» »

Delavci v Foxconnu stavkajo

Delavci v Foxconnu stavkajo

CNet - Med 3000 in 4000 delavci v kitajskem podjetju Foxconn, ki je znan kot največji pogodbeni proizvajalec in sestavljavec elektronike, je včeraj začelo stavkati. Povod za stavko so strožja merila za nadzor kakovosti (quality control) pri izdelavi iPhona 5.

Kot poroča neprofitna organizacija China Labor Watch (CLW), se je stavka začela včeraj okoli 13.00 po pekinškem času v Foxconnovi tovarni v mestu Žengžou na severu države in do tega trenutka še ni končana. Delavci protestirajo proti zvišanju zahtev za končno kakovost izdelka, ki jih je Foxconn enostransko vzpostavil, ne da bi delavcem spustil norme, zagotovil ustrezno izobraževanje ali dvignil plačilo. Novi standardi so tako strogi, da marsikod na Foxconnovih linijah delavci sploh ne morejo izdelati nobenega ustreznega telefona. To je povzročilo huda trenja med delavci in inšpektorji iz službe kakovosti, ki so se končali tudi nasilno. Sedaj stavkajo oboji.

Dodatni očitki na Foxconnovo vodstvo letijo zaradi nadurnega dela, ki je že dlje časa jabolko spora. Po eni strani delavcem omogoča dostojen zaslužek, saj so nadure solidno plačane, a po drugi strani brez njih Foxconn ne more funkcionirati in so praktično obvezne. Ta teden so na Kitajskem praznovali dan državnosti, ki predstavlja skoraj celotedenski odmor. Foxconn je zaradi velikega povpraševanja po iPhonu 5 in težavni proizvodnji delavce prisilil v nadurno delo tudi med prazniki, kar je bil drugi povod za stavko. Uradnih izjav iz Foxconna ali Appla še ni.



46 komentarjev

Fave ::

Dodatni očitki na Foxconnovo vodstvo letijo zaradi nadurnega dela, ki je že dlje časa jabolko spora.


Dobesedno :D
My mind's a hyper tool that fixes everything.

...:TOMI:... ::

Preveč je pohlepa. Pošteno naj jih plačajo, omogočijo naj solidne pogoje dela in bivanja in naj jih ne zajebavajo. Grem stavit, da bi s tem več pridobili kot izgubili (stavke, pretepi...). Kdaj bodo podjetja sposobna dognati, da zadovoljen delavec naredi več in bolje kot delavec pod pritiskom.
Tomi

Cold1 ::

Po nekaterih govoricah naj bi Apple že investiral v nove Foxconnove obrate za proizvodnjo - robotizirane, brez delavcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

Limit-sky ::

Tazadnja stavka ni bila zaradi denarja. Tist je v obratih drugih naročnikov.
My name is mufti. Jype mufti.
And I am extremist.

Lonsarg ::

Me prav zanima, kako se bo kitajska lotila teh zadev, mordapa bojo delavci dejansko dobili kake pravice:)

nekikr ::

BI bil že čas ja. Samo kaj, ko bodo potem vsi večji proizvodnjo (še hitreje) preselili v Indijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Masamune ::

...:TOMI:... je izjavil:

Preveč je pohlepa. Pošteno naj jih plačajo, omogočijo naj solidne pogoje dela in bivanja in naj jih ne zajebavajo. Grem stavit, da bi s tem več pridobili kot izgubili (stavke, pretepi...). Kdaj bodo podjetja sposobna dognati, da zadovoljen delavec naredi več in bolje kot delavec pod pritiskom.


Glede na (politično) situacijo Kitajske, ki vse to dopušča, da nekaj posameznikov v njihovi državi na račun rulje nesramno bogati, zahod pa to veselo izkorišča in na koncu potrošniki zahtevamo vedno več za vedno manj cene.... mislim da situacija ne bo bistveno boljša še nekaj časa.
lp, j

17rnn ::

Ta stavka je za moje pojme posledica slabega dizajna iPhona 5. Jonyjeva ekipa pri oblikovanju telefona pač ni dovolj upoštevala proizvodnega procesa. Krušenje brave z robov telefona in občutljivost aluminija na udarce ter praske ni problematična samo v vsakdanjem življenju, ampak celo v proizvodnem procesu. Najeb*** so ga pa kitajski delvaci, ki so že tako premalo usposobljeni in slabo plačani, zdaj pa so jim še nenormalno dvignili merila za nadzor kakovosti izdelave in uvedli obvezne nadure v času kitajskih praznikov ...

