» »

Prvi televizijski kanal v ločljivosti 4K

1 2
3
»

BaToCarx ::

Spc je izjavil:



In če nek broadcaster oddaja v 1080i lahko komot pošilja 1080p v istem signalu.
Ker ima 1080i 1920x1080 pik in 25 slik na sekundo lahko 1080p komot pošiljaš v 1080i signalu.

Še kakšne nejasnosti ? :)


To zadnje lih ne štekam. Kako naj bi delovalo in ali se nebi "domače naprave" zmedle? Ali si govoril o signalu kot je zdaj dvb-t ki je multiplex?

A.H. je govoril o standardu, ki je bil zmenjen, tu nimam problemov. Da se pa dajeta z interlaced vs progressive me pa kar teleportira na analogni NES čas, pa priklapljanje pcja na tv crt, pa analogne tv tunerje na ?pci? , good times. :D

Tisto me pa res zanima na istem signalu, kako pa kaj, pa tehnologijo (za končne uporabnike) ki je za to potrebna.

MrStein ::

i prenos in p prenos (podatki, ki "letijo" po zraku) sta precej različna.
Če dekodirnik (TV sprejemnik) tega izrecno ne podpira, ni šans, da bo delovalo.
In ker to ni del standarda, je verjetnost, da aparati to podpirajo zelo mala.

Kot sem rekel, naj nekdo zajame sekundo ali dve raw streama, pa bomo takoj videli, kaj je in kaj ni.
Ali pa link na kaki verodostojen vir.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Nekaj zanimivosti:
wikipedia o 1080p (z viri):
Recent studies show that for digital broadcasts compressed with H.264/AVC, transmission bandwidth savings of interlaced video over fully progressive video are minimal even when using twice the frame rate, i.e., 1080p50 signal (50 progressive frames per second) actually produces the same bit rate as 1080i50 signal (25 interlaced frames or 50 sub-fields per second).[5][6][8]


Interlaced video:
with digital video compression, as used in all current digital TV standards, interlacing introduces some additional inefficiencies.[6] Tests performed by EBU have shown that the bandwidth savings of interlaced video over progressive video are minimal even with twice the frame rate, i.e. 1080p50 signal produces roughly the same bit rate as 1080i50 (aka 1080i/25) signal,[2] and 1080p50 actually requires less bandwidth to be perceived as subjectively better than its 1080i/25 (1080i50) equivalent when encoding a "sports-type" scene.[7]



No, super da so drugi testirali in potrdili tisto, kar trobim že ves čas (v drugih temah).

Na tistih linkih tudi potrdijo da je 1080p25 že standardiziran (za DVB), 1080p50 pa tudi, vendar še ni razširjen oz. vse naprave ne podpirajo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gruntfürmich ::

Spc je izjavil:

Še kakšne nejasnosti ? :)

ne. dobro smo te naučili:))

MrStein je izjavil:

i prenos in p prenos (podatki, ki "letijo" po zraku) sta precej različna.
Če dekodirnik (TV sprejemnik) tega izrecno ne podpira, ni šans, da bo delovalo.

to nisem siguren če bo držalo; namreč da ne bo delovalo. dvix na tv-ju je p na i, tv-rip na monitorju pa je i na p. pa vse deluje ok, le kvaliteta slike malce trpi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

MrStein je izjavil:

...No, super da so drugi testirali in potrdili tisto, kar trobim že ves čas (v drugih temah).

ne vem kako je s tem na hd, vendar pri navadni televiziji da je kvaliteta kar dosti boljša na i kot p. evropska televizija napram ameriški...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

MrStein ::

Na monitorju je vmes PC, ki ima pred tremi urami updatan softver. TV aparati pa se ne updatajo tako pogosto.
DivX na TV , to misliš 1080p?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

i prenos in p prenos (podatki, ki "letijo" po zraku) sta precej različna.
Če dekodirnik (TV sprejemnik) tega izrecno ne podpira, ni šans, da bo delovalo.
In ker to ni del standarda, je verjetnost, da aparati to podpirajo zelo mala.

