorku... za razliko od velike večine ostalih ameriških mest je v New Yorku ogromno pešcev. Samo v Manhattanu imaš po dolgem (sever - jug) 12 avenij, Broadway in Park Avenue... v smeri vzhod zahod pa te avenije sekajo ulice na vsake 60m.
Krajši sprehod po Manhattnu (greš iz pisarne na kofe) pomeni vsaj 10 prečkanj ulic.Torej, če povprečen New Yorčan na dan prečka 15 ulic (pa mislim, da je to malo), bi statistično glede na tvojo cifro bili po letu dni vsi mrtvi...
Pa še nekaj... avto TE ne zbije na VSAKIH 5000 prečkanj DO SMRTI.... enkrat je več, kot dovolj....


Podatek je iz predavanja našega nekdanjega profesorja za statistiko, na njega se obrni. Sem pa ravnokar zgooglal podatek da je bilo leta 2021 v New Yorku 8693 trkov vozil z pešci, zdej pa če pomisliš da je večina ljudi v avtomobilih in je pešcev relativno gledano precej malo..No, pustimo to, ker je oftopic.

"In 2021, 8.9% of all motor vehicle accidents in the city involved a pedestrian. That year, there were a total of 8,693 pedestrian accidents."

Sem pa našel zelo zanimivo sliko, ki prikazuje verjetnost za smrt glede na različne aktivnosti:


Ps: mnogo od gornjih aktivnost ima verjetnost precej večjo kot 1 na 10.000 kot je požarov sončnih elektrarn, pri base jumpingu je verjetnost za smrt samo 1 proti 60.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

"The risk of solar panels causing a fire is extremely low. While there's no official, agreed-upon percentage, a study conducted by a German roofing company found there to be just 0.006% chance of a solar system starting a fire. That's about a 1 in 16,667 chance."

"Australia: A study in Australia suggested that 1.5 percent of residential fires were attributed to a solar installation--a rate of one fire per every 10,000 units."

Torej 1 na 16.667 za Nemčijo in 1 na 10.000 za Avstralijo. Ni veliko.

GregiB ::

Fluido je izjavil:

"In 2021, 8.9% of all motor vehicle accidents in the city involved a pedestrian. That year, there were a total of 8,693 pedestrian accidents."


Accidents, not deaths... teh je v povprečju 100-120 na leto.

Sicer pa... kje v slikici najdem 5.000 usodnih prečkanj na leto?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Fluido ::

Tole je zanimivo za pogledat, vsak stoti umre v prometni nesreči motornih vozil v času svoje življenjske dobe, pa avtomobile kljub temu brez skrbi uporabljaš.. Al pa drug primer, ena smrt na vsakih 1606 uporabnikov alkohola, pa ga vsak kljub temu "brezskrbno tanka":



GregiB je izjavil:

Fluido je izjavil:

"In 2021, 8.9% of all motor vehicle accidents in the city involved a pedestrian. That year, there were a total of 8,693 pedestrian accidents."


Accidents, not deaths... teh je v povprečju 100-120 na leto.

Sicer pa... kje v slikici najdem 5.000 usodnih prečkanj na leto?


Precej več, 1314 smrti v samo 5 letih:
According to the 2022 “Dangerous By Design” report from Smart Growth America (SGA), New York is the 19th safest in the U.S. According to SGA, there were 1,314 pedestrian fatalities in New York between 2016-2020.
https://www.cellinolaw.com/blogs/new-yo...
No, pa pustimo to da ne bomo oftopic, verjetnost za vžig sončne elektrarne je ekstremno nizka, to je vse kar je treba vedet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

GregiB ::

Fluido je izjavil:

Precej več, 1314 smrti v samo 5 letih:
According to the 2022 “Dangerous By Design” report from Smart Growth America (SGA), New York is the 19th safest in the U.S. According to SGA, there were 1,314 pedestrian fatalities in New York between 2016-2020.
https://www.cellinolaw.com/blogs/new-yo...


 Takle je....

Takle je....

You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Fluido ::

GregiB je izjavil:

Fluido je izjavil:

Precej več, 1314 smrti v samo 5 letih:
According to the 2022 “Dangerous By Design” report from Smart Growth America (SGA), New York is the 19th safest in the U.S. According to SGA, there were 1,314 pedestrian fatalities in New York between 2016-2020.
https://www.cellinolaw.com/blogs/new-yo...


