» »

koliko particij priporočate imeti?

koliko particij priporočate imeti?

«
1
2

mrbomb ::

Zanima me koliko particij priporočate in po kolko gb ter zakaj.

Ganon ::

Priporočamo? Vsak si uredi prostor kakor mu ustreza. Jaz imam dva diska. Na enem sta dve particiji (ena za OS), drugega diska pa sploh nisem razdelil.

Yohan del Sud ::

Za sodobne OS-je je dovolj ena sama particija na disk. Vse ostalo se da uredit z mapami.
www.strancar.com

dottor ::

Osebno priporočam 2 particiji. Ena za OS in druga za vso ostalo kramo. Ko je potrebno na novo nalagat OS se vse kar je pomembnega da na drugo particijo in se formatira samo ta prvo kjer je OS.

Mesar ::

jaz mam samo polovico particije. Uporabljenih imam 50% sektorjev ostalo pa za backupa enako priporočam tudi tebi, razen če bi rad da ti vse crkne.
Your turn to burn!

Looooooka ::

Vse lepo in prav ampak zdej mamo ze 3-4 TB diske.
Predstavljaj si, da naredis 1 particijo in potem cez nekaj casa(shit DOES happen) zbrises file. Oz se hujse...zbrises particijo in se spomnis, da ti je gor pomemben samo 1 file.
Pri 4 TB disku(ce ti magicno program za restoranje ne najde particije) bo ko bos laufal full disk scan zna tak restore trajat tud pol dneva ce ne se vec.
Ce si ta 4 TB disk razdelil na 4 particije in ves, da je bla datoteka na 4 particiji bo iskanje dokaj hitrejse, ker bos lahko napisal, da naj isce samo po 4 particiji.
Torej so tud plusi pri particijah...ne glede na to, da OS podpira tud 2032032 gb velko particijo :)

carota ::

mrbomb je izjavil:

Zanima me koliko particij priporočate in po kolko gb ter zakaj.

Po moje je bolje imeti ločene na: root, home, swap, boot. Velikost posameznih pa je odvisna od tvojih potreb in ostalega hardware-a, ki ga imaš.

Kamran ::

'Čer,

Sam jih imam kar standardno 6 - 1 za OS, druga za rač. igre (moddanje & stuff),... "Pomembne zadeve" je dobro imeti ločene od OS particije na drugih razdelkih, najbolje pa prav na drugih fizičnih diskih (zunanji, USB ključki,...). :|

ank ::

11 particij na treh diskih za štiri različne OS-e. "Pomembne zadeve" pa na prenosnih USB-diskih. Pri tako velikih diskih, kot so sedaj na voljo je škoda imeti samo eno particijo, tudi če uporabljaš samo en OS.

techfreak :) ::

Načeloma bi rekel: Linux tri particije (/, /swap, /home), Windows ena particija. Pri par TB velikih diskih pa je smiselno dodati kakšno več.

GrimReaper ::

Sam imam na vsakem disku eno particijo, ker so pač že sami po sebi tako majhni. SSD 120GB za sistem ter 2x500GB za ostalo. Pa itak je bolje več manjših diskov, tudi če ne uporabljaš RAID-a, ker je manj škode če eden crkne.
Drugače je vprašanje zastavljeno čist preveč na splošno, ampak recimo da gre za najbolj običajen primer, če imaš 1TB disk, boš naredil minimalno dve particiji, za sistem in programe ene 60GB, ostalo pa druge stvari. Če ne narediš tako, ne moreš nikol narest clean installa Windowsev, ker če formatiraš celo 1TB particijo, si brez vseh podatkov. Sam imam tud vse od Google Chrome in uTorrent na drugi particiji, tko da mi ni treba delat backupa ko dajem na novo Windowse.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Število particij za domače uporabnike niti ni tako pomembno. 2 sta dovolj. OS + podatki. Da lahko vsaj reinštaliraš OS, če si si naložil preveč sranja.

