» »

Pristojnosti policistov na mejnih prehodih

Pristojnosti policistov na mejnih prehodih

1
2
»

oemdzi ::

Cez hrvasko mejo sem sel nickolikokrat in so od nevem recimo od 100 primerov samo 2x pogledali prtljaznik, drugace pa skos samo pogledajo dokumente ali pa se to ne (ne slovenski, ne hrvaski cariniki):D Je pa enkrat mama peljala enga prijatlja iz hrvaske, ki izgleda bolj tak kot iz kolumbijskega drogeraskega filma pa glih tok da ji niso avto razstavili, tko da ne mi o tem kako normalni izgledajo najbolj sumljivo in valjda da noben zase ne misli kako izgleda sumljiv, ker vsi zase mislijo kolk so superduper normalnega&postenega izgleda :P

balocom ::

Tear_DR0P je izjavil:


tako da vsi, ki se boste izogibali vožnji čez mejo - znotraj EU so carinski pregledi lahko kjerkoli


Pravila šengenske meje pa taki štosi:D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

mat xxl ::

Ma kaki problemi, sam nisem že dolgo imel občutka, da bi se ali naši ali hrvati izživljali, res pa eni zgledajo taki, da jim že na čelu piše Đjanki ... in se potem ne čudim, ko take pregledajo.

Tear_DR0P ::

St235 je izjavil:

Seveda kriv je bil izgled, avto, živčnost in ne vem še kaj. Da bi pa pomislil, da so mu vstop zavrnili zato, ker je švercal drage zavore za kolo je seveda nemogoče.


nikjer nisem niti govoril zakaj točno je imel težave na mejnem prehodu. sem pa omenil, kaj je izzvalo sumnjičavost pri mejnih uradnikih.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

St235 ::

Slab tajming, sumljiv izgled, prazen avto, netipičen mejni prehod, živčnost, ker je bil pozen na zabavo - vse to so bili faktorji, ki so hrvaške obmejne organe prepričali, da so ga zavrnili.


Trdil si, da so ga zavrnili zaradi vsega drugega kot zato ker je dejansko bil v prekršku ker je švercal in ni plačal davka.

Magic1 ::

Ne ne Lakotnik, to ni švecanje, če neseš darilo čez mejo...ddd. Ti sploh ne razumeš.

Sarkazem off
Magic

Tear_DR0P ::

St235 je izjavil:

Trdil si, da so ga zavrnili zaradi vsega drugega kot zato ker je dejansko bil v prekršku ker je švercal in ni plačal davka.

v bistvu sem res slabo zapisal. vsekakor so želeli, da plača carinsko dajatev, kar je zavrnil in so mu prepovedali uvoz - oziroma dovolili da je obrnil avto in se odpeljal z robo nazaj v slovenijo (kar jim AFAIK ni bilo treba). premetačino je pa prejel na podlagi svojega sumljivega izgleda in vedenja. se opravičujem za slabo spisano.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

francek1 ::

Glede na to, da robe ni prijavil, bi mu jo lahko komot odvzeli.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

WildChild ::

ALIEn3001$ slovenski policist/carinik pri pregledu slovenca načeloma res ne sme popolnoma vsega, hrvaški policist pa lahko pregleda vse če želi...

Lahko prosim citiraš zakon, ko vstopaš v Hrvaško tako kot ga je francek1 za slovensko stran, se pravi, ko vstopaš v Slovenijo?

