» »

SMS star 20 let

SMS star 20 let

Slo-Tech - Pred 20 leti, natančneje 3. decembra 1992, je Neil Papworth s svojega računalnika prek omrežja Vodafone v Veliki Britaniji svojemu kolegu Richardu Jarvisu na dvokilogramski prenosni Orbitel 901 telefon poslal 15 črk, ki so spremenile način komunikacije. Na telefonu se mu je izpisalo Merry Christmas (vesel božič), s čimer je poslal prvo kratko sporočilo oziroma SMS. Danes vsako sekundo pošljemo več kot 200.000 kratkih sporočil, trend pa še vedno narašča.

O smsih so se pogovarjali že precej pred tem. Leta 1984, ko GSM sploh še ni bil evropski standard, ampak zgolj skandinavska implementacija, se je finski inženir Matti Makkonen v Københavnu v neki piceriji s sodelavci pogovarjal, kako bi lahko protokol GSM uporabili tudi za dostavo tekstovnih sporočil. Istega leta se je začel razvoj prihajajočega standarda za pošiljanje sporočil, na katerem je delal francosko-nemški konzorcij. Razvoj se je vlekel polnih osem let predvsem zato, ker je bilo treba vmes standardizirati GSM. Ko je leta 1990 GSM postal standard, je bil leto dni pozneje opravljen prvi klic po tem standardu, leta 1992 pa je sledil prvi sms.

Od tedaj se struktura smsov ni bistveno spreminjala. Še vedno so omejeni na 160 7-bitnih znakov, čeprav je danes mogoče z žrtvovanjem prostora uporabljat tudi razširjene znake (recimo šumnike) in pisati daljša sporočila ter jih poslati v več paketih. Prvi komercialni telefon s podporo za smse je leta 1993 pripravila Nokia, šele leta 1995 pa smo dobilo znamenit sistem T9 (predvidevanje vpisane besede s samo enkratnim pritiskom na tipko). Šele leta 1999 je bilo mogoče sms pošiljati med različnimi operaterji.

Danes je sms zanimiv ostanek nekih drugih časov, ki se trmasto upira razvoju. Kljub elektronski pošti, socialnim omrežjem, mmsom, hipnemu sporočanju in ostalim tehnologijam, ki so vgrajene tudi v moderne telefone, so smsi ostali. Ocenjujejo, da tri četrtine uporabnikov mobilnih telefonov redno pošilja smse. In čeprav so s svojimi omejitvami povsem neprimerljivi z modernejšimi oblikami komunikacije, so prav zaradi razširjenosti, preprostosti in enostavnosti še vedno nezamenljivi.

8 komentarjev

Glugy ::

Aja?? jz pa doskrat mms pošljem k lahk vlik več napišm pa cnej.

MrStein ::

MMS sledi pot SMS, tudi z omenjenim "Šele leta 1999 je bilo mogoče sms pošiljati med različnimi operaterji."

Današnjega stanja ne poznam (v življenju sem poslal tam 5 MMS-ov, letos mislim da nobenega), ampak še nedavno je bil problem pri pošiljanju v tujino (v smislu: bila je loterija, ali imajo vsi vpleteni operaterji med sabo urejen prenos MMS-ov, torej operater pošiljavca sporočila, operater, kjer pošiljavec trenutno gostuje, operater prejemnika sporočila, operater, kjer prejemnik trenutno gostuje).

PS: "pošiljavec" - spelčekr pravi, da je tako prav, jaz bi prisegel, da je pravilno "pošiljalec"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

fiore ::

šele leta 1995 pa smo dobilo znamenit sistem T9

znamenit, najbrž ker je šel vsem na živce...

Jst ::

A ni T9 tista zadeva, ki predvideva besede? Crap, ki sem ga vedno moral izključiti...

Sedaj je kar zanimiv Swift Keyboard. Ampak meni ni všeč, ker ne moreš nastaviti, da imaš Slo+Eng. Imaš možnost samo za en jezik. No, vsaj tako je bilo, ko sem ga probal jaz, nekaj časa nazaj. Pa še ni se vedno ta keyboard pojavil ampak se je včasih tudi "navaden." To je pa problem pri Androidu, ker je Keyboard v bistvu samo aplikacija.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Mavrik ::

Jst je izjavil:

A ni T9 tista zadeva, ki predvideva besede? Crap, ki sem ga vedno moral izključiti...


V tujini z boljše podprtimi jeziki je bil izjemno popularen, ker je močno skrajšal tipkanje.

Jst je izjavil:


Sedaj je kar zanimiv Swift Keyboard. Ampak meni ni všeč, ker ne moreš nastaviti, da imaš Slo+Eng. Imaš možnost samo za en jezik. No, vsaj tako je bilo, ko sem ga probal jaz, nekaj časa nazaj. Pa še ni se vedno ta keyboard pojavil ampak se je včasih tudi "navaden." To je pa problem pri Androidu, ker je Keyboard v bistvu samo aplikacija.


Ne vem o kateri tipkovnici sicer govoriš; SwiftKey 3 podpira vklop večih jezikov in Slo + Eng (ter učenje slovarja iz SMS/Gmail/FB/Twitter tekstov) deluje dobro.
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

T9 je to, da recimo "danes" natipkaš
takole: 32637
namesto: 3266337777

ali "denar": 33627
namesto: 3-počakaš-33662777
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

MrStein je izjavil:

T9 je to, da recimo "danes" natipkaš
takole: 32637
namesto: 3266337777

ali "denar": 33627
namesto: 3-počakaš-33662777


Tnx za potrditev. Vsak telefon, ki sem ga imel - Nokie, Motorole, SonyE,... - so vsi imeli težave z T9 z Slovenskim jezikom. V bistvu je 95% delal dobro, ampak ravno tistih 5% ti je porabilo več časa, da popraviš. (S tem, da jaz SMSje ne pišem v pogovornem jeziku, kot nekateri, ampak lepo uporabljam slovnico.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

mtosev ::

zanimivo. sam sn predvideval, da je SMS še starejši
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Četrt stoletja SMS-ov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5115966 (13712) GupeM
»

vdor v telefon

Oddelek: Mobilne tehnologije
101520 (1143) toplakd
»

Takojšnje sporočanje zamira (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5310140 (7568) bf4ed
»

Naročniški paketi

Oddelek: Loža
272171 (1894) misko

Več podobnih tem