Na strežnikih so pa particije namenjene povsem drugim stvarem. Npr. narediš /log particijo na UNIXu da ti kak softver ne zabaše vsega diska z nepotrebnemi log file, ker je nek "pameten" admin vklopil "debug mode".
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RejZoR ::

Dve je fino imet zaradi recoverija. Ker imaš potem podatke na drugi particiji, sistem pa na prvi. Tko lahko brez skrbi sformatiraš prvo particijo in začneš iz nule brez da bi izgubil podatke. Seveda je pametno prestavit vse My Documents mape na drugo particijo.

Sam imam lepo narejen backup updejtanega sistema in z EaseUS Todo Backup Free samo povozim nazaj, naložim par programov in driverje za grafično, ker se pogosto updejtajo in zadeva je v manj kot 1 uri končana.
Če pa bi imel skupno particijo pa bi se vse skupaj zakompliciralo.

Na prenosniku pa imam skupaj zarad SSD-ja, ker je že tko majhen in pač podatke backupam na prenosni disk in nanovo inštaliram vse skupaj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mgermo ::

OS na ssdju, podatki na ostalih diskih

fosil ::

Prednost ene particije je v tem, da vsaj takrat ko na novo naložiš sistem še malo popucaš podatke, drugače se kar nabira v nedogled.
Tako je!

Rok Woot ::

Ne štekam, jaz mam eno particijo pa normalno inštaliram nov sistem... Pač vse sistemske file enostavo pobrišeš in nanovo inštaliraš... khm svašta... Razen če dalate z image-i kar pa pri meni nima smisla, saj ponavadi inštaliram sistem samo, če menjam plato ali os...

GrimReaper ::

To me pa res zanima iz kje jih lahko enostavno pobrišeš. V samem Win najbrž ne gre, pri inštalaciji pa tud nimaš vpogleda po mapah.
Že dolgo nazaj (v časih Win98, ME) sem se s tem (pač če ni šlo več v Win ali kaj podobnega) zajebaval tako, da sem z DOS zagonsko disketo skopiral vse pomembne datoteke na drugo particijo, in potem formatiral C in na novo namestil.
Pa itak je fajn imet še eno particijo, da ti niso sistemske mape in fajli v napoto, na C particiji imam namreč 16 map in 4 datoteke, ni šans da bi zraven tega dajal še druge stvari.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Looooooka ::

No ampak od win 7 naprej mas lahko tud eno particijo na disku in sistem nalozis v VHD...in za vsako "particijo", ki jo OS vidi...spet nov vhd :)

moat ::

Pozdravljeni!

Sam imam vedno najmanj dve particiji, eno za OS, drugo za podatke (imam več računalnikov), je pa to odvisno tudi od velikosti samega diska in namena uporabe. Na večjih diskih imam tri: OS, Podatki, Ariv (arhiv - Acronisov backup OS-a je obvezen in ostale pomembne datoteke). Slike imam v podatkih na notranjem in še na zunajem disku.
Zanima pa me, koliko prostora na particiji za OS namenite operacijskemu sistemu (npr. XP, WIn7)? Kaj je optimalno, če imaš na sistemski particiji samo OS?

Hvala in lepe praznike še naprej, moat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moat ()

neres ::

moat je izjavil:

Zanima pa me, koliko prostora na particiji za OS namenite operacijskemu sistemu (npr. XP, WIn7)? Kaj je optimalno, če imaš na sistemski particiji samo OS?

Odvisno za kaj boš uporabljal.
Če bo malo inštaliranih programov in ne rabiš hiberfil.sys (za hibernacijo ipd.) je npr. 20-25GB lahko dovolj. Če boš pa inštaliral igre, ki lahko zasedejo po 10GB in več, pa računaj.

