» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
207 / 346
»»

Utk ::

feryz je izjavil:

Jaz sem za dvanajstko plačal 7830 evrov, kar je 652 EUR/kWp.
V kolikor bom dobil subvencijo, bo končni znesek okrog 6250 evrov oz. 522 EUR/kWp.

No, jaz pa 9 jurjev po subvenciji, plus nova omarica in povezano sranje slabega jurja, kar ti najbrž nisi rabil.
Ni glih razlika, da bi dol padel, sploh pa ne taka kot je pravil tist štromar, da nas odirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

l0g1t3ch ::

feryz je izjavil:

Ne znam ali ne zmorem, ni v mojem besednjaku.
Še nikoli v življenju ni bilo lažje narediti zadev v lastni režiji. Dandanes je otročje lahko.

Ok, pustimo to, da ne morem več dvigniti 200 kg ali kaj podobnega. Govorimo o normalnih zadevah.


Neumnost.

Kot fizična oseba ne bi dobil tako dobrih cen za material, moral bi poiskat nekoga da recimo to kupi zame.
Osebno nisem najbolj udoben z višino, z delom na strehi tako po nepotrebnem tvegam da telebnem dol.
Najeti bi moral dvigalo ali pa nosit panele po lestvi na streho.
Na koncu bi spet moral poiskat nekega električarja, ki bi bil pripravjen dat podpis, da je vse OK narejeno.

Včasih je pač doro tudi poznat meje in se kake stvari ne lotit sam. Just because you can, doesn't mean you should ;)

P.S. Moj čas lahko pametno porabim na 1000 in 1 način. Ni nujno da je to plezanje po strehi.

ales85 ::

l0g1t3ch je izjavil:

feryz je izjavil:

Ne znam ali ne zmorem, ni v mojem besednjaku.
Še nikoli v življenju ni bilo lažje narediti zadev v lastni režiji. Dandanes je otročje lahko.

Ok, pustimo to, da ne morem več dvigniti 200 kg ali kaj podobnega. Govorimo o normalnih zadevah.


Neumnost.

Kot fizična oseba ne bi dobil tako dobrih cen za material, moral bi poiskat nekoga da recimo to kupi zame.
Osebno nisem najbolj udoben z višino, z delom na strehi tako po nepotrebnem tvegam da telebnem dol.
Najeti bi moral dvigalo ali pa nosit panele po lestvi na streho.
Na koncu bi spet moral poiskat nekega električarja, ki bi bil pripravjen dat podpis, da je vse OK narejeno.

Včasih je pač doro tudi poznat meje in se kake stvari ne lotit sam. Just because you can, doesn't mean you should ;)

P.S. Moj čas lahko pametno porabim na 1000 in 1 način. Ni nujno da je to plezanje po strehi.

Saj veš kako pravijo, je treba šparat, pa naj stane kolikor mora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

Masayoshi ::

Najbolj smešno je pa da to počne samozvani forumski bogataš, ki nam predava o svoji zafiri, pa kako vsako leto da v predal 1 leto star samsung, pa posta slike keša...pa vsepovprek pametuje. Lol...

miro2x ::

Če imaš višek denarja na banki po 0% obrestni meri, je panel na strehi način varčevanja.

feryz ::

l0g1t3ch je izjavil:

P.S. Moj čas lahko pametno porabim na 1000 in 1 način. Ni nujno da je to plezanje po strehi.
Blagor vam, ki zaslužite par jurjev na lepo sončno soboto v par urcah.
Jaz rade volje priznam, da jih ne. Pa se ne pritožujem. Niti mi ne manjkajo.

Da ti je pa muka poklicati štromarja, ki itak mora priti, če gre material lahko na njega, je pa glup izgovor do konca.

hbgqzR ::

Končno :-)

Panelov je sicer baje (nepričakovano) veliko, da se išče dodatno skladišče. Več ne bi smel povedati, tudi če bi poznal podrobnosti.

FoxKnox ::

Utk je izjavil:

Ker je par jurjev za malo večjo elektrarno drobiž za zastonj ogrevanje za 30 let.


Znameniti stavek iz steklene krogle, ki je začaral ljudi, da kot zombiji vlagajo v SE in nabavljajo TČ .Pač, ker ke to in in ql.
Mi pravi znanec ki servisira vse to, da šele sedaj dela za pravi denar.

