» »

Prosim za pomoč pri instalaciji Windowsov

Prosim za pomoč pri instalaciji Windowsov

mitja12345 ::

Pozdravljeni!
Zanima me na kateri disk bi bilo bolje instalirat Windowse(kateri je bolj zanesljiv),ter nasploh ali kdo ve za življensko dobo teh diskov? Zanima me še,če bi naredil posebej particijo za Windowse ali to ni potrebno?
Disk1: ST360015A (60Gb,7200RPM,Ultra-ATA/100)
Disk2: HDS722512VLAT20(120Gb,7200RPM,Ultra-ATA/100)
Hvala za vsakršnokoli pomoč! Lp

amigo_no1 ::

Oba sta 7200 rpm, 2 Mb cacha, daj sistem na večjega.

mitja12345 ::

Ok. Brez deljenja diska na prostor posebej za Windowse(imam tako zdaj narejeno in mi včasih zmanjka prostora zaradi premajhne particije)?
Hvala!!!!

p.s Kakšna je pa kaj življenska doba teh diskov oziroma kaj jih kvari?

amigo_no1 ::

Disk2: celoten za OS, disk1: druga particija.

mitja12345 ::

Pozdravljeni! Bi mi vedel kdo pomagat kaj naj naredim pri particijah, namreč imam en disk velikosti 55gb na katerem sta narejeni dve particiji. Ena 10gb na kateri so windowsi in ena 45gb. Kar zdaj povzroča, da se disk z windowsi dosti krat naponi, da ostane samo nekaj mb prostora.
Danes sem hotel naredit večjo particijo na c(windows particija) z magic partiotion vendar sem dobil naslednje obvestilo: disk 3(117796mb 15017c 255h 63s) appears to have partitions using a diffrent drive geometry(240h 63s). This serious problem can lead to data loss. No partition manipulations should be made to this disk using this product or the operating systems products. You should back upthe data on the disk, delete all partitions, create new partitions under the new drive geometry, and then restore your data using the backup. Thease meassage will self destruct in 10, 9,... : )

Backup-a diskov še nisem delal zato bi prosil za nasvet kako se to naredi in me tudi predvsem zanima, če ostanejo windowsi, ter vse kar je na diskah!? Hvala za vsak odgovor.
Lp! Mitja

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: bluefish ()

amigo_no1 ::

MiniTool Partition Wizard Home Edition/ Parted Magic live boot cd, zmanjšaš D in potem povečaš C, nato skopiraš vsebino D na C in jo pobrišeš ter na koncu povečaš C do konca.
Seveda je moraš imeti nekaj prostora za celotno izvedbo.


Backup-a diskov še nisem delal zato bi prosil za nasvet kako se to naredi

Posnameš particije na drug hdd, po domače povedano.


Partition Magic je zastarelo orodje, ki ga ne priporočam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Hm...
Disk na katerih so windowsi je:
Disk C 10gb
Nato sta pa še tale od deljenja enega,ter eden zase:
Disk I 45gb
Disk F 110gb

A backup je potrebno obvezno naredit? Zanima me še pa tisto opozorilo v angleščini,da lahko izgubim podatke in ali se bo to pol popravilo?
P.S. Amigo kaj predlagaš glede tega diska: je cenovno preveč ugoden,ter bi ga bilo potrebno preverit pred nakupom za bad sektorje? www.bolha.com/racunalnistvo/shranjevanj...

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Koliko imaš praznega prostora na vsakem od njih ?

bolha:
prvi odstavek, če gre skozi brez napaka potem ga kupiš, glede cene nimam pojma, pomagaj si s tem Vrednost starejših (rabljenih) računalnikov ali komponent ter druge elektronike novi so okoli 60 Eur.
https://slo-tech.com/forum/t548978/p384...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

C 287mb
F 281mb
I 7,69gb

Kaj pa življenske dobe samsung diskov, so podobne verbatimovim?

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Verbatim ne dela trdih diskov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Ah...ok

amigo_no1 ::

In koliko imaš podatkov, katere nebi rad izgubil ?

