» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
328 / 329
»»

telexdell ::

bbbbbb2015 je izjavil:


To se zgodi. Problem je, če imaš potegnjen UTP, recimo po dolžini hiše, recimo 15m vodoravno, udari strela npr. 2km stran, EM pulz inducira ne vem 300V visoko voltažo in nizko amperažo. Dovolj, da skuri kartico, na drugi strani pa običajno skuri switch port. Boljši switchi imajo odvodnike in prenapetostno varovalo, tako da potem pogosto skuri samo kartico.

Ostali etherneti niso prizadeti, ker nimaš dolge ravne linije, na kateri se inducira voltaža.

Imel sem stranko svojčas, na robu mesta, poslovna stavba, etherneti potegnjeni po dolžini stavbe, cca 1km stran gozdiček, ki je nenormalno vlekel strele.

Letno sem jim zamenjal sigurno 2-3 switche. Potem so dali boljši switch (Cisco), ter smo potegnili STP kable (oklopljene), ter dali na oklopljene konzole. Potem je bil pa mir.

Če bi poznal osnove močnostne elektrotehnike ne bi pisal takih neumnosti. Da bi km oddaljen udar strele v 10 m dolgem vodniku induciral takšno napetost, da bi poškodoval običajne hišne elektronske komponenete pol bi moral tam narediti kakšnih 10 m globok krater premera vsaj 20 m. Če v tistem gozdičku obstajajo takšni kraterji pol imaš prav, drugače pač išči vzroke drugje.
PS za indukcijo 10 m sploh ni neka dolžina. Koliko žice je navite na običajni tuljavi z železnim jedrom, katera je priključena direkt na 230 V? Kilometer stran, pa po zraku na 10 m...Neumnost!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

bbbbbb2015 ::

telexdell je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


To se zgodi. Problem je, če imaš potegnjen UTP, recimo po dolžini hiše, recimo 15m vodoravno, udari strela npr. 2km stran, EM pulz inducira ne vem 300V visoko voltažo in nizko amperažo. Dovolj, da skuri kartico, na drugi strani pa običajno skuri switch port. Boljši switchi imajo odvodnike in prenapetostno varovalo, tako da potem pogosto skuri samo kartico.

Ostali etherneti niso prizadeti, ker nimaš dolge ravne linije, na kateri se inducira voltaža.

Imel sem stranko svojčas, na robu mesta, poslovna stavba, etherneti potegnjeni po dolžini stavbe, cca 1km stran gozdiček, ki je nenormalno vlekel strele.

Letno sem jim zamenjal sigurno 2-3 switche. Potem so dali boljši switch (Cisco), ter smo potegnili STP kable (oklopljene), ter dali na oklopljene konzole. Potem je bil pa mir.

Če bi poznal osnove močnostne elektrotehnike ne bi pisal takih neumnosti. Da bi km oddaljen udar strele v 10 m dolgem vodniku induciral takšno napetost, da bi poškodoval običajne hišne elektronske komponenete pol bi moral tam narediti kakšnih 10 m globok krater premera vsaj 20 m. Če v tistem gozdičku obstajajo takšni kraterji pol imaš prav, drugače pač išči vzroke drugje.
PS za indukcijo 10 m sploh ni neka dolžina. Koliko žice je navite na običajni tuljavi z železnim jedrom, katera je priključena direkt na 230 V? Kilometer stran, pa po zraku na 10 m...Neumnost!


Poglej, zaradi indirektnih udarov strel sem zamenjal kar nekaj opreme. Videl sem vse živo. Od tega, da je udar po celi ulici uničil aparate, tudi POE telefon, do tega da je vrglo FID ven ob udaru strele, do tega, da je uničil samo določene porte na ethernet stikalu, ter na žalost integrirano ethernet kartico na motherboardu. Tudi en laptop službeni je imel odbito eternet kartico.

Če to odpreš, je tipično vezje malo osmojeno, včasih pa še to ni. Ethernet preprosto ne dela. Da se element osmodi, je sigurno potrebno vsaj 50V, v realnosti pa še več. Cisco Catalysti POE stikala imajo varovala pred prenapetostjo, samo omarica mora biti ozemljena. Za ostale ne vem. TPLINKi nimajo nič.

