» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
201 / 348
»»

DarwiN ::

Dobiš 6kwp soglasje, postaviš 12kwp SE, polovico panelov na V, drugo polovico na Z, in lepo od jutra do večera šopaš konstantnih ~6kw.. Tudi morebitna baterija je hvaležna, ker imaš več lastne sprotne porabe.

Mimogrede, SOLAREDGE javni vpogled v delovanje elektrarn. V search vtipkaš Slovenia ali svoje mesto in lahk primerjaš svojo SE s podobno zmogljivimi elektrarnami v okolišu, ki imajo omogočen javni dostop.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrimoZ_ ::

V resnici boš imel vmes sredi dneva kake 2 uri 10+ kW.

Recimo včeraj ko je bil lep sončen dan je bila max moč moje SE 11kW, od deklariranih 12,92.
Ob 9:00 je dosegla že skoraj 10kW in ob 12:00 je padla rahlo pod 10kW.

Ob 16:45 je bilo samo še 1,1kW in ob 17:00 0,8kW. Proizvodnja okroglih 83kWh.

Sem pa malo nazaj gledal prispevek enega amerikanca, da dajejo celice na V in Z ravno zato, ker ni netmeteringa in ne lovijo maksimalne proizvodnje elektrike ampak raje pokrivajo lastne potrebe takrat ko je cena elektrike najvišja.
Ne spomnim se točno ampak cena elektrike je po ene 5ih različnih tarifah tekom dneva, pri čemer je ena dražjih tarif pozno popoldanska, ko folk navali domov hkrati pa je manjša proizvodnja iz SE.
Govora je bilo pa o kaliforniji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

hruske ::

Izplen SE, ki gleda direktno na vzhod ali direktno zahod daje približno 75% lege proti jugu.

Torej: z 200% količino panelov (vzhod+zahod) in cca 200% stroškov lahko proizvedeš 150% energije, kar pomeni da je to ekonomsko težja investicija.
Rad imam tole državico. <3

DarwiN ::

PrimoZ_ je izjavil:

V resnici boš imel vmes sredi dneva kake 2 uri 10+ kW.

Ja, sredi dneva bi imel presežke. Ampak na srečo je takrat tudi poraba gospodinjstva najvišja. Oziroma bi na timer naštimal večje porabnike, pralne/pomivalne/sušilne stroje, ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

wcpapir ::

Kaj bos dosegel s taktiranjem strojev? Mislis da bos elektrike s strehe ki je presezek porabil?

DarwiN ::

wcpapir, govorim za primer, ko imaš 12KWp SE, soglasje pa za pičlih 6kwp in več kot to ne smeš oddajat v omrežje v nobenem trenutku.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

wcpapir ::

Kako bos ta presezek spravil na svojo vticnico ce itak porabljas energijo iz omrezja?

DarwiN ::

Najprej porabljaš lastno proizvedeno energijo od SE, šele ko le-te ni dovolj oz. proizvajaš preveč, pride v igro omrežje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

l0g1t3ch ::

hruske je izjavil:

Izplen SE, ki gleda direktno na vzhod ali direktno zahod daje približno 75% lege proti jugu.

Torej: z 200% količino panelov (vzhod+zahod) in cca 200% stroškov lahko proizvedeš 150% energije, kar pomeni da je to ekonomsko težja investicija.


Bolj 80+% v primerjavi z J.
Pa tudi tena ne raste linearno.

Pod črto bi rekel 160% energije za 185% cene.

Ampak na koncu daš tako kot imaš na voljo streho. Bajte ne moreš obrnit. Pa tudi če bi delal novogradnjo, SE ne bi bila glavni kriterija za orientacijo strehe. Itak pa imaš ponavadi že predpisano orientacijo in se kaj dosti ne moreš zmišljevat.


Lepa grafika, kako so izkoristi v odvisnosti od naklona in orientacije.

toplakd je izjavil:


 Slika

Slika

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

wcpapir ::

DarwiN je izjavil:

Najprej porabljaš lastno proizvedeno energijo od SE, šele ko le-te ni dovolj oz. proizvajaš preveč, pride v igro omrežje.

