» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
208 / 338
»»

mihi666 ::

Solaredge je kurac. Sem eno leto samo na servise hodil vsi stari cca 7 let pa zelo različno oddelanih ur. Včasih ga dobesedno raznese (kondenzatorji). Pokrov odtrga iz razsmernika. Bi moral najti star telefon imam nekaj slik.

Ecoo ::

Ne spremljam teme:
Govora je bilo o plag&play pristopu, a lahko kdo pove kaj več ko sekundar traflca ki pride v primar.

nejc_nejc ::

Tole mi ne gre skupaj, dajte me razsvetlit.

Ogrevanje v sklopu soncne elektrarne in toplotne crpalke...

Zakaj pri postavitvi SE, financirati TC, ce lahko vodo v zalogovniku greješ z recimo eleblockom za 700e, za razliko v ceni pa povečaš m2 panelov, pa ti še ostanejo evri. Kolikor berem večina pridela več, kot porabi.
Drugo je, da TC ze imaš.

scythe ::

Postavlja trenutno kdo sončno elektrarno v lastni režiji? Katere sončne panele se splača uporabiti zdaj? Lani so priporočali SunPower ali CanadianSolar panele. Izvajalci trenutno ¨mečejo¨ vse na streho, kar dobijo na zalogo.
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

ales85 ::

nejc_nejc je izjavil:

Tole mi ne gre skupaj, dajte me razsvetlit.

Ogrevanje v sklopu soncne elektrarne in toplotne crpalke...

Zakaj pri postavitvi SE, financirati TC, ce lahko vodo v zalogovniku greješ z recimo eleblockom za 700e, za razliko v ceni pa povečaš m2 panelov, pa ti še ostanejo evri. Kolikor berem večina pridela več, kot porabi.
Drugo je, da TC ze imaš.

Marsikdo sedaj razmislja, da ko se pokvari toplotna crpalka, naredi prav to - zamenja z elektricnim grelcem. Ce ga bo sploh mozno kupit...
Zakaj ze sedaj ne to narediti? Ker bos vec na racun dodatnih panelov pridelal le izven glavne sezone (ne vem koliko), pri priklopu smo pa praviloma vsi omejeni na maksimalno moc, kar omeji glavno sezono. Na koncu pride kot omejitev se razpolozljiva povrsina, ki je na voljo za kolikor toliko optimalno postavitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

nejc_nejc ::

Tnx
Torej admin. omejitve, ne tehnicne. Ja, kapaciteta in trenutna cena eventuelnih acc. itd...

Lonsarg ::

Ne niso samo administrativne omejitve, ampak so tudi ekonomske. Če imas moderno izolirano hišo stane TČ samo 4k (ostale stroške kot so napeljave in bojler tle ne smeš šteti, ker ostalo rabiš v vsakem primeru, tudi če nimaš TČ). Pri starih hišah nanese razlika vse do 8k če govorimo o popolnoma neizolirani hiši. Ampak ti moraš upoštevat da z grelcem vs TČ izgubiš 1-3k EUR (pasivna vs neizolirana) pri stroških elektrike.

Tako da ne, niti slučajno ne moreš tega dodatnega stroška nadomestiti z ekstra vložkom v SE. Da bi nadoknadil izgubo teh nekaj tisoč letno bi rabil investicijo v sončno vsaj početverit na 30k+. Torej več denarja bi dal na začetku za isti dolgoročni finančni učinek, popolnoma nesmiselno ekonomsko.

Skratka še enkrat povem kar sem že povedal, investiciji v SE in TČ je treba gledati popolnoma ločeno. Za vsako se posebaj računa, nič se ne izničita, niti si nič ne pomagata druga-drugi. In investicija v TČ je precej precej bolj profitabilna kot investicija v SE (govorim za primere ko nimaš lastnega lesa za peč na drva, tisto so ločene debate), torej definitivno najprej TČ. TČ se povrne ponavadi že v 3-5 letih. Pri trenutnih cenah elektrike in plina in olja sem za mojo mamo zračunal da se ji bo povrnilo v 2.5 letih... Investicija v SE se povrne načeloma v cirka 10 letih, z prehodom na mesečni net metering bo to najbrž 12 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

panja003 ::

nejc_nejc je izjavil:

Tole mi ne gre skupaj, dajte me razsvetlit.