V gozdu pa pač je tipično razklano kakšno veliko staro drevo.

Zdaj, kako teče strela ali preskoči na elektro/telekom vodnik in gre na razdaljo ali kako drugače, ti jaz sedaj težko razložim, ker sem informatik in se ubadam predvsem s posledicami prenapetosti. Sigurno pa ti povem, da lahko tudi oddaljena strela naredi precej škode na opremi po stavbah.

starfotr ::

Za take primere se da optiko. Ali pa vsaj 2x media pretvornik za nekaj deset eur in vmes kak meter fibra. Ceneje in bolje kot menjat switche ali proprietary ethernet kartice.

Ne vem kdo bi pri zdravi pameti bi menjval opremo večkrat letno na eni isti lokaciji zaradi enega in istega znanega vzroka.

DamijanD ::

Jaz imam na UTP kablu od razsmernika tole: https://dl.ubnt.com/datasheets/ETH-SP/E... upajmo, da kaj nuca...

Daniel ::

Jaz ga imam na eni 30 metrov dolgi ravni liniji neoklopljenega kabla. Torej navaden CAT6. Preden sem zmontiral mi je skurilo 2 porta ob različnih nevihtah, od takrat še nič. Bi pa najbrž bilo bolje, če bi bil kabel oklopljen oz. da bi imel ozemljitveno žičko.

feryz ::

Kulkop je izjavil:

Razlika med P950 in s1000 je cca 250 €. Mislite da je vredno vzeti novejše? Optimizator bi bil za dva panela, moč 12 kW.

So S serija kaj varnejši?
A sam kupuješ material?
Ne, ni vredno vzeti dražjih. Vzameš najcenejše.

starfotr ::

DamijanD je izjavil:

Jaz imam na UTP kablu od razsmernika tole: https://dl.ubnt.com/datasheets/ETH-SP/E... upajmo, da kaj nuca...


Saj to veš, da te zadeve niso vsemogočne in da je napravo vgrajen zaščitni element (plinski odvodnik, varistor itd.) uničen ob prvi resni nevihti?

bbbbbb2015 ::

starfotr je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Jaz imam na UTP kablu od razsmernika tole: https://dl.ubnt.com/datasheets/ETH-SP/E... upajmo, da kaj nuca...


Saj to veš, da te zadeve niso vsemogočne in da je napravo vgrajen zaščitni element (plinski odvodnik, varistor itd.) uničen ob prvi resni nevihti?


Saj to veš, da so zaščitni elementi ponavadi v podnožjih in se jih da zamenjati? V Ljubljani je bila v Stegnah preko železniške proge ena firma, morda še danes je, ki je take industrijske zaščite prodajala operaterjem? Če bi vzel zaščito, bi se tja šel zanimat.

starfotr ::

Koliko ljudi gre pogledat zaščito in menjat v Raycap/Iskra zaščite/Keko varicon/Bourns itd.?

bbbbbb2015 ::

starfotr je izjavil:

Koliko ljudi gre pogledat zaščito in menjat v Raycap/Iskra zaščite/Keko varicon/Bourns itd.?


Glej, ne vem. S tem se ne ubadam. S tem se ubadajo operaterji. Osebno pa tudi več ne vzdržujem omrežij, da bi menjaval opremo, ki je odpovedala zaradi strel. Zato tudi več ne vem, katere firme so to prodajale. Če bi to rabil, bi pa šel gledat.

Robert ::

joez7 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Soglasje vpliva zgolj na nacin obracuna oddane energije v omrezje. Kako ti postavis doma je v domeni tebe in izvajalca (no v sklopu omejitev oddajne moci in certificiranih naprav, ki jih elektro dovoli).


NI RES. V soglasju maš točno specificirano. V mojem je odstavek, v primeru otočne ali hibridne, je potrebno novo soglasje oziroma dodatne zahteve - pogoji.
Daj preberi si soglasje.


Tole kar je napisano drži, sem moral dopolniti soglasje, ko sem se odločil, da bom imel pri SE tudi hranilnik. Soglasje pa še čakam.

Utk ::

Nekdo, ki nima elektrarne, rabi soglasje za baterijo?

feryz ::

Lahko vseeno nekoč prodaja štorm.
Ker vsi na nočno porabo...
Čeprav po drugi strani jokajo, da je ravno noč problem. Pri preobilici dnevnega štroma.
Čeprav pa je, baje, ravno podnevi problem. Glede na novo omrežnino.