Utk ::

Ja in, ni to super? Vsi protitiramo. Normalno, če pa ne pošljemo vsako leto par jurjev državi in kamelojebcem.

dvince ::

Iščem podatek, kako se spreminja izkoristek glede na lego postavitve panelov: smer, naklon
Obstaja kakšna študija ali primeri izkoristkov glede na različno postavitev panelov?

Vem, da je idealna postavitev J stran naklon 30°. Ampak moja streha ima sleme Z/V in naklon 15°.
Koliko bi imel pri tej postavitvi izoristek glede na idealno lego?

jabe ::

pumaxx ::

Je mogoče tu kdo ki je sam zaprosil za soglasje pri elektru in je pripravljen pomagat pri izpolnjevanju obrazca.(enopolna shema, inverter..)

wcpapir ::

jabe je izjavil:

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...

Da se nebo kdo ustrašil, ko vpišem tule noter podatke mi po teh izračunih pokaže 15+ % manj, kot dejansko dela moja SE. Mogoče sem pa res kak podatek zgrešil.

feryz ::

A jo imaš že eno leto?
Pa najbrž sodiš po letošnji pomladi, ki je, btw, zelo dobra.

Gregor P ::

Samo to ste dobro nekateri izpostavili, da bo še vedno treba nekako vzdrževati vso to infrastrukturo ves čas; ne glede na to, če jo kdo ne rabi vso leto.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

wcpapir ::

feryz je izjavil:

A jo imaš že eno leto?
Pa najbrž sodiš po letošnji pomladi, ki je, btw, zelo dobra.

Nimam, gledam sosedove podatke ki pa ima že 3 leta, tole kaže več kot 15% premalo.

l0g1t3ch ::

Potem je kak parameter mimo mogoč ? Si popravil system loss na neko bolj normalno vrednost, ker default je zelo visok. Pri meni v letu in še malo tist kalkulator kaže ene 5% manj kot je realno stanje.

Je pa tako, a poleti je bilo bolje kot je naračunalo, pozimi pa slabše ampak v povprečju cca 5% več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

feryz ::

wcpapir je izjavil:

feryz je izjavil:

A jo imaš že eno leto?
Pa najbrž sodiš po letošnji pomladi, ki je, btw, zelo dobra.

Nimam, gledam sosedove podatke ki pa ima že 3 leta, tole kaže več kot 15% premalo.
Ok.
Sem mislil da govoriš o svoji, glede na to, da si napisal moja.
Ampak pri vas moja pomeni sosedova. Štekam.

wcpapir ::

feryz je izjavil:

wcpapir je izjavil:

feryz je izjavil:

A jo imaš že eno leto?
Pa najbrž sodiš po letošnji pomladi, ki je, btw, zelo dobra.

Nimam, gledam sosedove podatke ki pa ima že 3 leta, tole kaže več kot 15% premalo.
Ok.
Sem mislil da govoriš o svoji, glede na to, da si napisal moja.
Ampak pri vas moja pomeni sosedova. Štekam.

Govoril sem o svoji, nato sem šel gledati še sosedovo, ker jaz je res nimam leto dni.

GizmoX ::

dvince je izjavil:

Iščem podatek, kako se spreminja izkoristek glede na lego postavitve panelov: smer, naklon
Obstaja kakšna študija ali primeri izkoristkov glede na različno postavitev panelov?

Vem, da je idealna postavitev J stran naklon 30°. Ampak moja streha ima sleme Z/V in naklon 15°.
Koliko bi imel pri tej postavitvi izoristek glede na idealno lego?

l0g1t3ch je izjavil:

 Slika

Slika


Tudi neidealne postavitve niso TAKO slabe, kot bi si človek mislil. Približno na jug/JV/JZ je čisto zadovoljivo.
Streha z naklonom 15° ima pa spet prednost, da ni tako občutljiva na orientacijo strehe.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

feryz ::

Jaz imam nič stopinj odklona od juga in 41 stopinj naklon strehe.
Kar v redu za te hece.

dvince ::

Zdaj se gibljejo povprečne cene večjih ponudnikov (GEN-I, Petrol..) nekje 1300€/kW na ključ.
Cena materiala, če grem v elektronabavo je nekje 60-65% celotne investicije ( za 11kW je 8500€ z davkom).
Zdaj, da oni kasirajo za 11kW elekrarno 5jurjev za delo in papirje se mi zdi oderuško.
Soglasje itak pridobiš sam, PZI je enopolna shema, ki ti jo zriše trgovec ali jo skopiraš od koga.

