» »

Študij finančne matematike

Študij finančne matematike

ramiz?! ::

Zanima me če je ali še kdo mogoče hodi na to smer študija na FMF in kakšna so vaša mnenja. Predvsem me zanima, ker razmišljam med vpisom na ekonomsko fakulteto UNI in pa FMF finančna matematika. Zaenkrat sem naredil gimnazijo in nisem imel težav z matematiko, pa tudi ekonomija me zanima, zato sem v manjših dvomih. Malo se vseeno bojim, da ob študiju finančne matematike nebi imel nič prostega časa, na ekonomski fakulteti pa me skrbi kasneje zaradi službe, čeprav imajo zanimive študijske smeri/programe. Vsak nasvet bi prišel prav.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

čuhalev ::

Finančna matematika je bolj ekonomija kot matematika. Po treh letih ne pričakuj, da boš znal programirati (razen če to že znaš sedaj). Po treh letih nekateri raje nadaljujejo na EF, obratnega premika pa ni. Med matematiki pa velja program za posmeh vrednega (glede na osvojeno znanje in nesposobnost programiranja). Žal.

Torej vzemi bodisi matematiko na FMF bodisi nek program na EF.

Isotropic ::

kje pa potem dobis zaposlitev? (moznost, da jo bos na banki ali zav. je imo bolj majhna)
razen na teh dveh zgoraj

ramiz?! ::

okej jaakaa zdej nevem a to govoriš iz lastnih izkušenj ali pa si študiral na filozofski fakulteti in si sedaj ključavničar, ki se spozna na vse. Na predmetniku se polovica predmetov pokriva z navadnim študijem matematike algebra I,II,III in analiza I,II,II itd., druga polovica predmetov pa je povezana z ekonomijo (kar bi lahko sklepal po imenu smeri študija), zato med to polovico ne najdeš programiranja, fizike in drugih specifičnih predmetov, ki se poglabljajo na posamezne dele matematike in ti v ekonomiji nebi prišli prav.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

SaXsIm ::

Imam ene tri kolege, ki študirajo na FMF, smer finančna matematika. Vsi so precej stručkoti na področju matematike (jih kdaj vprašam za kakšno razlago), nad študijem pa so navdušeni. V bistvu niso samo trije, ko bolj razmišljam, jih je celo ene pet ali še več.
Študij je pač moderno usmerjen, ekonomija skozi matematiko (matematika na EF je dosti uboga).
SaXsIm

tony1 ::

Takole je: finančna matematika je seveda najlažja smer na FMF.

Po drugi strani pa je težja od vsega na EF. In če upoštevaš, da je diplomantov EFja vsako leto 5x preveč, je že bolje iti študirat smer fm na FMF.

Trgu dela je tudi zelo jasna večja zahtevnost (in zato večja vrednost diplomantov) FMFja od EFja. In sam bi se, če te matematika&ekonomija zanima, odločil za FMF.

Aja, če se ne motim (naj me kak ekonomist popravi?), je fm na FMF dobra popotnica za delo aktuarja, kar je še kar iskana, predvsem pa *zelo* dobro plačana služba.

Edit: o vsem tem se je na slo-techu že veliko pisalo, poišči stare topice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

ejQ ::

Mam kolegico, ki je "matematični genij" in je hodila (in nardila) finančno matematiko. Kokr sm jo poslušala, so bli njeni vtisi negativni. Od tega da je snov popolnoma neuporabna, do tega da profesorji nimajo pojma (jih študenti velikokrat popravljajo) in da majo do tebe preveč oseben odnos ("Oho, a dons ste pa utegnl prit na predavanja?").

Zdj hod na magisterij na EF.

Isotropic ::

kera smer na ef pa kje se ma namen zaposlit poj?

tony1 ::

Če ve več od profesorjev, bi morala iti prvi dan na kakšno drugo smer. Seveda še vedno na FMF... Tam se potem običajno loči zrnje od plev... :)

ejQ ::

Uf, tega pa nevem. Je šla pa zdj za pol leta na izmenjavo na Nizozemsko, tko da koga briga zaposlitev, right? :>

Drgač kokr je govorila o zaposlitvi, je mal obupana. Niti ne ve kaj jo zanima. Dobra je u matematika, pa je šla to smer študirat.

tony1 je izjavil:

Če ve več od profesorjev, bi morala iti prvi dan na kakšno drugo smer. Seveda še vedno na FMF... Tam se potem običajno loči zrnje od plev... :)
Je izkoristla dva vpisa - najprej šla na FRI, vidla da to ni zanjo, in potem na FMF. Najbrž se ji ne gre spet tok za to matematko, da bi šla izredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: ejQ ()

čuhalev ::

Povem iz lastnih izkušenj.

