» »

Intelovi "Ultrabooki" leto dni kasneje: bolj slabo

Intelovi "Ultrabooki" leto dni kasneje: bolj slabo

Sestavine vsakega ultrabooka, na primeru Asusovega ZenBook UX31.

vir: PC Pro

Kljub temu, da so za letošnje leto precenili prodajo za več kot 100%, so v IHS iSuppli še vedno zelo optimistični glede rasti trga v prihodnje. Vse naj bi bilo v ceni.

vir: PC Pro
PC Pro - Leto dni je naokoli, a Intelovi tanki prenosniki z blagovno zmamko Ultrabook (glej tudi sliko) po prodaji niti približno ne dosegajo pričakovanj. Intel je s svojo 300 milijonov dolarjev vredno marketinško kampanijo računal na blizu 22 milijonov prodanih enot v letošnjem letu, kar bi jim mu dalo zajeten 40% tržni delež na trgu lahkih prenosnikov, in dodobra pokvarilo načrte konkurenčnima ARMU ter Applu. A ni se zgodilo. Prodali so manj kot 5 milijonov enot, po "popravljenih" (tj. prepolovljenih) ocenah analitske hiše IHS iSuppli bi jih v božičnem četrtletju lahko prodali še dodatnih 5. Ob takih številkah tržni delež zgolj 5%.

IHS je mnenja, da je glavni problem v visoki ceni - povprečno 1027 dolarjev - kar naj bi bilo daleč preveč v primerjavi s povprečnim Windows prenosnikom (510 dolarjev) in konkurenčnimi mobilci in tablicami - iPhonu 5, novemu iPadu (ter prihajajočemu iPadu Mini - bojda 17. oktobra), Kindlu Fire HD ter Microsoft Surface (na voljo od 26. ta mesec), ter seveda celotno Android ponudbo (BB-jev pa žal več nihče noče). Prava cena naj bi bila med 600 in 700 dolarji, pravijo. Intel pravi, da naj bi šlo. Za zdaj sta najbližje dva HP-ja: Envy za 799 dolarjev, ter pa Sleekbook za 579 dolarjev, s tem da slednjega poganja AMD in se zatorej ne sme oglaševati kot ultrabook :).

Če bo Intelevim partnerjem uspelo zbiti cene, naj bi jim že naslednje leto uspelo prodati 44 milijonov enot (torej skoraj toliko, kot so mislili letos), do leta 2016 pa skupaj 95 milijonov enot. A to so še vedno predvsem Intelove želje.

123 komentarjev

«
1
2 3

Meizu ::

Kot pravi novica. Rast ultrabookov bo določila cena. Z veseljem kupim spodoben ultrabook z vsaj i5 sistemom za 600-700eur recimo. To, pa da dam že 800eur za ultrabooka in noter me še vedno čaka i3, je malce brezveze. i5 ultrabooki so generalno 1000eur+ (mogoče je kakšen tudi manj, sam ga nisem zasledil), kar je pa IMO preveč. Za 1000eur dobiš od laptopa že zelo dobro mašino z i7, dobrim GPUjem, SSDjem, hkrati pa je mogoče tisti cm debelejši.

FlyingBee ::

me prav zanima primerjava z mac

Pat_MaGroin ::

Spodoben ultrabook je 1200 €. Preveč.

LP,
PIC

pecorin ::

...hkrati pa je mogoče tisti cm debelejši.


za to, da je laptop cm ali dva tanjsi in za kg ali dve lazji, se pac nekaj placa.

PrimozR ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Spodoben ultrabook je 1200 €. Preveč.

LP,
PIC

ODLIČEN ultrabook (UX31 oz. UX32) je 1100 €. Spodoben je cenejši.

floyd1 ::

Ultrabook s kvalitetnim IPS zaslonom, ki pri ima pri ca. 12-13" resolucijo vsaj 1600 x 900 in ceno od 800-1000 EUR bi kupil marsikdo. Blizu spodnje cene sploh.
Mimogrede - je Asus zdaj porihtal svoje trackpade? Kolk je blo tu enega jamranja po netu...

mtosev ::

rajše vzamem to http://www.computeruniverse.net/product... pa imam near ultrabook za dost nižjo ceno
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

floyd1 je izjavil:

Ultrabook s kvalitetnim IPS zaslonom, ki pri ima pri ca. 12-13" resolucijo vsaj 1600 x 900 in ceno od 800-1000 EUR bi kupil marsikdo. Blizu spodnje cene sploh.
Mimogrede - je Asus zdaj porihtal svoje trackpade? Kolk je blo tu enega jamranja po netu...

