» »

Natisnite si svoje ohišje za nokio

Natisnite si svoje ohišje za nokio

Slo-Tech - Nokia je resno vzela svojo situacijo, zato se na vse načine trudi pridobiti več uporabnikov svojih mobilnih telefonov. To se počne z marketingom ravno toliko kakor s tehnološko dovršenostjo. In kaj bi bilo letos bolj privlačno in vroče kot 3D-tiskanje? Tiskalniki za trorazsežno tiskanje resda še niso na vsaki pisalni mizi, a videli smo že nekaj zelo zanimivih aplikacij - navsezadnje si lahko natisnete tudi puško in magazin. Nokiin pristop je precej manj militanten.

Javno so izdali specifikacije za ohišje za svoje telefone Lumia 820, ki so izšli lani. Lumia že tovarniško stavi na nečimrnost, saj je na voljo v kopici barv, ima pa tudi druge uporabne lastnosti, kot je brezžično polnjenje naprave. Če pa komu tovarniška ohišja, resda pisanih barv, niso zadosti, si lahko prilagodi svojega. Na internet so postavili načrte v formatih STL in STP, ki jih lahko uporabimo za tisk s 3D-tiskalniki. Tako dobljenih ohišij sicer ne smemo prodajati, saj licenca terja nekomercialno rabo. Vse, kar še potrebujete, je 3D-tiskalnik za nekaj tisoč evrov.



58 komentarjev

«
1
2

Bor H ::

To je dejansko super ideja, pa tudi v osnovi so ta "original" ohišja od Nokie dokaj ugodna (20-30€), škoda samo da je 820 že v osnovi malenkost draga, drugače bi bila najbolj kompakten "pravi" WP8 telefon. Sploh tisti AMOLED je baje super.

JC Denton ::

Vse lepo in prav, samo tak "printan" izdelek ima dokaj slabe mehanske lastnosti, dvomim da bi ostal cel, če bi padel na trda tla z višine kakšnega metra.

Izdelki zgledajo zelo lepo, sploh ker je možno delati praktično nemogoče izdelke, npr. kroglico v kroglici v kroglici ampak kot sem rekel, meteriali še niso taki, da bi lahko naredil nek izdelek, ki bi imel enake lastnosti kot brizgani ali pihani plastični izdelki.

Ne uporabljajo brezveze polikarbonata za zadnje pokrovčke na večini telefonov.

gruntfürmich ::

omg. in nekateri se resnično bojijo da si bo folk natisnil svoje orožje...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

pi pawr ::

Če se zlomi, natisneš novega :)

Glede orožja, tudi na s-t je bila novica, da se razmišlja o DRMju za tiskalnike, ki bi preprečeval izdelavo takih reči.

smash ::

zakaj si nebi natisnil svoje orožje? jaz bi si (oz. si bom ko bo na voljo) takoj ene 3 komade

dzinks63 ::

Smo šele na zaćetku 3D printanja, v prihodnosti boš printal vse materiale, natisnil si boš lahko pico ali pa colt44.

pi pawr ::

Preučite rep-rap in objet, to sta predstavnika dveh različnih načinov 3D tiskanja.
Stvari niso tako švoh.
Lepo "odprtokodno dejanje" s strani nokie, ljudem vo všeč.

vostok_1 ::

3D printanje v vsak dom bo skoraj taka revolucija kot "replikatorji" iz Star Treka. Ko boš lahko še za male pare kovine pa organske zadeve printal, bo to noro. So pa možnosti za zlorabo tako enormne, da nevem kako bo vse delovalo.

BladE_ ::

Po mojem mnenju je tole brez veze in verjamem, da nas večina ne kupuje telefona zato, ker si lahko "natisneš" ohišje(pokrov baterije)... Nokia počasi začenja s svojim koncem, velik razlog tega pa je tudi WP...
Akcija - Reakcija

darkolord ::

Vse lepo in prav, samo tak "printan" izdelek ima dokaj slabe mehanske lastnosti, dvomim da bi ostal cel, če bi padel na trda tla z višine kakšnega metra.
Še zdaleč niso tako slabe lastnosti.

Tilen ::

BladE_ je izjavil:

Po mojem mnenju je tole brez veze in verjamem, da nas večina ne kupuje telefona zato, ker si lahko "natisneš" ohišje(pokrov baterije)... Nokia počasi začenja s svojim koncem, velik razlog tega pa je tudi WP...