Četudi se predmeti prekrivajo, se predmeti od vsega začetka prvega letnika izvajajo ločeno. Obsegajo manj snovi in so kljub identičnemu imenu lažji, bistveno.

Še pedagoška matematika je težja od finančne. Lahko bi rekel, da je to program ustvarjen zaradi pomanjkanja študentov.

Isotropic ::

mja, verjamem. pa financna mata se privlacno slisi kot geld-making studij.
kje si se/ bos pa zaposlil?

Zgodovina sprememb…

ramiz?! ::

ja hvala za komentarje... nekej stvari ste mi razjasnil, samo še vedno sem malo v dvomih ker nekateri govorite o tej smeri kot da je zelo uredu, spet drugi pa kot da je čisto zanič
Never regret anything, there's always a reason things happen.

žana ::

Js sem zdaj zaključila 1.letnik praktične matematike..sama sem lani tudi begala med EF in FMF ter se nazadnje odločila za slednje..sicer sem nekako vedela da bom šla na FMF, ampak vseeno je bila neka pika na i do odločitve informativni dan, saj mi je bilo na FMF bolj všeč in sem se tam bolj videla kot na EF med 400,500 ljudmi .. vsi, ki so pa preizkusili obe fakulteti pravijo, da je FMF vsekakor težja..ampak mislim, da dobiš le malo več kvalitetnega znanja..to je moje mnenje.. je pa stanje koliko jih sploh naredi, precej slabooo..večina obupa na začetku, ali pa na koncu vidi da pa le ne bo šlo.
osebno lahko rečem, da nisem nek matematični genij, kljub temu da sem bila v srednji 4 letni šoli zlati maturant, ti to potem tam itak nič ne koristi, ker enostavno buljiš kar ti predavajo in ti ni nič jasno.. kar lahko prineseš sabo je pa predvsem resnost, zanimanje, volja do uspešnih izpitov.. tako da sem rabila kar nekaj časa da sem našla nek način učenja in kako bom sploh lahko zmogla ob vsej tej snovi... učenje po 5-8 ur od ponedeljka do četrtka je postal standard..še kdaj med vikendom sem malo pogledala, sploh če je bil v ponedeljek že kolokvij.. drugače pa pravim, da se naredit, seveda je nekaj tudi odvisno od profesorjev.
pa lep dan še naprej =)
Play music with real instruments.

tony1 ::

ramiz?! je izjavil:

ja hvala za komentarje... nekej stvari ste mi razjasnil, samo še vedno sem malo v dvomih ker nekateri govorite o tej smeri kot da je zelo uredu, spet drugi pa kot da je čisto zanič


Poslušaj, fant.

Koliko FMFjevcev vidiš, ki so brez službe?

In koliko EFjevcev?

Razmerje podaj kar v odstotkih (veliko ničel bo na desni, verjemi.) To je tisto, kar te zanima.

žana ::

tony1 je izjavil:

ramiz?! je izjavil:

ja hvala za komentarje... nekej stvari ste mi razjasnil, samo še vedno sem malo v dvomih ker nekateri govorite o tej smeri kot da je zelo uredu, spet drugi pa kot da je čisto zanič


Poslušaj, fant.

Koliko FMFjevcev vidiš, ki so brez službe?

In koliko EFjevcev?

Razmerje podaj kar v odstotkih (veliko ničel bo na desni, verjemi.) To je tisto, kar te zanima.

Je kar problem kakšna prihodnost nas čaka..če sploh nas.
Play music with real instruments.