Ogrevanje v sklopu soncne elektrarne in toplotne crpalke...

Zakaj pri postavitvi SE, financirati TC, ce lahko vodo v zalogovniku greješ z recimo eleblockom za 700e, za razliko v ceni pa povečaš m2 panelov, pa ti še ostanejo evri. Kolikor berem večina pridela več, kot porabi.
Drugo je, da TC ze imaš.


Točno to bom naredil jaz naslednje leto. Letos sem postavil 12kw SE, za moje potrebe predimenzionirano, dal sem pač na streho kolikor je šlo panelov. Prihajajočo zimo še skurim kurilno olje, ki mi je še ostalo. Drugo leto pa dam zmontirat eloblock + električni bojler za sanitarno vodo. Verjetno kar brez zalogovnika, ker itak je net metering obračun na letni ravni. Investicija me bo prišla cca 2000€, kar je v primerjavi z investicijo v TČ po moje veliko bolj smiselno.

nejc_nejc ::

Lonsag
Ja,samo ti govoriš o reševanju zatečenega stanja in kombinacijah na temo.
Ko poslušam, tiste, ki gradijo, mi pa nekako ne gre skupaj.
Kolikor dojemam so trenuten problem acc.

Lonsarg ::

Novogradbje so itak vse dobro izolirane, tam je razlike med investicijo v TČ ali električni grelec zgolj kakih 3k. Popolnoma neumno je ne-dati teh 3k za toplotno črpalko.

Da niti ne omenjam da je itak zakonsko prepovedano električne grelce montirati za primarno ogrevanje.

Skratka TČ daš itak, o tem sploh ni debate, odločitev o SE na to prav nič ne vpliva.

jabe ::

Nic ni vec prepovedano. Je bilo, potem je pa IR lobij dosegel, da je na potiho ven padlo.

TCjke spet niso tok poceni, kot govoris. Ta mal LG pride tam nekje pol pa fertik. In ta ne bo delala s COP 4.

S tem da tukaj potem naredite dokoncno racunico. Toplotko se bo na 10 menjalo ali vsaj popravljalo. Niti slucajno ne bo dosegala dobe SE, kaj sele elektrogrelca.

ales85 ::

jabe je izjavil:

Nic ni vec prepovedano. Je bilo, potem je pa IR lobij dosegel, da je na potiho ven padlo.

Tudi za bojlerje?

jabe ::

Prej je bilo da se ne smes ogrevati direktno na strom, ce je COP 1, tocnega stavka de ne spomnim. Pol pa kar naenkrat tega stavka ni bilo vec.

Masayoshi ::

jabe je izjavil:

Toplotko se bo na 10 menjalo ali vsaj popravljalo. Niti slucajno ne bo dosegala dobe SE, kaj sele elektrogrelca.


So tu že kakšne izkušnje da je delovna doba TČ samo cca 10 let? Meni so za stenski plinski kotel govorili da ga bom pa po nekje 8 letih moral zamenjati, pa mi sedaj že 22 leto fura...

jabe ::

Zdaj se bo pocasi zacelo kazat, kako je z njimi. Cca 10 let bo, kar so se zacele množično dajat. Moja bo sla zdele v 9. sezono. Vsekakor sem pripravljena na vse...

DamijanD ::

Naša za sanitarno vodo ima pa že enih 20 let - je pa res, da je enkrat zaribal kompresor.

nejc_nejc ::

Lonsarg je izjavil:


...
Skratka TČ daš itak, o tem sploh ni debate, odločitev o SE na to prav nič ne vpliva.

Pa gli v tem je trik, s SE se dosedanja logika na glavo postavi.
Ce gres pa na SE cez par let, pa ja.

Ce velja tvoja cifra 3k, za to dobis klime...za poleti ter delno pozimi, ce ti sonce ne da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

hruske ::

Še vedno se je prepovedano ogrevat na elektriko po Joulovem principu, razen pod določenimi pogoji, ki jih navaja Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah v 17. členu.