ZenBook Prime je baje bistveno boljši, ampak ne tako dober, kot Apple, kar se tiče trackpadov.

mtosev je izjavil:

rajše vzamem to http://www.computeruniverse.net/product... pa imam near ultrabook za dost nižjo ceno

Tole je toliko ultrabook kot sem jaz ultrabook.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

floyd1 ::

Jp, zenbook prime je (vsaj meni) "near perfect". Če še ceno pod jurja spravijo...

nekikr ::

Meni se pa zdi, da je bolj kot cena problematična kvaliteta. Toshiba, za 1100€ recimo, deluje kot ena igračka iz praška. Kvaliteta na psu. UX31/ZenBook je dober, morda še kakšen, a zaradi poplave teh slabih artiklov človek dobi občutek, kot da nas hoče vsak, ki ima 5 minut časa, nategniti. Od artikla za toliko denarja pa človek pričakuje bistveno več.

PALOMINO ::

Eh ja...eden takih, ki se tudi trudi na vse kriplje je tudi HP, izdelujejo kao hi-end ultrabooke, imajo model all-in-one PC-ja, na las podobnega iMacu in januarja bodo izdali še poslovno tablico na Win8.

Zganjajo pomp kako bo ugodna cena, potem pa ko zadeve pridejo ven niti niso več tako ugodne in ljudem se zdi za malo.

Svet IT-ja, se spreminja...HP in njemu podobni pa so z razmišljanjem nekje globoko zadaj.

Po celi črti pa jih prehitevajo manjši proizvajalci, ki hitreje sledijo trendom.

HP letos pričakuje blizu 8 miljard dolarjev izgube, Apple pa ne ve kam bi z denarjem.
Sedaj bi vsi radi šli po Apple zgodbi a žal so zaenkrat obsojeni na neuspeh.

Pat_MaGroin ::

Ja, pol pa da HP v 1200+ ultrabook zaslon z ločljivostjo 1368 .. lol

LP

trnvpeti ::

pecorin je izjavil:

...hkrati pa je mogoče tisti cm debelejši.


za to, da je laptop cm ali dva tanjsi in za kg ali dve lazji, se pac nekaj placa.

placa se, da je lazji
da je pa 1cm tanjsi? zakaj je to dober?

nekikr ::

Ker ga lažje prenašaš. Če še nisi imel ultrabooka verjamem, da ne veš. Verjemi pač :)

trnvpeti ::

ne verjamem ti
koliko debel ultrabook imas?

nekikr ::

Do prejšnjega tedna sem imel Aira. Potem sem dobil preblisk, da ga sploh ne rabim, ker ga tako malo s sabo vlečem in sem kupil 4540s od HPja. Če greš pod oglase vidiš, da ga že prodajam, naročen imam pa novi Air.

noraguta ::

trnvpeti je izjavil:

pecorin je izjavil:

...hkrati pa je mogoče tisti cm debelejši.


za to, da je laptop cm ali dva tanjsi in za kg ali dve lazji, se pac nekaj placa.

placa se, da je lazji
da je pa 1cm tanjsi? zakaj je to dober?

tud jaz sem tacga mnenja. 1kg manj se prekleto pozna, če skačeš po mestu(ali po bajti). 1 cm več mi je pa prej dobrodošlo kot ne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

mtosev ::

PrimozR je izjavil:


Tole je toliko ultrabook kot sem jaz ultrabook.
tole ma not ULV cpu in je zelo tanek notebook
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

filip007 ::

Najbolje, da prodajajo nove kot rabljene in povečajo prodajo za 30%, to kar delajo avto-trgovci.