Mufasa ::

Mladci izkoristite to, da smo v EU, kjer je boljsih in brezplacnih faksov kolikor hoces. Pojte ven studirat, pogoje imate enake cene boljse kot tukaj.

sherman ::

Kar jaakaa pove je prav. Edino tisto o pedagogih ne vem kako res je. Edina dobra lastnost finančnikov na FMF je, da je več punc, kot jih je bilo poprej.

učenje po 5-8 ur od ponedeljka do četrtka je postal standard..še kdaj med vikendom sem malo pogledala, sploh če je bil v ponedeljek že kolokvij

Temu se reče neresnost. Vikendi so pravzaprav dnevi ko imaš največ časa za učenje. Za počivanje imaš poletne počitnice. Resen sem.

Isotropic ::

Mufasa je izjavil:

Mladci izkoristite to, da smo v EU, kjer je boljsih in brezplacnih faksov kolikor hoces. Pojte ven studirat, pogoje imate enake cene boljse kot tukaj.

ne, faksi so ze v slo cist dost kvalitetni.
podiplomski verjetno, pa to ne druga stopnja, tretja kvecjemu.

žana ::

sherman je izjavil:

Kar jaakaa pove je prav. Edino tisto o pedagogih ne vem kako res je. Edina dobra lastnost finančnikov na FMF je, da je več punc, kot jih je bilo poprej.

učenje po 5-8 ur od ponedeljka do četrtka je postal standard..še kdaj med vikendom sem malo pogledala, sploh če je bil v ponedeljek že kolokvij

Temu se reče neresnost. Vikendi so pravzaprav dnevi ko imaš največ časa za učenje. Za počivanje imaš poletne počitnice. Resen sem.

Mogoče je pri tebi tako, pri meni so vikendi med študijskim letom čas za partnerja, družino, prijatelje, ljubljenčke in še za kup drugih stvari, za katere mi vedno zmanjka časa..vendar ko je bila res sila sem se tudi ob sobotah učila, v nedeljo popoldan pa itak spakirat in na vlak.
Play music with real instruments.

Mufasa ::

Isotropic je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Mladci izkoristite to, da smo v EU, kjer je boljsih in brezplacnih faksov kolikor hoces. Pojte ven studirat, pogoje imate enake cene boljse kot tukaj.

ne, faksi so ze v slo cist dost kvalitetni.
podiplomski verjetno, pa to ne druga stopnja, tretja kvecjemu.


Sploh slovenski faksi slovijo sodelovanju z podjetji in integraciji studentov v industrijo od 1 letnika, trume mednarodnih strokovnjakov se tepe za pozicije rednih profesorjev pri nas in ne predava se outdated snov in kurikulim se prijagaja vsako leto posebaj.

Res biser.

darkkk ::

No, finančne smeri na FMF se je prijelo grdo ime "tečaj", v primerjavi s starimi programi na FMF je verjetno kar primerno ime. Zdaj glede služb kot aktuarji, specialnost FMF je bila tudi to, da je končalo dosti malo študentov, ta kurz pa konča precej ljudi - kar se bo prvič poznalo kot presežek na trgu dela dokaj kmalu, po drugi strani pa tudi uničuje kredibilnost FMF.

Mam pa študenta finančne matematike kot sodelavca, sam un je dost biser (povprečje 9+, pa tudi on je mel na obični mati probleme in se je prepisal - so bile pa po sredi tudi zdravstvene težave)

Poleg tega, imajo ista imena predmetov, izpiti pa niso glih ista kategorija (btw, isto je blo pri nas z ločitvijo pedagogov od nepedagogov, ampak so pa tudi pedagogi kar pošteno delali)

ramiz?! ::

jah mene zanima ekonomija, pa sem zato razmišljal med finančno matematiko in ekonomijo... ne bom šou zdej študirat strojništva ali računalništva, samo da bo faks težji

že v uvodnem postu sem lepo napisal da se odločam med tema dvema smerema in kaj vi mislite od teh dveh smereh in kaj je najbolj primerno študirat, da pridobiš čim več dobrega znanja
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Smurf ::

Mufasa je izjavil:

Isotropic je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Mladci izkoristite to, da smo v EU, kjer je boljsih in brezplacnih faksov kolikor hoces. Pojte ven studirat, pogoje imate enake cene boljse kot tukaj.

ne, faksi so ze v slo cist dost kvalitetni.
podiplomski verjetno, pa to ne druga stopnja, tretja kvecjemu.