Ti izjemi pa sta:
- če v neposredni bližini stavbe obstaja OVE vir, ki proizvede skozi leto vsaj toliko energije kot se je porabi za ogrevanje,
- če za ogrevanje porabiš manj kot 12.5 kWh/m2a (kar pomeni, da je stavba zelo zelo dobro izolirana, energetski razred A).
Rad imam tole državico. <3

jabe ::

Spet potem... Od maja letos. Saj je prav...

ales85 ::

nejc_nejc je izjavil:

Lonsarg je izjavil:


...
Skratka TČ daš itak, o tem sploh ni debate, odločitev o SE na to prav nič ne vpliva.

Pa gli v tem je trik, s SE se dosedanja logika na glavo postavi.
Ce gres pa na SE cez par let, pa ja.

Ce velja tvoja cifra 3k, za to dobis klime...za poleti ter delno pozimi, ce ti sonce ne da.

Marsikomu ne ustreza ogrevanje s klimo zaradi "prepiha".

jabe ::

Point je bil, da TČ danes za 3k€ ni... Se lgjev 5kw monoblok je skoraj 4k€.

feryz ::

panja003 je izjavil:

Točno to bom naredil jaz naslednje leto. Letos sem postavil 12kw SE, za moje potrebe predimenzionirano, dal sem pač na streho kolikor je šlo panelov. Prihajajočo zimo še skurim kurilno olje, ki mi je še ostalo. Drugo leto pa dam zmontirat eloblock + električni bojler za sanitarno vodo. Verjetno kar brez zalogovnika, ker itak je net metering obračun na letni ravni. Investicija me bo prišla cca 2000€, kar je v primerjavi z investicijo v TČ po moje veliko bolj smiselno.
2000 evrov!? Ha ha ha, bojler in ogrevanje na štrom, glede na to da imaš kurilca oz. kotlovnico narejeno, pride 500 do 600 evrov.
Ampak ti kar daj 2 jurja, zakaj ne?

miro2x ::

Eno vprašanje za strokovnjake. Čemu bi naj služila ozemljitvena žica, ki jo speljejo monterji poleg plus in minus žice na streho k panelom. Meni so jo privili na en panel, podkonstrukcija pa je betonska. Razumem, da je ozemljena ena vrsta panelov preko pritrdilnih vijakov. Kako pa je z drugimi vrstami panelov?

nejc_nejc ::

Jabe
No in tukaj jaz vidim razliko.
Če maš SE je "zakon" irelevanten.
Lahko daš tudi bojlerje...kot vir.

Lonsarg ::

jabe je izjavil:

Point je bil, da TČ danes za 3kEUR ni... Se lgjev 5kw monoblok je skoraj 4kEUR.
Saj za TC sem rekel 4k. Ampak ker so tudi peci za drva/olje/plin 1k je torej razlike samo 3k. Pa dobro tudi ce je 4k razlike, niti slucajno se ti ne splaca kaj drugega kot TC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

jabe ::

Roke gor, kdo ima 5kw toplotko. Pa kakim cop mu dela...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

nejc_nejc ::

Losarg
Ok TC.
Samo ne vidim pointa. Imas SE in iz tega štrom.
Kaj napajaš, je vseeno. Kw je kw.

jabe ::

SE mora biti ustrezno vecja.

nejc_nejc ::

Jabe
Koliko kw pokuris z TC letno.

jabe ::

2-2,5MWh za ogrevanje, s SCOP ene 2,5
2MWh za toplo vodo s SCOP po moje manj kot 2.
če prižgem talno hlajenje pa kakih 100kWh še za hlajenje.

DamijanD ::

A samo na svoj žep gledate - dajte malo gledati ekološko: torej cilj je, da za ogrevanje porabiš čim manj energije.

jabe ::

vsak ima svoje cilje...

nejc_nejc ::

Torej cca 5,7kwh.
Cca 180 dni nonstop?
Tnx.

DamijanD je izjavil:

A samo na svoj žep gledate - dajte malo gledati ekološko: torej cilj je, da za ogrevanje porabiš čim manj energije.

Voda tece cez HI.
tablete v jeku so ze not.
Ajde zamenjamo TES z novim jek2 in je.

Zal se vse vrti okoli kesa.

Te bom vprasal kaj ješ in kako je zapakirano in kakšne cune nosiš. Kam gres na dopust.....

jabe ::

?? 4,5kWh/leto povprečno, šlo je pa vse od 3850 do 5200, odvisno od zime.