Nokia exceeds previous Q4 2012 outlook for Devices & Services and Nokia Siemens Networks

Nokia now estimates that Devices & Services has exceeded expectations and achieved underlying profitability in the fourth quarter 2012.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Barbarian ::

BladE_ je izjavil:

Po mojem mnenju je tole brez veze in verjamem, da nas večina ne kupuje telefona zato, ker si lahko "natisneš" ohišje(pokrov baterije)... Nokia počasi začenja s svojim koncem, velik razlog tega pa je tudi WP...



haters gonna hate.
Nokia se dejansko še vedno zelo dobro prodaja. Veliko bolje kot LG, HTC ali Sony recimo. windows telefoni so prav tako zelo zanimivi za končnega uporabnika. Še posebno v povezavi z windows 8 na namiznem računalniku ter vsemi sinronizacijami ki jih lahko na ta način dosežeš.


To, da si lahko natisnem star trek logo na pokrovček nokie se mi zdi zelo kul. ker si ga ti na tvojga iphona ne moreš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barbarian ()

Relanium ::

JC Denton je izjavil:

Vse lepo in prav, samo tak "printan" izdelek ima dokaj slabe mehanske lastnosti, dvomim da bi ostal cel, če bi padel na trda tla z višine kakšnega metra.

3D printanje je sam ena mnogih postopkov hitre izdelave prototipov.
Npr. 3D selektivno sintranje, na tem se tud dost dela, sam je prah nesramno drag, mislim da je okrog 100EUR/kg,
so pa mehanske lastnosti zelo dobre.

Orožje iz tega bi pa bilo kr precej uporabno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

JC Denton ::

Nazadnje ko sem o tem bral, je bilo rečeno da še materiali niso na takem nivoju, da bi lahko nadomeščali trenutne polimere. Ampak zgleda da se stvari hitr spreminjajo. Me veseli, bom šel mal na net prebrat par stvari, da pridem spet "noter".

vorantz ::

Ideja sama je v redu, ampak malo pred svojim cajtom po moje (vsaj glede na to, da se ne sme prodajat izdelkov)

gruntfürmich ::

smash je izjavil:

zakaj si nebi natisnil svoje orožje? jaz bi si (oz. si bom ko bo na voljo) takoj ene 3 komade

ker orožje ni plasika ki jo ti vidiš; je kovina ki je ne vidiš.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

klinker ::

BladE_ je izjavil:

Po mojem mnenju je tole brez veze in verjamem, da nas večina ne kupuje telefona zato, ker si lahko "natisneš" ohišje(pokrov baterije)... Nokia počasi začenja s svojim koncem, velik razlog tega pa je tudi WP...


Omg kak trololo :)) Linux geek, sklepam >:D

Rokic ::

;)

smash ::

gruntfürmich je izjavil:

smash je izjavil:

zakaj si nebi natisnil svoje orožje? jaz bi si (oz. si bom ko bo na voljo) takoj ene 3 komade

ker orožje ni plasika ki jo ti vidiš; je kovina ki je ne vidiš.


meniš, da ne bo možno natisniti kovine?

darkolord ::

S SLS je že dolgo možno "natisniti" kovino.

Samsung06 ::

JC Denton ::

Nazadnje ko sem imel v rokah en sprintan kos je bila površina zelo groba, cirka pol leta nazaj, ne vem pa kdaj je bil natisnjen. Kak je pa s tem, pri nekem cenejšem printerju?

darkolord ::

Odvisno je od tehnologije (SLS, SLM, SLA, FDM, ...), materiala, naprave in tudi nastavitev (če ni potrebe po fini površini, potem se nastavi nižja ločljivost, ker je čas izdelave drugače lahko preceeeeej daljši)

Unknown_001 ::

Zanimiv članek, vendar ga je škoda, ker v njem dobiš neko navdušenje, potem pa pride tisti del, ko moraš realno pomislit in to te pobije nazaj, ker opisano ni na voljo že danes. Roko na srce, koliko ljudi pa ima doma svoj 3D tiskalnik za hišno rabo? Saj ideja ni slaba, sam bomo žal še nekaj časa čakali preden bo tehnologija res za zmerno ceno dostopna širši javnosti.:8)

Looooooka ::

Relanium je izjavil:

JC Denton je izjavil:

Vse lepo in prav, samo tak "printan" izdelek ima dokaj slabe mehanske lastnosti, dvomim da bi ostal cel, če bi padel na trda tla z višine kakšnega metra.