(Kar se dobrega plačila nadur tiče me pa prav zanima, če se sestavljen iPhone s prasko ali kakšno drugo napako šteje v kvoto delavca, ne glede na to ali je napaka posledica njegovega dela ali ne)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 17rnn ()

Mipe ::

V Foxconnu imajo stroge norme, ki delavce prisilijo, da delajo hitreje, kar pomeni več površnosti.

Nekaj takega:


Zdaj si predstavljajte svoje iPhone 5. Se še sprašujete, od kod praske?

SlimDeluxe ::

Cold1 je izjavil:

Po nekaterih govoricah naj bi Apple že investiral v nove Foxconnove obrate za proizvodnjo - robotizirane, brez delavcev.

Ne verjamem, da so roboti cenejši od žive (kitajske) delovne sile... Ne za vzpostavitev in ne za vzdrževanje. :)
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS

Dr_M ::

Na dolgi rok bi kar znali bit.
Folk je zacel razmisljat in vedno vec problemov bo z njimi. In vedno drazji bodo.

Unknown_001 ::

Huh kaj bi bilo da bi vsi štrajkali tako, da bi delali kar se da nekvalitetno>:D

SkipEU ::

Na koncu so krivi potrošniki, ki te izdelke kupujejo. Če bi ljudje za druge govorili z denarnico, bi se marsikaj spremenilo.

RejZoR ::

Morate tud razumet, da roboti kljub naprednosti še vedno ne znajo sestavit prenekaterih stvari. Sploh če gre za bolj kompleksne oblike in glede na to kako je vse natlačeno v ohišja je ceneje zaposlit trop kitajcev in jih slabo plačevat kot pa investirat v izjemno drage robote, ki bojo čez 2 leti mogoče neuproabni za nek nov izdelek. Ljudje pa se lahko rpivadijo na karkoli pa še plačat jih ni treba več zarad tega. Vaj po njihovi (Foxconn) logiki...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gruntfürmich ::

ahhh, eplovi kupci bodo pa ja z veseljem počakali da se stvari umirijo. itq da jih nujno ne potrebujejo...

btw, folk res misli da če postaviš robotizirano fabriko da vsi problemi izginejo. in da se vse samo dela...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Unknown_001 ::

gruntfürmich je izjavil:

ahhh, eplovi kupci bodo pa ja z veseljem počakali da se stvari umirijo. itq da jih nujno ne potrebujejo...

btw, folk res misli da če postaviš robotizirano fabriko da vsi problemi izginejo. in da se vse samo dela...


Le kaj neki si misli nek zagrizen apple fav ki še ni uspel dobiti svojega iphončka
(piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip marš nazaj delat matr vam piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip in tako dalje)

Naj bo aped ali ajfon meni se še vedno najbolj dobade ajvar:D

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: tomaz- ()

nekikr ::

Pozabljaš seveda, da Foxconn proizvaja še vse kaj drugega kot te osovražene artikle. Če se le da pa kar vsak v novico zbaše še Apple, ker je to zdaj sila popularno. Si predstavljaš, da bi pisalo enkrat za spremembo takole:

"Delavci v tovarni Foxconn, kjer proizvajajo Intel matične plošče, stavkajo". Nihče na svetu ne bi prebral tega, ti bi pa ostal brez privilegija trolanja.

Ramon dekers ::

"Delavci v tovarni Foxconn, kjer proizvajajo Intel matične plošče, stavkajo". Nihče na svetu ne bi prebral tega, ti bi pa ostal brez privilegija trolanja.


Laži, same laži so te. Jaz bi z veseljem prebiral takšne novice, ker bi to pomenilo selitev proizvodnje v druge države. Kitajska ima že dovolje tako kapitala kot same robe....Naj se poli že malo zamenjajo.