365/dni na leto nonstop, ker ogreva sanitarno vodo.

oziroma ne razumem dobro, kaj me sprašuješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

nejc_nejc ::

Ja, naredu zmedo
Racunu sam tc za 180 dni.

miko22 ::

DamijanD je izjavil:

A samo na svoj žep gledate - dajte malo gledati ekološko: torej cilj je, da za ogrevanje porabiš čim manj energije.


kopirano iz FB - torej zakaj ne gledat samo nase?!


Prepoved dizlov in Električna vozila (EV), ki se propagirajo kot rešitev za podnebne spremembe ....s samo ekologijo nima prav nikakršne zveze.⁉️
Ko pogledamo širšo sliko, so dizli, povsem nepomemben faktor pri onesnaževanju planeta.
Križarka, ki je prispela v Dubrovnik in se napaja z lastno elektriko, ustvari 450 kilogramov prašnih delcev in pri tem pokuri 150 ton mazuta na dan.
V primerjavi s TEŠ6...proizvede sicer res manj CO2, vendar pa spusti pri tem v zrak več prašnih delcev in več NOx, kot vsi avtomobili v Sloveniji in TEŠ6 skupaj🥶🥵⁉️
Dejansko samo 20 največjih ladij spusti v zrak dnevno toliko prašnih delcev in NOxev, kot vsi avtomobili na planetu 🫢
Zveni neresnično, ampak ...poglejmo številke.
Golf 2.0 tdi ima izpust trdih delcev 0,00004g/km, da izpusti en gram trdih delcev mora narediti 25.000 km, da izpusti na dan toliko trdnih delcev kot križarka, mora narediti 11.250.000.000 km.
Če to spravimo v razumljive številke....
Recimo da voznik Golfa prevozi 50 km na dan. Potem to pride 225.000.000 Golfof, se pravi, da se v EU proizvede dnevno z avtomobili toliko prašnih delcev, kot jih izpusti v zrak ena križarka, mora vsak prebivalec EU dnevno prevozit 25 km 🙄🥴⁉️
Tudi v slučaju dušikovih oksidov so križarke daleč spredaj. ARD je v študiji pokazal, da ladja izpusti 26 tisoč delcev na kubični centimeter zraka, kar je več kot najbolj obremenjeno cestno križišče. In ob vsem tem je treba vedeti, da so križarke opremljene s posebnimi filtri, ki zmanjšujejo emisije in žveplove okside.
Križarke v morja izpuščajo tudi velike količine odpadnih vod iz stranišč, prh, pralnih in pomivalnih strojev. Čeprav predstavljajo samo 2% morskega prometa, spustijo več odplak, kot vsa druga plovila skupaj🤢⁉️
Največji vir onesnaževanja pa so po navedbah Svetovnega sklada za naravo (WWF) naprave, ki iz izpušnih plinov odstranjujejo pline, kot sta žveplov in dušikov oksid. Te naprave proizvajajo kislo odpadno vodo, v kateri je pravi koktajl kemikalij, in jo spuščajo v morje, le ena potniška ladja na enotedenski plovbi v morje izpusti skoraj 200 milijonov litrov te onesnažene vode.🥵
Dnevno se v Dubrovniku zasidrata dve križarki, še ne kaj let nazaj dokler niso postavili omejitev na dve, se jih je tudi po 7 na dan.🥵🥶
V Benetkah npr so jim prepovedali vplutje 🫤👌
Mogoče je ob obisku Dubrovnika maska celo smiselna ... 🤔🙄, tako na plaži, kot v vodi🤢, pa ne zaradi covida🫢

driver_x ::

Kakšen je postopek, če na obstoječi SE povečaš število panelov, pri tem pa ne povečaš največje moči oddajanja energije v omrežje? Se za to potrebuje novo soglasje?

ales85 ::

driver_x je izjavil:

Kakšen je postopek, če na obstoječi SE povečaš število panelov, pri tem pa ne povečaš največje moči oddajanja energije v omrežje? Se za to potrebuje novo soglasje?

To sploh ne bi smel biti problem, ce imas vgrajen stevec, ki ti odmerja energijo za oddajo in lastno porabo. Naj ne bi potreboval nicesar dodatnega (birokratsko).

jabe ::

Ne rabis soglasja, rabis pa neko priglasitev ali kako se temu rece. Bo povedal, kdo ki je to ze delal. V bistvu gre za ro, da elektro ve, kaj imas gor ni pa treba nobenih novih dovoljenj.

