» »

Tehnologija in družbena odtujenost

Tehnologija in družbena odtujenost

«
1
2

guest #44 ::

Ljudje se v povprečju manj družijo v RL predvsem zaradi tega ker raje zadovoljujejo svoje socializacijske potebe prek spleta z ljudmi, s katerimi se razumejo, kot da trpijo v družbi ljudi katerih ne marajo.

Vaško okolje je recimo nazoren primer tega. V predinternetnem svetu si imel izbiro, ostati sam doma ali se družit v družbi lokalnega alfa kmetavzarja. Vrjamem, da most took their chances with him, kot pa bit sami doma.

Discuss! ;)

GoodSatanist ::

Druženje v realnem svetu je boljše kot druženje preko interneta. Pravzaprav imata obe obliki druženja svoje prednosti in slabosti, ampak spletno druženje še vedno ne prekaša druženja v real lifu.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

bigbada ::

druženje v RL je veliko boljše. Če se družiš samo preko interneta rataš asocialen, zamorjen itd,...

kr1ženska ::

kot da trpijo v družbi ljudi katerih ne marajo.
Zakaj bi se družil z nekom, ki te/ga ne maraš?

Jaz sem, ZA druženje v real lajfu. Splet je kvečjemu sredstvo, ki ti omogoča zadovoljevnje informacijskih potreb oziroma je vir informacij ki lahko pripomore k kaki dobri konstruktivni debati. ;)

Gandalfar ::

> Ljudje se v povprečju manj družijo v RL

Imas kaksen vir za tole? Povprecno manj glede na katero dobo?

jype ::

Jaz se družim kvečjemu več, pa še z inteligentnimi ljudmi.

Zgodovina sprememb…

  • predlagala izbris: iggy ()

kr1ženska ::

Še malo o brskanju spletu in depresiji med študenti

guest #44 ::

Glede na predinternetno dobo (pre 1995). Znanstvenih študij ni dosti:

http://oas.uco.edu/01/papers/le01.htm

Dokazi so bolj anekdotni. Sicer pa obstaja nek neformalen konsenz, da se mladina manj druži v RL dandanes zaradi neta.

In se popolnoma strinjam, da RL druženje je dost boljše. Je pa res, da če nisi z pravimi ljudmi je muka.

Zgodovina sprememb…

jype ::

jverne> Dokazi so bolj anekdotni. Sicer pa obstaja nek neformalen konsenz, da se mladina manj druži v RL kot na netu.

Ker je ceneje in manj stresno.

jverne> In se popolnoma strinjam, da RL druženje je dost boljše. Je pa res, da če nisi z pravimi ljudmi je muka.

Boljše na kakšen način? Ker je po koncu druženja treba prit do pojstle?

guest #44 ::

Boljše?

Ja, prijetnejše doživetje ne. Trdiš obratno ali kako?

IceIceBaby ::

Vaško okolje je recimo nazoren primer tega. V predinternetnem svetu si imel izbiro, ostati sam doma ali se družit v družbi lokalnega alfa kmetavzarja. Vrjamem, da most took their chances with him, kot pa bit sami doma.


Ja, prijetnejše doživetje ne. Trdiš obratno ali kako?


Kaj zdaj? Imaš raje lokalnega alfa kmetavzarja v živo ali dobrega prijatelja online?

Sicer pa. Najprej dokaži, da se ljudje manj družimo v RL zaradi interneta. Če ti bo to uspelo še utemelji, zakaj je to slabo. Tale neformalen konsenz ne bo dovolj.

kr1ženska ::

Kaj zdaj? Imaš raje lokalnega alfa kmetavzarja v živo ali dobrega prijatelja online?


Pa greš s prijateljem online na pivo. Kje je problem?

jverne< izjeme ne potrjujejo pravil

Zgodovina sprememb…

BaToCarx ::

Nevem jst pa še en američan sinhronizirava filme pa sproti komentirava preko irca, kdaj se kak nizozemc skupi gleda in je prov ok. Zdej za par ur dobim obisk iz .nl, tud preko neta spoznal.
Tako da inet ne ubija socijale, bolj vidim pri lokalnih kako preprosto al nimajo več časa (služba/problemi/karkoli) za druženje al smo pa stari :D Zase vem da manj lutam zunaj kot sem nekoč, ker se me preprosto ne da več, so mi pa te bbq pa pikniki pa te "vaške/gozdne" veselice bolj všeč kot kaki bari al pa diskoteke, kako je pa z študentskimi žuri pa nevem lahko da so fajn.

tl;dr Internet ni kriv.

jype ::

jverne> Ja, prijetnejše doživetje ne. Trdiš obratno ali kako?

S hrusti ki na fitnesu pumpajo mišice se vsekakor mnogo raje družim online, kjer jih lahko precej bolj razjezim, preden se zatečejo k fizičnemu nasilju.

