» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
209 / 331
»»

jabe ::

Ne mores, ker sanitarna dela samo do 7 stopinj, na gorenjskem se pa dostikrat spusti nizje.

Point je pa bil, da samo hisa s tako porabo lahko ima TC s ceno, ki jo navajas. Visje potrebe, drazja pec.

wcpapir ::

Ja ce bi ta moz ki ga je obiskal fwry imel talno gretje bi komot sanitarno gor prklopo ali pa kar bojler pa pici misko.

Mi na vikendu ko imam talno imam povezan kar bojler gor, drugace je za glavno gretje zalogocnik z toplovodnim kaminom, ko nas ni pa bojler s stc1000 na pv povezan. Zere nek drobis to pa je to.

feryz ::

Jebemu mast.
Ta teden, naj bi vendar priklopili mojo.
Zdajle kompletiram papirje in pošiljam lokalnemu elektro šefku, da pošlje tistega, ki bo nalimal nalepko.
In skeniram in malo berem. Izjava za samooskrbo, velikost 10 kW. Wtf!?
Grem gledat pogodbo, 10 kW, soglasje 10 kW.
A zaprosil sem za 11,3 kW, razmernik je 16 kW, panelov je na strehi točno 12 kW (32 kosov po 375w).

Jej, jej, pobirati jih ne grem dol. Bo pa v robnih pogojih bolje delala.
Vseeno bi dal en kilovat manj, če bi tako vedel. Oz. vsaj prebral kaj so mi poslali.

Daniel ::

Od viška ne boli glava.

DarwiN ::

Pol ti bodo limitirali moč proti omrežju na 10kw oz. za rezervo se omeji na ~9.5kw. Predvidevam, da imaš števec lastne rabe.. No, zagotovo ga imaš.

Skratka, vse štima. Nič ne boš prikrajšan. Proizvodnja bo max 10kw (z izjemo kratkotrajnih špic), ampak nekaj hiša sproti porabi, tko da ne boš praktično nikoli presegel 9.5Kw v omrežje.

Imam enako zadevo. 12.16kw SE... 9 do 9,5kw je ob lepem dnevu najvišji export.. Parkrat je ob vrhuncu dneva v omrežje oddajala 10 - 10,5kw, ampak zgolj za nekaj minut. To pa je tudi vse, česar boš ti prikrajšan.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

feryz ::

Oddajno moč razsmernika bom omejil na 10 kW. To je vse.

Pri fotru sem ga moral na 9kW, pri devet elektrarni in točno 9 kW panelih (24 x 375w). Dokler ga nisem, je števec metal ven.
Očitno zna razsmernik poslati več dol, kot je nazivna moč panelov.
Ponavadi ko pride sonce izza oblakov in nabuta kondenzatorje.

Daniel ::

A si si te omejitve kar sam nastavljal?

feryz ::

Na razsmerniku? Seveda, kdo pa naj bi jih?

Daniel ::

Monterji. Vprašam, ker ne vem kake pravice dostopa dejansko dobi uporabnik in do kakih vseh nastavitev lahko prideš. Ravno urejamo streho in nov priklop elektrike, potem pa tudi že montiramo elektrarno 19,6 kW omejeno na 13,2 kW.

jabe ::

Naredis en monterjev racun na solaredge pa lahko stelas karces. Uporabniski pa ne.

Daniel ::

Uporabniški podatki pa so isti?

driver_x ::

jabe je izjavil:

Naredis en monterjev racun na solaredge pa lahko stelas karces. Uporabniski pa ne.


A tako enostavno je to? Ali potem tvoj monter izgubi pravico dostopa do inverterja?

DarwiN je izjavil:

Pol ti bodo limitirali moč proti omrežju na 10kw oz. za rezervo se omeji na ~9.5kw. Predvidevam, da imaš števec lastne rabe.. No, zagotovo ga imaš.

Skratka, vse štima. Nič ne boš prikrajšan. Proizvodnja bo max 10kw (z izjemo kratkotrajnih špic), ampak nekaj hiša sproti porabi, tko da ne boš praktično nikoli presegel 9.5Kw v omrežje.

Imam enako zadevo. 12.16kw SE... 9 do 9,5kw je ob lepem dnevu najvišji export.. Parkrat je ob vrhuncu dneva v omrežje oddajala 10 - 10,5kw, ampak zgolj za nekaj minut. To pa je tudi vse, česar boš ti prikrajšan.


