» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
197 / 348
»»

a_borlak ::

Povečava elektrike ... če je to raziskavo delal Elektro Gorenjska, potem imajo hude težave. Da o kW niti ne govorim.

wcpapir ::

Konec meseca imamo montazo. Na konc je kar steklo tudi ekosklad kredit.

Mi pa ni jasno par stvari.

Ekosklad kredit je do eura toliko "visok" kot je nalozba, mi pa smo dali ze 2k eur are, vrjetno morem kontaktirati prodajalca, da mi jo vrne?

Kako je s subvencijo zaenkrat se ni odbita, ko jo dobim lahko brez stroskov poplacam del kredita in znizam obrok?

Od postavitve do koncnega priklopa se caka koliko casa? Štajerska.

laguna1 ::

@wcpapir

ne razumem prav kaj si napisal, a višina subvencije je 180 EUR za 1 kWp elektrarne, torej če imaš 10 kWp elektrarno boš dobil 1800 eur.
glede are ti izvajalec ne bo vrnil, zdaj če te bo npr. stala elektrarna 10.000 eur in si dal 2.000 EUR are, boš mu plačal še teh 8.000 EUR. Tu je treba povedat, da ti bo izvajalec zaračunal celotno vrednost investicije brez odbite subvencije, subvencija bo, ko bo, nakazana na tvoj TRR. Torej z denarjem subvencije lahko delaš kar hočeš.

Čakanje za priklop, pri elektro maribor - pomurje tam okrog dva tedna.

jabe ::

Kake so obresti, kake so opcije predcasnega poplacila? Ce lahko predcasno poplacujes z nic ali minimalnimi stroski, denar pa bi drugace samo zagonil, potem takoj poplacas kredit v znesku nakazane are+subvencije. Ce znas ta denar obrniti, da bodo obesti nanj (bistveno) vecje od obresti kredita, ga pac tako obracas. Bistveno pravim tudi, ker ima tveganje neko ceno. Da zdaj ne placas in se ukvarjas z nekimi mahinacijami, da na koncu z niclo skozi prideš, se ni ravno splacalo...

feryz ::

Čakanje na priklop, se pravi pošiljanje pogodbe, obrnitev gumba v zunanji elektro omarici in prilepitev nalepke na omarico, pri nas na Notranjskem, traja od 2 do 3 mesece.
Raje 3.

Gregor P ::

sejalecx je izjavil:

Bo Golob odprl poziv za subvecije za SE še pred koncem leta ali se bo raje posvečal novim obdavčitvam?

Pred volitvami je govoril SE na vsako streho, zdaj pa se sprašujem, če so subvencije za SE premalo socialno in egalitarno naravnana zadeva zanj.

... zdaj kmalu ga bo usekala realnost>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

fikus_ ::

Počakte da bo PM, potem pa . . .

Sedaj je še Janša aktualen.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

wcpapir ::

laguna1 je izjavil:

@wcpapir

ne razumem prav kaj si napisal, a višina subvencije je 180 EUR za 1 kWp elektrarne, torej če imaš 10 kWp elektrarno boš dobil 1800 eur.
glede are ti izvajalec ne bo vrnil, zdaj če te bo npr. stala elektrarna 10.000 eur in si dal 2.000 EUR are, boš mu plačal še teh 8.000 EUR. Tu je treba povedat, da ti bo izvajalec zaračunal celotno vrednost investicije brez odbite subvencije, subvencija bo, ko bo, nakazana na tvoj TRR. Torej z denarjem subvencije lahko delaš kar hočeš.

Čakanje za priklop, pri elektro maribor - pomurje tam okrog dva tedna.

Ekosklad kredit na intesi je do eura enak kot je na predračunu-pogodbi, čeprav so izvajalcu plačali 2000eur "are", no danes sem klical izvajalca in pravi da je to ok. Po izvedbi aro avtomatično vrnejo tako da imaš celotno investicijo na kredit.

Zdaj me samo zanima še to, ali lahko to aro in subvencijo ki jo dobim na račun, brez stroškov nakažem na Inteso in pokrijem pol investicije ter si znižam mesečni strošek za polovico.

Mimogrede, ekosklad kredit začneš plačevati komaj čez leto, jaz bi par poplačil napravil prej in super bi bilo če bi lahko začel z odplačevanjem takoj.

feryz je izjavil:

Čakanje na priklop, se pravi pošiljanje pogodbe, obrnitev gumba v zunanji elektro omarici in prilepitev nalepke na omarico, pri nas na Notranjskem, traja od 2 do 3 mesece.
Raje 3.