3D printanje je sam ena mnogih postopkov hitre izdelave prototipov.
Npr. 3D selektivno sintranje, na tem se tud dost dela, sam je prah nesramno drag, mislim da je okrog 100EUR/kg,
so pa mehanske lastnosti zelo dobre.

Orožje iz tega bi pa bilo kr precej uporabno.

Zaenkrat se ne mislijo printat celega orozja ampak posamezne dele, ki jih lahko brez problema zamenjas s plastiko.
Sledi strah, da bos lahko sprintal orozje, ker ze obstajajo printerji(dragi ko svinja), ki printajo tudi jeklo.
Torej JE mozno sprintati orozje.

Ah sel pogledat. So ze sprintal pistolo iz plastike, ki je izstrelila dovolj metkov, da bi pospravila celo sobo poslancev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

smash ::

Unknown_001 je izjavil:

Zanimiv članek, vendar ga je škoda, ker v njem dobiš neko navdušenje, potem pa pride tisti del, ko moraš realno pomislit in to te pobije nazaj, ker opisano ni na voljo že danes. Roko na srce, koliko ljudi pa ima doma svoj 3D tiskalnik za hišno rabo? Saj ideja ni slaba, sam bomo žal še nekaj časa čakali preden bo tehnologija res za zmerno ceno dostopna širši javnosti.:8)


5-10 let max...bošu dubu zadevo za 100€

pi pawr ::

Trenutno je rep-rap kit komplet cca 300 do 400?

Unknown_001 ::

@smash

Sam še vedno to ni danes, zato je tudi škoda članka, ker je preveč pred časom.

Bor H ::

Sej poanta članka je tudi odnos firme do strank, koliko drugih firm je naredilo kaj podobnega? Konkurenca te toži že če odkleneš njihovo napravo, kaj šele da bi ti dal na voljo "zastonj" shell na katerem drugače služijo.

dzinks63 ::

Če so kakorkoli povezani z izdelavo ali s prodajo 3D printerjev, potem je vse jasno, zakaj so dali digitalno podobo pod free, da bi jo folk printal sam doma. Extra profit, bi se temu reklo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Unknown_001 ::

To zveni precej smiselno (dobro povedano).8-)

lapor ::

Vidim, da velika večina razmišlja kako bojo to imeli doma in je brezveze ker trenutno tega nimajo. Community people. Recimo, Rog laboratorij ima 3D printer....se malo povezat z njimi v community in tu se začne. Ideje se lahk izdelajo, sam če grete ven in raziskujete :)

antonija ::

Kolk ljudi ima pa doma fotokopirca za domaco rabo? Bo ze kaksna firma ponudila storitev 3D tiskanja za "domaco" ceno, pa si boste lahko prinatli ohisja za nokije in 3 kose orozja za smasha, da ga bo koncno kdo resno jemal.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

knesz ::

Bom preizkusil in natisnil na mojih tiskalnikih, pa da vidimo, kako se to obnese.
Edini problem je, da nimam Nokie :)

Drugače pa glede materialov: materiali se stalno razvijajo. Za enega mojih tiskalnikov bo recimo po 25.1. na voljo fotopolimer z lastnostmi ABS plastike. Se pravi, velika natančnost z dobrimi mehanskimi lastnostmi :)

Relanium ::

Looooooka je izjavil:


Zaenkrat se ne mislijo printat celega orozja ampak posamezne dele, ki jih lahko brez problema zamenjas s plastiko.
Sledi strah, da bos lahko sprintal orozje, ker ze obstajajo printerji(dragi ko svinja), ki printajo tudi jeklo.
Torej JE mozno sprintati orozje.

Ah sel pogledat. So ze sprintal pistolo iz plastike, ki je izstrelila dovolj metkov, da bi pospravila celo sobo poslancev.


