» »

Znani prihajajoči modeli Intelovih procesorjev Haswell

Znani prihajajoči modeli Intelovih procesorjev Haswell

vir: Neowin
Neowin - Intelu je pobegnil obsežen seznam procesorjev, ki jih bodo najverjetneje izdali nekje v drugem četrtletju prihodnjega leta. Gre za namizne izvedenke čipov, izdelanih na arhitekturi Haswell. Gre za novo arhitekturo,še vedno izdelano na 22 nm. Gre torej za Tock v Intelovem programu Tick (pomanjšanje stare arhitekture) Tock (nova arhitektura na istem proizvodnem procesu).

Kar se tiče samih modelov procesorjev ni nekih večjih sprememb. Situacija je bolj ali manj enaka trenutni, le da bodo procesorji del serije 4000, namesto 3000 (kar sovpada s 4. generacijo mikroarhitekture Core). Vgrajeno bo grafično jedro iz družine HD 4600, kar pomeni nadgradnjo glede na jedro HD 4000 iz procesorjev Ivy Bridge. Na vrhu bosta novinca Core i7-4770 in 4770K, kjer je drugi odklenjen. Tekla bosta pri 3,7 oz. 3,6 GHz ter se sama navila do 3,9 GHz (odvisno od tipa obremenitve). Gre seveda za štirijedrnika, ki bosta lahko računala do 8 niti hkrati. Predpomnilnika bo skupno 8 MB, grafično jedro pa bo teklo z do 1250 (model K) oz. z do 1200 MHz. Nekoliko počasnejši bodo štirje procesorji iz serije Core i5. Gre za 4670k, 4670, 4570 in 4430, ki so vsi zgolj štirijedrniki, brez podpore HyperThreadingu. Frekvence bodo znašale 3,4 (za obe izvedenki 4670), 3,2 oz. 3 GHz, samodejno navitje do 3,8, 3,6 oz. 3,2 GHz, pomnilnika bo do 6 MB, medtem ko so razlike še pri frekvenci grafičnega čipa. Ta bo na modelih 4670 tekel z do 1200 MHz, na 4570 z do 1150 MHz, na 4430 pa z do 1100 MHz. Vsi našteti procesorji bodo imeli najvišjo porabo do 84 W, kar je višje, kot obstoječi procesorji Ivy Bridge (do 77 W). Povišanje najverjetneje pride na račun močnejšega grafičenga čipa, saj za Haswell vemo, da prinaša znatne izboljšave na področju porabe.

Poleg običajnih procesorjev so na voljo še varčnejši modeli. Trojica iz družine i7 ima popolnoma enako jedro, kot par i7-4770, torej predpomnilnik, število niti, grafični čip s frekvenco do 1200 MHz. A 4770S teče pri 3,1 GHz (do 3,9 GHz) ter porabi do 65 W, 4770T teče pri 2,5 GHz (do 3,7 GHz) s porabo do 45 W, 4765T pa pri 2 GHz s samodejnim navitjem na 3 GHz porabi do pičlih 35 W. Imamo še 4670S in T (3,1 do 3,8 GHz oz. 2,3 do 3,3 GHz), ki porabita do 65 oz. do 45 W, 4570 S in T, ki oba tečeta pri 2,9 GHz in se navijeta do 3,6 GHz, a porabita do 65 W (model S) oz. 35 W (model T - ta na račun zgolj 4 namesto 6 MB predpomnilnika). 4430S z 2,7 GHz (navije se do 3,2 GHz) in 6 MB predpomnilnika porabi do 65 W.

Procesorji bodo sedli v novo ležišče, LGA-1150, in bodo uporabljali nova vezna čipovja iz serije 8.

145 komentarjev

«
1
2 3

FlyingBee ::

sodobni Mayi imajo sigurno leto 2013 kot Doomsday za AMD zacahnjen

sicer škoda za konkurenco in za nas končne potrošnike

Buddah ::

No more i3?

Blazz ::

tale Tock zna biti precej nezanimiv, če ne bodo presenetili z arhitekturo. Ker jeder, HT in frekvenc niso spreminjali...