Sploh slovenski faksi slovijo sodelovanju z podjetji in integraciji studentov v industrijo od 1 letnika, trume mednarodnih strokovnjakov se tepe za pozicije rednih profesorjev pri nas in ne predava se outdated snov in kurikulim se prijagaja vsako leto posebaj.

Res biser.

Ja, ka za odpredavat dodiplomsko snov rabis nobelove nagrajence. /sarcasm

V resnici so nase univerze (vsaj UNI LJ - naravoslovni faksi) zelo konkurencni in boljsi od povprecne univerze v tujini. Nasi dobri studentje se lahko ob bok postavijo tudi studentem prestiznih univerz kot so MIT, Cambridge, Princeton (sem sodeloval z njimi, imam tudi nekaj prijateljev iz tam). Razlike nastanejo v podiplomskem (doktorskem) studijo, kjer pa postanepomembno kaksno opremo in strokovnjake imas ob sebi.

ramiz?! ::

no pa še glede končanja študija bi nekej reku, glede na to da je darkkk rekel, da študij konča velik procent ljudi, ki se upiše...

kakor sem sam opazil je to lahko po mojem mnenju tudi zaradi tega, ker se na ta program vpišejo dobri dijaki ... ker če pogledamo statistiko za 3 leta nazaj (2009, 2010, 2011) lahko opazimo, da se na to smer vpišejo ljudje z zelo velikim številom točk. Povprečje za 3 leta nazaj je ~87 točk. Za primerjavo pa še nekaj povprečji iz ostalih "težjih" fakultet in smeri: Elektrotehnika(UNI) ~70, FRI(UNI) ~75, FRI in FMF ~75, Matematika ~78 ... itd.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Isotropic ::

Mufasa je izjavil:



Sploh slovenski faksi slovijo sodelovanju z podjetji in integraciji studentov v industrijo od 1 letnika, trume mednarodnih strokovnjakov se tepe za pozicije rednih profesorjev pri nas in ne predava se outdated snov in kurikulim se prijagaja vsako leto posebaj.

Res biser.

na dodiplomskem ne, sam tam ima tut MIT tezave, da diplomantov ne pripravi dobro na RL.
na podiplomskem pa ni problem dobiti sodelovanja z industrijo (vsaj na fs, fe)
outdated snov niti ni, se bo pa situacija izboljsala, ko gre trenutna garnitura profov v pokoj.

darkkk je kaksna skrivnost, kje oz. kaj delas?

Zgodovina sprememb…

barb99 ::

js pa kolebam med praktično matematiko, matematiko, ekonomijo in poslovnimi vedami. pri matematični logiki sm nula, drgač pa mi gre matematka super - še posebej ko je treba kej računat (algebra in podobno). ne vem pa, če sm dost sposobna za čisto matematko, zarad te logike. druga opcija pa so poslovne vede, ta katoliški inštitut npr., mpk nekak nimam predstave kaj dejansko poj poslovnež počne. rada bi imela svoje malo podjetje - družinski kemp, slaščičarna:D ali kaj turističnega. nevem pa, kuk mi študij na ekonomski alpa FMF nuca dejansko za praktično delo. do matematke nimam zlo posebnega odnosa, pač rada kej zračunam, ne pa neki d bi skos sam o tem razmišljala. velik raj se jo učim kt p kkšna biologija, fizka,...
tko d, nvm kuk sm dejansko sposobna nrdit fmf! ?

bluefish ::

FMF v tem primeru odmisli.

ramiz?! ::

FMF potem raje odpiši ...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

barb99 ::

to mislta ker nism dost sposobna kot matematik al ker ne morm poj dosečt načrtov (podjetje) ?

ramiz?! ::

Jah na FMF je potrbno kar delat in te more matematika kar zanimat. Prvo leto na finančni matematiki imaš od 9 predmetov samo enga iz ekonomije. Sicer pa finančna matematika je bolj matematika in ne dobiš znanja iz podjetništva, iz ekonomije pa nekaj malega.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

barb99 ::

a kej veš, kater faks bi bil najboljš zame? slišm d na ekonomski ni lih resnih faksov..

ramiz?! ::