Torej ce bi bil splosen izpad bi svojo lahko porabljal, pa ne mores.

MadMax ::

DarwiN že prav razmišlja.
Nima to veze z izpadi.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Srakopir ::

V podobni dilemi, soglasje za 2kw; razmišljam o postavitvi 6kw, pa je cenovno vprašljiva investicija. 6kw bi prišla okoli 9k€; po net-meteringu na letni ravni pa ne bi proizvedel zadosti in bi moral doplačati razliko (cca. za 10.000 kWh).

Daniel ::

wcpapir je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Najprej porabljaš lastno proizvedeno energijo od SE, šele ko le-te ni dovolj oz. proizvajaš preveč, pride v igro omrežje.

Torej ce bi bil splosen izpad bi svojo lahko porabljal, pa ne mores.


To je zaradi varnosti, da tvoja elektrarna ne ubije koga, ki dela na omrežju. Drugače bi razsmernik najbrž vedel proizvajati elektriko tudi, ko ni omrežja ampak vprašanje, kako bi se zadeva obnašala, ko bi ti vlekel ven neko večjo moč, na nebu, pa bi vmes oblak zakril sonce.

PrimoZ_ ::

BigWhale je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Moja SE obrnjena skoraj točno na V, je v maju dala od sebe 1,78MW.

Tale kalkulator: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...
Za moj primer naračuna 1,72MW (popravek) za mesec maj.

Gre pa za 12,92kWp SE, lokacija gorenjska.


Jaz imam juzno lego, 7 stopinj odklona na zahod, 11kWp, na stajerskem in je blo v maju 1.66MWh proizvedenih.


Koliko ti naračuna kalkulator ? Na moji lokaciji pri 7 stopinj odklona od J naračuna 1,83MW za mojih 12,92kWp. Kar je ubistvu samo 0,11MW več kot za V lego. Najvčja razlika med V/Z in J lego je v zimskih mesecih.

Koliko ti SE doseže najvišjo moč ? Recimo včeraj ko je bil cel dan jasen je bil maksimum 11kW, pa še to samo ena meritev, predvidevam da je problem, da se paneli preveč zagrejejo ?

wcpapir ::

MadMax je izjavil:

DarwiN že prav razmišlja.
Nima to veze z izpadi.

Razmislja lahko prav elektrika na naprave pa ti leti preko stevca iz omrezja.

MadMax ::

wcpapir je izjavil:

MadMax je izjavil:

DarwiN že prav razmišlja.
Nima to veze z izpadi.

Razmislja lahko prav elektrika na naprave pa ti leti preko stevca iz omrezja.

Elektrarna lahko dela več od soglasja, le v omrežje ne sme oddajat.
Te "viške" se porabi pred števcem.
Bo šlo?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

hruske ::

Tele izjave od wcpapir še za enkratno rabo niso, ampak kar za v školjko in potegnit. Elektrika nima kril in ne leti. :))

Električni tok pa lahko teče v hišo ali iz nje. Če ti elektrarna proizvaja dovolj, bo toliko manj toka teklo iz omrežja, verjetno pa še kaj v omrežje.
Rad imam tole državico. <3

wcpapir ::

Hvala za razlago, prodajalec SE mi je obrozil napacno potem.

hruske ::

Vprašanje tudi o čem sta se pogovarjala.

Velika večina danes postavljenih elektrarn se izklopi, če izgine napetost na omrežju, kar je zaradi varnosti tudi prav. Elektrarna tako čaka, dokler ne vidi, da je omrežje spet pod napetostjo, ker je šele takrat lahko prepričana, da je varno oddajat energijo v omrežje.

Možno je postavit tudi otočni sistem, ampak to stane precej več.

Če pa imaš elektrarno na strehi in vezano za števcem, bo števec videl samo neto porabo, torej razliko med porabo in proizvodnjo. Včasih bo šla energija v omrežje, včasih iz omrežja, odvisno pač od tega kaj vse vklopiš.
Rad imam tole državico. <3

l0g1t3ch ::

Dejstvo pa je, da v primeru omejitve oddajanja na samo 2kW skoraj ne vidim smisla v SE brez baterije.