 Takle je....

Takle je....



Da zaradi nevarnosti požara nekdo ne bi postavil sončne elektrarne bi bilo zelo neumno, to je celoten point. Sicer pa vsak po svoje, lahko jo tud ne postavi, ampak bo to svoje neracionalno stališče pač mastno plačal v obliki visoke položnice za elektriko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

DamijanD ::

V povprečju vsak umre samo 1x tako da ni neke panike :D - malo ste zašli...

hojnikb ::

Ko bo fluido pokazal spodobno samooskrbo novebra, decembra in januarja, bomo lahko resno jemal njegove izračune o 3k€/let prihranka.. Do takrat pač..
#brezpodpisa

6151 ::

J.McLane je izjavil:

Utk je izjavil:

V letu 2024 smo do sedaj proizvedli 5,66 MWh,

Moja 12 kw je do zdaj naredila 6,2, se pravi cca 10% več. Če gledamo samo maj, je moja naredila 1,6 MWh, se pravi 50% več. 1,1 MWh bi naredila neka 8 kw elektrarna, vaša proizvodnja je pa pač omejena s porabo. Če bi maj pokrila 8 kw elektrarna, bi sigurno pokrila tudi julij, avgust, itd., in naredila nekaj rezerve za zimo. Tako da bom kar lepo vztrajal pri tem, da imate vsaj 2x predimenzionirano elektrarno.


Location, location, location, naša 10,8 kWp je v maju naredila "samo" 1,2 MWh.

Splača ali ne splača, je pa zgolj in samo vprašanje za koliko ti neko SE postavijo, tam čez lužo ti 18kWp SE z baterijo postavijo na hišo za $100.000, noro.


Nam je aprila 11,6 naredila 1,25 MWh, Maj je bil pa "obupen", proizvodnja samo malenkost več, 1,3MWh
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

klemenSLO ::

Zanimivo je gledat 'omejitev' oziroma izkoristek.
Jst mam postavljeno 13,36kWp . Omejena na 10,6kWp
V praksi ko gledam graf je le kratko časovno obdobje, ko bi bil 'izkoristek' večji kot 10,6
REcimo danes ko je bil en krasen dan je vrh 10,55..tako da sploh ni prišlo do 'rezanja vrha'
https://ibb.co/nL5FFth

Tako da bi bilo verjetno cenovno/investicijsko bolj smiselno, da bi kupil recimo 10kWp.
res da bi naredil nekaj manj verjetno..
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Utk ::

Ne, zakaj? S 1/3 manjšo elektrarno bi naredil 1/3 manj. Če bi imel za 1/3 večjo, bi pa naredil za praktično 1/3 več, minus tista porezana špica, ki letno v resnici ne vpliva več kot par procentov.

Kako veliko rabiš je odvisno od porabe, ne pa od špic. Komot imaš tudi 20 kw omejeno na 13, čisto nič narobe, pač bo zarad tistih odrezanih špic letno naredila 21MWh namesto 23, in če imaš porabo okoli 21, je vse super. Veliko bolje kot da postaviš 13 kw, ker imaš tolk omejeno oddajanje, in ti letno naredi 15.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

OK.d ::

Fluido je izjavil:

GregiB je izjavil:

Fluido je izjavil:

Precej več, 1314 smrti v samo 5 letih:
According to the 2022 “Dangerous By Design” report from Smart Growth America (SGA), New York is the 19th safest in the U.S. According to SGA, there were 1,314 pedestrian fatalities in New York between 2016-2020.
https://www.cellinolaw.com/blogs/new-yo...


 Takle je....

Takle je....



Da zaradi nevarnosti požara nekdo ne bi postavil sončne elektrarne bi bilo zelo neumno, to je celoten point. Sicer pa vsak po svoje, lahko jo tud ne postavi, ampak bo to svoje neracionalno stališče pač mastno plačal v obliki visoke položnice za elektriko.

Ko bo še par požarov po Sloveniji bodo zavarovalnice rekle nasvidenje, tako kot so sadjarjem.Še prej bodo pa navile cene zavarovanj objektom s SE.
LPOK.d

Fluido ::

hojnikb je izjavil:

Ko bo fluido pokazal spodobno samooskrbo novebra, decembra in januarja, bomo lahko resno jemal njegove izračune o 3k€/let prihranka.. Do takrat pač..


