» »

iGEM (International Genetically Engineered Machine competition) - slovenska skupina

iGEM (International Genetically Engineered Machine competition) - slovenska skupina

1
2
»

_marko ::

Vsem hvala za cestitke!

Ampak glede na to, da je to znanost in tehnologija me zanima ali imate kaksno vprasanje glede te tehnologije.
Ali dvomite v kater del projekta?
Kje vidite probleme, s cim se ne strinjate.. itd...
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

gzibret ::

Hmmm, bom jaz nekaj vprašal (kot na konferenci, če ni vprašanj publike, vedno moderator nekaj vpraša ;) ), pa če so sodelujoči v raziskavi pripravljeni bolj podrobno pojasnjevati zadevo, kar je pohvale vredno.

> Skratka, mi smo tole funkcijo izkoristili, tako da smo uporabili split protein sistem.

Kaj je split protein sistem?

> To pa pomeni, da ko pride en virus na celico, se prepiše več efektorskih genov.

Kaj so efektorski geni? A so to geni za sintezo beljakovin?

Poleg tega pa, kako ste dosegli, da se ob sprožitvi teh efektorskih genov sproži ravno apoptoza (mislim, da je to samomor celice, če nimam prav, me popravite) in ne katera druga funkcija celice (recimo prepis viralne RNK v celično DNK)?

Katere spojine ste uporabili, kako jih dostaviti v celico in predvsem, kako ste dognail, katere spojine potrebujete? Ali so te spojine že prisotne v naravi (ali se jih da sintetizirati "in vivo", ali ste jih sintetizirali "in vitro" oz. ali obstajajo le "in silico".

No, vprašanj je več, kot zadosti ;) Za začetek :P Hvala za odgovore.
Vse je za neki dobr!

_marko ::

->Kaj je split protein sistem?

Experimental procedure to detect protein-protein interactions that uses two fusion proteins (“hybrids”) which reconstitute an active transcription factor (or some other active protein) when the two fusion proteins interact.

Skratka, HIV se veze in posledicno preide na celico preko dveh membranskih receptorjev. Ta dva receptorja dimerizirata(prideta fizicno skupaj) zaradi vstopa HIVa v celico.
Split protein sistem pa je, da ko ta dva proteina dimerizirata s tem sprozita tudi dodaten signal. Ta signal je lahko transkripcijski faktor, ki potem prepisuje gene v jedru celice.

V nasem primeru je T7 polimeraza z dodatnim signalom za potovanje v jedru(geni so pa seveda v jedru).


->Kaj so efektorski geni? A so to geni za sintezo beljakovin?

Efektorski gen je v nasem primeru koncni mediator odziva na infekcijo s HIVom. To pomeni, da smo hoteli te gene 'sprozit' samo takrat ko je HIV prisel na celico oz v celico.
V nasem primeru gre za caspazo3 (sprozi apoptozo celice) ali interferon beta(antivirusni imunski odziv).


->Poleg tega pa, kako ste dosegli, da se ob sprožitvi teh efektorskih genov sproži ravno apoptoza (mislim, da je to samomor celice, če nimam prav, me popravite) in ne katera druga funkcija celice (recimo prepis viralne RNK v celično DNK)?

Sprozili smo ali samomor celice ali pa antiviralni imunski odziv.

Pri vsakem prepisu gena se naredi mRNA in kasneje se le ta prepise v protein.
Viralna DNA pa se ni imela casa prepisovati, ker smo jo prehiteli se preden se je integrirala v kromosom (ali pa ni imela dovolj casa za ucinkovito transkripcijo).
Nas sistem napade virus se preden je integriran v kromosom, trenutno zdravila pa mnogo kasneje.


->Katere spojine ste uporabili, kako jih dostaviti v celico in predvsem, kako ste dognail, katere spojine potrebujete?

Transfekcije smo delali z lipofectaminom(prenese rekombinantno DNA v celice) ali pa s komercialnim Genejuicom.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

ahemmm...po hodnikih na KIju se govori, da so rezultati bolj tako-tako, ker so študenti rajši počeli vse kaj drugega kot raziskovali.

komentar avtorjev? samo preverjam nepreverjene govorice.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

_marko ::

->ahemmm...po hodnikih na KIju se govori, da so rezultati bolj tako-tako, ker so študenti rajši počeli vse kaj drugega kot raziskovali.

Bullshit!!!!
Ce ma KI sam s sabo probleme, potem ne znajsajte tega na nas.

Rezultati so pa objavljeni!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

podbevna ::

Tudi jaz čestitam za super dosežek. Če ne drugega, je zavisten odziv iz domačih logov najboljši pokazatelj, da ste dosegli nekaj posebnega.

Tudi jaz sicer ne razumem čisto kako stvar poteka, a gre za biotehnološki pristop, oziroma za spremembo genetske zasnove in posledično delovanja celic. Zanima me ali stvar bolj teoretična, ali obstajajo tudi potenciali za medicinsko uporabo vaše metode?

zee ::

ne znašam svojih frustracij, ampak samo sprašujem, ker ne vem.

hvala za pojasnilo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

_marko ::

->Zanima me ali stvar bolj teoretična, ali obstajajo tudi potenciali za medicinsko uporabo vaše metode?

Stvar je preizkusena na cloveskih celicah. In deluje v praksi.

Glede na to, da tecejo pogovori, da bi UCSF(university of San Francisco) tole sprobal na zivih organizmih, potem to le ni samo neka teoreticna zamisel.
Medicinska uporaba pa je v veliki meri odvisna od napredka genske terapije.


zee:
Sej ok, samo se nam pa lahko zmesa, ko nekdo rece, da nismo delali.
7 dni na teden po tudi 15 ali vec ur(poprecje je seveda manj). Pa seveda brez poletnega dopusta!
So pa nas ze pred tem malenkost pripravili na nevoscljivost na KI.

Nic, gremo na letalo za Evropo.

lp marko
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

zee ::

Zase lahko rečem, da vam nisem prav nič "fouš", ampak vam uspeh iz srca privoščim.

kot biokemik tudi vem, koliko dela je potrebnega pri eksperimentalnem delu na takih sistemih.

jaz sem samo vprašal, kar sem od nekaj ljudi slišal. ni se potrebno takoj razpištoliti.

opravičujem se za razžalitev avtorjev tega projekta.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

_marko ::

zee:
Ni bil namen se razpistolit in vem da nisi osebno tega mislil.
Tako, da se res ni treba opravicevat!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

drejc ::

Razmišljate o kakem patentu? Se to da patentirat?
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

jype ::

Mislim, da je eden od njih že razložil, da je do patentabilne rešitve še ogromno dela.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Druga ozdravitev HIV-a v zgodovini

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1013963 (12218) SonjaP
»

Nadaljevanje zgodbe o gensko spremenjenih dvojčicah in zakaj ju ne bi smeli dobiti

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3011306 (7278) SaXsIm
»

Raziskovalci odkrili gen, ki prepreči širjenje HIV-a

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
497022 (4501) _marko
»

Naši raziskovalci uspešni na področju sintezne biologije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
443981 (3981) MarkoDolinar
»

Modifikacija vseh krvnih celic s spremembo hematopoeznih celic

Oddelek: Znanost in tehnologija
422979 (2594) pietro

Več podobnih tem