Razen če obstaja kak "pameten" bojler, ki bi z viški elektrike grel vodo.

jabe ::

BigWhale je izjavil:

feryz je izjavil:

Očitno postavitev vzhod zahod ni tako idealna, če dobi iz 6 kW elektrarne 5 MWh.
Le na sloteku vedo drugače.


Ne, slo-tech pravi nekaj povsem drugega, ampak slo-tech tud ne zna brati.

Ce imas celo streho pokrito s paneli, obe strani, potem je V-Z lega optimalnejsa kot S-J lega. Hkrati je pa V-Z lega proizvede vec kot samo J lega, ker imas toliko vec panelov, ceprav niso cisto izkorisceni.

Torej, ce imas denar in V-Z lego, potem pokrijes celo streho. Ne kupis 20 panelov, ki jih das po deset na vsako stran ampak kupis 40 panelov.


hno ja, kumi... zavoljo debate sem na svoji lokaciji dala 10kw na vsako polovice strehe.

- če je streha postavljena tako, da ja 10kw obrnjeno na jug, 10kw pa na sever, potem letno proizvede 19382kWh
- če je streha postavljena tako, da 10kw gleda na V, 10kw pa na zahod, potem letno proizvede 20215kwh

komur je blizu, da se na letnem netmeteringu, kjer viške šenkavaš, naflanca panele kamor gredo, je skoraj povsem enako, če tudi sever obleče.

PrimoZ_ ::

jabe je izjavil:

BigWhale je izjavil:

feryz je izjavil:

Očitno postavitev vzhod zahod ni tako idealna, če dobi iz 6 kW elektrarne 5 MWh.
Le na sloteku vedo drugače.


Ne, slo-tech pravi nekaj povsem drugega, ampak slo-tech tud ne zna brati.

Ce imas celo streho pokrito s paneli, obe strani, potem je V-Z lega optimalnejsa kot S-J lega. Hkrati je pa V-Z lega proizvede vec kot samo J lega, ker imas toliko vec panelov, ceprav niso cisto izkorisceni.

Torej, ce imas denar in V-Z lego, potem pokrijes celo streho. Ne kupis 20 panelov, ki jih das po deset na vsako stran ampak kupis 40 panelov.


hno ja, kumi... zavoljo debate sem na svoji lokaciji dala 10kw na vsako polovice strehe.

- če je streha postavljena tako, da ja 10kw obrnjeno na jug, 10kw pa na sever, potem letno proizvede 19382kWh
- če je streha postavljena tako, da 10kw gleda na V, 10kw pa na zahod, potem letno proizvede 20215kwh

komur je blizu, da se na letnem netmeteringu, kjer viške šenkavaš, naflanca panele kamor gredo, je skoraj povsem enako, če tudi sever obleče.


Sigurna ?
Sumljivo male razlike.

Pa res...

Kalkulator za 10kWp panelov na moji lokaciji pravi
J - 13MW
S - 6,8MW
V - 10,05MW
Z - 10,05MW

Pod črto štima :)

Se pa S lega ful popravi pri manjših naklonih strehe, pri 15° naklonu dobiš že 9,5MW iz 10kWp panelov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

miko22 ::

l0g1t3ch je izjavil:

miko22 je izjavil:

Očitno, glede na tabelo je meni 80% donosa kar prav.


80% donosa od maximuma.

Kar jaz poznam lastnikov SE, je za V ali Z lego proizvodnja približno 1:1 z instalirano močjo.

6kWp ti da dobrih 6MW letno.

Pri J legi, bi ti pa dalo okoli 7,5MW.

Tvojih 5MW je slabo.
Mogoče še kako senčenje od kakih frcad, dimnikov, dreves?


Mislim, da nekateri ne znate računat.
Če imam 6kWh in pridela 5MW je to ravno 80% zmogljivosti.

l0g1t3ch ::

miko22 je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

miko22 je izjavil:

Očitno, glede na tabelo je meni 80% donosa kar prav.