Jaz na enem od PCjev (Win7 64bit) shajam s 25GB particijo C. Programov je za okoli 8GB, prosto imam še slabih 4GB.
Za povprečnega uporabnika bi priporočal okoli 40-50GB (če bo več "težkih" programov/iger, pa pač več).

knesz ::

2 particiji. Eno 40GB, drugo 2950GB. Prva za sistem, druga za podatke. Seveda imaš nastavljeno, da se vse shranjuje na prvi particiji, zato čez 2 meseca združiš particije. Ker pa to ne znaš, sesuješ prvo particijo, nazadnje informatiraš sistem in ga ponovno postaviš na 40GB veliko particijo.

lp

moat ::

No, pri vprašanju sem imel v mislih samo velikost particije za operacijski sitem. Nobenih igric, razen nujnih programov: antivirusnik, pisarna, video predvajalnik, rider, firefox, utilities za windows, diske itd. Skratka nič večjega, samo nujno potrebno za normalno delo in pripomočke za OS in swap prostor ter brez kakšnih igric. S seveda nekaj rezervnega prostora za sistem, programe in igre, ki del svojih fajlov shranjujejo tudi na sistemsko particijo.
Recimo sistemska particija za win XP ali Win 7, za disk v velikosti 500 GB ali 1 TB, razdeljen na tri particije: sistemsko, podatke z igrami in arhiv. Kako bi vi razdelili particije na različno velikost diska in OS?

Hvala in lepe praznike še naprej.

xerror ::

Jaz imam 2 particiji. 100GB za sistem, ostalo za podatke in potem še 2TB disk za podatke. Vsi diski pa v RAID1, če slučajno kakšen disk odpove.

knesz ::

moat je izjavil:

No, pri vprašanju sem imel v mislih samo velikost particije za operacijski sitem. Nobenih igric, razen nujnih programov: antivirusnik, pisarna, video predvajalnik, rider, firefox, utilities za windows, diske itd. Skratka nič večjega, samo nujno potrebno za normalno delo in pripomočke za OS in swap prostor ter brez kakšnih igric. S seveda nekaj rezervnega prostora za sistem, programe in igre, ki del svojih fajlov shranjujejo tudi na sistemsko particijo.
Recimo sistemska particija za win XP ali Win 7, za disk v velikosti 500 GB ali 1 TB, razdeljen na tri particije: sistemsko, podatke z igrami in arhiv. Kako bi vi razdelili particije na različno velikost diska in OS?

Hvala in lepe praznike še naprej.

Eno particijo + zunanji arhiv.

lp

hojnikb ::

Vedno ena partricija na en fizični disk (pustmo zdaj tist jajc, ki ga win7 sam naredi). Tako ni težav z prostorom + vedno sta v kišti vsaj dva diska, tako da tudi ni potrebe ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

moat ::

Torej, da res različno, glede na namen uporabe in tudi glede na število diskov. In ali ni računalnik počasnejši, če imamo samo eno particijo na en fizični disk, na njemu pa nameščeno "vse živo"? In kaj pa če imamo samo en disk in nimamo zunanjega? Nekje pač morajo biti shranjeni podatki in arhiv, sistemska particija pa sama zase, da se lahko tudi formatira po potrebi. Torej, kakšna bi bila optimalna sistemska particija pri samo enem disku v velikosti npr. 500 GB ali 1 TB pri WinXP ali Win7?

Hvala in lepe praznike še naprej.

mailer ::

Imam nov disk 1TB, ki ima dve plošči. Če ustvarim dve particiji po 500GB oz malo manj to ne pomeni, da bo imel eno ploščo za eno on drugo za drugo ampak je odvisno glede na sektorje na posameznih ploščah. Imam prav? Rad bi, da bi kopiranje na istem fizičnem disku, ki ima dve particiji potekalo čim hitrje iz ene na drugo oz obratno. Se bi mogoče splačalo imeti več particij, recimo 3 ali 4?