Prihranka je tolk kot sem povedal, samooskrbo za januar maš zgoraj v včerajšnjem postu, za ostale mesece lanskega leta pa v prejšnjih postih. Je pa treba vedet da je bila januarja dodana dodatna baterija, tako da zares relevantni so podatki od januarja dalje. Bom pa sproti objavljal vse podatke, nč skrbet.

Fluido ::

klemenSLO je izjavil:

Zanimivo je gledat 'omejitev' oziroma izkoristek.
Jst mam postavljeno 13,36kWp . Omejena na 10,6kWp
V praksi ko gledam graf je le kratko časovno obdobje, ko bi bil 'izkoristek' večji kot 10,6
REcimo danes ko je bil en krasen dan je vrh 10,55..tako da sploh ni prišlo do 'rezanja vrha'
https://ibb.co/nL5FFth

Tako da bi bilo verjetno cenovno/investicijsko bolj smiselno, da bi kupil recimo 10kWp.
res da bi naredil nekaj manj verjetno..


Tole pa nima smisla. Valda se ti splača postavit večjo 13,36 kWp elektrarno, kot pa 10,6 kWp. Faktor predimenzioniranja je 26 %, tako da izgube zaradi omejitve na 10,6 kWh znašajo samo 2,5 % letne proizvodnje glede na spodnji vir, kar je skoraj zanemarljivo.
https://energyd.ie/dc-over-sizing-pv-so...

10,6 kW elektrarna bi ti letno naredila:
10,6 x 1100 kWh/kWp= 11.660 kWh

13,36 kW elektrarna z omejitvijo na 10,6 kW pa bi ti letno naredila:
13,36 kW x 1100 kWh/kWp x 0,975 = 14.328 kWh, kar je 22 % večja proizvodnja kljub omejitvi na 10,6 kW.

Fluido ::

minus tista porezana špica, ki letno v resnici ne vpliva več kot par procentov.

V njegovem primeru je res par procentov, je pa seveda odvisno koliko več panelov daš od omejitve. Če imaš omejitev recimo 5 kW in daš 10 kW elektrarno (torej 2x več), potem imaš clipping loses 14 %, če pa daš 15 kW (torej 3x večjo moč od omejitve) potem 29 %, če daš 4x več panelov od omejitve pa je izgub proizvodnje že 47 %, vsaj glede na podatke iz Irske (link zgoraj), tu pri nas je verjetno malo, ampak ne pa bistveno drugače. Se ti pa splača dat več panelov od omejitve, tudi na komercialnih velikih sončnih elektrarnah je to standardna praksa.

Ps: Sem ravnokar našel en nazoren graf:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

ps: lapsus: podatek za 47 % clipping losses je za 5x večjo moč panelov od omejitve, ne 4x (400 % predimenzioniranje). No tako velikega predimezioniranja itak noben inverter ne podpira, tako da nima veze. Najboljš da se pogleda koliko je omejitev oddajanja in predimenzionira panele kolikor največ podpira konkretni model inverterja (je v datasheetu napisano).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Kulkop ::

Zanimam se za sončno elektrarno. Mi zna kdo povedati, kaj je razlika med optimizatorji SolarEdge P in S serije? Je za S serijo vredno plačati več?

feryz ::

Enojni in dvojni?
Splača se dati cenejše, razen če imaš ogromno senčenja. Pa še v tem primeru lahko daš kombinirano, neosenčene v paru, osenčene posamezno.
Sicer pa so trenutno najcenejši P801, ki jih lahko daš posamezno in bo ceneje kot dvojni. Če string omogoča.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

WaterBoy ::

Če se ne motim imajo S 3 temparaturne senzorje in merijo temparaturo konektorjev in prej zaznajo če se kaj pregreva in so novejši

feryz ::

Novejši.
Zato so tudi nažgali dovoljeno vatažo v višave.
Recimo na S440 lahko obesiš 490 vatni panel.

klemenSLO ::

Utk je izjavil:

Ne, zakaj? S 1/3 manjšo elektrarno bi naredil 1/3 manj. Če bi imel za 1/3 večjo, bi pa naredil za praktično 1/3 več, minus tista porezana špica, ki letno v resnici ne vpliva več kot par procentov.