Kot sem rekel, naj nekdo zajame sekundo ali dve raw streama, pa bomo takoj videli, kaj je in kaj ni.
Ali pa link na kaki verodostojen vir.


V primeru MPEG-4 AVC kodiranja (H.264) tole ne bo res - med prepleteno in progresivno sliko na nivoju formata ni prav nobenih razlik. To če so v streamu polovične slike ali cele slike načeloma dekoder ne briga kaj dosti (dokler je sliceov v videu dovolj malo in se držijo omejitev nivoja in profila). Prav tako lahko komot narediš video, ki ima 4 prepletene slike, 12 progresivnih, 2 prepleteni, itd. Dejansko je govoriti o prepletenem videu pri H.264 dokaj nehvaležno (in nekoliko nesmiselno), ker za razliko od starejših formatov ni nekih zastavic ali drugačnega formata za prepleten video.

Je pa tudi to res, da pri H.264 nekih bistvenih pridobitev pri pošiljanju prepletenih slik pri 50fps ni... v večini primerov je "objektivna" kvaliteta (SSIM in PSNR rating) slabša kot če se pošiljajo samo progresivne slike.
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Mavrik je izjavil:


V primeru MPEG-4 AVC kodiranja (H.264) tole ne bo res - med prepleteno in progresivno sliko na nivoju formata ni prav nobenih razlik. To če so v streamu polovične slike ali cele slike načeloma dekoder ne briga kaj dosti (dokler je sliceov v videu dovolj malo in se držijo omejitev nivoja in profila). Prav tako lahko komot narediš video, ki ima 4 prepletene slike, 12 progresivnih, 2 prepleteni, itd. Dejansko je govoriti o prepletenem videu pri H.264 dokaj nehvaležno (in nekoliko nesmiselno), ker za razliko od starejših formatov ni nekih zastavic ali drugačnega formata za prepleten video.

Lahko kaj več o tem?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BaToCarx ::

Meni osebno interlaced ni všeč, od kar vem za njega. Ker je pač obsolete, preveč let že, pa ga kar forsirajo.

Zdej za xy domačega uporabnika, ki ima crt tv, lcd tv, xy tv... bi komot signal do njega prišel progressiven, preko zraka, kabla, itd.. deliverji ni važen.

Crt = potreba bo "škatlci" ki tako ali tako mora dekodirat kodek in ga video-out (scart/antena modulator, neki) mora dat v analogno za old tech, torej lahko realtime naredi interlaced signal.

Lcd = škatlca ali interni dekoder, isti rezultat..

xy tv = ni več izgovorov

Volk sit koza cela.

Zakaj ne? Pa kje sem zabluzil pri tej moji logki, kot vem so nas prisilil v mpeg4 namesto mpeg2, katerega pa lcd tv razume, in bullshiti da bo modul za mpeg4 za njo se ni vresničil, tako da sem malo butt hurt bil.

Še dobro da tv skoraj ne gledam (kot se vidi par postov nazaj, ko sem opazil da ma slo nov logo), športa pa tudi ne, ker tista megla od slike kot jo je Spc prilepil, bi me motila že z tv razdalje, na pc razdalji pa bi dobil instant tumor. :D

gruntfürmich ::

BaToCarx je izjavil:

Meni osebno interlaced ni všeč, od kar vem za njega...

...Zakaj ne? Pa kje sem zabluzil pri tej moji logki, kot vem so nas prisilil v mpeg4 namesto mpeg2...

ja, verjetno ti je ntsc bil bolj ušeč:)) in ja, kar dosti si zabluzil...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BaToCarx ::

Dobro potem mi povej ostali del, zakaj še vedno interlaced? NTSC? kaj ma zveze, na koncu bomo vsi na istem xy resolucija in framerate, kaj zdaj?

mpeg2
mpeg4

To se je izključno nanašalo na strošek enduserja, tv ne gledaš samo ti.