Lonsarg ::

nejc_nejc je izjavil:

Losarg
Ok TC.
Samo ne vidim pointa. Imas SE in iz tega štrom.
Kaj napajaš, je vseeno. Kw je kw.
Ne kw NI kw v tem pomenu besede, to je ravno cel point pri TČ!

Če imaš TČ rabiš trikrat manj sončnih celic kot če imaš navadni grelec. Al pa trikrat manj kupljenega štroma če nimaš SE. TČ se vedno splača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

jabe ::

saj ne rabiš 3x ampak 2x manj. če je govora o TČ za 4kEUR. Ali pa bo investicija v kurilnico bistveno dražja. daj malo cifre ven, prosim.

Inštaliran kWp me je prišel 800EUR, TČ 9 let nazaj točko 3kEUR. za pokrivanje manjka rabim pa 3000kWh max. To je tudi najbolj ugodna računica, ki jo boš skupaj sklamfal, ker vsi kupujejo v prvi vrsti premočne, v drugi pa ne najcenejše. Eloblock je pa 700EUR. Koliko je cena kWh je nepomembno, ker sem na letnem netmeteringu in si vse krijem s SE. razlika v začetni investiciji je torej 2400EUR za večjo SE, zato da sem na strani peči prišparala 2300EUR, za katero pa plačujem vsako leto dodatno zavarovanje 30EUR. s tem da je tu upoštevana samo mašina, recimo da je montaža eloblocka cenovno enaka kot TČ (pa ni...). Pa še tako optimistični bodo morali priznati, da bom TČ menjala prej kot eloblock.

če bi pa istočasno lani kupovala SE in TČ, bi bila pa ta jurja dražja kot leta 2013. to sem pa že v štartu v minusu.

seveda pa, ko se prodaja takele pamfletke, se pa v računico vzame takole TČ (še enkrat kdo ima 5kw ta malo ta poceni TČ?) pa reče se: Če imaš TČ rabiš trikrat manj sončnih celic kot če imaš navadni grelec. Al pa trikrat manj kupljenega štroma če nimaš SE. japajade. prvič je bistveno manj kot 3x manj in drugič to velja samo v porabi štroma TČ, ne pa kar celega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

nejc_nejc ::

Izhajam iz podatkov lastnikov SE, da imajo vsi viške pridelave.

Zato sprašujem mogoče komu butasta vprašanja.
Primer iz računice energijskih izgub stavb, kjer je matematika eno, dejansko stanje na objektu pa velikokrat drugo.
S tem ne zaničujem teoretičnih postopkov, zbrati hočem še upoštevanje vseh deležnikov v času obratovanja ter iz tega potegniti zaključke.

Dobri tehnični predpisi iz drugih tematik, predvsem D,USA,UK,F ter recimo CH, se poleg teorije naslanjajo še na dolgoletne izkušnje in opazovanja materije v času obratovanja oziroma življenske dobe. Marsikje iz predpisov črtajo teorijo (kup enačb in postopkov), ter jo nadomestijo direktno s številkami.

jabe ::

Jaz imam nalasc vecjo, ker kot rečeno, tc je stara. Pondrugi strani oanjentudi avto star in bo kmalu potrebna menjava. Odvisno od cen, lahko da bo elektricni. Tale visek naš predviden bo pokrival eno ali drugo. Kar se bo pac prej crknilo

BigWhale ::

Tud jaz imam predimenzionirano zato, ker je to na dolgi rok ceneje. Cez pet let, ko bo poraba vecja se ne bom ukvarjal s tem. To, da zdaj nekaj elektrike podarim v omrezje je sicer ne cist optimalno ampak boli me pa ne kej zlo. Razlika med 9kW in 11kW ni tko blazno velika pri gradnji.

WhiteAngel ::

panja003 je izjavil:


Točno to bom naredil jaz naslednje leto. Letos sem postavil 12kw SE, za moje potrebe predimenzionirano, dal sem pač na streho kolikor je šlo panelov. Prihajajočo zimo še skurim kurilno olje, ki mi je še ostalo. Drugo leto pa dam zmontirat eloblock + električni bojler za sanitarno vodo. Verjetno kar brez zalogovnika, ker itak je net metering obračun na letni ravni. Investicija me bo prišla cca 2000€, kar je v primerjavi z investicijo v TČ po moje veliko bolj smiselno.