Kako veliko rabiš je odvisno od porabe, ne pa od špic. Komot imaš tudi 20 kw omejeno na 13, čisto nič narobe, pač bo zarad tistih odrezanih špic letno naredila 21MWh namesto 23, in če imaš porabo okoli 21, je vse super. Veliko bolje kot da postaviš 13 kw, ker imaš tolk omejeno oddajanje, in ti letno naredi 15.

@utk+@fluido
Ja dejansko drži. Letna proizvodnja bo zdele 15MWh.
Tisto kar prej nisem napisal je še ta vidik, da imamo recimo letne porabe 10MWh in da imam še precej rezerve. Zato bi lahko šel na manj.
El. avta niti nimam namen kupiti (vsaj dokler bodo tak dragi)
El avto pa ima približno letno porabo ob 10k km letno od 1.5MWh - 2MWh
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Pahuljone ::

Imam soglasje za še za stari način netmetering klasično SE. Ali je možno postaviti hibridno SE?

Lonsarg ::

Soglasje vpliva zgolj na nacin obracuna oddane energije v omrezje. Kako ti postavis doma je v domeni tebe in izvajalca (no v sklopu omejitev oddajne moci in certificiranih naprav, ki jih elektro dovoli).

bbbbbb2015 ::

Alfa Dog je izjavil:

Plačal bo že Solaredge ali zavarovalnica, gre se bolj za vprašanje kako lahko sploh pride do take situacije. V 9 letih odkar sem v hiši mi še ni strela skurila nobene naprave, pa nismo ravno pridni za izklapljat ob nevihtah....
Naj mi dajo raje na Wifi ko menjajo kartico?


To se zgodi. Problem je, če imaš potegnjen UTP, recimo po dolžini hiše, recimo 15m vodoravno, udari strela npr. 2km stran, EM pulz inducira ne vem 300V visoko voltažo in nizko amperažo. Dovolj, da skuri kartico, na drugi strani pa običajno skuri switch port. Boljši switchi imajo odvodnike in prenapetostno varovalo, tako da potem pogosto skuri samo kartico.

Ostali etherneti niso prizadeti, ker nimaš dolge ravne linije, na kateri se inducira voltaža.

Imel sem stranko svojčas, na robu mesta, poslovna stavba, etherneti potegnjeni po dolžini stavbe, cca 1km stran gozdiček, ki je nenormalno vlekel strele.

Letno sem jim zamenjal sigurno 2-3 switche. Potem so dali boljši switch (Cisco), ter smo potegnili STP kable (oklopljene), ter dali na oklopljene konzole. Potem je bil pa mir.

Kulkop ::

feryz je izjavil:

Enojni in dvojni?
Splača se dati cenejše, razen če imaš ogromno senčenja. Pa še v tem primeru lahko daš kombinirano, neosenčene v paru, osenčene posamezno.
Sicer pa so trenutno najcenejši P801, ki jih lahko daš posamezno in bo ceneje kot dvojni. Če string omogoča.

Razlika med P950 in s1000 je cca 250 €. Mislite da je vredno vzeti novejše? Optimizator bi bil za dva panela, moč 12 kW.

So S serija kaj varnejši?

joez7 ::

Lonsarg je izjavil:

Soglasje vpliva zgolj na nacin obracuna oddane energije v omrezje. Kako ti postavis doma je v domeni tebe in izvajalca (no v sklopu omejitev oddajne moci in certificiranih naprav, ki jih elektro dovoli).


NI RES. V soglasju maš točno specificirano. V mojem je odstavek, v primeru otočne ali hibridne, je potrebno novo soglasje oziroma dodatne zahteve - pogoji.
Daj preberi si soglasje.

Utk ::

Baterije ne smeš imet brez soglasja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

Napisal sem otočna ali hibridna. Gre zato, da v primeru izpade omrežja izpade tudi razsmernik.
Če maš baterijo in ob izpadu omrežja, izpade tudi razsmernik, je v redu. Če pa ob izpadu omrežja ostane razsmernik aktiven, pa to ni v redu, rabiš dopolnitev soglasja.
Tako, na tvoje vprašanje, lahko jo maš, če izpolnjuješ pogoje iz soglasja.
Je pa treba soglasje prebrat in razumet.
««
327 / 329
»»