Pa ne skrbi sem se igral z mp3 in pa prvimi asf (divix ;) kodeki preden je bilo popularno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

gruntfürmich ::

BaToCarx je izjavil:

Dobro potem mi povej ostali del, zakaj še vedno interlaced?

To se je izključno nanašalo na strošek enduserja, tv ne gledaš samo ti.


verjetno obstaja kakšen razlog, zakaj še vedno i.

in pa da te pri mpeg2 vs mpeg4 moti strošek enduserja in si zato proti mpeg4, je isto kot bi bil proti elektriki v svoji bajti zaradi stroška napeljave...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BaToCarx ::

Opa, nisem proti, samo but hurt sem bill. Kaj zdaj ko bo večina ki je na DVB-T morala kupit DVB-T2, v doglednem času? Saj veš da prihaja ne?

verjetno obstaja kakšen razlog, zakaj še vedno i.


Ja in verjetno mi ga bo A.H. povedal, ker zgleda sledi temu.


Da se razumemo nimam proti temu kar je prinesla dvb-t čisto nič, prav veseli me redundanca signala.. in ostale dobrote ki se jih da.

i vs p se je pa nanašalo na zgornji post ko je omenil da ni nič pasovne širine prihranjene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

Lahko kaj več o tem?


Hmm... kaj te še pa zanima?

Še dobro da tv skoraj ne gledam (kot se vidi par postov nazaj, ko sem opazil da ma slo nov logo), športa pa tudi ne, ker tista megla od slike kot jo je Spc prilepil, bi me motila že z tv razdalje, na pc razdalji pa bi dobil instant tumor. :D


Ja, na žalost izbira boljšega standarda (dobro kodirani MPEG-4 AVC je svetlobna leta pred MPEG-2 pri istem bitrateu) ne pomeni da ti ne bodo providerji vsega pojebali. Naši IPTVjaši šparajo na CPU potrebah za transkodiranje in uporabljajo dokaj slabe enkoderje, zato je rezultat tako zanič.
The truth is rarely pure and never simple.

BaToCarx ::

Se mi zdi da je spc prilepil sliko is DVB-T antene in ne IPTV. Pa kaj niso za te odajnike take lepe rack oblike namenske enote, kot avdio pri koncertih, da gre v kovčke (velike)? Nevem malo težko se mi zdi da imajo softwarsko enkodiranje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

Mavrik ::

Več pasovne širije nabiješ čez DVB-T, manj kanalov gre v multipleks in manj dosega imaš. Torej - nižja kvaliteta, manj stroškov ;)

Pa tiste enote ponavadi uporabljajo dokaj shitty enkoderje skofigurirane za live streaming (ki je resna škoda kvaliteti slike), redkokera ima MainConceptove stvari ali bognedaj x264. Da bi se content predtem skodiral vnaprej z dobrim enkoderjem je v večini primerov znanstvena fantastika.

Nevem malo težko se mi zdi da imajo softwarsko enkodiranje.


Na trgu ni HW H.264 enkoderja, ki bi prišel po kvaliteti blizu softwarskima MainConcept in x264.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

MrStein ::

Mavrik je izjavil:

MrStein je izjavil:

Lahko kaj več o tem?


Hmm... kaj te še pa zanima?

Če ni nobenega flag-a, kako prikazovalnik ve, da mora preklopit prikaz z i načina na p in nazaj?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

cegu ::

Mavrik je izjavil:

v večini primerov je "objektivna" kvaliteta (SSIM in PSNR rating) slabša kot če se pošiljajo samo progresivne slike.


To najbrž zato ker nimamo več CRT TV-jev, novodobni TV-ju pa tako ali tako sami odločajo kako bodo sliko prikazovali (npr, dodajali dodatne frame-e med slikami).