Halfdead987 ::

Jaz imam 1tb disk, 2 particiji. Ena 200gb za winse in programe,800gb za filme,igre ipd.

solatko ::

Postaviš lahko eno particijo za sistem (cca 30-40GB), s tem pridobiš hitrejše nalaganje sistema.
Drugo pariticijo za programe in igre (cca 100-200GB), za programe, ki se ne nalagajo direktno na C.
Ostalo daš particijo za vse ostalo.
Velikost druge particije si boš določil, glede na potrebe po nalagnju programov.

Vsekakor pa ne pozabi na arhiviranje najpomembnejših podatkov, na drugo enoto ali zunanje medije (ključki, zunanji disk, DVD, BR).
Delo krepa človeka

mailer ::

Za sistem imam SSD, za backup BD, zanima me samo za disk, ker formatiranje traja zelo dolgo pa je včasih bolje, da je manjša particija.

solatko ::

Lahko si narediš particije po temah - dokumenti, glasba, slike, filmi.....
ali pa si disk razdeliš na poljubne dele in imaš potem notri poljubne stvari, glede na pomembnost.
Veliki diski so priročni za shranjevanje nepomembnih stvari in obdelavo, saj je problem, ko crknejo, gre v maloro, ogromna količina, večinoma nepomembnih zadev, če pa so zraven kakšni projekti, osebni dokumenti, slike...., pa je zadeva za reševanje, lahko izredno draga in zahtevna.
Osebno imam raje 2x 500GB, kot 1x 1000.
Delo krepa človeka

bluefish ::

solatko je izjavil:

Lahko si narediš particije po temah - dokumenti, glasba, slike, filmi
Daj no, smo leta 2013 in obstajajo mape, knjižnice,... ne pa ustvarjanje particij za vsako malenkost.

Dami ::

mailer je izjavil:

Za sistem imam SSD, za backup BD, zanima me samo za disk, ker formatiranje traja zelo dolgo pa je včasih bolje, da je manjša particija.

Zakaj pa rabiš formatirat nesistemski disk več kot le na začetku (pa še to imaš quick format)?
Leta 2013 se bolj pojavlja problem kako večje diske skupaj združit v eno particijo kot pa da bi jih ločeval še na manjše.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Assass1n ::

Dva diska, SSD sistem, programi pa kakšna igra, HDD ostala krama, oba samo ena particija.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

solatko ::

bluefish - Kot, da leta 2000 map, knjižnic in ostalih pripomočkov ni bilo. Govor je o navadnem, domačem uporabniku, ne o sistemcu z 3k terminalov.
Particija z različnimi datotekami velikosti 1,2 ali več TB mešanih podatkov, zna bit sila neuporabna, če uporabnik nima pravega načina in reda pri delu. Poglej si kakšno delavnico starega urejenega mojstra, ki bo vedno vedu, za vsak kos ali pa drugega, ki ima v delavnici norišnico. Enako je v računalniku, nekdo ima mape pošlihtane po namenu, drugi pa ima določene faile celo v program fails-u.
Ko rešuješ sesutje take mašine in backup podatkov, porabiš nekaj ur, samo da poiščeš vse faile, ko so važni, potem se lahko šele spraviš k delu.

Sem ravno včeraj reševal diplomsko nalogo iz Office datoteke, na disku C:, poleg diplomske pa je bilo še vse, kar je v zadnjih dveh letih delal z office programi.

Na drugem računalniku s skoraj enakim problemom, pa format diska c, nanovo naloženi programi, vsi dokumenti pa lepo pospravljeni na particiji D:, kaj mislite, kako so izgledali računi?
Delo krepa človeka

Hayabusa ::

BTK, več dela zate -> večji račun :P !

hojnikb ::

ena partricija je čisto dovolj imo (razn v kakih skrajnih primerih)
drobljenje diska se mi zdi nepotrebno.
#brezpodpisa

Unknown_001 ::

Klasika, dve particiji.

Prva za OS in programe, ki so naloženi, druga za filme, slike, dokumente,...

Nč komplicirat.