PrimoZ_ ::

Letos spomladi je bilo še 1000eur/kWp. Pred subvencijo.


So res tako navili ceno?

wcpapir ::

feryz je izjavil:

Jaz imam nič stopinj odklona od juga in 41 stopinj naklon strehe.
Kar v redu za te hece.

Si že priklopljen?

c3p0 ::

PrimoZ_ je izjavil:

Letos spomladi je bilo še 1000eur/kWp. Pred subvencijo.


So res tako navili ceno?


Saj veš, Ukrajina...

MadMax ::

Ni Ukrajina ampak trg. Ker lahko.
Ukinitev netmeteringa v trenutni obliki pa tudi vse prej kot pomaga...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

wcpapir ::

Ukninitev netmeteringa bodo morali prestavit, če bodo želeli, sploh še kako novo SE na strehi.

Razne rešitve z trgovanjem itd. folk preprosto ne bo razumel, že zdaj je težko razumeti delovanje SE in kako se porablja energija direkt s strehe itd. kaj šele tista solata, tam bo odpadlo še preostalih par % folka ki razmišlja o SE.

feryz ::

wcpapir je izjavil:

feryz je izjavil:

Jaz imam nič stopinj odklona od juga in 41 stopinj naklon strehe.
Kar v redu za te hece.

Si že priklopljen?
Nope, sem pa dobil pogodbo, podpisal in oddal. Se pravi bo ta teden. Ali še kakšen dan.
Danes je točno 3 mesece od mejla, da so sprejeli prošnjo za priklop in sem v čakalni vrsti, 12.4. sem ga dobil.

Pušnil sem kakih 6, 7 megavatnih ur. Ampak kdo bi se sekiral? Elektro pač, fikusi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

celje ::

pri katerem ponudniku bi bilo najbolje/najhitreje vse skupaj? cena ni prvotnega pomena. hvala

DamijanD ::

Pri vsakem je največja cokla trenutno soglasje elektra (~3m) in potem ali je roba na zalogi ali ne.

TheBlueOne ::

Morda ve kdo kje konkretno so dobri deali za elektrarne, ce je projekt DIY? Tam za ca. 10kWp, kjer mora biti sposobna dograjevanja baterij. Za zacetek minimum, torej nekje 2.5kWh. Ce je le mozno trgovec iz EU.

Zgodovina sprememb…

pumaxx ::

TheBlueOne ::

Morda kdo ve kateri razsmernik, ki podpira tudi baterije je nekje najboljse razmerje med ceno in kakovostvjo? Prav gledam, da je Huawei?

unknown12435 ::

Pozdravljeni kolegi "sončni električarji" :)
Imamo eno vprašanje in sicer ali je kdo dobil zavrnjeno soglasje in se nato pritožil ter nato dobil soglasje na podlagi novih ugotovitev (ali da je v pritožbi napisal, da se strinja z "manjšo" sončno elektrarno).

V mojem primeru je na odločbi zapisano, da pač omrežje ne bi zdržalo 14kW elektrarne in sem se pritožil, ker so postopek vodili po hitrem postopku (noben ni opravil meritev na našem objektu - vem, da ima elektro sheme pri sebi in da naj bi to lahko izračunali, ampak vseeno pri nas naj ne bi šlo, pri 50m oddaljeni hiši pa so soglasje dobili - do sedaj edina elektrarna v okolici in za to ne verjamem, da omrežje zdrži samo eno...)

Odgovora na pritožbo nisem dobil, tudi ne pričakujem pozitivnega odgovora ampak me vseeno zanima, če je kdo uspel s pritožbo in da so naknadno ugotovili, da se pa le da in kakšni do bili argumenti.

p.s. eno osebo poznam, ki je dosegla da so prišli narediti dejansko meritev in se je na to dalo, ampak me zanima še kakšna izkušnja.

lp

dunda ::

