» »

topel 12V kabel in problem matična

topel 12V kabel in problem matična

painfulwhite ::

živ.

Včeraj sem dobil iz dinokompa plato, proc in grafo, ampak mislim da tole niti ni tolk pomembno za moj "problem".

Sestavil sem že nekaj kompov in prvič da sem imel pri temu nekaj problemov:

1. Kabel 12V od napajalnika, ki se priklopi na plato (4 pinski) je po minuti ali dveh delovanja topel, da ne rečem vroč (izolacija je ok). Zanima me, če je tukaj kakšen problem in če znajo nastopi kakšne težave (recimo kratek stik, vžig, ... upam da pretiravam :))

2. Če matično "preveč" zategnem (beri: zašraufam vse šraufe) se mi računalnik ne prižge. Je morda tukaj kakšna rešitev, ki je ne vidim trenutno. Morda, da bi matično s čem podložil?

Duhec ::

1. Da je kabel topel ne rečem ampak vroč....
Kakšna je konkretno konfiguracija ? Plata, cpu, napajalnik...
2. Poglej, če imaš pod plato vse kovinske distančnike enakih dolžin (da ti plato kje ne zvija) in da ni kje kak preveč, ki dela potem kratek stik pod plato.
Preveri, da nimaš vijakov s preširoko kapco, da ti potem rob ne dela šlusa na neki liniji, ki gre slučajno blizu mase za vijak.

painfulwhite ::

Imam:
Gigabyte GA-970A-DS3 plato
AMD FX-8120 BOX procesor
Sapphire Radeon HD7850 2GB grafo
1TB disk

na napajalniku piše max output 600W. A je to dost za tako konfiguracijo...zalaufa mi ventilatorje, vendar ostalega ne. Temen ekran.

Janac ::

slikaj kako imaš vse priklopljeno.

Pod matično ploščo pridejo taki zlati distančniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

krucymucy ::

Imel sem enako tezavo, le da je nisem opazil dokler se ni stopil konektor. Sreca da sem bil doma. Slo je pa pravtako za gigabyte plato na KT266 cipovju.

painfulwhite ::

Sicer ne vem kolk se kej vid na slikah...

priklopljen CPU ventilator

grafična kartica, usbji, power in reset switch (sta na pravem mestu) :)

4 pinski 12V napajalnik

napajalnik in rami

pa še navodila za priklop grafične. Jaz to dojamem, da priklopim iz napajalnika v grafično kartico...kar sem storil. Pa seveda grafično porinil v PCI express 2.0

Jaz sem res nekako brez idej :( A napajalnik je pa dost močan ?

Janac ::

daj priklopi tam 24 PIN napajanje zraven ramov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: l-note ()

Duhec ::

Jezus.
Daj malo poglej kaj se priklopi na 12V kocka 4 pinski konektor ! Ti imaš nek drug konektor, ki zagotovo ni 12V !
Mora imeti dve črni in dve rumeni žici !

 12V kocka 4pinski konektor

12V kocka 4pinski konektor

čuhalev ::

Izgleda, da mu je uspelo zariniti dodatek 4 pinov za ATX 24 napajanje. Še dobro da zadeva deluje, ker je bila ena napetost na masi, kar je povzročilo gretje. Zanimivo pa, da napajalnik ni zaznal kratkega stika. ;((

Brane22 ::

Talenti.

Janac ::

evo sliko da bo bolj razumljivo kaj ti želim povedati:

Brane22 ::

Seveda, če je kaj crknilo zaradi tega, bo to dinokomp dobil nazaj v "garanciji", nato pa sledi dihanje v slušalko, teženje s 45-dnevnim rokom in grožnja z "medijskim linčem".:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Duhec ::

Se mi je kar zdelo. :)
Konektor, ki bi ga moral priklopiti kot podaljšek 20-pinskega napajanja si vtikal v 12V konektor za cpu !

http://www.smps.us/atx-connector-20-24p...

painfulwhite ::

o sh*t se opravičujem :( 2x ista napaka z istim napajalnikom (prvič leto nazaj). Hvala vsem, and i feel like a noob :S

p.s. Brane22 ne ne, nisem tak tip kupca :)

Janac ::

Saj sem ji dal sliko kam more priklopit...

Brane22 ::

@Janac:

Ni tolikšen problem,d a nima ekstra 4 pinov napajanja na ATX konektorju kot to, kam je stvar vštekal.


Tisti 4 pini na glavnem konektorju so itak bolj revno uporabljeni. Razen če plata zazna da ni nič gor priklopljeno in dela paniko.

Problem je, da je na drugem konektorju oranžno žilo ( 3.3V) zašlusal na maso - zato se verjetno greje predvsem ta.

Še večji problem je, da je 12V SKUAPJ SKLENJENIH S 5V VEJO.

To lahko komot samo zase pokurii vse na plati. Pa mogoče še kako kartico. Ali vse. Pa mogoče še kak disk itd. Pa mogoče celo napajalnik. Odvisno od napajalnika pač... :|

Janac ::

Ja se strinjam.

painfulwhite ::

Mja, zgleda sem mel spet srečo in kot kaže deluje. Grem zapret kišto pa winse nalagat :) In še enkrat hvala in oprostite za mojo idiotsko napako, očitno me bo izučilo res šele ko bom kaj skuril...