Invictus ::

Številka 7 bo kar prava ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bluefish ::

solatko je izjavil:

Na drugem računalniku s skoraj enakim problemom, pa format diska c, nanovo naloženi programi, vsi dokumenti pa lepo pospravljeni na particiji D:, kaj mislite, kako so izgledali računi?
Ja, dve particiji sta za nekoga z enim diskom smiselni. V prej citiranem postu pa si omenjal razdelitev diska po tematikah. Tisti, ki ima težave že s parimi mapami, pa bo podobno zgubljen tudi pri particijah.

mailer ::

Na ostalih računalnikih doma, kjer je notri samo HDD sem imel na enem delu diska oz particiji cca 20% za sistem, potem pa še dve enake velikosti za ostale stvari, je pa bila velikost diska največ 320GB. Zdaj, ko imam sistem na ssd-ju zraven pa še klasični Samsung F3 1TB sem se odločil, da ga razdelim na 3 enake dele, recimo za video, glasbo in ostalo, tako da bo vsaka particija velika 310,5GB.

feryz ::

Klasika.
2 SSD združena v eno C particijo (RAID stripe), ostali diski vsak svoja particija (500 gb, 750 Gb, 1500 Gb).
Se prav vidi, kako narašča velikost, če kupuješ najbolj ugodne diske (€/Gb).

HighBane ::

500 Gb disc razdeljen na 60 in 440. Če bi formatiral, bi bilo 90-100 za sistemca, ker ne morem verjet koliko kakšni programi, inštalirajo na sistemca, četudi si jih inštaliral na drugo particijo. Na sistemca nič ne inštaliram, ga vsake toliko sčistim. Drugo particijo za inštalacije. Potem imam še 2 diska 1.5Tb za back-up ter filme, serije... in 300 Gb za back-up.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HighBane ()

technolog ::

Priporoča se, da daš /boot in /home na svojo particijo in še vse ostalo na tretjo.

Prednost tega je, da lahko brez problema še enkrat namestiš sistem, pa ohraniš vse nastavitve in podatke aplikacij in svoje datoteke.

solatko ::

bluefish - ena od opcij, je particija za vsako kategorijo, če gre za povprečno urejenega uporabnika.
V vsakem primeru, je pametno programe in dokumente ločit.
Delo krepa človeka

Yacked2 ::

Jaz imam 2 patriciji. Eno za WinOS,drugo pa za podatke, če mi WinOS crkne formatiram samo 1. & podatki so na varnem
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

2loud4u ::

Jaz imam dva diska. Eden za OS in programe, drugi (večji) za filme in backup.

(razdeljen ni nobeden)
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

zuz3k ::

glede particije za OS + programe, bi priporočal kaj več kot sem tu prebral 20-40 gb

120 gb diska sem razdelil na 40 gb (os) in drugi disk, no po veliko naloženih programih
je C disk poln, zdaj bom dal vsaj 60-70 gb, upam da bo dovolj :|
Life is a psychological game.

Yacked2 ::

Jaz ti pripročam da imaš 2 oz, 3 (odvisno od velikosti diska)
1. Sistemska particija
2.podatki
3.backupi
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

solatko ::

Backupi ne spadajo na isti disk, s sistemom in podatki. Naredi 2 particiji - prva okoli 100GB, če boš imel veliko iger, potem 150, drugo pa podatki, download, filmi, glasba....., potem pa slike in podatke shraniš na dva medija - priporočam zunanji disk brez ohišja (spravljenega imaš v antistatični škatli in USB ključek ali dva, tako, da se izogneš katastrofi.
Delo krepa človeka
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Disk in particije (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
597025 (5397) solatko
»

organizacija particij

Oddelek: Pomoč in nasveti
413182 (2510) solatko
»

Novi prenosniki in varnost podatkov

Oddelek: Programska oprema
162215 (1959) solatko
»

Še letos 600 GB SSD iz Intela (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6312791 (11152) Dr_M
»

Optimalna uporaba trdih diskov?

Oddelek: Pomoč in nasveti
71534 (1431) blackbfm

Več podobnih tem