» »

Pomoč pri E-R diagramu

Pomoč pri E-R diagramu

f1ghter4 ::

Pozdravljeni, rabil bi pomoč pri izdelavi E-R diagrama, katerega imam v veliki meri že narejenega, imam pa še nekaj napak, za katere ne vem, kako bi jih odpravil. :)

Zadeva je sledeča: za nalogo sem moral izdelati ER diagram za izposojo avtomobilov, diagram sem predstavil profesorici, katera pa me je opozorila na napake.

Slika Trenutnega ER diagrama:

 ER diagram

ER diagram



Težave:

-Muči me relacija med avtomobilom in modelom (niti ne vem kako naj bi se po relaciji vprašal).
-Izposoja-CenikIzposoje-CenaIzposoje naj nebi bilo pravilno in ne najdem načina, kako bi lahko to drugače narisal)

Prosil bi, če mi pomagate rešiti te 2 težavi, ter še poiskati kakšno rešitev da izboljšam diagram. Hvala

Besedilo naloge:
S pomočjo baze podatkov vodi družba za izposojo avtomobilov (Rent-a-car) celotno evidenco o ponudbi (tip avtomobila, naziv, letnik, registracija, cena izposoje) in podatke o posameznem avtomobilu (tip, število prevoženih kilometrov, barva, dodatna oprema...). Podatke o naročnikih prav tako hranijo, vendar le krajše časovno obdobje (3 meseci). Med te podatke o naročnikih prištevamo vse osnovne podatke naročnika, povzete iz osebne izkaznice in vozniškega dovoljenja. Za vsako izposojo beležijo datum izposoje, datum vrnitve, cene, število kilometrov, številko avtomobila. Preko teh podatkov izdajo naročniku račun. V obdobju 3 mesecev, ko hranijo njegove podatke, mu pošiljajo reklamni material (ugodne ponudbe, novosti, itd).
Vprašanja:
1. Kolikšna je povprečna cena izposoje avtomobilov, ki so starejši od 3 let?
2. Katera stranka je do sedaj prevozila največ kilometrov z 'Renault Cliom'?
3. Koliko denarja smo zaračunali z izposojo v zadnjem mesecu?
4. Kateri avto je bil največkrat izposojen?
5. Spremeni registrsko številko avtomobila z številko 'MB RC 633' v 'MB RC 663'.
6. Izbriši naročnika z imenom 'Jože Kos'.

mgermo ::

Model ne more bit povezan z avtom, temveč z znamko. Torej avtomobil-znamka-model.

Se mi pa zdi, da je relacija oseba izposoja mnogo proti mnogo, kjer bi dal vmesno tabelo imenovano račun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mgermo ()

krneki0001 ::

A ni takole bolj prav "znamka - model - avtomobil", ker ima znamka več modelov, vsak model od te znamke ima pa potem izdelano serijo avtomobilov. In vsak tak avto ima potem serijsko cifro (cifro proizvodnje).

Recimo:
znamka Renault - model twingo - serija 1.000.000 avtomobilov
znamka Renault - model clio - serija 1.000.000 avtomobilov
znamka Renault - model megane - serija 1.000.000 avtomobilov
...
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

mgermo ::

Avtomobil - znamka Renault - model twingo - serija 1.000.000 avtomobilov

f1ghter4 ::

mgermo je izjavil:

Model ne more bit povezan z avtom, temveč z znamko. Torej avtomobil-znamka-model.

Se mi pa zdi, da je relacija oseba izposoja mnogo proti mnogo, kjer bi dal vmesno tabelo imenovano račun.


Oseba lahko IMA minimalno 0 izposoj maximalno mnogo. V obratni smeri vprašam izposoja je lahko od minimalno 1-ne osebe,ter maximalno ene, ker sem si nekako zamislil tako.,da lahko ima lahko oseba samo eno izposojo.

Pri povezavi avtomobil znamka model sem še v dvomih... Za cenik in ceno pa še tudi ne najdem rešitve :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: f1ghter4 ()

fosil ::

Tip dokumenta je svoja tabela.
Tako je!

f1ghter4 ::

fosil je izjavil:

Tip dokumenta je svoja tabela.


Kot tip dokumenta je mišljena npr. osebna ali vozniška ... Mislim da to ni treba, da je posebej, celo profesorica me na to ni nič opozorila. Opozorila me je glede Cenika in cene, katerega še pa zdaj ne ne vem kako bi ga povezal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: f1ghter4 ()

mgermo ::

Cena je atribut cenika in ne ločena entiteta, imo.

f1ghter4 ::

mgermo je izjavil:

Cena je atribut cenika in ne ločena entiteta, imo.


Cena mora biti posebej, zato ker se v določenem časovnem obdobju spreminja (prvo leto, ko je avto novejši je višja, čez 8 let ko bo avto starejši... bo nižja)
P.S: To mi je profesorca rekla :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: f1ghter4 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poraba avtomobila (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Na cesti
36354816 (5493) hojnikb
»

SQL rabim pomoč

Oddelek: Programiranje
71074 (909) VelikiJanez
»

Posojanje avtomobilov (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
9315668 (14206) Mesar
»

Renault Megane in avtoradio

Oddelek: Na cesti
209355 (7823) koyotee
»

Nakup avtomobila in popust če vzameš leasing.

Oddelek: Na cesti
296552 (5869) Tomay

Več podobnih tem