Pravzaprav človek sploh ne ve, kaj bi si mislil. Razen da je popolnoma vse problem. Edino dvig položnic ni.

joez7 ::

Utk je izjavil:

Nekdo, ki nima elektrarne, rabi soglasje za baterijo?


JA in NE. Če maš nulto oddajo je še sivina, če maš oddajo pa obvezno rabiš.
Če maš baterijo v UPS - z dvojno konverzijo (brez možnosti vračanja energije) - načelno ne rabiš.
Se pravi AC - DC - AC. Če sta notranji in zunanji AC galvansko ločena - ne rabiš.
Če maš T priklop razsmernika (se pravi isti vod AC za zunaj in notri) rabiš.
Pa ja lepo pokliči svoj elektro, pa ti bodo razložili. Hudič je v tem, da moraš prav vprašat, in razumet razlago...

feryz ::

Če ne oddajaš, ne rabiš. Pika, konec, zaključeno.
Vprašanje je, koliko zaupaš mašineriji, da ta ne brca nazaj.
Sicer pa, v končni fazi, tudi vsak elektro motor brca nazaj. Le da ne takrat, ko je omrežje izklopljeno.

joez7 ::

feryz je izjavil:

Če ne oddajaš, ne rabiš. Pika, konec, zaključeno.
Vprašanje je, koliko zaupaš mašineriji, da ta ne brca nazaj.
Sicer pa, v končni fazi, tudi vsak elektro motor brca nazaj. Le da ne takrat, ko je omrežje izklopljeno.


El. motor (ASM) daje delovno energijo samo v specifičnem primeru - ko ga ženeš z zunanjo mehansko energijo v nadsihrono hitrost. Takrat maš ASM generator - ki, jemlje jalovo iz omrežja in oddaja delovno v omrežje. To se lepo koristi v malih MHE. Se pravi el. motor z nazivnimi 1460n-1 moraš gnati najmanj z 1501n-1. za nazivno moč gen, pa z 1540n-1. Tega doma ne moreš niti v teoriji. Pač lepo poglej snov 4.letnika elektotehnike, pa ti bo vse jasno. Drgač, pa je hudič pri MHE (morajo met zaščito) v primeru izpada omrežja, drugače lahko oddajajo v omrežje klub izpadu dovoda (na pri na 20kV). Je že blo kar nekaj problemov v naših koncih.
ZA hibridne razsmernike (na. primer GroWat) je znano, da nimajo ločenega AC- DC- AC. Majo T priklop.

Utk ::

joez7 je izjavil:


Pa ja lepo pokliči svoj elektro, pa ti bodo razložili. Hudič je v tem, da moraš prav vprašat, in razumet razlago...

Pusti ti to "pokliči". Stvar mora bit črno na belem, ne pa odvisna od tega kdo se ti oglasi na telefon.

joez7 ::

Stvar je lepo razložena in črno na belem.
Ko me je v službi kdo vprašal, kje pa to piše? je dobil odgovor, na tvoji plačilni listi.
Nato je moral lepo razložiti, če ne prej, na letnem preverjanju.
Boš pač moral prebrati kak zakon, PTN in soglasje. Ne dobiš vsega serviranega na pladnju.

Utk ::

Normalno. Zato pa pravim, da klicarjenje naokoli ne koristi čisto nič. Ti lahko kličeš na furs in nekaj vprašaš, vse super, čez 2 mesca boš pa dobil drugačno odločbo. Komu se boš pritožil?

starfotr ::

Kaj misliš, da so vsi šalabajzerji, kot ti?

Vedno, ko se imel opravka s komerkoli, je vse držalo kar smo se zmenili po telefonu. In ja tudi FURS mi je vse korektno razložil in vse je držalo - za privat in posebej še za firmo. Oziroma na koncu nisem imel nobenih težav z njimi.