Ja sej sem napisal da JE mogoče, sam zgleda da nihče ne bere postov ali pa jih bere zelo površno.
Sintranje se KOVINO

Evo ga, tole so moji produkti (so samo za demonstracijo in neke teste

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

antonija ::

Cist informativno, kolk stane izdelava enega (al pa desetih, vsekakor zelo majhna serija) kosov trpezne plastike, velike priblizno 5x5cm in globoke do 1cm, s tako lepo konkavno obliko na eni strani in ravno na drugi? Tko na uc, sam da vem v katerem rangu se vrtimo...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

knesz ::

antonija je izjavil:

Cist informativno, kolk stane izdelava enega (al pa desetih, vsekakor zelo majhna serija) kosov trpezne plastike, velike priblizno 5x5cm in globoke do 1cm, s tako lepo konkavno obliko na eni strani in ravno na drugi? Tko na uc, sam da vem v katerem rangu se vrtimo...

Par € na kos? Težko reči, dokler se ne vidi fajla.

dzinks63 ::

Za to ne rabiš 3D printerja, to ti mojster na stužnici naredi iz kosa plastike.

Relanium ::

Vpraši njih: http://ti.audax.si/3d-tiskalniki/storit...

Odvisno od količine materiala.
Pa da ne boš mislil da je to poceni...

knesz ::

Za enostavne geometrije jaz ponavadi sprintam en pramodel in si naredim silikonsko orodje, potem pa ulivanje...
Sicer pa, kot je napisal Relanium, na tisti strani je naš kontakt, pa lahko daš povpraševanje :)
Več pa lahko ZS, da ne bo kake reklame.

Relanium je izjavil:

Vpraši njih: http://ti.audax.si/3d-tiskalniki/storit...

Odvisno od količine materiala.
Pa da ne boš mislil da je to poceni...

Cena je odvisna od časa izdelave, material je poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: knesz ()

gruntfürmich ::

Looooooka je izjavil:

Sledi strah, da bos lahko sprintal orozje, ker ze obstajajo printerji(dragi ko svinja), ki printajo tudi jeklo.

ti in podobni niste ravno seznanjeni s kovinami, kovinsko vezjo in takimi zadevami. a ne?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

antonija ::

gruntfürmich je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Sledi strah, da bos lahko sprintal orozje, ker ze obstajajo printerji(dragi ko svinja), ki printajo tudi jeklo.

ti in podobni niste ravno seznanjeni s kovinami, kovinsko vezjo in takimi zadevami. a ne?
A ni dovolj da se sveti? :P
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Qcube ::

Saj je mogoč tudi 3d print jekla. Najprej naredijo model iz jeklenega prahu in lepil in nato zapečejo v pečici. Postopek sicer ni tako enostaven ampak je mogoče.

Rudolf ::

Makerbot
Solidoodle
Materialise

Če smo povsem iskreni, ima marsikdo izmed nas tak "tiskalnik" že doma. Vanj streseš moko, sol, sladkor, vodo in kvas, pa ti izpljune 3D štruco kruha. Groba varianta, ampak dela. :D

vostok_1 ::

Kaj bi se recimo zgodilo, če se pošljee 3D printing podjetju izdelat del strelnega orožja. A mislite, da bi kr bli tiho al prijavli to policiji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Rudolf ::

vostok_1 je izjavil:

Kaj bi se recimo zgodilo, če se pošljee 3D printing podjetju izdelat del strelnega orožja. A mislite, da bi kr bli tiho al prijavli to policiji?


Ne kliči nesreče. Danes je sranje že, če te zalotijo s kamnom v žepu. (Olajševalna okoliščina ti je rumena kravata.)

darkolord ::

A mislite, da bi kr bli tiho al prijavli to policiji?
Enostavno bi zavrnili izdelavo.

gruntfürmich ::

del strelnega orožja je lahko tudi hlebec kruha.
zato nehajte s takimi debilnimi idejami.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

antonija ::

Del orozja je lahko tudi za igraco ali kaj podobnega, mogoce kaksen airsoft mod stock orozja. Uglavnem IMO ga lahko mirno naprintas, lahko ga tudi sestavis doma, ce bos pa upal iz tega streljat, je pa tvoj problem. Ce bo sreca mogoce celo prezivis brez poskodb...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3D-tisk sadja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2710008 (3941) gus5
»

3D tiskalnik

Oddelek: Kaj kupiti
307281 (6531) avian2
»

HP napovedal revolucionaren 3D-tiskalnik za leto 2016

Oddelek: Novice / Ostale najave
3012391 (9977) roli
»

Natisnite si svoje ohišje za nokio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
5816753 (13979) antonija
»

NMT Egreat EG-M31C: stabilno, tiho in hladno

Oddelek: Zvok in slika
384142 (2377) Bellzmet

Več podobnih tem