» »

Kakšen HW za CAD/3D

Kakšen HW za CAD/3D

Miha 333 ::

Pozdravljeni,

prosim za nasvet glede strojne opreme za računalnik, ki se bo uporabljal pretežno za delo s programi kot so Autocad, Solidworks, Pro Engineer. Ne bodo se delale neke ogromne / obsežne zadeve, so bolj manjši modeli tako da ne rabi biti ravno top of the top, ampak še vedno nekaj solidnega, recimo za naslednjih 5 let.

Razmišljal sem v tej smeri:

CPU: i7 3770K (Ali pa bi morda tudi i5 3570K zadostoval?)
Osnovna pl.: Nekaj z Z77 od Asus, GB ali MSI (Je ASRock tudi OK?)
GPU: AMD FirePro V4900 (Ali raje morda Quadro 600?)
RAM: 16 GB (Ali pa bi morda za začetek zadostovalo tudi 8 GB?)

Komentarji so dobrodošli.

Hvala in lp.

WarpedGone ::

Najprej se odloči glede softvera in nato poglej kaj priporoča proizvajalec konkretnega softvera.
Tako jih boš vsaj teoretično držal za j*jc*, ko se ti bo stvar sesuvala. In sesuvala se bo.
Vse ostalo je špekulacija in tombola brez takšne tolažbe.
Zbogom in hvala za vse ribe

BlaY0 ::

A ni bolje imeti neko povprečno mašino, ki jo menjaš na dve leti in si lahko praktično non-stop v zlati sredini ali celo malo nad njo, kot pa da nabaviš hud stroj, zanj odšteješ 3x toliko, čez 5 let je pa itak v podnu, poleg tega ga pa sploh ne moreš prodati, ker je preveč eksotičen.

Miha 333 ::

WarpedGone je izjavil:

Najprej se odloči glede softvera in nato poglej kaj priporoča proizvajalec konkretnega softvera.
Tako jih boš vsaj teoretično držal za j*jc*, ko se ti bo stvar sesuvala. In sesuvala se bo.
Vse ostalo je špekulacija in tombola brez takšne tolažbe.


Se strinjam, to sem že preveril in so načeloma navedene stvari podprte. Sprašujem bolj zaradi potreb po zmogljivosti (raje bi šel na malo več kot pa so minimalne zahteve proizvajalcev softvera).

BlaY0 je izjavil:

A ni bolje imeti neko povprečno mašino, ki jo menjaš na dve leti in si lahko praktično non-stop v zlati sredini ali celo malo nad njo, kot pa da nabaviš hud stroj, zanj odšteješ 3x toliko, čez 5 let je pa itak v podnu, poleg tega ga pa sploh ne moreš prodati, ker je preveč eksotičen.


No, saj v bistvu bi rad da zadeva deluje za CAD/3D spodobno hitro danes in recimo tudi čez 3 leta. Saj na tem področju ni potrebno tako hitro menjavati kot pri igrah, ali pa se morda motim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

amigo_no1 ::

i2600k bo več kot dovolj
oc capable matična
ssd disk
8/16 gb rama
raje ati firepro ali quadro fx grafična

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

Miha 333 je izjavil:


No, saj v bistvu bi rad da zadeva deluje za CAD/3D spodobno hitro danes in recimo tudi čez 3 leta. Saj na tem področju ni potrebno tako hitro menjavati kot pri igrah, ali pa se morda motim?

Ne vem, jaz sem tukaj že večkrat povedal kar si mislim o vsem skupaj in se dosti folka ne strinja z mano. Lahko ti samo še enkrat dam primer enega arh. biroja, kjer so 3 leta nazaj nabavili "top of the pops" zverine, ki so danes vredne točno NIČ (vsak i3 s 4 GB rama je že močnejši). Tri leta nazaj je bilo 2 GB rama kar precej, danes je pa minimum že za "office work", nadgrajevati je pa popolen strel v prazno, saj so stare komponente ponavadi dražje od novih, ki pa itak ne pašejop več v staro kišto.

dzinks63 ::

No, saj v bistvu bi rad da zadeva deluje za CAD/3D spodobno hitro danes in recimo tudi čez 3 leta. Saj na tem področju ni potrebno tako hitro menjavati kot pri igrah, ali pa se morda motim?