Sploh AMD ima v planu svoje Fusion prenosnike se ni za bati za dobro grafično in ugodno ceno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

bluefish ::

mtosev je izjavil:

tole ma not ULV cpu in je zelo tanek notebook
Oglej si malo specifikacije večine ultrabookov - debelina pod 2cm, teža krepko pod 2kg, ponavadi 13" zaslon, relativno zmogljiv procesor, SSD, dolga avtonomija,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

trnvpeti ::

v ultrabook naj gre 9.5mm ssd
torej je boljs ,da je malo debelejsi

mtosev ::

bluefish je izjavil:

mtosev je izjavil:

tole ma not ULV cpu in je zelo tanek notebook
Oglej si malo specifikacije večine ultrabookov - debelina pod 2cm, teža krepko pod 2kg, ponavadi 13" zaslon, relativno zmogljiv procesor, SSD, dolga avtonomija,...

ultrabooki so več kot 2x dražji zato je meli tale primerna alternativa.drugače so tudi 15inčni ultrabooki na voljo btw
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Spock83 ::

Šli bodo za med ko bo gor win 8 in touchsreen. Nad 1k pa bodo kraljevali tisti z višjo resolucijo. Ampak s tem cenami se počasi približamo Applu, kjer pa se premožnejši potrošnik obrne slednjemu.

mtosev ::

touchscreenov ne boš vido na ultrabookih
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BaToCarx ::

mtosev je izjavil:

touchscreenov ne boš vido na ultrabookih


Zakaj pa ne?

bluefish ::

mtosev je izjavil:

ultrabooki so več kot 2x dražji zato je meli tale primerna alternativa.drugače so tudi 15inčni ultrabooki na voljo btw
Ja, vendar je prvoten plan predvideval opazno nižje cene. Ker se cene solidnih modelov gibljejo okrog tisočaka, pa so malce slabše alternative (sicer ne linkani laptop) več kot dobrodošle.

Lonsarg ::

Trg potrošnikev je rekel, da večini tankost ni tako dragocene, da bi dal 1000€+. Vsekakor pa si potrošniki želijo tankih laptopov oziroma hibridov in tablic. Sam je ta cena najverjetneje 600-800€ za laptope/hibride, ter še manj za izključno tablete.

Sam mal težko sestavjo cheap 600€ ultrabook, ko pa hoče že samo Intel 200€ za varčni dober procesor. Za manj pa dobiš Atome. Nove generacija Atomov in seveda nova generacija AMD procesorjev bo pa upajmo omogočila sub 100€ x86 procesorje, ki ne delajo kompromisev.

Meizu ::

Pa saj ni treba delat sam ultrabookov z 10 urno avtonomijo. Jaz bi bil npr. zelo zadovoljen, če bi dobil i7 quada, SSD, 8gb rama zapakiranga v 14'' ultrabook recimo. Finta je v tem, da ultrabooki niso ultraportable samo zato ker imajo dolgo avtonomijo. Fino je tudi, ker jih je lažje prenašat. Za 17' vemo vsi da nucaš obvezno ogromen ruzak za vse to vlačit, pa še težek je. Moj asus k55 mi je nekako kul, ker je dovolj tanek za moje potrebe tehta pa le 2.3kg kar je dosti kul kar se 15' laptopov tiče, pa še prevelik ni.

Se pa ne bi branil enga tankega 14' laptopa z i7. Pa ne za 2000eur seveda.

Edit: Point tega posta je v tem, da nekateri ne nucamo obvezno 10urne avtonomije, želimo si pa le tankega laptopa. Nič ne bi imel proti, če bi namesto varčnih komponent noter vtaknili i7 recimo, sicer bi imel kakšne 2-3 ure avtonomije kvečjem, bi imel pa vsaj univerzalno mašino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

BALAST ::

Cene se bodo morale prilagoditi nižjemu sloju potrošnikov, drugače bodo ultrabooki v skladišču že zastarali.

Sploh pa pametni mobilni telefoni dohitevajo uporabnost in zmogljivost prenosnih računalnikov, kar je pomeni da se trg za ultraprenosnike krči hitreje, kot si je zamislil Intelov marketing.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

WhiteAngel ::

Zenbook od Asusa rastura. Full HD ter Nvidia v ultrabooku! Me happy :))

Aja, še cena: 1130 EUR.

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Ne razumem kako lahko avtor članka primerja jabolka z limonami. Od vseh naštetih naprav (iPhone 5, iPad, Kindle Fire HD, drugi prenosniki, Microsoft Surface, Ultrabook) le slednja dva dobavita pravo PC izkušnjo v tankem.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

leiito ::

Spock83 je izjavil:

Šli bodo za med ko bo gor win 8 in touchsreen. Nad 1k pa bodo kraljevali tisti z višjo resolucijo. Ampak s tem cenami se počasi približamo Applu, kjer pa se premožnejši potrošnik obrne slednjemu.