Dobro, to smo razčistili, da ko pri vstopu v Slovenijo te lahko sicer zadržijo 48ur (medtem ti lahko tudi ponudijo vodo, ki vsebuje kako odvajanje :P) vendar ti ne smejo pregledati telesnih votlin. Mene zanima kako je z hrvaško. V peteih letih, ko sem nemalokrat prečkal oba mejna prehoda so me pregledali 3x. 1x so mi pregledali avtomobil, ali je ukraden (slovenska stran). Drugič (hrvaška stran) so mi pregledali avtomobil bolj podrobno vendar ga niso razstavili. Tretjič (hrvaška stran) so mi pregledali avtomobil ponovno podrobno, vse kar sem imel notri, izprazniti sem moral žepe, pregledali so vse kar je blo v škatlici za bonbone, pregledali plastenko itd. Pregledali so tudi sopotnico poleg mene. Niso pa položili roko na mene čeprav me je vprašal kak pas imam, če kaj skrivam v pasu... Izgled: oblečen v turista z kopalkami in brisačo :D
in da mood

Zgodovina sprememb…

Tomi ::

Kje bi našel pravilnik, ki določa vrsto osebnega dokumenta, ki je veljaven za prestop (povratek) slovenske meje slovenskega državljana, ki prihaja iz države, ki ni članica Schengenskega območja?

Zakon o nadzoru državne meje (ZNDM-2) kot vsak zakon ni specifičen, ampak iščem ustrezen podzakonski akt.
metrodusa.blogspot.com

St235 ::

Dokumenti, ki omogočajo prehod meje so potni list, osebna izkaznica in maloobmejna prepustnica. Fora je v tem, da ni specificiranega pravilnika ampak vsako ureja svoj zakon. Recimo za osebno izkaznico je to Zakon o osebni izkaznici. Za potni list je to zakon o potnih listinah.

tukaj je več informacij o vstopu v RS in tudi o listinah.
http://www.mzz.gov.si/si/konzularne_inf...

Drugače pa je povratek v RS (pustimo kako prideš do meje) možen tui brez veljavnega dokumenta v kolikot istovetnost in državljansto nista vprašljiva. Karikirano: če se nekako prebiješ do slovenskega carinika, lahko vstopiš v državo tudi z študentsko.

Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

Vir:
2. odstavek 3. člena Zakona o potnih listinah (UPB4)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mtp2 ::

Meni pa zanima zakaj hodite čez mejo s potnim listom, če imate osebno?
Kar opazujte na hrvaških prehodih, kadar se da potni list je skoraj vedno daljši postopek. Je treba več strani pregledat, pa če je ponarejen / ukraden,... Če ni slika prelimana, tam so tudi žigi prejšnjih potovanj, kar lahko pove policistu kje so vaše prejšnje potovalne poti in lahko tako kaj napačno sklepa.
Sem prepričan, da bi bile hrvaške vrste 20 - 50 % krajše, če bi vsi kazali osebno.
Sem pa tudi s prijateljem govoril, ki vedno daje potni list (ima vikend na HR), zato ker je tako navajen še iz YU. Torej le iz navade...
Pa 3 otroc, pet potnih prelistat vsakič, ne razumem, jaz pa osebne, če se ne odloči po računalniku preverjat, smo v max 30 sek hvala, doviđenja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtp2 ()

win64 ::

mtp2 je izjavil:

Meni pa zanima zakaj hodite čez mejo s potnim listom, če imate osebno?
Kar opazujte na hrvaških prehodih, kadar se da potni list je skoraj vedno daljši postopek. Je treba več strani pregledat, pa če je ponarejen / ukraden,... Če ni slika prelimana, tam so tudi žigi prejšnjih potovanj, kar lahko pove policistu kje so vaše prejšnje potovalne poti in lahko tako kaj napačno sklepa.
Sem prepričan, da bi bile hrvaške vrste 20 - 50 % krajše, če bi vsi kazali osebno.
Sem pa tudi s prijateljem govoril, ki vedno daje potni list (ima vikend na HR), zato ker je tako navajen še iz YU. Torej le iz navade...
Pa 3 otroc, pet potnih prelistat vsakič, ne razumem, jaz pa osebne, če se ne odloči po računalniku preverjat, smo v max 30 sek hvala, doviđenja...


Na prvi notranji strani je plastična kartica, kjer pišejo podatki podobno kot na osebni. Tako, da to zamudno listanje je malo iz trte zvito.
Ne verjamem pa, da jih ravno zanima, kje si bil na prejšnjih potovanjih.
Glede preverjanje slike je enako kot pri osebni kartici. Prelimana kartica bi se v obeh primerih takoj videla.

