» »

Pravno mnenje - Ustanovitelj zavoda zasebnega prava

Pravno mnenje - Ustanovitelj zavoda zasebnega prava

SaXsIm ::

Pozdravljeni,

v enem društvu imamo težave z zavodom, ki smo ga z drugim društvom ustanovili 12 let nazaj. Naše društvo je bilo s strani zavoda izkoriščano ter financirano ves čas, v zadnjih 12 letih je skupen znesek več kot 250k EUR. Drugo društvo je bilo ustanovljeno samo zaradi tega, da naše društvo ne bi bilo edini ustanovitelj zavoda.

Zadeva je sledeča - mi od tega zavoda nimamo nobenih papirjev, nimamo akta o ustanovitvi, nimamo izpisa iz sodnega registra, nimamo statuta zavoda. Svet zavoda je neoperativen, naš član sveta zavoda je bivši predsednik, ki je podpisal pogodbo z zavodom za obdobje 10 let (30% naših sredstev letno). Ker nimamo statuta, niti ne vemo, kako svet funkcionira, predvidevam pa, da je bil sestavljen na našo škodo (se pravi, da kot edini financer nimamo večine v svetu). Za vso to dokumentacijo sem zavod zaprosil že večkrat, skupaj z letnimi poročili. Sedaj bom zahteval še poročila (zapisnike) sveta zavoda (ker mislimo, da se svet sploh ne sestaja, ampak se zavod vodi po domače). Prav tako je zavod nam dolžan še eno posojilo, s katerim zamujajo že 18 mesecev (ročnost je bila z aneksi sicer dvakrat podaljšana, vendar je zadnja ročnost vseeno pretečena za 6 mesecev). Za posojilo smo bili dogovorjeni, da se ga odpiše, vendar se niso držali dogovora, zato ga imamo namen izterjati nazaj.

Zanima me sledeče - ali lahko tukaj proti komu podamo kazensko ovadbo? Bivši predsednik nam je klub pustil z precej dolgovi oz. skritimi obveznostmi, ki so bile rezultat slabega dela (dokumentacijo nam je tisti čas urejal zavod). Zaradi tega smo tudi dobili izvršbo za 700 EUR, vendar so ta račun kasneje še enkrat plačali, izdajatelj računa pa je šel v stečaj, tako da preplačanega ne moremo izterjati nazaj. Prav tako se mi zdi problematično skrivanje dokumentacije. Ali imamo mi kot ustanovitelji možnost to dokumentacijo kje dobiti (ustanovitveni akt, zaključni račun, ...)? Ali lahko naročimo revizijo delovanja zavoda? O kakšnih zneskih se pogovarjamo v primeru revizije?
SaXsIm

NeMeTko ::

Mislim, da bi bilo najbolje, da si dobite enega odvetnika, ki je specializiran za gospodarsko pravo in greste z njim skozi vsa vprašanja in pravne možnosti, ki so vam na voljo.

Po svoje preseneča že to, da ste ustanavljali zavod, kar tako po domače, brez da bi pravzaprav vedeli kaj to pomeni, kakšne pravice imate kot ustanovitelji,.....

moj_nick ::

Poglej na www.ajpes.si. V registru poiščeš zavod, potem pa pregledaš vse zgodovinske izpise, zbirke listin ipd.
110111001001010001010000

lonz ::

Definitivno odvetnika. Tole je strašna kolobocija. Zavedati se je treba da stvari rade gredo narobe tudi pri popolnoma jasno zastavljenih razmerjih; v temlem primeru pa bo vse skupaj po moje zelo grdo. Lakotnik29 bo znal kaj več namignit kaj in kako se lotit stvari.
...arrrrrr, shiver me timbers...

St235 ::

Glede na napisano je praktično nemogoče dat kak bolj konkreten nasvet, kot to da se z odvetnikom, ki se spozna na gospodarsko pravo usedete in pregledate paprije.