Seveda, če še ne veš, pritožiš se vedno tistemu, s katerim imaš opravka. V kolikor to ni uspešno, se uporabi višje inštance. In če še to ni uspelo je vedno na voljo sodišče.

joez7 ::

Iz soglasja:
- V primeru, da namerava uporabnik v svojo interno električno inštalacijo priključeno
napravo za samooskrbo z elektroenergijskimi moduli uporabljati za otočno obratovanje,
mora o tem obvestiti distribucijskega operaterja in podati vlogo za izdajo novega
soglasja za priključitev, v katerem bo distribucijski operater predpisal dodatne zahteve.
- Za vsako spremembo elektroenergetskih ali tehničnih pogojev tega soglasja za
priključitev mora investitor vložiti vlogo za spremembo soglasja za priključitev in k vlogi
priložiti potrebno dokumentacijo.
- To soglasje za priključitev preneha veljati, če imetnik soglasja v dveh letih ne izpolni vseh
zahtev iz tega soglasja. Na predlog imetnika soglasja, ki mora biti vložen najkasneje 30
dni pred potekom veljavnosti soglasja, se veljavnost tega soglasja za priključitev lahko
podaljša največ dvakrat, vendar vsakič največ za eno leto.

Klic, pa je bil mišljen, kot da ti da napotke, oziroma te razsvetlji (podnapisi).

pumpahhh ::

Kdaj v letu se vam je v preteklih letih prevesilo, da je bilo več pridelanega kot porabljenega? (in koliko na koncu leta šenkate oz. doplačate)

Malo me zanima za občutek, mi smo dali našo in nismo vedeli dejanske pretekle porabe ampak smo jo ocenili na palec, z včerajšnjim dnem se je pridelalo 3600kwh in porabilo 3600kwh, SE 9.8kw, soglasje omejeno na 8kw.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pumpahhh ()

Daniel ::

Tam nekje sredi maja. Poraba okrog 2MWh na mesec (smo pričeli segrevati sanitarno vodo na elektriko, prej je bilo 1,7 MWh.), elektrarna 19.98 soglasje 13,2 KW razsmernik omejen na 12,9 KW.

mailer ::

Evo spet gori mogoče sončna elektrarna Paloma.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

Daniel ::

A ne gori objekt zraven sončne?

mailer ::

Ni dobro videt, ker imajo prostore na dveh lokacijah. Na pisarnah na Sladkem vrhu ni panelov, medtem ko v Šentilju so.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

shmandi ::

mailer je izjavil:

Evo spet gori mogoče sončna elektrarna Paloma.

Ne bluzi!

borisk ::

kolkr vem tukaj ni PV na strehi, prav tako bi predvideval da če je kaj narobe, bi zagorelo sredi dneva, ob 18 uri je že produkcija 0 ali pa skoraj nič. drugače imajo v palomi zelo sodobno skladišče z zmanjšano vrednostjo kisika, ravno zaradi požarne varnosti. Dejansko se spremlja kdo gre v skladišče in kako dolgo je notri (podoben sistem kot pri rudarjih)

Likalnik ::

starfotr je izjavil:

Kaj misliš, da so vsi šalabajzerji, kot ti?

Vedno, ko se imel opravka s komerkoli, je vse držalo kar smo se zmenili po telefonu. In ja tudi FURS mi je vse korektno razložil in vse je držalo - za privat in posebej še za firmo. Oziroma na koncu nisem imel nobenih težav z njimi.

Seveda, če še ne veš, pritožiš se vedno tistemu, s katerim imaš opravka. V kolikor to ni uspešno, se uporabi višje inštance. In če še to ni uspelo je vedno na voljo sodišče.


joj no, ravno Furs ti pove vsakič drugače....vsaka baba tam za "šalterjem" si drugače ozioroma po svoje stvari razlaga in potem na ta način posreduje informacije naprej.

že pri zapiranju sobodajalca in takoj odprianje s.p.-ja so težave, ker ne ve točno kaj vse rabiš od dokumentov, da se to uredi...da ne govorim potem na koncu ko moraš akontacijo dohodnine oddati...ali upoštevati vsako dejavnost posebej ali kot celoto skupaj...glede na to, da ni bilo prekinitve vmes.

ne mi o FURS-u, ljudje imajo take težave z njimi , ker pač ne poznajo zadev in potem kar po svoje malo svetujejo po telefonu...saj ne rečem, kakšna ženska tam se res spozna in ti posreduje prave informacije...ampak, ko pokličeš naslednjič, dobiš zopet eno kateri se niti ne sanja zakaj je tam.
Potem pa ji rečeš, da ti naj to na email napiše....pa noče, ker pisno pa ne upajo dati.

gort ::

Evo, menda nove subvencije (in podražitev SE?)