Sam sem že en tak, ki bi počakal na 15in HP Spectre XT Touchsmart z W8 in HD. Napovedanih $1.400/€1.100 v ZDA se zdi vreden. Ampak pri nas trenutno že za navadnega in manjšega Spectra hočejo €1.200: 13in, Win7, sicer isti krasen dizajn, 128GB SSD, samo 14mm in 1.5kg, odličen sound, po drugi strani pa samo 1366 x 768 zaslon in le 1 leto garancije.

Koliko bo potem Touch? Najbrž €1.500 za uvod in potem se res vprašaš, če ni boljša izbira Air ali Pro.

Janac ::

zakaj bi nekdo kupil to zadevo ce imas lahko tablico?

Bananovec ::

Brilijantno vprašanje. Verjetno zato, ker ima več procesorske moči in je nanj možno namestiti uporaben* OS, v našem primeru poljubno distribucijo Linuxev ali bilokatere Windowse.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Janac ::

za ogromno moc clovestvo uporablja namizne kompe.

Bananovec ::

ki pa jih je možno po tvojem razmišljanju nositi v eni fletni torbici.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

nekikr ::

WhiteAngel je izjavil:

Zenbook od Asusa rastura. Full HD ter Nvidia v ultrabooku! Me happy :))

Aja, še cena: 1130 EUR.

Tole ima klasični HDD? Mega fail.

klinker ::

In pol pravijo da je apple drag 8-O

nekikr ::

Pa saj je drag. Cenejši od praktično vse konkurence, ampak je vseeno drag ;)

Meizu ::

Pa ravno to sem razmišljal. Mislim, da se strinjamo, da je mac air najboljši ultrabook trenutno. Vstopni modeli so od 1000eur dalje. Zakaj bi torej kupoval ostale ultrabooke? Pa celo verzija z i7 CPUjem obstaja.

Dragi ::

Meizu je izjavil:

Pa ravno to sem razmišljal. Mislim, da se strinjamo, da je mac air najboljši ultrabook trenutno. Vstopni modeli so od 1000eur dalje. Zakaj bi torej kupoval ostale ultrabooke? Pa celo verzija z i7 CPUjem obstaja.


To razumeva ti, jaz in se par izjem na tem forumu.

Vse ostale ovce pridno natepavajo kako je Apple predrag
Kljub temu, da je kvalitetnejse izdelan napram ostalim skropucalom, ima prilozen operacijski sistem in je na voljo v trgovinah TAKOJ.

Pisem z MacBook Air 2011 verzija, 128GB SSD, 4GB ram.
Lupljen za 1149eurov letos aprila za tem ko sem se navelical 5 tedenskega cakanja na Asus Zenbook.

*dodged a bullet there*

Pat_MaGroin ::

Kje si ga dobil za 1150, ko pa je redna cena 1300 eur? :)

Sploh pa, si pomislil, da vsem ne ustreza OS X?

LP,
PIC

Isotropic ::

Meizu je izjavil:



Se pa ne bi branil enga tankega 14' laptopa z i7. Pa ne za 2000eur seveda.

brezveze quad, ker bi imel premajhen tdp za normalno delovanje in bi se samo ves cas throttlal.

speaking of the devil:
http://semiaccurate.com/2012/10/03/oems...

Dragi ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Kje si ga dobil za 1150, ko pa je redna cena 1300 eur? :)

Sploh pa, si pomislil, da vsem ne ustreza OS X?

LP,
PIC


Nizozemska z Studentskim popustom 20%

Apple vsem studentom nudi 20% popust na svoje produkte. Tudi v Sloveniji.


Ne rabis imeti OSX. Lahko namestis tudi Windows 7 z Boot Camp
Poanta je, da zraven dobis placljiv OSX.
V primerjavi z mnogimi ultrabooki kjer je gori namescen zastonjski ubuntu je to se dodaten protiargument kako 'dragi' so applovi.

Dragi so za tiste, ki gledajo samo specificno kategorijo. V celotnem paketu dobis dosti vec kot pa pri konkurenci.
Zaslon, baterija, velik trackpad, placljiv OS (po mojem mnenju superioren windowsem), design, osvetljena tipkovnica pa se in se.