Potem imate SE na strehi 2 meseca preden jo poženete v vaših koncih ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

sirotka ::

Jaz moram preverit, kdaj bomo na vrsti pri ekoskladu. Poslal sem predzadnji dan, ko so imeli še odprte subvencije.

Sc0ut ::

Ves kje kaj preveriti? Jaz iscem vsemogoce kontakte pa razen splosnega ne najdem nic.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

wcpapir ::

Pokličeš tja kar na telefonsko na strani, so prijazni in ustrežjivi.

Sc0ut ::

wcpapir je izjavil:

Pokličeš tja kar na telefonsko na strani, so prijazni in ustrežjivi.


Ok, hvala.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

wcpapir ::



Termoshop že pošilja nebuloze okoli, teden dni pred montažo. Trenutno imamo od 10.000eur investicije plačane že 5000eur, montažo čez en teden, naenkrat je zmanjkalo opreme.

Dogovorjen sem že z elektrom za priklop 2 dni po montaži...

Sedaj se mi zdi kot da smo eni in drugi v pat poziciji. Imajo aro s katero so se zavezali-na prvi pogodbi piše da si tako rezerviramo opremo itd. Po drugi strani pa jih razumem da opreme ni kar tako dobiti, ampak tole podpisati mi je neumnost ker lahko uveljavljajo vse točke, pa bom še podražitve plačal.

Groot ::

Jaz tega definetivno ne bi podpisal. Ok eno je zamuda pri dobavi, tukaj pač če nočeš preveč zapenjati, jim greš lahko nasproti (čeprav potem to hitro postane nek nedoločen rok, ko se njim zdi). Ampak da želijo s tem hkrati nate prevaliti še kritje morebitnih podražitev. Zakaj bi to podpisal? Če v osnovni pogodbi/ponudbi tega ni, je to pač njihov problem. Zavezali so se dostaviti opremo po vnaprej dogovorjeni ceni. Za to da so oni požrtni in podpisujejo stranke vsepovprek, čeprav nimajo še zagotovljene dobave opreme, pa po nobeni logiki nisi odgovoren ti.

Utk ::

Sem napisal že takoj po novem letu, lahko je fantazirat o 20,000 elektrarnah letos, ampak tega nima kdo zmontirat, niti ne bo za dobit tolk hardwara.
Normalni monterji so pač zaprli rezervarcije za letos še pred novim letom ali kmalu po njem. No, sej ni važno kdaj točno, menda bi moral vsak zase vedet kolk je sposoben zmontirat in kolk robe bo še lahko dobil.

driver_x ::

Invertejev ni več.

Utk ::

Pa šele maja smo...

krucymucy ::

feryz je izjavil:

Čakanje na priklop, se pravi pošiljanje pogodbe, obrnitev gumba v zunanji elektro omarici in prilepitev nalepke na omarico, pri nas na Notranjskem, traja od 2 do 3 mesece.
Raje 3.

Pri nas je bilo 11 dni od postavitve do zagona.

driver_x ::

krucymucy je izjavil:

feryz je izjavil:

Čakanje na priklop, se pravi pošiljanje pogodbe, obrnitev gumba v zunanji elektro omarici in prilepitev nalepke na omarico, pri nas na Notranjskem, traja od 2 do 3 mesece.
Raje 3.

Pri nas je bilo 11 dni od postavitve do zagona.


Katera regija oz. katero elektro podjetje?

krucymucy ::

Notranjska, elektro Ljubljana.

DamijanD ::

driver_x je izjavil:

Invertejev ni več.


Kolegu so ta teden postavili vse razen panelov in inverterja - baje dobijo panele v roku 1 meseca - geni

Utk ::

Kolegu so ta teden postavili vse razen panelov in inverterja

Ja kaj so mu pa pol sploh postavili?

miko22 ::

Utk je izjavil:

Kolegu so ta teden postavili vse razen panelov in inverterja

Ja kaj so mu pa pol sploh postavili?

Hehe, to se tudi jaz sprašujem?
Potegnili kabel iz podstrešja :D

fikus_ ::

Verjetno konstrukcijo za panele.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

wcpapir ::

Groot je izjavil:

Jaz tega definetivno ne bi podpisal. Ok eno je zamuda pri dobavi, tukaj pač če nočeš preveč zapenjati, jim greš lahko nasproti (čeprav potem to hitro postane nek nedoločen rok, ko se njim zdi). Ampak da želijo s tem hkrati nate prevaliti še kritje morebitnih podražitev. Zakaj bi to podpisal? Če v osnovni pogodbi/ponudbi tega ni, je to pač njihov problem. Zavezali so se dostaviti opremo po vnaprej dogovorjeni ceni. Za to da so oni požrtni in podpisujejo stranke vsepovprek, čeprav nimajo še zagotovljene dobave opreme, pa po nobeni logiki nisi odgovoren ti.