Profi programi imajo svojo (beri visoko) ceno. In komp katerega boš sestavil danes za te današnje programe bo enako dobro delal tudi čez 10let. Če pa boš v prihodnje nadgrajeval z novo softwersko opremo, se bo pa tudi našel drobiž (v primerjavi s programi) za nov komp, tako da zadeva je bolj preprosta, kot zgleda na prvi pogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Miha 333 ::

BlaY0 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:


No, saj v bistvu bi rad da zadeva deluje za CAD/3D spodobno hitro danes in recimo tudi čez 3 leta. Saj na tem področju ni potrebno tako hitro menjavati kot pri igrah, ali pa se morda motim?

Ne vem, jaz sem tukaj že večkrat povedal kar si mislim o vsem skupaj in se dosti folka ne strinja z mano. Lahko ti samo še enkrat dam primer enega arh. biroja, kjer so 3 leta nazaj nabavili "top of the pops" zverine, ki so danes vredne točno NIČ (vsak i3 s 4 GB rama je že močnejši). Tri leta nazaj je bilo 2 GB rama kar precej, danes je pa minimum že za "office work", nadgrajevati je pa popolen strel v prazno, saj so stare komponente ponavadi dražje od novih, ki pa itak ne pašejop več v staro kišto.

Point taken. Torej bom popravil vprašanje, ali je konfiguracija, ki sem jo navedel, OK za CAD/3D za danes? Je preveč, premalo, bo delalo spodobno hitro? Da ne bom ravno imel časa iti kuhat kave med posameznimi operacijami?

x45 ::

FX 8120 + am3+ na 990 970 čipsetu
AMD x4 965 BE, 8 gb ddr3 1600, SSD Samsung, 960 GT
Xeon x3430, 8 GB DDR3, Matrox grafa

WarpedGone ::

Se strinjam, to sem že preveril in so načeloma navedene stvari podprte. Sprašujem bolj zaradi potreb po zmogljivosti (raje bi šel na malo več kot pa so minimalne zahteve proizvajalcev softvera).

OK, potem pa sledi enostavnemu pravilu: čim manj jeder, čim višja frekvenca jeder. In čimhitrejši RAM in čim nižja latenca RAMa pa čimveč RAMa.
Paralelizacija teh CAD zadev je praviloma uboga in večinoma čakaš in čakaš na serijske procese, ki premlevajo težke GB podatkov.

Žalostno in tiho zamolčano dejstvo je, da v zadnjih letih hitrost procesorjev v serijskih nalogah napreduje po polžje.
Mam c2duo 8400 (i.e. 3GHz) in danes na trgu enostavno ni dovolj prepričljivo hitre mašine da bi se sploh spravil v razmišljanje o novi mašini. Kak topofthe line i7 je *morda* 2x hitrejši. Kar je premalo, da vržem jurja v novo mašino.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

Miha 333 je izjavil:


Point taken. Torej bom popravil vprašanje, ali je konfiguracija, ki sem jo navedel, OK za CAD/3D za danes? Je preveč, premalo, bo delalo spodobno hitro? Da ne bom ravno imel časa iti kuhat kave med posameznimi operacijami?

To je spet vprašanje, na katerega v bistvu ni odgovora ali pa je negativen. V času pentiumov smo hodili na kavo, ko smo delali renderje 320x200, danes v času i7 pa hodimo na kavo, ko delamo full HD render.

Jaz se ne bi preveč obremenjeval s tem in nabavil neko poceni zadevo z veliko hitrega rama kot je že Warped napisal. Kar se grafike tiče, po moje danes itak vsaka ki je dražja od 30 EUR požre praktično vse.

Aja, kakšen monitor pa imaš? Resolucija mislim.

amigo_no1 ::

Mam c2duo 8400 (i.e. 3GHz) in danes na trgu enostavno ni dovolj prepričljivo hitre mašine da bi se sploh spravil v razmišljanje o novi mašini. Kak topofthe line i7 je *morda* 2x hitrejši. Kar je premalo, da vržem jurja v novo mašino.

Prvo je bil P4 3.0 Ghz, potem c2duo, sedaj i5/7, za koliko je vsak hitrejši od predhodnika (in vsi delajo na isti frekvenci) ?