Kar hiša porabi nima veze, če je limitiran inverter. Solaredge ponuja možnost power metra, ki ga namestiš pri števcu. V tem primeru lahko limitiraš moč oddajanja v omrežje - za primer, da ti hiša porabi razliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

driver_x ::

feryz je izjavil:

Jebemu mast.
Ta teden, naj bi vendar priklopili mojo.
Zdajle kompletiram papirje in pošiljam lokalnemu elektro šefku, da pošlje tistega, ki bo nalimal nalepko.
In skeniram in malo berem. Izjava za samooskrbo, velikost 10 kW. Wtf!?
Grem gledat pogodbo, 10 kW, soglasje 10 kW.
A zaprosil sem za 11,3 kW, razmernik je 16 kW, panelov je na strehi točno 12 kW (32 kosov po 375w).

Jej, jej, pobirati jih ne grem dol. Bo pa v robnih pogojih bolje delala.
Vseeno bi dal en kilovat manj, če bi tako vedel. Oz. vsaj prebral kaj so mi poslali.


Najprej preveri, kolikokrat se ti bo sploh vključilo limitiranje inverterja. Če imaš Solaredgejevega, lahko za to uporabiš API:

https://monitoringapi.solaredge.com/equ... site ID”/“serijska št. inverterja”/data? ….


Ker če imaš za 12kWp panelov, boš (odvisno sicer od lege) 10kW presegal v zelo kratkih obdobjih. Dodatni paneli pa ti bodo delali čez cel dan, tako da boš imel skupno proizvodnjo energijo vseeno večjo. Ne sekiraj se zaradi tega. Jaz imam 15,2 kWp panelov in moč inverterja omejeno na 13,5 kW. Na inverterju se vklopi omejevanje v zelo redkih primerih, ko je sonce in je ozračje čisto. V zadnjih treh dnevih je moč komaj prilezla do 13 kW.

feryz ::

jabe je izjavil:

Naredis en monterjev racun na solaredge pa lahko stelas karces. Uporabniski pa ne.
Res je. Ampak pogaziš vse EULE, pravila Solaredge-a, garancijske pogoje, daš lažno identiteto in tako dalje.
Če kdaj pride do problema ali uveljavljanja garancije, jim vse prav pride.

Jaz dejansko sem monter.

Uporabniški podatki ne morejo biti isti. Eni so za monterja, drugi za uporabnike. Ločene aplikacije so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

MadMax ::

feryz, če se prav spomnim si ti imel problem priti na "highest access level" ? Da ti un ki je zaganjal razsmernik ni želel predati lastništva, torej kot bi ti on montiral (si imel le tak dostop kot ga imamo navadni smrtniki ko nam montirajo drugi), si to potem rešil?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DamijanD ::

Jaz sem na soglasju dobil: priključna moč naprave za samooskrbo: 13,6kW
V pogodbi o priključitvi na distribucijski sistem pa piše priključna moč 1x 13kW

V čem je fora te razlike?

ales85 ::

`${floor(power)}kW` :))

feryz ::

Ne, pri tem gre za drugo foro.
Ko je razsmernik enkrat vnešen v Solaredge monitoring sistem, ga ni mogoče več izbrisati. Lahko se le prestavi na drugo elektrarno. In to lahko stori le Solaredge.

Za Balkan ima Solaredge zaposlenega, jasno, balkanca, ki je len kot gnoj. Poslal sem nekaj čez 30 mailov in tega ni storil. Nazadnje sem poslal mail na vse konce, dobil ga je tudi neki šefek pri Solaredge, bipnil balkanca in minuto kasneje je bilo urejeno.