St235 ::

Men je tudi neumno dajat potni list če ni treba. Ponavadi še na pol poti (recimo med prestopi na letalo) zamenjam dokument. Ker kakorkoli gledaš je kontrola osebne hitrejša (ni odpriranja dokumenta) predvsem je pa hitrejše, ker carinik ne more ogledovat žigcev in viz. Se spomnim, da sem enkrat skor 10 minut čakal na makedonski meji, pol mi pa policaj pribije, da je mal trajalo, ker še nikoli ni videl tolk zanimivih viz v potnem listu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mtp2 ::

win64 je izjavil:



Na prvi notranji strani je plastična kartica, kjer pišejo podatki podobno kot na osebni. Tako, da to zamudno listanje je malo iz trte zvito.
Ne verjamem pa, da jih ravno zanima, kje si bil na prejšnjih potovanjih.
Glede preverjanje slike je enako kot pri osebni kartici. Prelimana kartica bi se v obeh primerih takoj videla.


Sama teorija...
4 osebne v roki, prime eno, pregleda, obrne, pregleda, zamenja.
4 potni: prime eno, najprej išče pravo stran, obrne za 90, pogleda, spet obrne nazaj za 90, da eno stran naprej, spet obrne za 90, preveri, obrne za 90, še prelista do konca. Med obračanjem mu ostali (zelo drseča prva in zadnja stran) potni skoraj padejo po tleh, ma skoraj vedno ima pri več potnih težave, pa popravlja v kupček. In vedno potem prelista ostale strani do konca. Ker ne sei biti tudi kak lis iztrgan,... in na hitro pregledajo. In potem smo šele pri drugem.

Bi bilo zanimivo enega obmejnega policista vprašat, katere elemente vse MORAJO pregledati pri OI in potnih.

Jaz vedno gledam na meji kaj je z OI / potnimi, - se mi zdi zanimivo, drugega tudi nimam takrat za počet, in to so pač moja realna sublektivna opažanja...

St235 je izjavil:

Ponavadi še na pol poti (recimo med prestopi na letalo) zamenjam dokument. Ker kakorkoli gledaš je kontrola osebne hitrejša (ni odpriranja dokumenta) predvsem je pa hitrejše, ker carinik ne more ogledovat žigcev in viz.

Jaz tudi menjam :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtp2 ()

balocom ::

Pa ob kerih butastih urah in na kerih butastih mejnih prehodih vi hodite čez mejo da čakate? Ali enostavno ne morete počakat 5 minut v ~4+ urni vožnji?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

St235 ::

Kdo pa govori o čakanju? Govorim o tem, da se mi ne lubi molit cele knjižnice skozi okno ampak zgolj kartice. In pri potnih listih je dosti večja verjetnost, da jih bo odprl da vsaj slike preleti. Pri osebnih mu to ni treba. Ravno tako je na letališčih nacionalni šport pregledovat vize in štemplje, pri osebni tega ni.

pobalinka2 ::

St235 je izjavil:

Se spomnim, da sem enkrat skor 10 minut čakal na makedonski meji, pol mi pa policaj pribije, da je mal trajalo, ker še nikoli ni videl tolk zanimivih viz v potnem listu.


:D:D

Ammm, no jaz živim zelo blizu maloobmejnega in tam poznam skoraj vse slovenske kot tudi hrvaške carinike in do sedaj še nikoli nisem šla čez z večjimi problemi. Pa imam za 21 letno študentko malo boljši avto & nekaj dodatnih pik na izpitu, pa ene 2 popisa policistov (ko smo kje žural pa je bil fajt in sem seveda na konc izjave dajala le jaz).