WarpedGone ::

Sm ti napisal, v serijskem delu max faktor 2.
Premalo, da bi opravičilo vložek.
Zbogom in hvala za vse ribe

amigo_no1 ::

Kaj pa od p4 na c2duo ?

nejcek74 ::

1. predlagam 16gb rama, jaz mam trenutno 8gb, pa dostikrat zasedem 70-85%, vcasih zadeve celo kresnejo zaradi rama, preveri koliko podpira plosca maximalno, jaz sem mel probleme ko sem delovne racunalnike downgradal v render node pa ugotovil da je 8 gb max: trenutno je to cifra, ki omejuje cel ekosistem
2. ce ne bos redneriral so 4 jedrniki vec kot dovolj, pararelizacija vsaj v Acadu med delom prakticno ne obstaja
3. SSD se po mojem kar splaca, samo mora biti dovolj velik, da so gor vsi programi ki jih uporabljas + njihove knjiznice. Vsaj za Acad vem da pri odpiranju fajlov vlece ogromno stevilo dodatnih zadev. Sem preverjal ko sem prestavljal skupne zadeve na mrezo in je bila zadeva zaradi zatikanja zame neuporabna.
4. profi kartice preveri malo po forumih za posamezne programe, ki jih mislis ali se sploh splacajo. Razlike so pri redkih zadevah.

Se opravicujem za laicno napisan tekst (izrazoslovje) - to pac sem. Trenutno sam delam se vedno na q6600 sistemu in mislim, da razen za renderiranje je vse cisto ok.

Miha 333 ::

x45 je izjavil:

FX 8120 + am3+ na 990 970 čipsetu

Hvala za predlog, vendar sem glede na prebrane članke dobil občutek, da AMDji nekako zaostajajo za Intelom? Bi skoraj raje ostal pri Intelu.

BlaY0 je izjavil:


Aja, kakšen monitor pa imaš? Resolucija mislim.

Monitor je resolucije 1920 x 1200 (24").

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

BlaY0 ::

Miha 333 je izjavil:


Monitor je resolucije 1920 x 1200 (24").

Nič posebnega, torej tudi vsaka grafična za 50 EUR bo čisto OK.

Miha 333 ::

Torej glede na vse napisano ter glede na trenutne cene bi se potem odločil kar za i5 3570 (brez K - z OC se v bistvu niti nimam volje niti znanja preveč ukvarjati). Ta procesor ima nekje najvišjo hitrost po jedru v tem rangu in je samo 10 € dražji od i5 2500, po i7 pa glede na mnenja potem ni potrebe.

Za razliko v ceni do i7 bom raje vzel 128 GB SSD disk.

Sedaj je dilema le še okrog grafike. Nimam predstave, ali ima smisel investirati v profesionalno grafično kartico (Quadro ali FirePro) ali ne.

BlaY0 ::

Jaz sem mnenja da ne. Dodana vrednost pri tebi po moje ne bi pokrila višje cene. Sam si napisal, da se ne bo delalo nič "ogromnega".

WarpedGone ::

Sedaj je dilema le še okrog grafike. Nimam predstave, ali ima smisel investirati v profesionalno grafično kartico (Quadro ali FirePro) ali ne.

Za profi kartico je zopet isti reasoning kot za celo mašino - ker so v štartu namenjene profi zadevam *naj bi bili* gonilniki bol stabilni predvsem pa stestirani s to 'profesionalno programsko opremo'. Res da je čip na kartici dobesedno isti kot čip v gejmrski zadevi in je razlika le v FW, pa je bistvena razlika v drajverjih.
BestBuy princip je nekoč bil da si kupu čip gejmrsko GeForce, na njej prelotal en kontakt (ID) in dobil Quadro, kamor si naištaliral 'profi' gonilnike.
Ne spremljam več te scene sm pa neki časa nazaj zasledil da je nVidia nardila nekaj korakov, da se je ta postopek zakompliciral.

Pod črto: zmenit se boš mogu s sabo al ti dodatna garancija stabilnosti upraviči mnogokratnik cene. V performansah v samem delu bistvenih razlik ne boš opazu.
Zbogom in hvala za vse ribe

BlaY0 ::

Moj point je ta, da v končni fazi bo za profi grafo dal 2 do 4x več, ko pa bo mašino prodajal, pa je ne bo mogel prodati niti za cent dražje kot ono z navadno GeForce, ki je koštala 30 EUR. Zaslužil (z delom) bo pa isto tako z eno kot z drugo.

darkkk ::

Sicer nimam pojma koliko dela pri vsem skupaj opravi grafična, ampak one za 50€ so isto govno kot integrirana HD4000 :)

MK99 ::

Pred kratkim sem bil v podobni situaciji kot ti, le da sem sestavljal za Photoshop/Lightroom..
Na koncu sem vzel tole:

GIGABYTE GA-Z77X-UD3H
INTEL Core i5 3570 3.4G 6MB BOX LGA1155
32GB (4x8GB) KHX1600C10D3B1K2/1 Kingston
SCYTHE Mugen 3 SCMG-3000 rev.B.
MICROSTAR R7750-PMD1GD5/OC 1GB PCIe
THERMALTAKE Smart M650W Bronze
CORSAIR Carbide 400R
Samsung 830 128GB SSD
cena: 1178eur..