Unknown_001 ::

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)

Tilen ::

Unknown_001 je izjavil:

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)


Study: iPhone grippers have more sex than Android clutchers
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Unknown_001 ::

Tilen je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)


Study: iPhone grippers have more sex than Android clutchers


huh! 8-O:O

Nazadnje pa vidiš enega ki USB ključek not poriva v računalnik ta pa mu odgovarja "you find it almost orgasmic"

Zgodovina sprememb…

Solid ::

Počasi se tudi kitajci upirajo izkoriščanju.

CaqKa ::

RejZoR je izjavil:

Morate tud razumet, da roboti kljub naprednosti še vedno ne znajo sestavit prenekaterih stvari. Sploh če gre za bolj kompleksne oblike in glede na to kako je vse natlačeno v ohišja je ceneje zaposlit trop kitajcev in jih slabo plačevat kot pa investirat v izjemno drage robote, ki bojo čez 2 leti mogoče neuproabni za nek nov izdelek. Ljudje pa se lahko rpivadijo na karkoli pa še plačat jih ni treba več zarad tega. Vaj po njihovi (Foxconn) logiki...

robot ne postane neuporaben za nov izdelek, ampak ga je treba samo na novo sprogramirat. Mogoče mu naredit novo orodje za na roko.
"bolj kompleksne oblike", kaj če pa tole zgodbo obrnema pa rečema, da so človeške roke pri tako majhnih napravah kot iphone preokorne da je nuja da delaš z robotom?

Nikec3 ::

Kitajska ima od zahodne proizvodnje mogoče celo več koristi kot Zahod sam. Res je, da lahko zaradi Kitajskih delavcev kupujemo izdelke po nižji ceni, a po drugi strani tudi Kitajcem omogočamo delo, ter gospodarski napredek. Če se Zahod umakne iz Kitajske, bi bilo tam v trenutku veliko brezposelnih, gospodarska rast bi bila negativna, mogoče bi sledila celo vojna.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

CaqKa ::

Nikec3 je izjavil:

Kitajska ima od zahodne proizvodnje mogoče celo več koristi kot Zahod sam. Res je, da lahko zaradi Kitajskih delavcev kupujemo izdelke po nižji ceni, a po drugi strani tudi Kitajcem omogočamo delo, ter gospodarski napredek. Če se Zahod umakne iz Kitajske, bi bilo tam v trenutku veliko brezposelnih, gospodarska rast bi bila negativna, mogoče bi sledila celo vojna.

Kitajci so že šli v vesolje.
Druga zadeva pa je ta da je kitajcev 6 miljard, oni ne rabijo zahoda da jim trg deluje. kakorkoli obrneš kitajci predstavljajo 6/7 potrošnikov na tem svetu.

flipflop ::

Kakšnih 6 miljard neki?!

CaqKa ::

se posipam..
1,3 miljarde pa res: China @ Wikipedia
torej predstavljajo več kot sedmino potrošnikov, še vedno gromozanska cifra.

Keyser Soze ::

SkipEU je izjavil:

Na koncu so krivi potrošniki, ki te izdelke kupujejo. Če bi ljudje za druge govorili z denarnico, bi se marsikaj spremenilo.

Na koncu potrošnik (velika večina teh), ki ne bo imel vira dohodka, ker je tečen in prezahteven v bran svojim pravicam, ne bo mogel kupit tegale telefona. Mene bolj zanima kako bodo razrešili ta problem. Verjetno bo kar Cook stal pred štacuno cel dan in celo noč, ter pokupil vse telefone.>:D
OM, F, G!

primar ::

Lepo so vas ekonomisti (pastirji) že nafopali.... ja mi potrošniki (ofce) smo krivi, ker zahtevamo vedno bolj poceni robo. Ali res naj verjamem temu? Če bi (pa ne bom :) ) jaz kupil ifon, bi plačal za njega popolnoma enako, pa če ga kupim kot made in USA, D, IT ali PRC. Gre se samo za to da njim več ostane, ne pa za to da bomo mi imeli poceni robo.

kitaj ::

Bo moral Apple začeti pazljiveje načrtovati predstavitve svojih izdelkov, da se ti ne bodo prekrivali z glavnimi kitajskimi prazniki.:)

Glugy ::

Tudi kitajci so samo ljudje in si zaslužijo dostojanstvo.