Kako je s prostorom na Disku 2 (120 Gb)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Hm...Nekaj je takih,ki jih lahko brišem je pa neka jtakih za katere bi mogel kar nekaj časa brskat po internetu,da bi jih spet prenesel zato razmišljam,da bi kupil 200 ali 500gb disk.

Disk 2 > Disk I____7gb
Amigo a gre tako tudi,da pustim vse kaj je na diskah,dokupim en rabljen disk,prenesem kar nebi brisal na njem nanj,s tem povečam prostor,ter nato nekako z minitool partition poveč C z windowsi?

Zgodovina sprememb…

mitja12345 ::

Če gre tako,bi v čim krajšem času kupil disk...zanima me pa kako dolgo lahko imam tako narejeno glede particij saj me skrbi tisto sporočilo za izgubo podatkov?

ČE še lahko vprašam ali moja matična plošča sploh podpira SATA2 16MB 7200RPM diske?
Lastnosti moje osnovne plošče
ID osnovne plošče 03/02/2004-VT8377/VT8235-A7V8X-X
Ime osnovne plošče Asus A7V8X-X

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

http://www.asus.com/Motherboards/AMD_So...
Nima sata podpore sploh.

Lahko kupiš pci sata kartico, cena cca 10 Eur.


A gre tako tudi,da pustim vse kaj je na diskah,dokupim en rabljen disk,prenesem kar nebi brisal na njem nanj,s tem povečam prostor,ter nato nekako z minitool partition poveč C z windowsi?

Potem je že boljše da kloniraš sistemsko C particijo na nov hdd in ustrezno povečaš ter potem še prestaviš vsebino z D particije na novega in starega prodaš ali ga imaš za backup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Ok. Bi naredil pol tako,da bi kupil en disk,ter kloniral sistemsko particijo.Katere diska pa podpira matična plošča:ide,sas,sata,sata2,sata3,scsi ali ssd?

Zanima me še edino kako se klonira,ter če lahko kasneje 200 ali 500gb disk določim kot sistemskega z windowsi(c pogon).

Amigo lahko napišeš postopek kako se lotim tega?

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Poženeš live orodje, npr MiniTool Partition Wizard in uporabiš njegovega Čarovnika (Copy partition wizard).
http://www.partitionwizard.com/partitio...

Še na eno podobno orodje sem se spomnil:
http://www.partition-tool.com/easeus-pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Ok bom poizkusil tako naredit. Edino še,katere oznake naj bodo za disk od zgoraj naštetih?

amigo_no1 ::

Ne razumem vprašanja.

mitja12345 ::

amigo_no1 je izjavil:


Potem je že boljše da kloniraš sistemsko C particijo na nov hdd in ustrezno povečaš ter potem še prestaviš vsebino z D particije na novega in starega prodaš ali ga imaš za backup.


Nato,ko je klonirana v bistvu na novem disku razširim to particijo z minitool-om ?


Ne razumem vprašanja:
katere oznake je potrebno,da jih ima,če ne podpira moja plošča sata2.Na voljo so tele na oglasih: ide,sas,sata,sata2,sata3,scsi ali ssd?

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Nato,ko je klonirana grem v začasen prostor na novem večjem disku in tam povečam z minitool-om particijo?

Da.

katere oznake je potrebno,da jih ima,če ne podpira moja plošča sata2.Na voljo so tele na oglasih:ide,sas,sata,sata2,sata3,scsi ali ssd?

IDE (pata).

Parallel ATA @ Wikipedia

mitja12345 ::

Ok.Hvala za trud.

amigo_no1 ::

Ko boš kupoval, preden kupiš, vprašaj za mnenje na forumu, da ne narediš kake bedarije.

mitja12345 ::

Amigo bi lahko kar določil,ko je particija prestavljena na večji disk celi disk za njen prostor.
P.s. A podatki kot so jpg,divx,windowsi,...to pa ostane vse gor na C-ju z windowsi?

Bom prej vprašal,ok.

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Če kloniraš, se skopira vse kar imaš gor.