FlyingBee ::

novo plato in i7 pa imaš mir za 4 leta

grafična naj bi poganjala na medium starejše igre in naj bi se celo dalo igrat .. za vse nezahtevne igralce

trnvpeti ::

konkurence ni, in intel se malo heca
da bi presel na 1150 samo zaradi hd4600 je malo bosa
posebej, ko je prisla informacija, da bodo ivy malo sfrizirali, oz spravili porabo dol

RejZoR ::

Zakaj zaboga 4770K nima VT-d !? Pa kao najvišji model. Mal nelogično.

Tud kot kaže ne ponujajo nič dih jemajočega. Očitno bom z že zelo osivelim Core i7 920 preskočil še en TOCK-TICK do naslednjega TOCK-a, če bo kaj pametnega na voljo. Oz če bo AMD vmes pokazal kaj zanimivega.
Intel je s Conroe (Core) in Nehalem (Core i7) naredil ogromne preskoke, zdej pa imam feeling kot da TOCK sploh ni več kar je bil in je od takrat naprej zgolj TICK TICK TICK...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

FlyingBee ::

super so ... glede i7 920 pa ni kaj za pripomnit, še vedno! ajde, poraba je relativno visoka torej slab p/w v primerjavi z Ivy

trnvpeti ::

ce jih arm ne bi stisnal glede porabe, se tick tick ne bi mogli reci

Isotropic ::

frekvence mogoce niso višje, je pa širša arhitektura, ima 2 execution porta več.

Dr_M ::

Zakaj zaboga 4770K nima VT-d !?


Noben K model nima VT-d. Ne SB ne IB.

Mipe ::

Brez veze metat denar stran za vse to. Morda bo AMD pripravil boljšo price/performance ponudbo.

Dr_M ::

Morda. Cez 5 let. :>

Mipe ::

Do takrat so sedanji procesorji še čisto dobri.

PlayTheGame ::

Napram Ivy-ju bo tole očitno res zelo majhen korak naprej, v smislu performans nezaznaven. Ne le prvi i7 920, mnenja sem celo, da je in da bo tudi stari dobri C2 Q9550 še vsaj za nekaj časa več kot dovolj zmogljiv za večino uporabnikov. Pri novih igrah je ozko grlo itak grafična in ne proc, tiste malo starejše ali pa manj zahtevne, bodo pa v redu delale tudi na 5 let starih procesorjih...
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

axee ::

Jaz z Q9550 čisto dobro živim, omejuje me samo platforma (DDR2 in SATA 2).. ne igram iger, in mi procesorske moči zmanjka le pri kakšnem hudem multitaskingu ali pa obdelovanju fotk. Upgrade v naslednjem letu bo prišel samo, ker sem nažalost vezan na DDR2 in mi 8GB ne zadostuje, drugače pa mislim, da je za 90% uporabnikov Q9550 oz zdajšne i3 serija več kot dovolj. Seveda vedno izvzamem igre :)

Dr_M ::

Kaj se pa zgodi, ce hoces samo performance, vseeno pa nebi rad prodal ledvice?
Potem ti pa ostane samo se intel, na zalost.

Mipe ::

Dr_M je izjavil:

Kaj se pa zgodi, ce hoces samo performance, vseeno pa nebi rad prodal ledvice?
Potem ti pa ostane samo se intel, na zalost.

Ta izjava ni smiselna. AMD ima namreč cenejše procesorje in boljši performance glede na ceno. Intel je tisti, ki tala drage procesorje v višjem ter srednjem razredu in zanič procesorje v nižjem razredu.

x45 ::

Dr_M je izjavil:

Kaj se pa zgodi, ce hoces samo performance, vseeno pa nebi rad prodal ledvice?
Potem ti pa ostane samo se intel, na zalost.


fail. vzameš FX a od amd ja. so eni stesti npr kako kriptiranje kjer sesuje tud one tanajdražje na 2011 LGA.

sicer pa kako pričakovano: intel je spet vse " razveselil " z novim podnožjem ( in čipsetom )
AMD x4 965 BE, 8 gb ddr3 1600, SSD Samsung, 960 GT
Xeon x3430, 8 GB DDR3, Matrox grafa

FlyingBee ::

za 192 EUR je fx 8350 super, samo to ni dovolj za pravo konkurenco ... hitreje bodo morali ukrepat

p|X| ::

Vse lepo in prav vendar mi ne diši to tiščanje grafike v cpu. V kolikor imaš spodobno gpu recimo serije 7xxx je ta v cpu totalno neuporabljena, ali se dejansko uporabi za preračunavanje stvari, ki se opravijo hitreje na gpu kot na cpu ?

