» »

Windows 8 že pobegnil na splet

Windows 8 že pobegnil na splet

The Verge - Ko je bil Windows 8 uradno dokončan, torej je dosegel stadij RTM, česa drugega tako ali tako nismo pričakovali. Le vprašanje časa je bilo, kako hitro bo kakšna kopija pobegnila na internet in to se je zgodilo v manj kot 24 urah. Sprva je na internetu vladala skepsa, ali gre za pravo verzijo, a po vikendu premlevanja je obveljal konsenz, da gre za pravo stvar.

Windows je za naročnike MSDN in TechNet vedno na voljo že pred izidom škatlaste verzije (retail). Tudi letos bo tako, in sicer ga bodo lahko prenesli že 15. avgusta, medtem ko bo splošna dobavljivost šele 26. oktobra. Uporabniki študentskih različic (program MSDNAA) in so navadno nekje vmes; za letos se še ne ve, kdaj bo Windows 8 na voljo zanje.

A že pred omenjenim 15. avgustom je na splet ušla dokončana verzija Windows 8. Gre za podrazličico z oznako N, kar pomeni, da ne vsebuje Windows Media Playerja. To je verzija, ki jo Microsoft trži v Evropi zaradi poravnave z Evropsko komisijo, ki mu je očitala kršitve protimonopolne zakonodaje z integracijo WMP v Windows. Različica te kopije, ki je ušla, pa je Enterprise. To je ena izmed treh verzij za arhitekturo x86 (poleg klasične in Pro) in edina, ki je v prosti prodaji ne bo mogoče kupiti, saj je namenjena institucionalnim odjemalcem.

Microsoft seveda odsvetuje nameščanje kopij iz nepreverjenih virov, saj bi lahko bile okužene s škodljivo programsko opremo. Kakorkoli že, Windows 8 je tu.

35 komentarjev

MrStein ::

Microsoft seveda odsvetuje nameščanje kopij iz nepreverjenih virov, saj bi lahko bile okužene s škodljivo programsko opremo.

A za hash-e še niso slišali? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

guest #44 ::

Če prav razumem je treba preverjat hash-e, torej z originalnim winsem, ki ga pa še ni. In, ali ima vsaka verzija originalnega winsa enak hash?

BTW...jz sem še na XPjih. Torej sem baje nekje kot uporabniki, ki leta 2005 (nekaj pred visto) so uporabljali win 95.

Meizu ::

A se že kaj ve kak bo performance win8 napram win7? Kakšno izboljšanje, enako stanje ali celo slabše?

Ganon ::

Tudi Pro je že zunaj.

Blaz90 ::

Tudi na MSDNAA (Dreamspark Premium) naj bi bil navoljo že 15. avgusta. Vir.

krneki0001 ::

Meizu je izjavil:

A se že kaj ve kak bo performance win8 napram win7? Kakšno izboljšanje, enako stanje ali celo slabše?



Bootime je okoli 9 sekund, izvajanje je malce pohitreno, pa do sedaj mi jih še ni uspelo sesuti. Uporabljam pa jih od prve RC1 verzije, ki je prišla nekje marca ali aprila.

RTM verzije pa še nisem naložil, ker čakam, da bo uradna prišla preko MSDN.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

poweroff ::

Boottime je totalno nepomemben.
sudo poweroff

krneki0001 ::

Sprašuje se o performancah napram windows 7. In če je boot time pol nižji, je to...
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Meizu ::

Sprašujem o razlikah v porabi rama npr. o hitrosti kernela, o splošni odzivnosti sistema, je v novejših programih pri win8 napram 7 performance boost, ali je situacija z win8 takšna kot, ko smo iz winxp prešaltali na visto.

MasterBlaster ::

Kaj je sploh novega? Poleg vmesnika, ki je trenutno brez imena in odstranjenega start gumba?
Tk je pa pika .

gruntfürmich ::

lahko bi se prenehali sprenevedat in kar napisali m$ predobjavil windows 8.
ker izključnega monopola zaradi nekih finančnih prijemov pač ne bodo izpustili iz rok...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Elysium ::

Meizu je izjavil:

Sprašujem o razlikah v porabi rama npr. o hitrosti kernela, o splošni odzivnosti sistema, je v novejših programih pri win8 napram 7 performance boost, ali je situacija z win8 takšna kot, ko smo iz winxp prešaltali na visto.

Svetujem, da si sam naložiš na eno mašino, ki je lahko tudi dokaj stara, in preizkusiš. Meni je delalo tudi na 9 let stari mašini, res pa da ne pretirano hitro.
Nekoliko novejši PC, sedaj bo 4 leta star, ki ga dokaj pogosto uporabljam, pa je z W8 dosegel pravo prerojenje. Večino običajnih zadev dela mnogo hitreje kot manj kot eno leto star gamerski PC, kjer imam W7. Poraba RAMa je pa tudi bistveno manjša kot prej. Situacija vsekakor ni podobna tisti, ko se je šlo iz XP na Visto, prej obratno. Tudi nobenega driverja še nisem našel, ki ne bi delal.
Skratka, ko pride v prodajo, bom takoj nabavil update, ker je ta OS res ogromen napredek, ne samo šminka.