DamijanD ::

ales85 je izjavil:

`${floor(power)}kW` :))

Ja to je ena možna razlaga - upam, da je prava :-)

GizmoX ::

miro2x je izjavil:

Eno vprašanje za strokovnjake. Čemu bi naj služila ozemljitvena žica, ki jo speljejo monterji poleg plus in minus žice na streho k panelom. Meni so jo privili na en panel, podkonstrukcija pa je betonska. Razumem, da je ozemljena ena vrsta panelov preko pritrdilnih vijakov. Kako pa je z drugimi vrstami panelov?
Tudi mene to zanima.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

WaterBoy ::

Ponavadi je konstrukcija med sabo povezana z AL žico ali pa cu žico

mihi666 ::

Itak da mora biti ozemljena vsaka vrsta panelov. Razen če ti je kak pek delal. Dostikrat noben od monterjev ni električar tist +in- se je naučil napeljati ozemljitev pa priklopi na prvo kovinsko stvar ki jo vidi... Sem videl ogromno tega.

feryz ::

Evo, vendar je prišel priklopnik. Nekaj je pizdil na štromarja, da je naredil drek v glavni omarici, brezvezno gužvo, ampak da bo vseeno priklopil. Zadnjič. Jaz sem mu rekel, da me nič ne moti, če bo zadnjič priklopil. Samo da bo.

Na soglasju imam 10 kW, on je imel 10,8 kW, torej je na toliko nastavil števec, jaz pa razsmernik.

Danes zaradi vročine rekordov seveda ne bo. Ima pa sosed par metrov od mene devetko in če ju danes primerjam, njemu dela točno 75 procentov moje. Moja se torej obnaša kot dvanajstka in se tudi bo, dokler ne trči ob zgornjo omejitev. To bo pa verjetno redko.

driver_x ::

GizmoX je izjavil:

miro2x je izjavil:

Eno vprašanje za strokovnjake. Čemu bi naj služila ozemljitvena žica, ki jo speljejo monterji poleg plus in minus žice na streho k panelom. Meni so jo privili na en panel, podkonstrukcija pa je betonska. Razumem, da je ozemljena ena vrsta panelov preko pritrdilnih vijakov. Kako pa je z drugimi vrstami panelov?
Tudi mene to zanima.


Vsi kovinski deli morajo biti ozemljeni, da se izenači potencial. Sicer bi se lahko zgodilo, da bi kdo po aluminijasti lestvi lezel na streho, prijel za podkonstrukcijo in naletel na udar zaradi razelektritve. Glede tega obstajajo v gradbeništvu celo neka pravila, nekaj v smislu, da morajo biti različni kovinski deli stavbe ozemljeni in povezani, če so na taki razdalji, da se lahko dveh hkrati dotakne človek.

sbawe64 ::

wcpapir je izjavil:

Ja ce bi ta moz ki ga je obiskal fwry imel talno gretje bi komot sanitarno gor prklopo ali pa kar bojler pa pici misko.

Mi na vikendu ko imam talno imam povezan kar bojler gor, drugace je za glavno gretje zalogocnik z toplovodnim kaminom, ko nas ni pa bojler s stc1000 na pv povezan. Zere nek drobis to pa je to.

Za talno moraš imeti kaj izolacije v zidovih in ne 20 let stara okna, drugače bo potrebna temperatura dvižnega voda (pre)visoka.
2020 is new 1984
Corona World order

ViperR ::

A ve kdo koliko pride okvirno mesecni obrok za soncne celice, če sedaj plačujemo ~150€ mesečno elektrike.

phnj90 ::

Kaj? Odvisno od...

Kako pa dela sistem s sončnico v omrežju?

Ali odda samo razliko med porabljeno in proizvedeno elektriko?

Ali vso proizvedeno odda in takoj sčrpa nazaj za hišne potrebe?

Kaj pravi mojelektro.si na odčitkih, če kdo ve?

jabe ::

V omrezje gre samo razlika, ki je hisa sproti ne porabi.

hbgqzR ::

Zanimivo, zares, poglej rumen okvir. Rdeča krivulja bi morala biti praktično konstantna 0 podnevi, če je poraba hiše nižja od output SE?

Zanima me glede otočnic, imate kak link glede pogojev in omejitev (konstrukcija, postavitev nad tlemi, ob škarpi itn)?

Okapi ::

Moja mala sončna elektrarna.:)

jabe ::

hbgqzR je izjavil:

Zanimivo, zares, poglej rumen okvir. Rdeča krivulja bi morala biti praktično konstantna 0 podnevi, če je poraba hiše nižja od output SE?

Zanima me glede otočnic, imate kak link glede pogojev in omejitev (konstrukcija, postavitev nad tlemi, ob škarpi itn)?


to meni? kaj gledam, kje kaka legenda?

hbgqzR ::

Oprosti, sem sel pogledat blatnodemonske namige, in upal, da so barve dovolj povedne :-)

Gre za 15.7., urne odmerke, rdeča A+ je prejeta energija zelena A- pa proizvedena.