V kolikor bi bili ultrabooki pod 1000eurov z isto kvaliteto kot MacBook air. Takrat bodo konkurenca, da.
To kar ponujajo dandanes je natega. Placas vec in dobis manj.

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Tole je toliko ultrabook kot sem jaz ultrabook.
tole ma not ULV cpu in je zelo tanek notebook

Tudi jaz sem len in sem zelo suh (ter za svojo velikost lahek). Ampak še vedno nisem Ultrabook.

Isotropic ::

kuk pa si tezek? jst sem isto zelo lahek, slabih 70/ 183.

Dragi ::

@pipi
Zenbook ima SLABSI zaslon v primerjavi z Airom.

V trgovini sem ju primerjal side-by-side tako, da sem svojega Aira postavil tesno v bok Zenbooku.
Zaslon pri zenbooku je inferioren tistemu v Airu. Slabsa svetilnost, kontrast in kot mislim tudi nima avtomaticne prilagoditve svetilnosti kot jo ima Air. (vsaj nasel je nisem).
Prav tako je inferiorna tudi kvaliteta izdelave saj sem imel pri zenbooku obcutek, kot da ga bom vsak trenutek zlomil. Isto je z tipkovnico, trackpadom kot tudi z ostalimi komponentami.

Se pa strinjam da je 10GB in 256GB ssd lepa nadgradnja, vendar,
Osnovni model je 1100eurov, se pravi 200 eurov dodatka za +8GB rama in 256GB SSD.
Si siguren? Sumljivo poceni tole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

PrimozR ::

Ne more biti slabši, če ima bistveno višjo resolucijo in je, pomembneje, IPS, Airov pa TN.

Vprašanje je le, če si ti primerjal s 1080p Zenbookom, če nisi slučajno našel 1366 x 786 Zenbooka.

EDIT: kar se tiče cen, še previsoka je, zadeve so se pocenile :D
http://geizhals.at/de/792741
http://geizhals.at/de/740876
http://geizhals.at/de/688172

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Dragi ::

Prav imas, gledal sem Asus Zenbook UX31
Izgleda, da je zadni UX32 res superioren, kar se tice strojne opreme.

A vseeno, Zenbooju manjkajo na prvi pogled trivialne, a ko se enkrat navadis funkcije brez katerih vec ne gre:

- osvetljeno tipkovnico. Mocno olajsa tipkanje v temnejsih prostorih in se posebnoZELO uporabno po 6 uri zvecer v kolikor nisi v osvetljeni sobi.

- magsafe konektor. Z drugimi besedami, napajalni vtic je namagneten in se samodejno vklopi v Aira v kolikor ga priblizas ohisju

- samodejna osvetljitev zaslona v primerjavi z osvetljitvijo v kateri je prenosnik. Uporabno kadar si v temi in prizges luc. Svetilnost se samodejno nastavi na bolj prijeten nivo. Ali kadar se obrnes iz sence v sonce ipd

- integracija z MacOSX operacijskih sistemom. Vem, slisi se pristransko, a kot dolgoletni uporabnik Windows operacijskega sistema (vseh, od Win95 naprej) to stejem v prednost, se posebno za navadnega, ne-power userja. Air je moje prvo izkustvo z OSX in v kratkem obdobju enega tedna po nakupu sem se odlocil, da na windowse ne grem vec nazaj. Ne dokler imam izbiro. Integracija z trackpadom je fenomenalna. MOCNO olajsa vsako delo. Se posebno brskanje z safarijem, editiranje slik, photoshop in druga orodja kjer se ogromno uporablja zoom, scrollanje in druge geste.
Svetujem, da vsak poskusi OsX na macu za vsaj teden ali dva in potem sodi sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nihče ne mara za tablice, prodaja že štiri leta pada (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
8819474 (14832) kanarin
»

Primerjava proizvodnih stroškov 7'' iPada, Kindla

Oddelek: Novice / Android
4512179 (9677) HeMan
»

Kindle Fire po treh mesecih že najbolj popularna Android tablica

Oddelek: Novice / Android
136780 (4943) swar
»

Intel v letu 2010 ostal vodilni proizvajalec mikroprocesorjev

Oddelek: Novice / Rezultati
103829 (3142) MrStein

Več podobnih tem