Meizu ::

No, če dela res tako dobro kot praviš, bom preizkusil. Mam ravno eno sesuto quad core mašino, bom gor naložil.

Edit: Nisem dosti bral o win8 tko da sem kar dosti informacij zamudil tekom izdelave OSa. Ali se da tale fensi šmensi vmesnik tudi izklopit ko gre za resno delo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

krneki0001 ::

Meizu je izjavil:

Sprašujem o razlikah v porabi rama npr. o hitrosti kernela, o splošni odzivnosti sistema, je v novejših programih pri win8 napram 7 performance boost, ali je situacija z win8 takšna kot, ko smo iz winxp prešaltali na visto.


Kdaj boste nehal pametovat o ramu. Ram je zato, da je zaseden in da se uporablja. Če bi ga sistem vsega zasedel, bi bilo najbolje. Kaj ti pomaga 16GB rama, če ga pa sistem porabi samo 700Mb za delo in aplikacije še dodaten gigabajt, po ostalem se pa pajčevine nabirajo?

Kernel je od sedmice, a je malo bolj optimiziran. sistem je bolj odziven na enaki mašini in hitrejše izvajanje vsega je, pa vse teče bolj gladko.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Meizu ::

Ne, rama nočem imet polnega, saj hočem imet čimveč prostora za dejansko izvajajoče programe.

Razen, če bi se iz nekega razloga celoten sistem nalagal na pomnilnik (grafenski pomnilnik anyone? :)), potem sem za.
Če se mi pa zaradi nekih bebavih nepotrebnih procesov na ramu nekaj nalaga in nalaga ratam pa siten.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

krneki0001 ::

In kaj ti bo frej ram?
Ni nobenih bebavih procesov, osmica pokuri manj rama kot sedmica.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Tilen ::

Edit: Nisem dosti bral o win8 tko da sem kar dosti informacij zamudil tekom izdelave OSa. Ali se da tale fensi šmensi vmesnik tudi izklopit ko gre za resno delo?


Ne. Lahko pa preklopiš na desktop view.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Elysium ::

Meizu je izjavil:

Ne, rama nočem imet polnega, saj hočem imet čimveč prostora za dejansko izvajajoče programe.

Razen, če bi se iz nekega razloga celoten sistem nalagal na pomnilnik (grafenski pomnilnik anyone? :)), potem sem za.
Če se mi pa zaradi nekih bebavih nepotrebnih procesov na ramu nekaj nalaga in nalaga ratam pa siten.

Prednost W8 pred W7 je tudi ta, da imaš sedaj v Task Managerju opcijo Startup, da vidiš, kateri programi, so se avtomatsko pognali. Te lahko tudi onemogočiš, če jih ne želiš. Jaz npr. sem onemogočil vse po vrsti od Adobea. Mislim, da so ti programi eni od pomembnejših krivcev, zakaj se W7 sčasoma počasneje nalagajo potem, ko se že zlogiraš in se ti pokaže desktop. Lahko jim tudi določiš prioriteto ob startupu računalnika.
Glede RAMa, jaz imam zdajle porabo manj kot 980 MB od 4GB. Ko sem imel na tem istem računalniku W7, nisem nikdar prišel pod 1.5 GB.

Meizu ::

Zanimivo ja, meni je na Asus laptopu (12gb rama) skoraj na novo naložen sistem že v idlu žrl 1.8gb. Nimam pojma od kje, predvideval bi, da se pomembni operandi, ki zahtevajo kar najhitrejšo dostopnost na ram nalagajo sorazmerno s prostim prostorom pomnilnika... Torej po prioriteti. Kaj pa vem.

Zanimivo, definitivno sprobam potem. Skrbi me edino tale vmesnik, ki ne zgleda ravno praktičen, mogoče se bo pa dalo navadit tudi na to.

win64 ::

@Elysium: In kaj je slabega, če windows porabi čimveč pomnilnika za predpomnjenje?
Programe/storitve si lahko tudi poljubno izklapljal v XP-jih(msconfig orodje, za bolj podrobno pa imaš na nadzorni plošči storitve).
Zanima me edino kaj si mislil z prioriteto.

Elysium ::

Meizu je izjavil:

Zanimivo, definitivno sprobam potem. Skrbi me edino tale vmesnik, ki ne zgleda ravno praktičen, mogoče se bo pa dalo navadit tudi na to.