Novo: Subvencije spet več tisoč evrov!

Vir

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

DamijanD ::

A to prav dojamem, da je za SE brez baterije po novem subvencija 250€/kW (prej je bila ~50€)?

kriptobog ::

DamijanD je izjavil:

A to prav dojamem, da je za SE brez baterije po novem subvencija 250€/kW (prej je bila ~50€)?


Ja, ampak za tiste elektrarne, ki imajo soglasje po novem sistemu, ne netmeteringu.

andrej_9 ::

Nove subvencije za elektrarno s hranilnikom so kot vidim 675 EUR na kW moči, do največ 40 % naložbe. Stare so bile 500 EUR na 1 kWh baterijskega hranilnika, do največ 25 % naložbe. Po novem se dobi dosti več subvencije kot prej. Mi smo vložili prošnjo za subvencijo še v starem sistemu, vendar še ni bila sprocesirana in nič še nismo dobili nakazano. Elektarna je začela z obratovanjem konec lanskega septembra. Se da vložit po novem sistemu in prejšnjo prošnjo za subvencijo skenslat, kdo kaj ve kako je s tem? Če se da, je kakšna nevarnost da bi zaradi spremembe ostali brez kakršnekoli subvencije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: andrej_9 ()

feryz ::

Škoda ker je omejitev 40% investicije.
Drugače bi bila zastonj. Z baterijo vred.

hojnikb ::

netmetering je še vedno bedn?
#brezpodpisa

gort ::

Če vam je dolgčas 32MWp... :D

bile9 ::

gort je izjavil:

Če vam je dolgčas 32MWp... :D


To ni nič posebnega, Kitajci imajo eno z močjo 10.380 MW. V Evropi pa zaenkrat prednjači Španija z 850 MW (Escatrón-Chiprana-Samper Solar Farm ). Na Hrvaškem pa že planirajo eno z močjo 950 MW. Kje smo Slovenci? Stopicljamo s komaj 6 MW (elektrarna ob vodnem zajetju hidroelektrarne Brežice) ..
List of photovoltaic power stations @ Wikipedia
https://www.finance.si/okolje-energija/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bile9 ()

WaterBoy ::

Ne vem zakaj bi velike elektrarne postavljal na tla, ker se da tla bolje izkoristiti

Fluido ::

Evo, sem se dokopal do konkretnih podatkov o proizvodnji elektrarne blizu nas, elektrarna ima netmetering, moč elektrarne je 19 kW (naša je 18,6 kW), letos je naredila 7,64 MWh.
Link:
https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Naša je letos do sedaj naredila 6,28 MWh.

Iz tega se da izračunat za koliko je naša elektrarna predimenzionirana (koliiko stran vržemo zaradi premajhne porabe v času proizvodnje ko se baterija že nafila). Je pa najprej treba poudarit da naša elektrarna nima netmeteringa in posledično MORA bit predimenzionirana za določen procent, zato da je procent samooskrbe tudi v slabših mesecih dober.

Najprej je treba upoštevat razliko v moči elektrarn (19 kW vs 18,6 kW) /normirajmo proizvodnjo glede na moč.
Elektrarna SolarEdge iz linka: (18,6/19)x 7,64 MWh =7,48 MWh
Naša elektrarna: 6,28 MWh

Predimenzioniranje: 7,64 MWh /6,28 MWh = 1,216 = 21,6 %

Predimenzioniranje je torej za 21,6 %, ne pa za 100 % (dvakratno) kot so govoričili nekateri tukaj na forumu. To se lepo sklada z mojimi prejšnjimi izračuni (ki sem jih dobil po drugačnem postopku kot tega). Podoben procent dobim tudi če vzamem v obzir katerokoli drugo elektrarno z netmeteringom v moji bližini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nekikr ::

A to je na sever obrnjena?