Namreč iz zgoraj napisanega je bolj malo razumljivega. Kot jaz zadevo razumem sta dve društvi ustanovili zavod (nič pa ne piše o deležih). Sedaj ta zavod v celoti financira samo društvo A.

Torej prva stvar, ki jo je treba dobit so osnovni okumenti na podlagi katerih je bil zavod ustanovljen in pogodbo na podlagi katere jim plačujete 30% sredstev. Vsaj slednje bi morali imeti.

Kot drugo zamenjat člana sveta, če le ta ne deluje v vašem interesu. Sama sestava sveta je dejasnko stvar ustanovne listine zavoda in to, da ste glavni (edini) financer ne pomeni, da morate imeti tudi dejansko večino na svetu. Vendar če nič drugega lahko prosto imenujete svojega člana in imenujete nekoga, ki mu zaupate.

Nadalje je zavod dolžan ajpesu dostavljat Letna poročila, tako, da te stvari bi morale biti dostopne preko Ajpesa.

Kot ustanovitelj vsekakor imate pravico zahtevat revizijo poslovanja, cene pa so hitro par tisoč € odvisno od velikosti.

IMO pa brez odvetnika nima smisla, sploh ker se pogovarjamo o kar konkretnih številkah in je očitno, da s strani zavoda ni interesa po vašem "vmešavanju".

O kazenski odgovornosti pa je brez konkretne revifije poslaovanja nemogoče govorit.

bkabka ::

Lahko se obrnete na:
http://www.facebook.com/pravni.borci?re...

...Sveže ustanovljena skupina ljudi, ki pomagajo v takšnih pravnih situacijah kot je vaša. Mislim, da zaenkrat ponujajo nasvete brezplačno, kako bo pa s tem v prihodnje, pa nevem.

Na FB profilu objavljajo primere ljudi, s katerimi so se ukvarjali do sedaj in med njimi so tudi podobni vašim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bkabka ()

SaXsIm ::

NeMeTko je izjavil:

Mislim, da bi bilo najbolje, da si dobite enega odvetnika, ki je specializiran za gospodarsko pravo in greste z njim skozi vsa vprašanja in pravne možnosti, ki so vam na voljo.

Po svoje preseneča že to, da ste ustanavljali zavod, kar tako po domače, brez da bi pravzaprav vedeli kaj to pomeni, kakšne pravice imate kot ustanovitelji,.....

Da komentiram najprej tole; zavoda nisem ustanavljal jaz, ampak moji predhodniki, ki so se potem zaposlili v tem zavodu ter v letih pomanjkanja nazdora izčrpavali društvo.
Kar se menjave člana sveta tiče, sploh ne vem kaj naj storim, ker niti ne vem, kako je svet formiran. Na ajpesu listin ni mogoče dobiti, prav tako se finančna poročila zavodov in društev javno ne objavljajo. Prav tako ne vem, kako so definirana razmerja med ustanoviteljema, ker nimam ustanovnega akta. Če kdo te stvari slučajno najde na ajpesu, je matična številka zavoda 1562223000.
Pogodba o financiranju je narejena kot pogodba o sodelovanju, mi izplačujemo donacije, oni pa nam dajejo (fiktivne) proti usluge.

Kar me sedaj najbolj zanima je to, če so mi oni na prvem mestu dolžni priskrbeti vso to dokumentacijo na našo zahtevo (ustanovitveni akt, izpis iz sodnega registra, zapisniki sej sveta, finančna poročila, ...), ali imamo možnost na sodišču kot ustanovitelji zahtevati dokumentacijo o ustanovitvi in na ajpesu letna poročila. Prav tako me zanima glede revizije, verjetno ne morem kar poklicati revizorja in ga poslati na zavod, ali pač?
SaXsIm

lonz ::

Če imate fiktivni promet bo državna šiba pela.
...arrrrrr, shiver me timbers...

