» »

Umerjanje merilca vlage

Umerjanje merilca vlage

z00s ::

Pozdravljeni.

Doma imam klasični analogni merilec vlage, vendar po mojem ne deluje pravilno, saj kaže 90% vlažnost. Ali kdo ve, kako "skalibrirati", da bo deloval pravilno. Menda naj bi se nekaj zavijalo v mokre cunje - a kdo ve, koliko časa ipd? Kakšen drug nasvet? Urarji v mojem okolju tega ne počnejo. Alternativa bo seveda nakup novega digitalnega za par evrov;)

Hvala za odgovore.

lp,Z00s

gzibret ::

Saj si že sam povedal. Zaviješ ga v ornk mokro coto in počakaš kakšno uro. Pol bi moralo kazat 100% vlažnost.
Vse je za neki dobr!

z00s ::

Aha je to to? Torej kakšno uro. Hvala lepa.

lp,Z00s

energetik ::

Jaz samo podložim mokro kuhinjsko krpo direktno pod higrometer. Po kakšni uri z vijakom na zadnji strani nastavim na 100% in to je to.

snow ::

Za vzdrževanje točne vlage (poleg 100%) v manjšem zaprtem prostoru se lahko uporabljajo (pre)nasične vodne raztopine raznih soli: tabela
Natrijev klorid (NaCl, angl. sodium chloride) je navadna kuhinjska sol, s katero lahko preveriš dodatno točko svojega higrometra. Se pravi v eno neprodušno komoro poleg merilnika zapreš tudi kozarec vode s toliko soli, da jo ostane nekaj neraztopljene.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

energetik ::

snow je izjavil:

Za vzdrževanje točne vlage (poleg 100%) v manjšem zaprtem prostoru se lahko uporabljajo (pre)nasične vodne raztopine raznih soli: tabela
Natrijev klorid (NaCl, angl. sodium chloride) je navadna kuhinjska sol, s katero lahko preveriš dodatno točko svojega higrometra. Se pravi v eno neprodušno komoro poleg merilnika zapreš tudi kozarec vode s toliko soli, da jo ostane nekaj neraztopljene.
Je res, pred kratkim sem tako umeril svoj stari analogni merilnik s pomočjo NaCl. Tako da sem vzel banjico od sladoleda, notr šalčko s par žličkami soli, malo vode in skupaj z inštrumentom zaprl za par ur.
Presenetljivo je tudi digitalni merilnik (najcenejši iz Conrada) na 1% točen, sem tudi tega preizkusil.

Mokra krpa je daleč od točnosti - ugotovil sem, da mi je analogni higrometer s takim umerjanjem kazal dobrih 10% preveč. Oziroma ko oviješ inštrument s mokro krpo, kaže le okoli 90% RH.

Spajky ::

Velja za cheap-shit merilce brez možnosti nastavljanja ...

analogni vlagomer (za relativno vlažnost zraka) daš v novejši samočistilni hladilnik in si označiš na skali : hint : notri je rel.vlaga praktično 100 % ... Pol ga pa segrevaš/pregreješ s fenom in imaš min.vlago 0% .. Potem pa vzameš za referenco en kalibriran vlagometer zraven, ki kaže v prostoru npr. 50% in na svojem označiš spet.

Potem pa si označiš vmesne stopnje ... ;)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

energetik ::

V hladilniku ni niti blizu 100% RH.
Okoli 35%, izmerjeno. Zato se zelenjava ipd. tudi tako izsuši, če ni zaprta v posodi.

Metoda s soljo je super zato, ker je tam dejansko točno 75% vlaga, neodvisno od temperature.

Spajky ::

energetik je izjavil:

V hladilniku ni niti blizu 100% RH
Odvisno od tipa hladilnika in nastavitve - koliko je "našopan" ... V mojem zmrzovalniku je kot na severnem polu (dobrih 10%), v hladilnem delu pa preko 90% ... V starem Gorenje, ki ga je bilo treba pucat 1x na mesec poleti, je bilo pa notri okoli 20% ...