Fluido ::

Na jug. Kot rečeno elektrarna nima netmeteringa in posledično ko je baterija polna proizvaja samo toliko kot je poraba, pa čeprav bi lahko več. Konkretno to pomeni da bi nam v primeru netmeteringa glede na našo porabo zadostovala že 15,3 kW elektrarna, tako pa je dejanska moč elektrarne pač 18,6 kW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Moja 12 omejana na 10,5 kw je letos naredila skoraj 7. Tako da res imate 2x predimenzionirano. Vprašaj še tiste po letni porabi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hojnikb ::

Sj bo veselica pozimi, k bo izplen nizek, poraba pa visoka. In potem bo magično nivo trolanja tle od inzinirja blizu 0... dokler spet nebo sonca :))
#brezpodpisa

nekikr ::

Fluido je izjavil:

Na jug. Kot rečeno elektrarna nima netmeteringa in posledično ko je baterija polna proizvaja samo toliko kot je poraba, pa čeprav bi lahko več. Konkretno to pomeni da bi nam v primeru netmeteringa glede na našo porabo zadostovala že 15,3 kW elektrarna, tako pa je dejanska moč elektrarne pač 18,6 kW.

Lažeš kot pes teče, bi lahko rekli. Jaz imam 13,5kw, omejeno na 10,8, pa je naredila toliko kot ti praviš da je tista 19kw. In pridemo spet, ponovno, še enkrat, do zaključka, da imaš predimenzionirano x2, zato da potem fulJ šparaš. Slow clap.

Lonsarg ::

Ce se gres prilagajanja porabe v smislu da ne samo urnike prilagajas ampak gres se dlje in celo ekstra prizigas stvari ko je prevec elektrike (po domace namesto optimuma ob prevec elektrike prevec pohladis/pogrejes), potem izracuni predimenzioniranja niso relavantni (ne da so napacni, samo relavantni niso).

To kar se ti gres se 99.99% folka nikoli ne bo slo, to je scenarij ki za obicnega uporabnika nima veze. Za obicnega uporabnika velja tko na uc da se mora iti tam do 2x predimenzioniranje da doseze velik % samooskrbe.

Za obicnega uporabnika je tudi nasploh prilagajanje z urniki nepotrebno kompliciraje, raje dovolj velika baterija da lahko karkoli kadarkoli v dnevu prizges (ok EV izjemoma omejis na nocno polnjenje da ni treba pretiravat z velikostjo baterije). Zelo pomembno ce se gres pravo samooskrbo in ne letni netmetering je tudi da optimiziras zimsko proizvodnjo namesto poletne (to pomeni naklon celic 60° ce se ne motim).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

Moja 12 omejana na 10,5 kw je letos naredila skoraj 7. Tako da res imate 2x predimenzionirano. Vprašaj še tiste po letni porabi...


Ma kaki, sorry ampak narobe računaš. To da je 12 omejena na 10,5 kW pomeni da zaradi omejitve vrže stran okrog 1,5 % letne proizvodnje (torej skoraj nič, glej poste za nazaj sem objavil podatke,oziroma googlaj "clipping losses"). Torej tvoja elektrarna efektivno ni 10,5 kW, ampak dela toliko kot bi bila 11,82 kW. Sicer pa si očitno na zelo sončni lokaciji. Poračunal sem faktor predimenzioniranja še glede na vse ostale elektrarne v naši bližini glede na podatke iz SolarEdge spletne strani in pride faktor predimenzioniranja nekje med 23 in 30 %. Nikakor pa ne za 100 % kot ti trdiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

hojnikb je izjavil:

Sj bo veselica pozimi, k bo izplen nizek, poraba pa visoka. In potem bo magično nivo trolanja tle od inzinirja blizu 0... dokler spet nebo sonca :))


Kakšna veselica? :)) Samooskrba čez zimo je bila 75 %. ;) Zdej čez poletje je pa skoraj 95 %.

nekikr je izjavil:

Fluido je izjavil:

Na jug. Kot rečeno elektrarna nima netmeteringa in posledično ko je baterija polna proizvaja samo toliko kot je poraba, pa čeprav bi lahko več. Konkretno to pomeni da bi nam v primeru netmeteringa glede na našo porabo zadostovala že 15,3 kW elektrarna, tako pa je dejanska moč elektrarne pač 18,6 kW.