Dr_M ::

Ta izjava ni smiselna.


Seveda je. FX z 4 moduli, se lahko primerja le s 4 jedrnimi Inteli.
Ja, 6 jedrni od Intela so dragi, ampak rabis ze celo farmo AMDjev, da ga lahko dohitis.

dzinks63 ::

Grafiko v cpu bi morali imeti samo nižja in srednja klasa, top klasa pa absolutno ne, to je enostavno odžiranje prostora, tisti plac naj še bolj izkoristijo za moč samega procesorja, vsak ko bo kupil takšen procesor, bo že presodil kakšno grafično rabi poleg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Mipe ::

Dr_M je izjavil:

Ta izjava ni smiselna.


Seveda je. FX z 4 moduli, se lahko primerja le s 4 jedrnimi Inteli.
Ja, 6 jedrni od Intela so dragi, ampak rabis ze celo farmo AMDjev, da ga lahko dohitis.

Čemu, če so grafične bottleneck?

Skyman ::

Ko pride ta haswell vn bo moj q9450 ze 5 let star.. mislim da ga grem nadradit da bo 7970 poganju kot se šika :D

Dr_M ::

Mipe je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Ta izjava ni smiselna.


Seveda je. FX z 4 moduli, se lahko primerja le s 4 jedrnimi Inteli.
Ja, 6 jedrni od Intela so dragi, ampak rabis ze celo farmo AMDjev, da ga lahko dohitis.

Čemu, če so grafične bottleneck?



Kaj pa se ti je npr Matrox G200 dovolj? :)

Mipe ::

Potem očitno nisi del širšega trga. Za delovne postaje so namenski procesorji.

Dr_M ::

Ljudje imajo razlicne potrebe in ne mores vsem vsakega sranja podturit.
Sicer za rajo je AMD povsem ok, ampak jaz sem ga odpikal zaradi faildozzerja, ker je bil dejansko korak nazaj od phenoma.
Pa verjemi, da bi z veseljem kupil AMD, ce bi bil vsaj K od Konkurence.

Mipe ::

Tudi jaz ne kupujem faildozerja, tako da brez skrbi. Glasujem s svojo denarnico.

Prav tako tudi ne kupujem cashtela. Pred leti sem izbral phenoma in še danes mi ni žal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

amigo_no1 ::

Mipe je izjavil:

Potem očitno nisi del širšega trga. Za delovne postaje so namenski procesorji.

Xeoni ? Ki so v čem boljši od i7/i5 ?

pegasus ::

V vsem kar je pomembno za delovne postaje.

amigo_no1 ::

In kaj definira kišto kot delovno postajo ?

4 mestna cifra na računu ter ime postavke "hp/dell delovna postaja" ?

Kolega jo ima v službi in jo kleje vsak dan (overpriced hp), njegov domači i7 920 je par svetlobnih let hitrejši in še ni crknil v par letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Mipe ::

i7 pa ni 4-mestna cifra?

Isotropic ::

SAN?

einstein :P ::

amigo_no1 je izjavil:

Mipe je izjavil:

Potem očitno nisi del širšega trga. Za delovne postaje so namenski procesorji.