Brane22 ::

Bodi pozoren:

- barve žic niso različne zato,d a kitajcem ni dolgčas. Rumena je 12V, črna je masa, rdeča je 5V, oranžna je 3,3V
- Konektor se mora ujemat zatičem. Tako kot si ga ti prištekal, je zatič na konektorju na eni strani, na plati pa na drugi.
- extra konekktor za ATX ima nekakšne mini vilice, da se z njimi zapne na glavni konektor. Drugi konektorji teh nimajo.

Duhec ::

Ti vsaj priznaš svojo napako pa noob gor al dol. ;)
Marsikdo je ne ob podobnem primeru in se lahko nategujemo po dolgem in počez, čez kak dan pa mu čudežno zalaufa. :)
Kater napajalnik imaš, da je zdržal ta ponor štroma ? :D

painfulwhite ::

@Brane22 hehe verjamem, sam nism preveč v elektriki itd. Btw za info, kaj masa pomen ?

@Duhec: Ne vem, nek 600W cenejša varjanta, cca 2 leti star. Kupu ko mi je prejšn crknu. Pa to sem prvič že naredu na starmu compu ko sm kupu napajalc, pa pol ugotovu napako. Sej pravm, ene par kompov sm že seb pa bratu sestavu, pa pri nobenmu napajalcu tko zajebu ko pri tem 2x.

Ampak očitno le ni blo vse nedolžno, ker mi sata diska ne zazna. Pregoru? Medtem ko dvd rom sata dela brez problema. Sej verjetno ni fora da je disk sata1, plata pa sata3 ?

amigo_no1 ::

masa = ozemljitev

AngelOfDeath ::

Brane22 je izjavil:

@Janac:

Ni tolikšen problem,d a nima ekstra 4 pinov napajanja na ATX konektorju kot to, kam je stvar vštekal.


Tisti 4 pini na glavnem konektorju so itak bolj revno uporabljeni. Razen če plata zazna da ni nič gor priklopljeno in dela paniko.

Problem je, da je na drugem konektorju oranžno žilo ( 3.3V) zašlusal na maso - zato se verjetno greje predvsem ta.

Še večji problem je, da je 12V SKUAPJ SKLENJENIH S 5V VEJO.

To lahko komot samo zase pokurii vse na plati. Pa mogoče še kako kartico. Ali vse. Pa mogoče še kak disk itd. Pa mogoče celo napajalnik. Odvisno od napajalnika pač... :|


Soliden napajalnik bi to moral zaznati v momentu in izklopiti.
edit: Slovnica

amigo_no1 ::

OP
Preveč len da bi pogledal kateri napajalnik imaš ?

Je bila par dni podobna tema s "650W" LC napajalnikom 8-).

painfulwhite ::

ne ne, nism len :P Mogu odšraufat, ker uspod piše :D

tole je ta bad boy :(

Duhec ::

painfulwhite je izjavil:

...
Ampak očitno le ni blo vse nedolžno, ker mi sata diska ne zazna. Pregoru? Medtem ko dvd rom sata dela brez problema. Sej verjetno ni fora da je disk sata1, plata pa sata3 ?

A Bios disk prepozna ?
Če je tam ok, potem moraš med inštalacijo sistema povedat WIndows sistemu kje naj brska za sata gonilniki. Če imaš XPje potem preko F6 poveš da jih boš vključil s flopi diska, pri Win7 pa recimo preko USBja.
Sata gonilnike dobiš na strani proizvajalca osn.plate.
http://www.gigabyte.com/products/produc...
Izberi OS in išči Sata Raid.

painfulwhite ::

nope ne prepozna v biosu...tudi ne sliši se ga, niti ga ne čutim. Probal priklopit na iste kable kakor DVD ROM, ki deluje, disk pa ne. Probal z dvema različnima kabloma in različnim sata portom.

Janac ::

daj v drug računalnik

painfulwhite ::

Bom probal čez vikend ja, ker doma nimam nikjer drugje za probat, pa sporočim rezultat

Duhec ::

Če se ne zavrti je kaput. Mogoče je to tista škoda napačnega priklopa.

painfulwhite ::

Mam tut jst tak filing ja, ugotovil tudi da mi ena ploščica od 2GB rama ne deluje več (sem imel 2x2GB), zdaj ko pa laufam na 1x2GB in novem disku mi je pa ratal winse naložit hehe. Ram sem tudi sprobal v različnih slotih in takoj ko je pokvarjena ploščica not ne zalaufa winsow. Z memtestom se niti ne bom ukvarjal, ker mislim vzet 8GB novga, pa bo mir :)

Važno da ni grafična crknla, ker pol bi se pa fental :)

Ampak ja...kolk problemov nardi ena taka bedarija, ko priklopiš nekaj, nekam kamor ne bi smel 8-)

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Adapter USB - SATA / IDE (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
595094 (4368) T-Mac
»

Priključitev napajalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
232098 (1546) Janac
»

PC se ne požene (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1077314 (5877) Šolar
»

Priklop napajalnika

Oddelek: Strojna oprema
4713341 (12730) pol3ni
»

Lučka na monitorju utripa

Oddelek: Pomoč in nasveti
232127 (1680) Duhec

Več podobnih tem