Se mi je pa poleti, okoli polnoči, na Obrežju zgodilo, da sem peljala na morje poleg sebe še 3 prijatelje, ki so bili malo pod gasom. Njihove osebne izročim carinikom, moje pa nikjer. Zarila se mi je v tako nedostopn kotiček med sedežem in menjalnikom, da smo morali vse skupaj razstaviti (s pomočjo zlo prijaznega carinika), dobili kavo in se odpeljali naprej. Smo pa zamudili zadnji trajekt, to pa :D

Tomi ::

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".
metrodusa.blogspot.com

pobalinka2 ::

Tomi je izjavil:

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".


A ni z zračnim prometom drugače? Pasuš pa to?

St235 ::

Ne. Mejna kontrola je nedovisna od načina transporta.

Tomi je izjavil:

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".


verjetno nimaš podatkov o policistu? ker to bi blo zrelo za prijavo, če idiot ne pozna področne zakonodaje. no neodvisno od tega, jaz z osebno še nisem imel problemov. Edino enkrat so mi v berlinu na letališču neki kompliciral, ker sem z osebno letel na hrvaško in so težil, da ne smem na letalo, ker ne bom mogel vstopit v HR brez potnega lista. Po ene petih minutah prerekanja so me pustil na letalo, policaj mi je pa še zabrusil, da bom že videl ko bom ostal na letališču v zagrebu in ne bom mogel ne naprej ne nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Tomi ::

St235 je izjavil:

Ne. Mejna kontrola je nedovisna od načina transporta.

Tomi je izjavil:

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".


verjetno nimaš podatkov o policistu? ker to bi blo zrelo za prijavo, če idiot ne pozna področne zakonodaje. no neodvisno od tega, jaz z osebno še nisem imel problemov. Edino enkrat so mi v berlinu na letališču neki kompliciral, ker sem z osebno letel na hrvaško in so težil, da ne smem na letalo, ker ne bom mogel vstopit v HR brez potnega lista. Po ene petih minutah prerekanja so me pustil na letalo, policaj mi je pa še zabrusil, da bom že videl ko bom ostal na letališču v zagrebu in ne bom mogel ne naprej ne nazaj.


Podatkov žal nimam, vendar sem ravnokar na Pritožbe na delo policije poslal Vlogo za pojasnitev ravnanja (modificiran obrazec Pritožbe) z zahtevo pa obrazložitvi ravnanja. Ker nimam časa iti skozi celoten postopek, sicer nisem podal pritožbe (čeprav je bilo obnašanje mejnega policista izjemno neprimerno), pričakujem pa odgovor.
metrodusa.blogspot.com

BlueRunner ::

St235 je izjavil:

Edino enkrat so mi v berlinu na letališču neki kompliciral, ker sem z osebno letel na hrvaško in so težil, da ne smem na letalo, ker ne bom mogel vstopit v HR brez potnega lista. Po ene petih minutah prerekanja so me pustil na letalo, policaj mi je pa še zabrusil, da bom že videl ko bom ostal na letališču v zagrebu in ne bom mogel ne naprej ne nazaj.

Pusti Nemce, ti so cudni. Prejsen teden so mi v Munchnu iskali vizo, ki da jo rabim za let na Irsko in potem se nekaj po racunalniku brkljali, ko sem jih vprasal od kje jim ideja, da so znotraj EU potrebni vizumi.

Avstrijci so me tudi ze zavrnili na meji, ko smo ze imeli z njimi podpisan dvostranski dogovor, da lahko v Avstrijo vstopimo z osebnim dokumentom. V pisnarni takratnega veleposlanika na Dunaju pa so me nahrulili, ces kaj ga motim pri spanju zaradi taksne bedarije.

... in podobnih zgodb se najde se in se. Niso niti tuje birokracije tako zgledne, kot jih nekateri nekriticno predstavljajo.

pobalinka2 je izjavil:


A ni z zračnim prometom drugače? Pasuš pa to?

Znotraj EU (in ne samo znotraj schengenskega obmocja) ze nekaj casa vec ne. Ne vem od kdaj in tudi zame je bilo preseneceno, vendar preverjeno osebna izkaznica zadosca.