Fino bi bilo če bi kdo imel slow-motion kamero, da bi res videli, kaj različni TV-ji sploh naredijo, ali res pri i-ju samo lihe vrstice spremeni ali mogoče počaka in vrže ven p (kar ne bi bilo neumno pri "50Hz LCD.jih".

MrStein ::

Pretvori po najboljših močeh tistih 50 fieldov na sekundo v 50 slik na sekundo in tiste kaže.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

in kdaj bodo tvji z 4k ločljivostjo na voljo za normalno ceno? < 600 eur npr
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Mavrik ::

cegu je izjavil:


To najbrž zato ker nimamo več CRT TV-jev, novodobni TV-ju pa tako ali tako sami odločajo kako bodo sliko prikazovali (npr, dodajali dodatne frame-e med slikami).

Fino bi bilo če bi kdo imel slow-motion kamero, da bi res videli, kaj različni TV-ji sploh naredijo, ali res pri i-ju samo lihe vrstice spremeni ali mogoče počaka in vrže ven p (kar ne bi bilo neumno pri "50Hz LCD.jih".


Tako TV kot računalniški LCDji sliko dobivajo progresivno in jo tako tudi rišejo. Kontroler ima framebuffer, ki shranjuje sliko, in ko pride nov field prepletene slike se pač ustrezne vrstice prepišejo, potem se pa zamenjajo tisti piksli na displayu. Razlika med "p" in "i" je kvečjemu v tem, da se v framebufferju kontrolerja prepiše samo del vrstic (na računalniku niti to ne - grafična pošilja vedno celotne slike).
The truth is rarely pure and never simple.

Okapi ::

kaj različni TV-ji sploh naredijo, ali res pri i-ju samo lihe vrstice spremeni ali mogoče počaka in vrže ven p (kar ne bi bilo neumno pri "50Hz LCD.jih".
Televizor 1080i/50 spremeni v 1080p/25, potem pa vmes uturi še dodatne sličice in prikaže kot 1080p/50. Ali pa 1080p/100, če se še malo bolj potrudi.;) In če se še malo bolj potrudi, mu uspe narediti celo 3D:))

O.

MrStein ::

Mavrik je izjavil:


Tako TV kot računalniški LCDji sliko dobivajo progresivno in jo tako tudi rišejo. Kontroler ima framebuffer, ki shranjuje sliko, in ko pride nov field prepletene slike se pač ustrezne vrstice prepišejo, potem se pa zamenjajo tisti piksli na displayu. Razlika med "p" in "i" je kvečjemu v tem, da se v framebufferju kontrolerja prepiše samo del vrstic (na računalniku niti to ne - grafična pošilja vedno celotne slike).

Tako bi dobili sliko za drek. (ergo: ni tak)
Ugibam da zato tudi na moje prejšnje vprašanje ne odgovoriš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Spc ::

MrStein je izjavil:

Dajte par sekund posnetkov stream-a, pa bo vsak bralec zase ugotovil, v kakem formatu je. ;)

Evo progressive scan sliko preko broadcasta, iz RTV Slo 1 HD

http://www.netsky.org/RTVSloProgressive...
 

M-XXXX ::

No nekaj Sonyevih 4k televizorjev je tudi že v Sloveniji tako za informacijo :)

root987 ::

A jih majo razstavljene kje? :)
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

M-XXXX ::

Sony center v City parku vem da ima 84".
Jutri ob 12h je predstavitev.
https://pbs.twimg.com/media/BBxYOaRCYAA...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihajajoči PlayStation 4 Neo bo podpiral 4K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Konzole
5316507 (11962) Bistri007
»

Sony predstavil dve novi inačici PlayStation 4 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Konzole
5714574 (12009) boolsheat
»

Prvi televizor z ločljivostjo 8K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
8926948 (18454) Kaj
»

LG-jev pogled v prihodnost: TV z 8k

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
217396 (5903) Invictus
»

CES 2014: LG pokazal ukrivljene OLED-televizorje

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
4817129 (13833) fpbs

Več podobnih tem