Kenpachi ::

Sam potem boste spet jezni, če bodo plačali normalno delavce, pa bo iPhone 1500€ v trgovini :D
Zaraki Kenpachi.

jest10 ::

Unknown_001 je izjavil:

Tilen je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)


Study: iPhone grippers have more sex than Android clutchers


Heh. Več partnerjev še ne pomeni več seksa>:D

gruntfürmich ::

jest10 je izjavil:

Heh. Več partnerjev še ne pomeni več seksa>:D

partnerje menjavajo ker ne dobijo:D:)) šminkerske bejbe in metroboyi pač ne želijo časa zapravljati z nečim takim kot je sex. potem ni časa za igranje z ajfonom in postavljanjem z njim naokoli. androidci pa za razliko žgejo...

CaqKa je izjavil:

se posipam..
1,3 miljarde pa res: China @ Wikipedia
torej predstavljajo več kot sedmino potrošnikov, še vedno gromozanska cifra.

daj mi razloži kako lahko nekdo misli da ima kitajska 6 miljarde ljudi?
ti res nisi zdrav...

Kenpachi je izjavil:

Sam potem boste spet jezni, če bodo plačali normalno delavce, pa bo iPhone 1500€ v trgovini :D

aha. namesto da bodo stroški z ljudmi 5$ bodo pač 30$. big deal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

JesusChrist ::

Tilen je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)


Study: iPhone grippers have more sex than Android clutchers


edit: upam da zdaj vsi po vsebini linka vidite, kake administratorje mamo.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Tilen je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)


Study: iPhone grippers have more sex than Android clutchers

Kje kotirajo uporabniki dumb phonov ?

Kenpachi ::

gruntfürmich je izjavil:


Kenpachi je izjavil:

Sam potem boste spet jezni, če bodo plačali normalno delavce, pa bo iPhone 1500€ v trgovini :D

aha. namesto da bodo stroški z ljudmi 5$ bodo pač 30$. big deal.


Aha, ker zdaj telefon košta en bakšiš, ker so stroški z ljudmi 5$, ane.
Zaraki Kenpachi.

MasterBlaster ::

Razlog, da se sedaj vsa proizvodnja seli na kitajsko ni samo v poceni delavni sili, ampak tudi v tem, da so zelo fleksibilni. Če ti delaš robotizirano proizvodnjo, rabiš mesece, da vspostaviš novo linijo za novi produkt. Kitajci pa naredijo kreš kurs za hordo delavcev in prej kot v mesecu že pluvajo izdelke ven.
Tk je pa pika .

klinker ::

Unknown_001 je izjavil:

kakšno trolanje neki, jst nimam nič proti applu, sam moti me tista njihova kako bi temu rekel vera oz ne je že preveč uporabljeno, ammm kult, ja to bo to. Ker mislijo da je samo apple na svetu, o čem drugem ne znajo razmišljat, ker vedno pred očmi vidijo le jabolko obgriženo na enem koncu. (me prav zanima kakšno mora biti seksualno življenje takih)


Enim sedaj ni jasno da je iPhone tako poseben le zato ker je samo en top izdelek od Applea. Ce bi jih blo tako morje kot je androidov ne bi niti priblizno dosegu te popularnosti, sploh ce bi bli v prodaji se taki crapi ala galaxy mini, ipd.

WarpedGone ::

Ne verjamem, da so roboti cenejši od žive (kitajske) delovne sile... Ne za vzpostavitev in ne za vzdrževanje. :)

Wrong - če vračunaš še ocenjeno škodo zaradi švoh kvalitete, škodo na imagu firme, ki kao izorišča uboge kitajčke, škodo zaradi morebitnih izpadov proizvodnje zaradi takalih incidentov, škodo zaradi težav z dobo željenih količin itd, so roboti **bistveno** cenejši kot pa živa delovna sila, ki bi zagotavljala enak standard proizvodnje.

Človek je bolši od robota le dokler mu dovoliš da dela slabše kot robot.
Zbogom in hvala za vse ribe

Mipe ::

WarpedGone je izjavil:

Človek je bolši od robota le dokler mu dovoliš da dela slabše kot robot.

Ta stavek ni smiseln. Človek je boljši, ker dela slabše od robota?

WarpedGone ::

Če ti delaš robotizirano proizvodnjo, rabiš mesece, da vspostaviš novo linijo za novi produkt.