80% donosa od maximuma.

Kar jaz poznam lastnikov SE, je za V ali Z lego proizvodnja približno 1:1 z instalirano močjo.

6kWp ti da dobrih 6MW letno.

Pri J legi, bi ti pa dalo okoli 7,5MW.

Tvojih 5MW je slabo.
Mogoče še kako senčenje od kakih frcad, dimnikov, dreves?


Mislim, da nekateri ne znate računat.
Če imam 6kWh in pridela 5MW je to ravno 80% zmogljivosti.


Ne. Ti ne razumeš tabele, 100% je J lega.

6kWp na J legi bi proizvedlo 7,5MW. 80% od tega je pa 6MW.

Utk ::

Tvojih 6 kw trenutne moči nima direktne zveze z letno proizvodnjo. Slučajno se na naši zempljepisni širini to precej ujema s 6 MWh letno, ampak to je čist slučajno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

l0g1t3ch ::

Utk je izjavil:

Tvojih 6 kw trenutne moči nima direktne zveze z letno proizvodnjo. Slučajno se na naši zempljepisni širini to precej ujema s 6 MWh letno, ampak to je čist slučaj.



Drži. Ampak ta slučaj je zelo priročen za računanje čez prst in presenetljivo točen.
Za našo lego seveda.

Utk ::

Ja, ampak ne moreš rečt, da 6 kw, ki naredi 5MWh letno, dela z 80 procenti.

l0g1t3ch ::

Utk je izjavil:

Ja, ampak ne moreš rečt, da 6 kw, ki naredi 5MWh letno, dela z 80 procenti.


Tega nisem nikoli rekel. Malo si površno bral.
Nekdo je prilepil lepo tabelico, kjer so tabelirani % proizvodnje glede na J lego. Upošteva se tako azimut kot naklon strehe.

Tista tabela pravi, da V lega da 82% tistega, kad da J lega. Ob 35° stopinjskem naklonu strehe. Kar se močno sklada tudi z mojim donosom v praksi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Utk ::

Miko22 je to napisal, ne ti.

l0g1t3ch ::

Aha, sm se vrnil vmes :)

miko22 ::

Ok, če je tako, kaj pa je pol narobe z mojo elektrarno?
Kaj lahko naredim?

Sicer jaz niti ne potrebujem več kot 5MW.
En je reko zgoraj, da zakaj ne dam na celo streho panelov. Zakaj bi si delal stroške? Saj mi proizvodnja pokriva porabo. Doplačam drobiž. Mogoče še kak panel zraven, pa bo že preveč elektrike.

Utk ::

Nič ni narobe, tako lego imaš. Če bo kdaj premalo, vržeš še 5 panelov gor.

l0g1t3ch ::

miko22 je izjavil:

Ok, če je tako, kaj pa je pol narobe z mojo elektrarno?
Kaj lahko naredim?

Sicer jaz niti ne potrebujem več kot 5MW.
En je reko zgoraj, da zakaj ne dam na celo streho panelov. Zakaj bi si delal stroške? Saj mi proizvodnja pokriva porabo. Doplačam drobiž. Mogoče še kak panel zraven, pa bo že preveč elektrike.


Verjetno nič ?

Tista tabela je za nove SE, ki so osončene brez ovir.
Ti pa imaš lahko že starejšo SE pa so paneli malo isztrošeni ali pa samo umazani ? Mogoče je naklon manj optimalen, ali pa ti senco delal kak dimnik/frčada/drevo/hrib/...

Lahko si tudi v kaki grapi ali pa v LJ kotlini ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

jabe ::

Nic ni narobe. V bistvu je optimalno.

wcpapir ::

Tak 9.30 naj bi imeli priklop. Prisli so ob 8. Zrihtano. Edino v appu se ni vidno nickaj :)

wcpapir ::

wcpapir je izjavil:

Tak 9.30 naj bi imeli priklop. Prisli so ob 8. Zrihtano. Edino v appu se ni vidno nickaj :)



Mimogrede, a je to normlano, da v appu ni vidno takoj stanja SE ?

laguna1 ::

wcpaprir, mislim da je, saj se meni tudi podatki sinhronizirali par ur, če ne celo cel dan... lahko pa pogledaš podatke prek razsmernika in app, pač skeniraš qr kodo, ki je na razsmerniku (inverterju).

wcpapir ::

Hvala tako deluje ja. Ok zadeva dela prvih 16kWh smo že naredli od pol 9 zjutraj.