Tudi pri vstopu/izstopu v VB.

Zgodovina sprememb…

pobalinka2 ::

BlueRunner je izjavil:


Znotraj EU (in ne samo znotraj schengenskega obmocja) ze nekaj casa vec ne. Ne vem od kdaj in tudi zame je bilo preseneceno, vendar preverjeno osebna izkaznica zadosca.

Tudi pri vstopu/izstopu v VB.


Ja, jaz sem mislila polete izven EU.

EDIT: eh, šele zdaj sem dobro prebrala. Moja napaka.

Zgodovina sprememb…

vorantz ::

St235 je izjavil:

Ne. Mejna kontrola je nedovisna od načina transporta.

Tomi je izjavil:

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".


verjetno nimaš podatkov o policistu? ker to bi blo zrelo za prijavo, če idiot ne pozna področne zakonodaje. no neodvisno od tega, jaz z osebno še nisem imel problemov. Edino enkrat so mi v berlinu na letališču neki kompliciral, ker sem z osebno letel na hrvaško in so težil, da ne smem na letalo, ker ne bom mogel vstopit v HR brez potnega lista. Po ene petih minutah prerekanja so me pustil na letalo, policaj mi je pa še zabrusil, da bom že videl ko bom ostal na letališču v zagrebu in ne bom mogel ne naprej ne nazaj.


In...?
Kako se je končalo na hrvaškem potem? :P

fosil ::

Kakor vem morata imeti za prehod meje z osebno državi podpisan poseben sporazum.
Hrvaška in Nemčija ga verjetno nimata.
Če bi letel iz Ljubljane v Zagreb verjetno ne bi bilo problema.
Vprašanje pa je, kot kakšne vrste prehod se šteje letalo iz Nemčije na Hrvaško, potnik pa je Slovenec.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

St235 ::

Na hrvaškem ni bilo popolnoma nobenega problema, ker imamo podpisan sporazum, da hrvaško mejo lahko Slovenci prestopamo z osebnim dokumentom.

Prehod meje je vedno sestavljen iz izhoda iz države in vhoda v državo in bistveno je, da imaš dokument, ki tebi dovoljuje posamezno dejanje. Nikjer pa se ne zahteva, da za obe dejanji rabiš isti dokument oziroma, da dokumenti drugače veljajo glede na to iz katere države si izstopil.

Tudi pri vstopu izstopu med srbijo in hrvaško ni noben problem za Slovenca z osebno medtem, ko drugi EU državljani in srbi ter hrati še vedno rabijo potni list, če se ne motim.

Furbo ::

Tomi je izjavil:

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".


Iz kje si prihajal?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Tomi ::

Furbo je izjavil:

Tomi je izjavil:

St235 je izjavil:


Torej odgovor na tvoje vprašanje je: katerikoli dokument, ki izkazuje istovetnost in državljanstvo omogoča državljanu RS da vstopi v RS.

To je izjemno zanimiv podatek, glede na to, da me v ponedeljek policist na Brniku ni pustil preko meje z osebno, ampak je zahteval potni list. Na vprašanje, zakaj ne morem v RS kot njen državljan z veljavnim dokumentom, mi je zabrusil, da "če mislim, da prihajam s Hrvaške".


Iz kje si prihajal?

Če si kot vprašanje mislil "Od kod?", ni važno. Vstopal sem kot državljan RS na ozemelje RS in ni pomembno, od kod sem prišel. Poglej pravila, ki jih za vstop v RS določa MZZ. Enako pravi MNZ.
metrodusa.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tomi ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pretečen potni list (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6510402 (8546) deleted
»

V Srbijo z osebno (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5114612 (12753) jero_no1
»

Potni list vs. osebna izkaznica?

Oddelek: Loža
267134 (5713) NotSpecial
»

Nujno: čez mejo z poteklim potnim listom

Oddelek: Loža
4911736 (10717) bluefish

Več podobnih tem