Nekatera orodja klonirajo komplet po bajtih od a do ž (npr linux ukaz dd), nekatera po podatkih.

mitja12345 ::

Našel sem edino tega ide-ja za ceno pod 50.Verjetno bi bilo bolje kupit tisto kartico,ter disk z 400-600gb.
www.bolha.com/racunalnistvo/shranjevanj...

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Hja, ide hdd so že bolj redki in držijo ceno.

sata2:
http://www.bolha.com/racunalnistvo/shra...
http://www.bolha.com/racunalnistvo/shra...

mitja12345 ::

Zgodovina sprememb…

mitja12345 ::

Če sem,bi bilo verjetno vredu kar kupit to kartico,ter disk. Sporočim kako se je vse skupaj izšlo,ter še bi verjetno prej kaj vprašal preden bom šel urejat particije!?

P.S. Če ne vidite/iš kakšnega sporočila od mene v naslednjem tednu,mesecu...sem verjetno naredil kako napako v urejanju particij ali pa skuril kakšen mehanski del.
Lp

amigo_no1 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Ok.Hm...Če bi vprašal v Ljubljano,če ga lahko pošljejo po pošti je potrebno povedat za te oznake:Expansion Slots 1 x AGP 8X 6 x PCI?

Amigo,kaj pa na to matično ploščo lahko priklopim zunanji disk ne glede na kakšno ploščo imam.Pol ne bi rabil kupovat kartice.Edino nevem trenutno kakšne so cene zanj,ter katere znamke so zanesljive oziroma se ne pokvarijo hitro.

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Glede "Expansion Slots": sem ti prilepil specifikacije tvoje MB zato, da vidiš kaj imaš na voljo, AGP & PCI.


Zunanji disk lahko priklopiš na Usb port, ti imaš 6x usb 2.0 .
USB VT8235 built-in USB2.0 ? 6 x USB 2.0 port



Potem je boljše da kupiš tega in ne bo težav s karticami:
https://slo-tech.com/forum/t537752/p384...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

mitja12345 ::

Sem zdaj pogledal,da so zunanji diski sata,ampak ne vsi?
Pol bi verjetno potreboval tole:www.bolha.com/racunalnistvo/shranjevanj...




Link od foruma? Ni povezave

Potem je boljše da kupiš tega in ne bo težav s karticami:
https://slo-tech.com/forum/t537752/p384...

Zgodovina sprememb…

mitja12345 ::

www.bolha.com/racunalnistvo/shranjevanj...

www.bolha.com/racunalnistvo/shranjevanj...

Pa še majn sroškov z nakupom je brez kartice oziroma z nakupom prenosnega diksa.Edino kako naj preverim,da je disk brez slabih sektorjev pri nakupu.
Obstajajo kaki programi za preverjanje teh.Samo pol je verjetno najbolje preizkusit kar ob nakupu s tem programom?

mitja12345 ::

Sem danes nabavil večji disk(wd) in takoj,ko bodo datoteke prenešene(backup) se bom lotil razširjevanja particij.Verjetno ne hitro,ker že za 1gb gre kar nekaj časa,verjetno zaradi usb priklopa in ne sata.
Ima funkcijo Wd anywhere backup in me zanima,če je podobno to minitool-u?

Amigo napisal sem kako se bi lotil zdaj tega.Povej,če je takšna izvedba prav?:
Najprej imam namen naredit backup C pogona na katerem so windowsi,datoteke,.. na nov disk.Nato nastavim v biosu boot iz novega diska na katerem je začasna datoteka z windowsi,ter nato pobrišem kar je na C-ju oziroma na C 10gb particiji,ter particijo od C-ja(45gb),da ju lahko kasneje povečam z minitool-om.Nato z minitool-om oblikujem nove velikosti v začasni datoteki katera je na novem disku.Nato znova nastavim v biosu boot iz C.

amigo_no1 ::

Na zunanji usb trdi disk ne boš uspel namestiti winsev.

Ima funkcijo Wd anywhere backup in me zanima,če je podobno to minitool-u?

Je podobno, vendar ni enako.

Najprej imam namen naredit backup C pogona na katerem so windowsi,datoteke,.. na nov disk.

Kako misliš to narediti ?