Lažeš kot pes teče, bi lahko rekli. Jaz imam 13,5kw, omejeno na 10,8, pa je naredila toliko kot ti praviš da je tista 19kw. In pridemo spet, ponovno, še enkrat, do zaključka, da imaš predimenzionirano x2, zato da potem fulJ šparaš. Slow clap.


Prav nikjer se nisem zlagal, podatke sem ti dal direkt iz aplikacije in lahko sam preveriš da res drži. Izvoli, kar daj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

pa je naredila toliko kot ti praviš da je tista 19kw

Toliko kot jaz pravim?! TOLIKIO PIŠE ČRNO NA BELEM JEBOTE! SI pismen?

Slika je direkt printscreen iz tega linka (katerega sem ti že dal, pa ga ti lenoba ignorantska niti kliknil nisi):
https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Lepo ti piše moč 19,035 kWp in proizvodnjo letos 7,64 MWh. Naša elektrarna je moči 18,6 KWp, letošnja proizvodnja je pa 6,28 MWh.

In pridemo spet, ponovno, še enkrat, do zaključka, da imaš predimenzionirano x2, zato da potem fulJ šparaš. Slow clap.

Predimenzionirano je za 21,6 %, ne pa za 2x (kar bi pomenilo 100 % predimenzioniranje). Konkratno njihova elektrarna je celo malo večje moči od naše, pa je proizvedla samo slabih 1,4 MWh več. Oziroma z drugimi besedami: proizvedla je 21,6 % več od naše. In konec koncev a ima sploh kaj veze za koliko je predimenzionirana?! Ne. Veze ima samo to da se investicija povrne v samo dobre 7 letih, to je pa to, kaj te boli kurac za kolk je predimenzionirana. Tvoja dela nekaj več, ker imamo pri nas izredno velik megle plus še sence, tako da moraš vzet elektrarno v bližini, ne pa kar eno na primorskem ali kjerkoli že si.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Jaz imam 13,5kw, omejeno na 10,8

13,5 kW elektrarna omejena na 10,8 kW efektivno proizvaja toliko kot 13,16 kW elektrarna:
https://energyd.ie/dc-over-sizing-pv-so...

Torej ti imaš efektivno 13,16 kW elektrarno. Če svojo moč elektrarne 18,6 kW delim z tvojo efektivno močjo 13,16 kW dobim 1,41, torej 41 % predimenzioniranje. Ti pa trdiš da je predimenzionirana za 2x, kar bi pomenil 100 % predimenzioniranje. Če bi jaz imel tvoje svetlobne pogoje (torej brez megle, brez senc), pa jih nimam, tako da dejansko predimenzioniranje je glede na elektrarne v bližini, glede na DEJANSKE podatke enako 23 do 30 %. In toliko tud mora bit, NAMENOMA je toliko predimenzionirana, zato ker nima netmeteringa, da tudi pozimi, zgodaj spomladi in jeseni doseže spodoben procent samoosokrbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Fluido je izjavil:

Utk je izjavil:

Moja 12 omejana na 10,5 kw je letos naredila skoraj 7. Tako da res imate 2x predimenzionirano. Vprašaj še tiste po letni porabi...


Ma kaki, sorry ampak narobe računaš. To da je 12 omejena na 10,5 kW pomeni da zaradi omejitve vrže stran okrog 1,5 % letne proizvodnje (torej skoraj nič, glej poste za nazaj sem objavil podatke,oziroma googlaj "clipping losses"). Torej tvoja elektrarna efektivno ni 10,5 kW, ampak dela toliko kot bi bila 11,82 kW. Sicer pa si očitno na zelo sončni lokaciji. Poračunal sem faktor predimenzioniranja še glede na vse ostale elektrarne v naši bližini glede na podatke iz SolarEdge spletne strani in pride faktor predimenzioniranja nekje med 23 in 30 %. Nikakor pa ne za 100 % kot ti trdiš.

Mi smo letos porabili 7,5 mega, naredili 7, z 12 kw elektrarno. Vi imate cca enako porabo in 19 kw elektrarno, in praviš da je predimenzionirana za 20%. To je neka nova matematika.
Vaša je predimenzionirana za vsaj 80%, bi pa morala bit za 120 za normalno populacijo, ki ne bo gledala kje je sonce ko je za cunje oprat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
««
328 / 329
»»