Tole je zelo naivno razmišljanje. Se pravi zdaj, ko imaš SE na strehi, boš "razmetaval" z elektriko in kuril na kurc šlus. In kaj boš v primeru, ko bo elektro obdobje za net metering skrajšal na pol leta ali manj? Še 10k vrgel v TČ ali začel kuriti nazaj olje? SE pa prodal?

Lonsarg ::

@jabe, ne vem od kje si prišel do cifre, da ti je dodatnih 2500€ investicije pokrilo porabo ogrevanja na grelce. Ker to da ti ekstra 2500€ panelov proizvede za 500€ elektrike na leto pač ni res (pač recmo da grelci porabijo za cirka 500€ več kot TČ).

Kakorkoli pa je tvoj use case neuporaben za kogarkoli ki sedaj postavlja SE in bo na mesečnem net meteringu, ker tam pa absolutno hočeš zimsko porabo zmajšat. Ampak ja to si itak tudi že sam rekel.

nejc_nejc ::

Lonsarg je izjavil:

....ki sedaj postavlja SE in bo na mesečnem net meteringu, ker tam pa absolutno hočeš zimsko porabo zmajšat...


Tukaj, poračun na mesec, je cela enačba čisto druga.
Ob predpostavki 20 do 30 % izkoristka te sili v spiralo investicij v acc. ki ji polniš pri poceni tarifi, da dofilaš.

jabe ::

Lonsarg je izjavil:

@jabe, ne vem od kje si prišel do cifre, da ti je dodatnih 2500€ investicije pokrilo porabo ogrevanja na grelce. Ker to da ti ekstra 2500€ panelov proizvede za 500€ elektrike na leto pač ni res (pač recmo da grelci porabijo za cirka 500€ več kot TČ).

Kakorkoli pa je tvoj use case neuporaben za kogarkoli ki sedaj postavlja SE in bo na mesečnem net meteringu, ker tam pa absolutno hočeš zimsko porabo zmajšat. Ampak ja to si itak tudi že sam rekel.


Lepse ne bi mogla razdelat. Manjka mi 3000kwh, da pokriva razliko med tc in elektrogrelci. Kar cez prst pri slabih 1000kwh/kwp nanese 3kWp vec instaliranih. kWp je bil pa 800€. Ne bova nic kar tako izmisljeno rekla, pac neke cifre, ki bi odgovarjale. To so dejanske cifre.

Vsak lahko da svoje. Koliko je bila TČ, koliko SE? Koliko porabi TC in s kakim SCOP dela. Osnovne racunske operacije.

feryz ::

Sem bil pri možu ta teden, je dal SE na streho. Prej je kuril na dvra, potem je vtaknil dva 4 kW grelca v zalogovnik in enega 2 kW v boljer.
Zima 2020/2021, temperatura v hiši nastavljena na 20 stopinj, mož si je vse zapisoval in čekiral. Po obračunu še kaka 2 MWh viška. Juhu, veselica.
Letošnjo zimo ni nič zapisoval, nič čekiral, temperaturo pa nastavil na 22. Pride obračun, 1500 evrov doplačila.
Zdaj pravi, da je 20 stopinj vseeno premalo in je nabavil prikolico drv, da pokrije januar in februar.

Hiša, seveda, ni ravno nizko energijski biser. Neko na pol prenovljeno sranje.
TČ pa ne misli kupiti. Pravi, da je predraga.

Lonsarg ::

@jabe, nisem vedel da obstaja hisa ki tako malo porabi kot si ti dal cifre. Pri taki porabi se pa res izzide kar pravis. To je res noro da take hise delajo.

Pri taki porabi bi najbrz tudi lahko grel celo hiso z tistimi poceni sanitarnimi toplotnimk crpalkami. Ampak ja, pri taki nizki porabi res ni bistveno, je najbrz res lazje kar na elektriko zaenkrat. Ce te pa res kdaj vrzejo na mesecni obracun pa takrat dokupis sanitarno toplotno.
««
208 / 338
»»