Brez skrbi glede tega vmesnika, ker ni noben bav bav. Vzemi kot da je ta Metro vmesnik kot en Start menu, povečan čez cel zaslon. Iz njega prideš na desktop tako, da izbereš tile Desktop, ki je levo spodaj, ko imaš default inštalacijo. Če imaš pa problem, kako priti nazaj na Start menu (z mišjo se zapelješ v kot levo spodaj) imaš pa še vedno na voljo Windows tipko na tipkovnici, ki ti prikaže Start menu tako kot prej.
Nekatere moti tudi kako izklopiti računalnik. Obstaja precej načinov. Pritisneš Power tipko na računalniku, ta je najbolj enostavna. Druga možnost je, da se z mišjo zapelješ v kot desno spodaj, kjer je znak minus in izbereš setup, potem pa znak za Power in nato Shut Down. Tretji način. V Start menuju desno zgoraj pritisneš na account picture in se odlogiraš. Potem pa izbereš desno spodaj opcijo Shut Down. V tem načinu baje obstaja še ena opcija, ko samo potegneš z mišjo v eno smer kot na telefonu z WP7 in se ti ugasne. Ampak še nisem poizkusil.

Elysium ::

win64 je izjavil:

@Elysium: In kaj je slabega, če windows porabi čimveč pomnilnika za predpomnjenje?
Programe/storitve si lahko tudi poljubno izklapljal v XP-jih(msconfig orodje, za bolj podrobno pa imaš na nadzorni plošči storitve).
Zanima me edino kaj si mislil z prioriteto.

V primerih, ki sem jih navedel (Adobe), ne gre za predpomnenje, ampak se poganjajo programi, ki jih niti ne želim uporabljati.
S prioriteto sem se narobe izrazil. Tam piše Startup impact.

Elysium ::

win64 je izjavil:

Zanima me edino kaj si mislil z prioriteto.

Tole.
http://www.online-tech-tips.com/windows...
Vem, da si lahko, na zgornjem linku je to opisano, ampak tole pri W8 se mi zdi veliko pripravneje.

win64 ::

Zanimivo, ampak nikjer ne piše da se to da spreminjati. Kolikor vidim to samo meri koliko aplikacija vpočasni prižiganje? No vsaj nekaj pa je.

TallCezar ::

gruntfürmich je izjavil:

m$
Kateri čudn shell prompt pa ti uporabljaš?

Ganon ::

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

win64 ::

Pišem iz windows 8 enterprise.
Upgrade iz w7 je delalo več kot eno uro(na prenosniku z 5400 diskom).
Za kodo ni vprašalo. Aktivirati pa se ne da, ker aktivacijski strežniki še ne delajo(javi napako 0x8007232B DNS name does not exists).

Lonsarg ::

Aktivirat tut ne boš mogel, boš moral lepo reinstall narediti z Windows 8 Pro. Vse programe jovo na novo:)

win64 ::

W7 Enterprise mi je lepo delala s kodo iz msdnaa. So kaj spremenili?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: win64 ()

Lonsarg ::

Meni preko MSDNAA ponudi samo Professional serijsko. Ne mi rečt, da se da Professional serisjko uporabit na Enterprise inštalaciji? Namreč niti Ultimate serijska ne dela na Pro in Home inštalaciji, ne razumem zakaj je pol Microsoft naredil izjemo z Enterprise/Pro.

scubby ::

 metro

metro



o tem koliko je to nov design...

Relanium ::

gruntfürmich je izjavil:

lahko bi se prenehali sprenevedat in kar napisali m$ predobjavil windows 8.
ker izključnega monopola zaradi nekih finančnih prijemov pač ne bodo izpustili iz rok...

Se strinjam
Sploh zadnje čase ko neki linux postaja gamerska platforma.

blackbfm ::

metro ideja je dobra, sam izvedba je pa z malo grenkim priokusom..se mi zdi da se vsa preprostost zgubi z ne-intuitivnostjo vmesnika..bolj kot uporabljam, bolj se mi zdi razštelano vse skupaj..pa to posiljevanje z ms accountom čeprav uporabljaš recimo gmail, je čisto mimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

francek1 ::

scubby je izjavil:

 metro

metro



o tem koliko je to nov design...

Pri Metroju manjka edino napis Kids only....:))
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Looooooka ::

Ganon je izjavil:

Windows 8 Pro license key to cost just €59.99?



Kupim takoj!

A ze dela purchase?...ker na windows.com majo se zmer preview version.
Nekak ne bi updejtal pa pol gledal neke prompte za purchase, ki se 2 mesca ne bo mozen :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Končna verzija Windows 8.1 Update 1 ušla

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
197953 (5502) TechBeats
»

Windows Blue RTM še ta mesec, končna različica oktobra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5521250 (17795) Lonsarg
»

Windows 8 RTM nared (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8821916 (17334) Sc0ut
»

Windows 8 že pobegnil na splet

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
359841 (7300) Looooooka
»

Potrjeno: Windows 8 prihaja v začetku avgusta (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16144526 (38138) bluefish

Več podobnih tem