Ekonomska fakulteta je sama po sebi dobra fakulteta, a zaradi veliko razpisanih prostih mest je tudi veliko ljudi gor vpisanih, takih, ki so ali večni študentje ali pa ne vejo katero drugo fakulteto bi izbrali in se vpišejo in vidijo da jih stvar ne zanima. Če pa tebe ekonomija oz. poslovne vede zanimajo in imaš interes, pa imaš gor kar nekaj profesorjev, ki ti lahko veliko pomagajo in te veliko naučijo. Skratka, odvisno je od tebe in kaj in kako močno si želiš. Uspeš pa lahko skoraj kjerkoli.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

amigo_no1 ::

V Slo je trg dela krneki, sploh če veš da je število brezposelnih naravo in družboslovcev približno enako ter da slednji prej dobijo službo :|.

Ekonomija je pvsedoznanost, kjer je 1+1 lahko tudi 3 (v desetiškem številskem sistemu), nobena njihova hipoteza se v praksi ne izkaže za delujočo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Mipe ::

Človek dobi občutek, da ljudje hodijo na fakse le še po diplome, ne več po znanje...

barb99 ::

amigo: a si reku d družboslovci dubijo prej službe?!
mipe: se strinjam! tko d nvm, kje je še zagotovljena kvalitetna izobrazba...

a kdo ve, kakšn je ta katoliški inštitut - poslovne vede? kukr sm gledala urnik, je spektr širši kt pa na ekonomski.

mihaz: brala sm mnenja študentov p pravjo d se jim sploh ni treba kej dost učit. a to zato, ker so zadovoljno s 6, al ker je res tok lahko d je živ podn?

tony1 ::

Naših zasebnih visokih šol se na daleč izogni.

ramiz?! ::

Za 6 se ni potrebno kaj dosti učit. Za 8,9,10 pa že nekaj. Seveda ima tri četr študentov 6 in 7 ocene in so s tem zadovoljni, če pa želiš več, pa to znanje lahko pridobiš, ker nekateri profesorji so strokovnjaki na svojem področju, nekateri pa bolj drek mešajo.
Never regret anything, there's always a reason things happen.

amigo_no1 ::

si reku d družboslovci dubijo prej službe?!

Da, je bila reportaža o tem tudi na Tv, po podatkih od ZRSZ.
http://www.rtvslo.si/slovenija/vec-brez...
Družboslovci dobijo delo prej
Poleg tega diplomanti družboslovnih ved v povprečju dobijo delo celo prej kot njihovi vrstniki iz naravoslovja. Lani so bili diplomanti družboslovja v povprečju brezposelni slabih 12 mesecev, diplomanti naravoslovja pa skoraj dva meseca dlje.

barb99 ::

amigo: toj p poj res przadeto, d so družboslovci, k so velik mn koristni BL iskani kt naravoslovci! ni čudn d vlada skuša skrčt število delovnih mest na uradih in podobno. kje smo!


tony1: zakaj bi se morala izognt zasebnim šolam?

tony1 ::

Ker so, vsaj tiste pri nas, vredne pol naprstnika tople vode.

barb99 ::

ne d bi neki podpirala zasebne, mpk a bi mi lohk dou dobr argument, zakaj?

tony1 ::

Ker:
-imajo (primerjalno) slabši profesorski kader kot javne univerze,
-posledično je tudi kurikulum slabši in vsekakor tudi manj zahteven,
-živijo od šolnin, in jim je večji interes talati diplome kot pa brezpogojno zahtevati znanje (seveda je ta trend zaradi 'glavarine' prisoten tudi v javnem šolstvu).

Gotovo pa drži, da kakšnega kupa neumnosti, ki ga najdeš v naših javnih univerzah (papirne prijavnice, dva izpitna roka na leto, profesorji, ki ne odgovarjajo na maile itd.) tam ne boš videla. Vendar nisem prepričan, če je to odločilen faktor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466344187 (6379) nejc_nejc
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5012037 (9274) neverlucky
»

Vpis na FMF v Ljubljani ali na Famnit v Koper

Oddelek: Šola
329310 (7469) mladec
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215733 (12701) žana
»

FKKT LJ ali FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6418846 (16314) foxigirl

Več podobnih tem