Xeoni ? Ki so v čem boljši od i7/i5 ?


več predpomnilnika, nižje temperature, manjša poraba, večja zanesljivost, zagotovljeno 24/7 delovanje...

xeone najbolj testirajo in najprej posodabljajo, zato so pač tako dragi. pa še fsb parity imajo, tako da jih lahko dva ali več daš na eno plato in s tem dobiš še večji performance.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Tudi jaz mislim, da je to tlačenje grafike v CPUje višjega razreda navadno sranje. Na samo, da kupimo in tudi plačamo nekaj dodatnih EUR za to ničvredno grafiko, ampak je zaradi nje CPU čip večji, ima večjo porabo in slabše odvaja toploto, čeprav zadeve ne uporabljamo.
Grafika sodi samo v spodnji razred, za računalnike, ki brez grafičnih kartic. Ampak glej ga zlomka, ravno v tem spodnjem razredu pa je AMD boljši nakup kot Intel in kdor kupuje poceni računalnik tako ali tako ne gleda za Inteli. Zato jaz Intelu zamerim, da nas povsod posiljuje s to ničvredno grafiko, ki nima za burek proti Nvidii ali AMD.
Za Intel bi bilo najbolj opusti vse kar se tiče grafike in se posveti samo CPU-jem. Na žalost je zadeva preveč strokovna, da bi se kje našla kakšna podobna komisija, ki je Microsoftu prepovedala v Windows tlačiti Media player in podobne zadeve. Prav tako bi morali Intelu prepovedati v čipe tlačiti grafiko, ampak kaj ko na svetu ni tako strokovne komisije, ki bi sploh vedela kaj je to CPU in kaj je GPU, da bi lahko ugotovili, da Intel posiljuje kupce in jim vsiljuje nekaj kar ne rabijo.

Vojna Intel vs AMD, ki jo nekateri še vedno poskušate boriti pa je prav patetična. Stvar je že dolgo povsem jasna in nič se ne spreminja. Zanič čipov ni. Vsi delajo več kot dovolj dobro. Gre se samo koliko hitrosti dobimo za svoj denar. O kvaliteti govoriti pri CPU-jih je nesmiselno, ker vsi delujejo popolnoma brez napak ne glede katero firmo vzameš.
Edino v najnižjem razredu je bolj pametno vzeti AMD, za vse ostale razrede pa je pravzaprav popolnoma vseeno kaj vzameš, cene so kar lepo razporejene in kolikor plačaš toliko dobiš, ne glede katero firmo vzameš.

nekikr ::

Kaj pa če potrebuješ dober procesor, grafika ti je pa nekako tako pomembna kot predlanski sneg? Nimajo vsi računalnika samo za igrice.

Aston_11 ::

Jaz sem menjal low cost (menjal plato, proc in ram) in sem vzel intla (G620), ki ima vgrajeno grafiko (HD2000). Povsem zadovoljen, da sem dal 2 eur za grafo namesto 50. Intel ima TDP 45W, AMD pa 2x toliko. Posledično ventilator tiho, napajalnik tiho in je vse skupaj tiho.

mailer ::

Te vgrajene grafike so šele začetek in verjetno se bodo kmalu razvile v zmogljive zadeve, tako da bodo verjetno dodatne grafične kartice počasi izginjale saj gre vse v minaturizacijo sistemov. Bodo pač ponudili procesorje z grafiko in take brez nje. Razmišljam, da bi raje kupil 3 generacijo z 1155 podnožjem in preskočil haswell arhitekturo.

enpac ::

Od katere znamke procesorji so pa trenutno, naj zmoglivejsi v 3d rendiranju, video obdelavi in pa multitasking ker igre pomojem ne igrajo nekega klucnega pomena v obremenitvi procesorja proti kaksni cinema 4D. Pa kateri majo nizjo porabo ker, ce masina leti pod obremenitvijo 24/7 se splaca dat tud vec pa ceprav ma isto zmoglivost.

einstein :P ::

@enpac

če rabiš za multitasking, vzemi AMD.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

FlyingBee ::

i7 je pač zelo dober procesor, fx pa za 100 EUR manj ponudi veliko, vendar poraba W je pri obremenitvi 2x i7

einstein :P ::

@stojansto

ni treba pretiravati s porabo pri amd...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

SuperVeloce ::

Mipe je izjavil:


Ta izjava ni smiselna. AMD ima namreč cenejše procesorje in boljši performance glede na ceno. Intel je tisti, ki tala drage procesorje v višjem ter srednjem razredu in zanič procesorje v nižjem razredu


zanic? fail od komentarja. pentium Gxx serija (sandy/ivy) + HD7650 primerjaj z A8 ali A10. porocaj tudi o porabi.. amd apu bo zmagal le pri kaksnem resnem programju (ce ta ne podpira open-cl)

FlyingBee ::

mah, gledam pač primerjave, moraš se postavit v perspektivo, drugače če ne veš ni nič narobe

amigo_no1 ::

Aston_11 je izjavil:

Jaz sem menjal low cost (menjal plato, proc in ram) in sem vzel intla (G620), ki ima vgrajeno grafiko (HD2000). Povsem zadovoljen, da sem dal 2 eur za grafo namesto 50. Intel ima TDP 45W, AMD pa 2x toliko. Posledično ventilator tiho, napajalnik tiho in je vse skupaj tiho.

http://ark.intel.com/products/53480/Int...
65W

einstein :P je izjavil:

amigo_no1 je izjavil:

Mipe je izjavil:

Potem očitno nisi del širšega trga. Za delovne postaje so namenski procesorji.

Xeoni ? Ki so v čem boljši od i7/i5 ?


več predpomnilnika, nižje temperature, manjša poraba, večja zanesljivost, zagotovljeno 24/7 delovanje...

xeone najbolj testirajo in najprej posodabljajo, zato so pač tako dragi. pa še fsb parity imajo, tako da jih lahko dva ali več daš na eno plato in s tem dobiš še večji performance.

Ok, sedaj pa odstrani PR BS in povej dejanske prednosti.

Edino poraba je 72 vs 90 W (-25%), vse ostalo je tam tam.
xeon e3-1240 vs i7 2600k
http://www.servethehome.com/intel-xeon-...

xeon e3-1240 vs i7 3770k
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

pegasus ::

Haha, primerjat e3 z i7 ... se hecaš ali?

Namig: i3sb ~ e3, i3ivy ~ e3 v2, i5 ~ e5, i7 ~ ... no, e7 sb xeonov še ni, trenutni so še na westmere jedrih. SB bodo če bodo šele naslednje leto. Bodo pa quad socket sandybridge z zanimivimi RAS features, primerljivimi z ibm mainframei. Mnogo cukrčkov, noben ne zanima povprečnega desktop userja. Ta samo malo preklinja, ko dobi bsod, reboota in dela dalje.

Mercier ::

Ravno nabavljam i7 (Ivy Bridge) in pri celi stvari se mi še najbolj dopade, da ne rabim grafične. Pa ziher nisem edini, ki ne igra iger in gotovo v večini, ki ne uporablja ostalih grafično zahtevnih programov.

Spock83 ::

Pa verjetno niti ne rabiš HT.

jlpktnst ::

SuperVeloce je izjavil:

Mipe je izjavil:


Ta izjava ni smiselna. AMD ima namreč cenejše procesorje in boljši performance glede na ceno. Intel je tisti, ki tala drage procesorje v višjem ter srednjem razredu in zanič procesorje v nižjem razredu


zanic? fail od komentarja. pentium Gxx serija (sandy/ivy) + HD7650 primerjaj z A8 ali A10. porocaj tudi o porabi.. amd apu bo zmagal le pri kaksnem resnem programju (ce ta ne podpira open-cl)


No linkaj. Pa še tolk da bo cenovno enako. Ali pa dodaj razmerje v skali cena:performance.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel bojda pripravlja le dva namizna Broadwella (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
8121328 (15377) trnvpeti
»

Novice iz Intela

Oddelek: Novice / Procesorji
166403 (4705) Jst
»

Znane frekvence prihajajočih procesorjev FX, AMD pripravlja trojedrni Llano

Oddelek: Novice / Procesorji
244549 (3462) WamPIRe-
»

AMD osvežil nabor procesorjev, pridobiva tržni delež

Oddelek: Novice / Procesorji
254518 (3667) PrimozR

Več podobnih tem