Sam ne poznam, čeprav verjetno so tudi takšni. Meni so zavrnili soglasje za 11 kW. Pri pritožbi so mi pokazali, da so opravili meritve (na trafotu je sicer zgolj ena sončnica) in da je že sedaj v omrežju 250 V. Dovolili so mi 4 kW, kar naj bi pomenilo, da se z mojo sončnico napetost dvigne do max dovoljene meje 253 V. Pritožba ni uspela, saj pravijo da te napetosti ne smejo preseči, ker bi povzročalo škodo napravam.
https://www.kacnje.eu

unknown12435 ::

4kw so ti dali soglasje po pritožbi ali že prvič ko so zavrnili vlogo in poslali odločbo? si se potem odločil dati gor samo 4kW?

dunda ::

Že prvič so ponudili 4 kW. Sem sprejel (nimam še na strehi, so pa birokratske zadeve za menoj), ker sicer ne bi imel ničesar, če se še kdo priključi. Na streho bom dal 7,6 kW panelov. Pri vseh stroških paneli potem niti niso neka huda sprememba.
https://www.kacnje.eu

unknown12435 ::

Ok, kot sem predvideval, najverjetneje pritožba ne bo spremenila niti minimalne priključne moči.

Ecoo ::

Lep dan za "balkon" sončnce:
 Solo operacija

Solo operacija

bf4ed ::

TheBlueOne je izjavil:

Morda ve kdo kje konkretno so dobri deali za elektrarne, ce je projekt DIY? Tam za ca. 10kWp, kjer mora biti sposobna dograjevanja baterij. Za zacetek minimum, torej nekje 2.5kWh. Ce je le mozno trgovec iz EU.



https://pvshop.eu/

https://www.eurodiskont.net/kategorija-...

Jaz bi od Growatt vse nabavil za sebe. Inverter in baterije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

miko22 ::

Tole bi bilo ok, za kak večer "prebrodit krizo"?
https://www.eurodiskont.net/izdelek/li-...

zdaj sem prebral da podpira samo growatt razmsmernike. Jaz mam od SolarEdge. Škoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

a_borlak ::

Ahm, cene pvshop za panele so pa ... smešne.

Moraš klikniti na paleto v izbiri, potem prikaže pravo ceno, moja napaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: a_borlak ()

feryz ::

Cene so na vat. In kar precej visoke. Brez davka, seveda.
Jaz sem jih kupil po 0,31 evra, za primerjavo.

sirotka ::

Se že komplicira, zdaj namesto SolarEdge ponujajo razsmernike proizvajalca Austa, certifikate sicer ima, je pa SE precej bolj znan. Sem pa slišal nekaj kritik tudi čez njih.

feryz ::

Kaj tebe briga, kaj vgradijo? 10 let je garancije in to je to.

sbawe64 ::

V tem intervjuju prof. dr. Rafael Mihalič prikaže realno stanje na področju energetskih sistemov in razreši z določenimi miti, ki so se v zadnjih letih ustvarili na področju "zelene" politike.

30 minuta
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

ales85 ::

feryz je izjavil:

Kaj tebe briga, kaj vgradijo? 10 let je garancije in to je to.

Razlika je v tem, da imas in pozabis da imas in v tem, da ti vsako leto pridejo "sraufat". Po moznosti sredi sezone za en mesec.

sirotka ::

feryz je izjavil:

Kaj tebe briga, kaj vgradijo? 10 let je garancije in to je to.


Če ne drugega, solaredge lahko povežem s HA, ponujen je bil 17Kw, ta je 10+10%.

mn ::

sbawe64 je izjavil:

V tem intervjuju prof. dr. Rafael Mihalič prikaže realno stanje na področju energetskih sistemov in razreši z določenimi miti, ki so se v zadnjih letih ustvarili na področju "zelene" politike.

30 minuta


Wow, največja kraja od vseh je pa da se temu profesorju plačuje plačo fakulteta. Saj pove veliko pametnega v tem posnetku ampak vse skupaj zmeša ravno tako z veliko bedarij in polresnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

feryz ::

ales85 je izjavil:

feryz je izjavil:

Kaj tebe briga, kaj vgradijo? 10 let je garancije in to je to.

Razlika je v tem, da imas in pozabis da imas in v tem, da ti vsako leto pridejo "sraufat". Po moznosti sredi sezone za en mesec.
Saj Solaredge ne slovi ravno po tem, da ne bi treba nikoli priti šraufat. Ravno obratno je, kar pogosto se monterji vračajo na iste strehe.
««
207 / 346
»»