Tako da je v bistvu treba imet na izposojo kak umerjen digitalc za par dni ... 8-) .. pa je ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

zhigatsey ::

Nabavil sem si tale vlagomer. V navodilih je pisalo, da se vlagomer umeri tako, da ga postavimo na vlažno krpo, počakamo pol ure in ga zatem natavimo na 80%. Po pol ure na vlažni krpi je kazalo približno 70%, zato sem ga nastavil na 80%. Namestil sem ga v stanovanju, kjer mi po 24 urah še vedno kaže okoli 78%. Za test sem ga zdodaj zjutraj postavil za 10 min ven na okensko polico (temperatura okoli 0) in je še vedno kazalo enako. Predvidevam, da je z vlagomerom kaj narobe?

dragana ::

Po analognemu vlagomeru moraš pred vsakim odčitavanjem po njem parkrat potrkat, da se kazalec premakne. Šele takrat veš kaj naj bi pokazal.
0% vlago lahko kalibriraš tako, da kuhinjsko sol v ponvi zelo segreješ. Ta je zelo higroskopična. Tako postane suha. Ohlajeno sol in vlagomer postaviš pod prozorno pokrovko. Tako lahko opazuješ kaj se dogaja. Čez nekaj časa bi moral pravilno nastavljen higrometer pokazati 0%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dragana ()

energetik ::

zhigatsey je izjavil:

Nabavil sem si tale vlagomer. V navodilih je pisalo, da se vlagomer umeri tako, da ga postavimo na vlažno krpo, počakamo pol ure in ga zatem natavimo na 80%. Po pol ure na vlažni krpi je kazalo približno 70%, zato sem ga nastavil na 80%. Namestil sem ga v stanovanju, kjer mi po 24 urah še vedno kaže okoli 78%. Za test sem ga zdodaj zjutraj postavil za 10 min ven na okensko polico (temperatura okoli 0) in je še vedno kazalo enako. Predvidevam, da je z vlagomerom kaj narobe?
Ja, nekaj je narobe. Ali pa si neprevidno polil kaj vode po notranjosti vlagomera.

tikitoki ::

energetik je izjavil:

V hladilniku ni niti blizu 100% RH.
Okoli 35%, izmerjeno. Zato se zelenjava ipd. tudi tako izsuši, če ni zaprta v posodi.

Metoda s soljo je super zato, ker je tam dejansko točno 75% vlaga, neodvisno od temperature.


Tvoj zadnji stavek je popolnoma neresnicen.

http://www.omega.com/temperature/z/pdf/...

AtaStrudl ::

Poceni analogni vlagomeri v glavnem delajo na konjski rep, in cez nekaj casa ne kazejo vec malih vrednosti vlage, kazejo kakih 50% tudi v Sahari. Zmigas ga tako, da ga za nekaj casa (pol ure) das na 100% vlago.
Pozor, jaz sem enega unicil, ko sem ga drzal v vroci pari nad stedilnikom, mokra cunja je varnejsa.
Vrednosti vlage pod 30% (v bloku s centralno pozimi nic posebnega) pa taksni nikoli prav dobro ne kazejo. Priporocam elektronskega (=rabi baterijo, ni pa nujno digitalen).

Kalibracije v hladilniku ne priporocam, ce zelis da bo pravilno kazal pri sobni temperaturi.

energetik ::

tikitoki je izjavil:

energetik je izjavil:

V hladilniku ni niti blizu 100% RH.
Okoli 35%, izmerjeno. Zato se zelenjava ipd. tudi tako izsuši, če ni zaprta v posodi.

Metoda s soljo je super zato, ker je tam dejansko točno 75% vlaga, neodvisno od temperature.


Tvoj zadnji stavek je popolnoma neresnicen.

http://www.omega.com/temperature/z/pdf/...
WTF? Pri NaCl po tvojem linku niha RH za manj kot pol %, če se temp. giblje od 20-30°C. Kaj je torej neresnično?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vremenske postaje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5214468 (3564) SumTingWong
»

Kje kupiti termometer+vlagomer

Oddelek: Loža
199327 (4966) frke
»

Julij najtoplejši mesec od začetka meritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3411863 (9496) Gavran
»

Razlika med morsko in kamneno soljo

Oddelek: Loža
459705 (8408) harvey
»

Kalcijev klorid - kje kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716293 (15226) einstein :P

Več podobnih tem