SaXsIm ::

Ni fiktivnega prometa, kar se naše strani tiče je vse poštimano. Letos smo tudi plačali davek od donacij. Fiktivne so storitve, ki jih nam zavod nudi za 30% letnega prihodka. Npr, zagotavljajo nam informiranje v svojih info točkah, ki ne obratujejo več, in potem imaš pod to informiranje napisanih sto različnih točk, kaj vse bo našim članom posredovano v teh info točkah. Evidence obiska pa za nas seveda ni, ampak je bila pred zaprtjem praktično nična.
SaXsIm

NeMeTko ::

Kot opisuješ, se lahko sklepa na čisto navadna mafijska posla. So pa naredili eno veliko napako - v društvu bi morali pustiti 'svojega človeka', da bi zadeva lahko laufala na dolgi rok.

Jaz bi na vašem mestu čimprej poiskal kvalificiranega odvetnika (po možnosti ne iz vašega kraja, ker imam občutek, da tam tisti 'Zavod' precej dobro obvladuje družbenopolitično sceno).

Odvetnik bo stvar preučil in povedal, kakšno postopanje je taktično najbolj v vašo korist. Možnih scenarijev je verjetno kar nekaj, ni pa nujno, da so vsi za vaše društvo optimalni, zato se je potrebno teh reči lotevati premišljeno in s trezno glavo, da ne nastane še večja škoda, kot je že.

Z vašim pooblastilom bo odvetnik imel dostop do vseh potrebnih informacij, tudi tistih, ki niso javno objavljene na spletu, tako da se ne boste rabili ubadati s tem, kje in kako do informacij, ki si jih na koncu niti pravilno interpretirati ne boste znali.

St235 ::

SaXsIm je izjavil:

Ni fiktivnega prometa, kar se naše strani tiče je vse poštimano. Letos smo tudi plačali davek od donacij. Fiktivne so storitve, ki jih nam zavod nudi za 30% letnega prihodka. Npr, zagotavljajo nam informiranje v svojih info točkah, ki ne obratujejo več, in potem imaš pod to informiranje napisanih sto različnih točk, kaj vse bo našim članom posredovano v teh info točkah. Evidence obiska pa za nas seveda ni, ampak je bila pred zaprtjem praktično nična.


Tukaj govorimo o zlo resnih goljufijah. brez odvetnika ne boste prišli daleč. Prva stvar, ki pa jo lahko naredite je da zaprete denarno pipico.

Če rabiš bilanco stanja in izkaz uspeha pa mi na ZS pošlji tvoj email.

BTW Zavod ima v letošnjem letu skupno za 89 dni blokade obeh TRR. Tudi trenutno sta oba TRR blokirana (eden od 30.8. in drigu od 3.9.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

SaXsIm ::

No, da gre tukaj za zelo resne stvari mi je popolnoma jasno. Verjetno je komu v spominu ostala tudi afera z posavsko hobotnico ter mariborsko univerzo. Gre za iste ljudi.
Da je pa sam zavod v slabem finančnem stanju je jasno, tudi za blokado vem. Informacije, ki sem jih lahko pridobil sam, so bile pridobljene. Problem je v tem, ker gre za lokalno zadevo, in je tožba nekako "last resource." Za začetek bi mi zadoščalo že samo mnenje (kasneje tudi pravno mnenje), da imam nekaj za rečt (ker recimo direktor tega zavoda, tudi bivši predsednik, je hkrati tudi direktor Agencije Primož Kozmus - pa dvomim, da si Kozmus želi takšne negativne publicitete, sploh ker je sam bil malo mutno tudi prejemnik štipendije z naše strani).

Za bilanco in izkaz se pa priporočam. Kje to gledaš? Ker na ajpesu napiše, da ni na voljo ...
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Orodje Slovenskega podjetniškega sklada za pripravo finančnega načrta projekta

Oddelek: Programska oprema
465513 (4676) Pithlit
»

Študentsko delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7615570 (12070) Janac
»

Alernativa bizi.si

Oddelek: Loža
183157 (2519) mojsterleo
»

ALI ima ŠOU kredibilnost zastopat študente?

Oddelek: Problemi človeštva
333976 (2569) BluPhenix

Več podobnih tem