Nato nastavim v biosu boot iz novega diska na katerem je začasna datoteka z windowsi,

Kaj misliš s tem ?


Navodila za kloniranje particij imaš tu:
https://slo-tech.com/forum/t537752/p384...

mitja12345 ::

Najprej imam namen naredit backup C pogona na katerem so windowsi,datoteke,.. na nov disk.

Kako misliš to narediti ?

Z mionitool-om.kloniranje?


Nato nastavim v biosu boot iz novega diska na katerem je začasna datoteka z windowsi,

Kaj misliš s tem ?

Da lahko pobrišem C z windows sistemom?



Ali tako?
1.Kloniram C disk na novi disk z minitool-om,vkljućno z njeno razširjeno oziroma njeno particijo diskom(C:10gb,I:45,gb)
2.Ko je to narejeno pa pobrišem od c pogona drugo večjo particijo,ter nato lahko razširim z minitool-om C.
Verjetno je tako prav?

Amigo mi lahko napišeš postopek kako naj naredim,ker nebi vedel točno kako je treba?

amigo_no1 ::

Imaš na YT dovolj "how to clone a hard drive".
Easeus navodila so tudi dovolj nazorna da veš kaj delaš.

Če ti tole ni dovolj enostavno potem se raje ne loti sam:

mitja12345 ::

Hm...mislim,da bo šlo. Edino Amigo,če še lahko nekaj vprašam:
bi lahko naredil tako,da particijo od c-ja,ki je večja shranim na novi disk in nato z minitool-om povečam c particijo iz 10gb/45gb na 25gb/25gb,ter nato dam nazaj tiste sistemske datoteke,ki jih računalnik potrebuje.Windowsi so na 10gb!!!!!! Bi šlo tudi tako?

mitja12345 ::

Amigo mislim,da bi bilo tako najbolj enostavno rešit majhen prostor na C,da izbrišem kaj je na I(45gb) na katerem ni windows datotek,ter nato z minitool-om razširim particijo.
Edino kar zdaj nevem je,če lahko tako tudi naredim in ali bo se pol ta napaka spodaj tudi odpravila.Najbolj mi je pomembno seveda,da se reši pomanjaknje prostora na C-ju.

Je pa ta disk nepovezan z C in I(45/10gb oziroma disk 1(55gb),ter nima dobenih datotek od windowsa
disk 3(117796mb 15017c 255h 63s) appears to have partitions using a diffrent drive geometry(240h 63s). This serious problem can lead to data loss. No partition manipulations should be made to this disk using this product or the operating systems products. You should back upthe data on the disk, delete all partitions, create new partitions under the new drive geometry, and then restore your data using the backup. Thease meassage will self destruct in 10, 9,... : )

amigo_no1 ::

Sem ti že povedal glede Partition Magic-a.

Nič ni narobe s particijo, samo prastari PM jo vidi tako.

mitja12345 ::

Ok. Kaj pomeni pm?

amigo_no1 ::

Partition Magic.

mitja12345 ::

Ah...partition magic,ok. Amigo hvala ti za vso pomoč.Napišem kaj,ko naredim drugačno postavitev particij.

Lep pozdrav in še enkrat hvala! Mitja

mitja12345 ::

Amigo pravkar se ukvarjam z minitool-om.Kako naj zdaj povečam particijo? Sem pobrisal prostor za njeno širitev.

Edit: Sem jo že razširil vendar je še vedno,ko pogledam velikost diska ista velikost.Verjetno je treba kliknit apply?Ga ne upam kliknit:O

Zgodovina sprememb…

mitja12345 ::

Sem videl kasneje,da piše apply changes.Uspešno narejno.
Hvala za pomoč.

Lp! Mitja


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik samo za internet

Oddelek: Kaj kupiti
191426 (1232) Blinder
»

Wd zunanji disk/problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
111097 (971) Seljak
»

Nakup računalnika po komponentih (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
778835 (6979) cholt45

je ta oglas za računalnik nategancija? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
937679 (5719) tjaz051
»

Trdi Disk za PC

Oddelek: Pomoč in nasveti
7771 (676) nightbird

Več podobnih tem