Stvar cene robotizirane linije. Če šparaš na vsakem šraufi in linijo fiksiraš na fiksen produkt, potem ja.
Če pa si prepravljen plačat tut za fleksibilnost linije i.e. to potrebuješ, ni nobene ovire da nebi bil vsak naslednji izdelek povsem neki drugega. Funkcija cene.

Ta stavek ni smiseln. Človek je boljši, ker dela slabše od robota?

Ja - ljudjem dopuščaš praznike, štrajke, slabo kvaliteto itd.
Robotom ne.
Zbogom in hvala za vse ribe

KaiV6 ::

novosti Appla za naslednje leto

Apple Coasting Keynote
<insert>podpis.html</insert>

mihamedo ::

Kenpachi je izjavil:

Sam potem boste spet jezni, če bodo plačali normalno delavce, pa bo iPhone 1500€ v trgovini :D


ta je še kar dobra.. kaj misliš, da če delavcem dvigneš plačo za 10% s tem tudi podražaš telefon za 10%. Cena delavca, izdelave in materiala je približno 5% prodajne cene artikla. Pri ekstremih se gre tudi v 10%. se pravi Iphone s ceno 800eur ima proizvodno ceno največ 80eur. fantje elektronske komponente so poceni, sestava in delavci pa še ceneje.

Problem so trgovci in razne trgovske mreže, ki vedno poberejo 50% ali več cene artikla. Pri tem pa več ali manj postavijo artikel na polico in mastno zaslužijo. Ko bo podjetje, ki artikel izdela pobralo 75% cene, ostali pa preostalo ne bodo plače noben problem več niti ne zaposlitev ali širjenje proizvodenj.
-AMD phenom 955be @4.0ghz--
- 4x4gb ocz vengeance 8.8.3.7@2000--
-revodrive x2 220gb-2x spinpoint f3 500gb

Dr_M ::

se pravi Iphone s ceno 800eur ima proizvodno ceno največ 80eur.


2x toliko pa res stane izdelava.

nekikr ::

mihamedo je izjavil:

Kenpachi je izjavil:

Sam potem boste spet jezni, če bodo plačali normalno delavce, pa bo iPhone 1500€ v trgovini :D


ta je še kar dobra.. kaj misliš, da če delavcem dvigneš plačo za 10% s tem tudi podražaš telefon za 10%. Cena delavca, izdelave in materiala je približno 5% prodajne cene artikla. Pri ekstremih se gre tudi v 10%. se pravi Iphone s ceno 800eur ima proizvodno ceno največ 80eur. fantje elektronske komponente so poceni, sestava in delavci pa še ceneje.

Problem so trgovci in razne trgovske mreže, ki vedno poberejo 50% ali več cene artikla. Pri tem pa več ali manj postavijo artikel na polico in mastno zaslužijo. Ko bo podjetje, ki artikel izdela pobralo 75% cene, ostali pa preostalo ne bodo plače noben problem več niti ne zaposlitev ali širjenje proizvodenj.

Kaj se tebi zdi in kaj je res sta dve različni stvari. Kot drugo MORA tisti, ki je najbolj zaslužen za izdelek poobrati največjo maržo. Kitajski kmetje to pač niso. Kot tretje pa dvig plače ne obsega le tistih nekaj tisoč v tovarni. Če že hočeš pametovati, potem dvigni plače tudi vsem, ki rudarijo kovine za izdelavo teh artiklov, nato vpelji notri še zahodne okoljske standarde in boš hitro videl, da bi tak telefon na koncu stal nekaj tisočakov. Šola ali pa nekaj domačega učenja, če ne ostaneš na nivoju gostilniških debat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Foxconn zanika stavko, delavci pravijo drugače

Oddelek: Novice / Ostale najave
279033 (7065) BaToCarx
»

Delavci v Foxconnu stavkajo

Oddelek: Novice / Ostale najave
4614612 (12236) nekikr
»

V Foxconnovi tovarni zaradi nemirov ustavljena proizvodnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8622274 (18722) Utk
»

Prisilna praksa na proizvodnih linijah za iPhone 5 v Foxconnu

Oddelek: Novice / NWO
4115533 (12744) antonija

Več podobnih tem