Saj ne bom. Hec je da jim je ze tud ekosklad nakazal 40% pomoje so oni v pat poziciji a so kaksni roki v kolikem casu mora biti SE postavljena, ko se zacne crpanje kredita?

Skull_ ::

DamijanD je izjavil:

driver_x je izjavil:

Invertejev ni več.


Kolegu so ta teden postavili vse razen panelov in inverterja - baje dobijo panele v roku 1 meseca - geni



Meni podobno prejšnji teden - nosilce na streho, na srečo tudi inverter in vse elektro povezave. Paneli Jinko black pa pridejo kasneje, rečeno je bilo kakšen mesec. Tudi Gen-i.

wcpapir ::

Zaenkrat so mi potrdili, da dobim dobavljeno ta mesec vse-ampak preko telefonskega pogovora, na mail nočejo odpisati. Pismo kak odnos, upam da jim rata.

Utk ::

nosilce na streho, na srečo tudi inverter in vse elektro povezave.

Če so eni delali inverter, drugi pa nosilce, pa če niso imeli kaj drugega za tist dan delat, ok. Drugač je to brez veze. Za nosilce postavit se ne splača niti lojter raztegovat. Meni so v par urah vse skup na streho zmontirali, zakaj bi pol dvakrat hodili to delat.

DimmniBurek ::

Vprašanje glede novogradnje in strehe. Meni se zdi mal butasto dat gor strešnike, potem pa to pokrit s paneli. Našel sem proizvajalca Terran, ki proizvaja klasične strešnike, potem pa imajo tudi solarne strešnike.


Kdo imel kaj opravka s tem?

Nazivna moč 15 Wp/modul
Proizvodnja energije 1 kWp/6 ㎡
Delovni napon 2.31 V
Tok delovne točke 6,52 A

SOLARNA CELICA
Dimenzije 297,5 x 415 mm
Število celic 4 kos
Sprednja površina solarno steklo debelo 3,2 mm
Žica dolžina 500 mm, solarni kabel 4 mm², TYCO PV4 (kompatibilno z MC4)

STREŠNIK
Dimenzije 330 x 420 mm
Teža 5,90 kg
Osnovni proizvod betonsko barvan element izjemo visoke trdnosti
Pokrivna širina 300 mm
There Is No Stronger Drug Than Reality

fikus_ ::

Si primerjal cene klasični strešniki+paneli+konstrukcija s temi strešniki paneli?!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

l0g1t3ch ::

Meni se ne dopade ta mali format, to pomeni ogromno enih povezovalnih kablov, posledično spojev.

Je pa res zanimivo da ne delajo "strešnikov" v dimenziji klasičnih panelov. Točno dimenzijo strehe pa potem loviš z vrsto ali dvema strešnikov malega formata in brez celic.

fikus_ ::

Ped približno 10+ leti sem imel ponudbo za kritino+panel v enem, dimenzije okrok 1x1 m, je bilo dražje kot kritina posebej in panel posebej.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

driver_x ::

Potem naj pa samo še tako podkonstrukcijo izumijo, da ne bo potrebno vleči kablov, optimizatorji pa naj bodo v elektro omarici na podstrešju. Rešeni vsi problemi.

miko22 ::

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

feryz ::

wcpapir je izjavil:

Potem imate SE na strehi 2 meseca preden jo poženete v vaših koncih ?
2 meseca je hitro.
Izvajalec jo je pri žlahti naredil in oddal vlogo 24.2. Še vedno ne laufa. 15 kW.

DarwiN ::

miko22 je izjavil:

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

Tesla Solar roof, ampak še ni na voljo v Evropi.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

celje ::

koga bi priporocali? torej, da vse uredijo?

gen-i: trenutno 1 mesec za ponudbo/info izracun, 3-4 mesece za ogled, nato montaza v naslednjih 3-4 mesecih. torej vsaj 8 mesecev.

DamijanD ::

pozabil si, da vmes čakaš še na soglasje, ki je po zadnjih info okrog 3mesece

celje ::

uf, resno? torej, ce bom imel sreco, eno leto?

miko22 ::

DarwiN je izjavil:

miko22 je izjavil:

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

Tesla Solar roof, ampak še ni na voljo v Evropi.


uuu, hvala za link. Nisem vedel. In zakaj se to ne dela masovno? vse novogradnje obvezno s stem.

kixs ::

miko22 je izjavil:



vse novogradnje obvezno s stem.