O grafični si pa lahko tale moj thread prebereš: Graficna za Photoshop
Sicer bolj z vidika Photoshopa, za video ne vem ce ni CUDA še boljša.. Jaz sem prej z CUDA imel izbrano tole: http://www.mlacom.si/msi-n550gtx-ti-md1...

Miha 333 ::

Hvala vsem za mnenja, zelo ste mi pomagali.

Odločil sem se za skoraj enako konfiguracijo kot je ta:

MK99 je izjavil:

Pred kratkim sem bil v podobni situaciji kot ti, le da sem sestavljal za Photoshop/Lightroom..
Na koncu sem vzel tole:

GIGABYTE GA-Z77X-UD3H
INTEL Core i5 3570 3.4G 6MB BOX LGA1155
32GB (4x8GB) KHX1600C10D3B1K2/1 Kingston
SCYTHE Mugen 3 SCMG-3000 rev.B.
MICROSTAR R7750-PMD1GD5/OC 1GB PCIe
THERMALTAKE Smart M650W Bronze
CORSAIR Carbide 400R
Samsung 830 128GB SSD
cena: 1178eur..
...


Mislim, da bo zelo OK.

kamuee ::

Jaz sem namensko kupil predvsem za AutoCAD programe sledeče komponente:

matična : p8z77-v ASUS
CPU: i7 3770K
RAM: Corsair vengance 16GB
CPU cooler noctua NH-C14
Ohišje: cosmos s - morm rečt da ga zaenkret nism vidu bošga ohišja od tega, je vse kovini in ni plastik-fantastik kot kak thermaltake ali podobno.
napajalc: XFX core edition 750W
GPU: ASUS 7970DCUII - zadeva laufa vse, ni da ni da ne laufa in podpira Open CL kar pride prov v Autocad ali ostalih CAD okoljih.
Monitor: Philips 27col PHLBS model.
Miška: Logitech G500
HDD: Samsung spinpoint F3 1TB ali WD Caviar Green 1TB
SSD: Samsung 830 128GB

zenkret sm s tem zadovoln le da sm mogu rame vrnt kr so mel nek feler, zdej čakam na nove. Drgač pa za rame pa čimveč rama za take programe tem bolš.

Take your Pick :D
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

WarpedGone ::

Drgač pa za rame pa čimveč rama za take programe tem bolš.

V splošnem drži, s privzetkom če ga res nucaš.
Če kuriš 4giga, zadostuje kake 6 giga (da je dost še za ostalo šaro). Karkoli več ne šteje.
Če kuriš 8giga, nucaš cca 10, kar je več se ne pozna. Itd.

Js na SW zaenkrat povsem shajam s 4 giga, na 64bitnem OS. Se mi še ni zgodilo, da bi šla zadeva čez giga. So pa zadeve resda dokaj enostavne.
Zbogom in hvala za vse ribe

kamuee ::

jes mam na šihtu 4GB pa mi laufata 2 autocada im gledam diapozitive. Doma imam 16GB pa dobro grafično in mi stvar leti ko šus BP tudi pri 3-h programih odprtih. Tko da z mojga vidika je občutna razlika.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

WarpedGone ::

Si prepričan da je kriv dodaten ram in ne teglc na okenjski polici?

Odpri task manager on poglje količino pokurjenega rama. Če to ni 100%, ram ni problem.
Zbogom in hvala za vse ribe

kamuee ::

itak da ni skos 100 posto ram nabit sam ko pa laufaš več operacij in procesiranj slike naenkret ti pa vse nabije u pm.

Pa pust teglc na okenski polici pr miru, ti ni nč naredu. :)
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

WarpedGone ::

Če je disk tiho, ti rama ne zmanjkuje.
Zbogom in hvala za vse ribe


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rabljen PC za risanje

Oddelek: Kaj kupiti
173064 (2621) Barbarpapa2
»

Delovna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
619167 (7626) borisk
»

Mašina za arhitektko (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6813316 (11577) JesusChrist
»

računalnik za arhitekta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11912999 (9809) ribko
»

En računalnik za strojnika, ter za kakšno igro...

Oddelek: Kaj kupiti
424399 (3438) kravsel

Več podobnih tem