Zanimivo upam da nebom vsak dan zijal v ta app kot v tistega za kosilnico.

ToniT ::

Prvi mesec boš gledal vsak dan, potem pa zmeraj bolj poredko!

wcpapir ::

Izgleda nebom nic gledal ker ne deluje, v appu je se vedno vse prazno. Izgleda da inverter ni vpisan v solar edge.

jabe ::

To ti morajo izvajalci se nitri vse vnesti. Ce ne bo v parih dneh, jih malo spomni.

wcpapir ::

Eno vprašanje.

Danes od vklopa do takrat ko je šel inverter v Night Mode piše Lifetime Production 38,36kWh.

Tisto kar smo porabljali sproti ko je delala s 6kW npr. je tukaj zajeto ali tisto teče direkt na vtičnico in ni vidno inverterju ?

l0g1t3ch ::

To je to, kar si danes pridelal. Ne glede al si sam porabil kaj ali ne.

Ecoo ::

Ne sekirej se, to je klasterfuk celo za ljudi iz branže, je kar je, nikamor ne bo šlo, uzem si čas za nekaj nepredstavljivega.

wcpapir ::

52kWh sončen dan.
JV 41° naklon 8,36kWp

Tam okoli 50kWh se giblje na sončne dni. Kak vedet če bo šla zima skozi je še prehitro ugotavljat.

Na Moj elektro še kar nimam vidnega novga števca. Zakaj ne nimam pojma a ve kdo na koliko časa to posodobijo, ker meni je s 6.6 ko so menjali števec na aplikaciji vse mrknilo.

Gregor P ::

miko22 je izjavil:

DarwiN je izjavil:

miko22 je izjavil:

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

Tesla Solar roof, ampak še ni na voljo v Evropi.


uuu, hvala za link. Nisem vedel. In zakaj se to ne dela masovno? vse novogradnje obvezno s stem.


... kot vem tudi neko slovensko podjetje izdeluje takšno kritino: Kako je Elon Musk odkril "toplo vodo" iz Trebnjega
Solarne strehe prekrite z vrsto teksturiranih steklenih ploščic z vgrajenimi sončnimi celicami, ki se na videz skoraj ne razlikujejo od konvencionalnih strešnih ploščic.
Ne, ne gre za opis izdelka slovenskega podjetja Trimo iz Trebenj iz leta 2008, to je najnovejši produkt guruja silicijeve doline - Elon Muska.
Šalo na stran, morda pa je Musk bolj inovativen od Tatjane Fink (takratne direktorice podjetja Trimo) in bo Tesla bolj uspešna od Trima. In kako bo Musk tokrat spremenil svet na bolje?



... na spletu sem pa našel reklamo še za: Solarna strešna kritina Terran Generon z vgrajenimi sončnimi celicami zbira sončno energijo, obenem pa je videti kot klasična streha
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Akira_ ::

Če sedaj daš SE na streho in podpiše pogodbo za samooskrbo, ali res prvo leto še plačuješ pavšal za porabljeno el. energijo in se potem net metering upošteva šele naslednje leto ?

sirotka ::

Spremeni si paket, pa ne bo nobenih težav.

feryz ::

Nič pavšala ne plačuješ, ker se takoj naredi poračun.
Potem plačuješ le še davščine, 20 eur plus minus par njih. Odvisno od moči.

Akira_ ::

Mogoče samo prvi mesec ?
Včeraj mi je en jamral da je sredi maja priklopil SE, in je dobil račun od 1.5 do 16.5 po dejanski porabi, potem pa še 90€ pavšala za mesec maj.

Ponudnik elktrike je gen-i.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()
««
201 / 348
»»