Se posebej tiste v senci...

peaks ::

To jaz čakam, ker 3 mesece nimam sonca :D. Solar roof...bi bilo fino, če bi nekoč postal standard, ker tele plate kar dobro skazijo sicer lepo hišo in okolico..., no ne tolk kot "lepa" fasada. :)

hruske ::

miko22 je izjavil:

DarwiN je izjavil:

miko22 je izjavil:

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

Tesla Solar roof, ampak še ni na voljo v Evropi.


uuu, hvala za link. Nisem vedel. In zakaj se to ne dela masovno? vse novogradnje obvezno s stem.


Ker je tehnično inferiorna rešitev.
Rad imam tole državico. <3

wcpapir ::

miko22 je izjavil:

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

Na delavnici imamo tako narejeno edina kritina je panel. Staro ze 15 let ziher.

hafo123 ::

Kaj (pri Gen.i) zajema strokovni ogled objekta? Samo izmero strehe?

l0g1t3ch ::

hafo123 je izjavil:

Kaj (pri Gen.i) zajema strokovni ogled objekta? Samo izmero strehe?


Isto ko pri vseh :)

- izmera strehe, njenega naklona, orientacija, zračni posnetek z dronom, pogled okolic če ti bo kaj senčilo in koliko, ...
- pregled kam bi montirali razsmernik
- pregled kje bi se napeljali kabli
- še kaka malenkost...

Ko sem jaz to montiral sem jih imel ene 5 na ogledu, pa vsi so rabili cca 1h časa in vsi so pogledali praktično isto.

wcpapir je izjavil:

miko22 je izjavil:

Naj raje izumijo, da ne boš rabil kritine, ampak bodo že celice pokrile streho. 2 muhi na en mah.

Na delavnici imamo tako narejeno edina kritina je panel. Staro ze 15 let ziher.


Zanimivo.
Katera firma pa je delala te clice ?

Recimo danes so 460W paneli cca 1x2m to bi bilo čist super za prekrivanje strehe. V tistih mali 30x40cm strešnikih pa ne vidim smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

l0g1t3ch ::

feryz je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Potem imate SE na strehi 2 meseca preden jo poženete v vaših koncih ?
2 meseca je hitro.
Izvajalec jo je pri žlahti naredil in oddal vlogo 24.2. Še vedno ne laufa. 15 kW.


To je smešno.
Vsi izvajalci s katerimi sem se jaz pogovarjal so rekli, da začnejo delat šele ko imaš soglasje od elektra, da je priklop možen in s kakšno močjo.

Ko sem imel soglasje, so v roku enega tedna zmontirali SE, potem pa je trajalo še nekaj manj kot 2 tedna da je elektro prišel izvedit menjavo števca in priklop izvajalec SE pa zagon.

fikus_ ::

l0g1t3ch je izjavil:



Recimo danes so 460W paneli cca 1x2m to bi bilo čist super za prekrivanje strehe. V tistih mali 30x40cm strešnikih pa ne vidim smisla.


Pred leti, ko sem se zanimal za to (panel = kritina), so se paneli po višini nalagali eden na drugega, kot kritina, po širini je pa vmes bilo nekakšno gumijasto "H" tesnilo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

l0g1t3ch ::

fikus_ je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:



Recimo danes so 460W paneli cca 1x2m to bi bilo čist super za prekrivanje strehe. V tistih mali 30x40cm strešnikih pa ne vidim smisla.


Pred leti, ko sem se zanimal za to (panel = kritina), so se paneli po višini nalagali eden na drugega, kot kritina, po širini je pa vmes bilo nekakšno gumijasto "H" tesnilo.


To se zdi smiselno, vsaj tako na prvi uč. Vseeno pa mora biti nek hakelc, da se ni prijelo. Za začetek verjetno že to, da ni nobene standardne dimenzije in če panel crkne imaš kasneje (lahko) problem.

Zdej imaš efektivno 2 plasti strehe, tisto nosilno konstrukcijo ti monterji zaračunajo takoj 2 jurja, pa ne vem če je danes še zadosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

fikus_ ::

Ta varianta panel=streha je bila dražja kot streha in na vrh paneli s konstrukcijo.
Po tistem (10+ let nazaj) nisem več spremljal tega.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()
««
197 / 348
»»