Ja, imaš mogoče prav, A+ je bila mogoče dejansko celo večja od A-, glede na ostale dneve, je to pri nas samo izreden burst.

Palec gor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

driver_x ::

Okapi je izjavil:

Moja mala sončna elektrarna.:)



To moraš pa že na agencijo za jedrsko energijo prijaviti!

Groot ::

Okapi je izjavil:

Moja mala sončna elektrarna.:)



Koliko se realno napolni telefon na tole v recimor dveh urah na soncu? Sem že večkrat gledal tovrstne pripomočke za kampiranje, ampak zaenkrat še nisem zares rabil.

hbgqzR ::

Ima kdo v3čjo (4kWp in več, recimo) otočnico? Imelo bi se nekaj izvedbenih Fprašanj. Menda so kakšni namenski forumi - predlagate kakšnega posebnega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Okapi ::

Groot je izjavil:

Okapi je izjavil:

Moja mala sončna elektrarna.:)



Koliko se realno napolni telefon na tole v recimor dveh urah na soncu? Sem že večkrat gledal tovrstne pripomočke za kampiranje, ampak zaenkrat še nisem zares rabil.

Za telefon polnit je povsem uporabno. Na soncu se polni podobno hitro kot če uporabiš nek običajen "powerbank".

Se pa dobro pozna orientacija, tako da če hočeš optimalen izkoristek, moraš postavit pravokotno na sonce (se pravi, pod kotom, ne kar na ravna tla), in vsako uro malo obrnit. Pa vsak oblak se pozna.

Okapi ::

V optimalnem primeru polni s 1000 mA, ampak hitro pade na 500 mA, če položaj ni optimalen. In to pri polnem soncu. Tako da v celem dnevu bi mogoče napolnil mojega Sonyja s 5000 mAh baterijo do konca, če bi bili idealni pogoji. V nekih povprečnih poletnih razmerah pa verjetno kvečjemu do polovice.

Potem je pa treba malo računati, kaj se bolj splača. Ta, ki ga imam, tehta za dva 10.000 mAh powebanka. S tem da pri powebanku lahko polniš ponoči in se ti ni treba obremenjevati s položajem in ostalimi zadevami, povezanimi s sočnim polnjenjem.

V resnici je bolj zanimivost kot nekaj, kar bi bilo res boljše od alternativ. Oziroma je boljše v res zelo posebnih okoliščinah.

hbgqzR ::

Si nabavil kje super ugodno ali pač kot je?

kow ::

Ne bi bila boljsa resitev vecja povrsina (za ceno manjse ucinkovitosti celice)? Torej, da razgrnes nekaj kvadratnih metrov po tleh? Magari pod slabim kotom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Okapi ::

hbgqzR je izjavil:

Si nabavil kje super ugodno ali pač kot je?

Bil je nek ugoden popust na Banggoodu, pa sem vzel. Se mi zdi da za 16 evrov.

Okapi ::

kow je izjavil:

Ne bi bila boljsa resitev vecja povrsina (za ceno manjse ucinkovitosti celice)? Torej, da razgrnes nekaj kvadratnih metrov po tleh? Magari pod slabim kotom.

Celice so učinkovite, kot so. Večja površina je seveda ustrezno boljša. Če bi kupoval zato, ker bi res rabil na kakšnem dolgem trekingu v divjini recimo, bi verjetno vzel 2x večjerga, se pravi takega, ki ima 4 panele.

Nekaj takega.



Tale na sliki je recimo 24 evrov na Aliexpressu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

fikus_ ::

Na izkoristek celic vpliva tudi temperatura celic.
Koliko se pa segreje na soncu, se da normalno prijeti?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Okapi ::

kow je izjavil:

Ne bi bila boljsa resitev vecja povrsina (za ceno manjse ucinkovitosti celice)? Torej, da razgrnes nekaj kvadratnih metrov po tleh? Magari pod slabim kotom.

Problem z "nekaj kvadratnih metrov" je teža. Ker to običajno uporabljaš takrat, ko greš z nahrbtnikom nekam za dlje časa. Če se pripelješ z avtom, je precel bolj enostavno imeti nekaj takega.


Razen če te avto samo pripelje in gre potem stran. Takrat pa lahko pripelješ par kvadratnih metrov panelov. Ampak v tem primeru je pa verjetno bolje, če pripelješ en majhen generator in kantico bencina.



fikus_ je izjavil:

Na izkoristek celic vpliva tudi temperatura celic.
Koliko se pa segreje na soncu, se da normalno prijeti?

Bom jutri pomeril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

driver_x ::

Zame bi bila zadeva zanimiva pri taborenju v naravi. Hvala za idejo.

Okapi ::

Evo, sem pomeril učinkovitost sončnega polnilnika BlitzWolf 15 W.



Polnil sem eno uro, med 10 in 11, sonce optimalno. Na začetku sem panela usmeril bolj ali manj optimalno, potem pa eno uro nisem premikal. Dva panela, velika po 13 x 27 cm..

Telefon (čisto nov Xperia 10 IV s 5000 mAh baterijo) je bil na začetku pri 75 %. Na začetku je polnil z okoli 1100 mA (hitro polnjenje).

Po 20 minutah je bil telefon na 85%, polnil je še vedno z nekaj več kot 1000 mA. Temperatura celic je bila 67 stopinj.

Po 40 minutah je bil telefon na 93%, polnil pa je s 700 mA. Ne vem, ali zato, ker se je sonce medtem že toliko premaknilo, ali ker je telefon pri 90% znžal hitrost polnjenja. Bi rekel, da to drugo. Temperatura celic še vedno 67 stopinj.

Po eni uri, oziroma verjetno že malo prej, je bil telefon na 100%, polnjenje je preklopil na 40 mA.

Sem v bistvu kar presenečen nad učinkovitostjo. Moj telefon porabi okoli 25% baterije na dan (se pravi toliko, kot se napolni v eni uri v optimalnih pogojih) pri kar pogosti rabi - vsekakor dovolj za stvari, ki bi jih počel na potovanju. Tam nekje okoli 4 ur brskanja po netu, navigacije, lovljenja pokemonov, poslušanja glasbe, gledanja televizije.

Skratka, na sončen poletni dan je to vsekakor povsem uporaben način polnjenja telefona.

Bom pa pogledal še, kako je, ko pogoji niso optimalni za polnjenje. In kako polni 2 telefona naenkrat.

ales85 ::

Okapi je izjavil:

Xperia 10 IV s 5000 mAh baterijo

Ta telefon ti porabi 25% na dan s 4 urno uporabo? Ali je to uporaba na dopustu?

aborko ::

Točno Takega od Blitzwolfa imam že nekaj let in je kvalitetna roba. Še vedno to ni 15W, ampak vsaj daje nekje do 1.6A na 5V (8W) ob močnem soncu, če je panel pravokotno na sončne žarke. Testirano z usb power metrom, ki poleg A,V in W kaže tudi pretočeno energijo v Wh. In kar je najbolj pomembno, tudi ko se ta Blitzwolf segreje deluje praktično z enako učinkovitostjo.

ZELO je treba paziti kaj kupiš pri teh zadevah, ker veliko teh kitajskih panelov ima ok izkoristek prvih nekaj minut na soncu, že po 1 uri, ko se panel segreje na 60 stopinj pa pade izkoristek ZA 80%. Neuporabno... Če se le da, ne kupujte no-name. Ker čeprav so reviewi ok, folk testira mogoče 15 minut in misli da je ok. Razlike se pokažejo po 1h+.

En primer:
https://www.banggood.com/KROAK-SP-06-20...

Kao 200W panel, takoj na začetku daje od sebe 80+W, ko se segreje pa samo še 25W...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

GizmoX ::

Kako si pa meril tok? Zdi se premajhen.
FV celica 8x16 cm da od sebe cca 3 W. Tvoj sončni polnilnik ima za 5 takih površine, se pravi 15 W. Tako tudi piše na tvoji sončnici in se ujema.
Pri 5 V je to 3 A oz. 3.000 mA. Pa so izgube in vse, ampak ne pa 60% izgub. Pa menda celice nimajo tako nizke učinkovitosti, ali pa da temperatura dela svoje?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

fikus_ ::

Okapi, hvala za info. 67°C je pa kar precej.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hruske ::

Zanimivo, 67°C se mi niti ne zdi toliko za zelo temno stvar, ki počiva na direktnem soncu in skuša absorbirat čim več sonca.
Rad imam tole državico. <3
««
209 / 331
»»