Z luštnimi dekleti tudi - veliko manj je dvomov glede mojih interesov, kadar vnaprej povem, da se nimam ne časa ne namena srečevati na pijači.

Verjetno zgolj za navade. Nisem vajen postopat po zabavah, precej bolje se počutim za računalnikom.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: martincek1 ()

Yugos ::

jp to se opazi sploh če si športnik, včasih je bilo igrišče polno zdaj pa pridejo igrat 25letniki in starejši medtem ko mlajši furajo scooterje in sedijo na klopcah, in seveda razturajo fifo in nba igrco.

mirancar ::

jaz sem spoznal vse svoje sostanovalce, ko en dan nismo imeli elektrike
bi bilo lepo če bi enkrat na leto celo mesto izklopil za 3 dni :)

gendale ::

Yugos je izjavil:

jp to se opazi sploh če si športnik, včasih je bilo igrišče polno zdaj pa pridejo igrat 25letniki in starejši medtem ko mlajši furajo scooterje in sedijo na klopcah, in seveda razturajo fifo in nba igrco.

vsaj ni ti treba tamalih spodit z igrišča preden začneš igrat
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

mr1two ::

Ko si v družbi se smartra za predvsem nevljudno, če se naveličaš ljudi, vstaneš in greš. Na netu ni tega problema- če ti nekaj ne paše spremljat, brat ipd, samo okno v browserju zapreš:). Dolge, ponavljajoče tekste lahko preskočiš, med tem ko poslušaš nekoga, ki ti že 5tič isto govori ne moreš dat na FF(čeprav se včasih poslužim tudi tega-> get to the point, nao!).

Kava je v pravi družbi dobra sprostitev, izveš kaj novega, se nasmeješ in predvsem se odlepiš od spleta, kar je tudi dobro. Eno ravnovesje je dobro vzpostavit- da se ne naveličaš enega ali drugega.

Prek neta je definitivno lažje navezat stik, pokomentirat zadevo ipd, brez da bi se kdo počutil, kot da se vsiljuješ v njegov zasebni pogovor. Ko nimaš nič pametnga za pripomnit, pa lahko samo bereš komentarje(bolj ali manj trapaste) in se smejiš ko prase, brez da bi bil kdo pretirano užaljen- ker te ne sliši in ne vidi :))
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

Berserker ::

No ja, mene je internet pa delo predvsem oropalo RL življenja. Ravno zadnjič sem šel na vaško veselico, pa sem odšel v pol urah, ker nisem poznal 3/4 ljudi, bivši prijatelji in sošolci so bili v svoji družbi, ostali sosedi pa me celo niso prepoznali.

Terman ::

In odhod je rešitev problema 8-O

Venum ::

ja res je da se zarad interneta ne druzim tolko. Niti ne cutim vec potrebe da se. Drugace sem kr vlko na racunalniku pa moja punca je vse kar rabim za pogovor in ostale reci. Kaj bom delu zuni v druzbi ce pa mam punco ki je nonstop z mano? Nic mi ne manjka.

Gandalfar ::

jverne: a bos nasel vir za kaksen baseline koliko je priporocena kolicina "tega da si zunaj"?

Relanium ::

jype je izjavil:

Jaz se družim kvečjemu več, pa še z inteligentnimi ljudmi.

Inteligenca je relativna :))

Drugače pa bi od oka rekel, da se ljudje skupno družimo več. Samo IRL se pa vsekakor ne znamo več tako sporazumevat.
Najbolj družabni ljudje se mi zdijo študenti na izmenjavah, couchsurferji ipd.

Vaški ljudje pa najmanj (sploh moja stara mama ne zaupa čist nikomur) ker le ti pa nimajo toliko izbire, so pomembnejši opravki v življenju kot pa posedat po kavicah z družbo, poleg tega moraš pa imet prevoz do kafiča ki je dlje stran kot večina njiv.
Sploh na vaseh je to zelo velik problem (zato morda vaščani komu delujejo butasti in nerazgledani, samo ker nimajo toliko komunikacijskih sposobnosti)
Ampak tist ki to trdi je samo imel srečo, da je bil rojen v mestu, ima pa dost drugih minusev tam notri v betonu, katerih se sploh ne zaveda.

Tehnologija ti pač poskuša spodžret vse. Vse v čemer je vsaj najmanjši zaslužek.

jype ::

Relanium> Tehnologija ti pač poskuša spodžret vse. Vse v čemer je vsaj najmanjši zaslužek.

To velja zgolj če takšno tehnologijo uporabljaš. Jaz nimam fejsbuka in tvitra in guglplusa in takih reči, na primer.

Relanium ::

jype je izjavil:

Relanium> Tehnologija ti pač poskuša spodžret vse. Vse v čemer je vsaj najmanjši zaslužek.

To velja zgolj če takšno tehnologijo uporabljaš. Jaz nimam fejsbuka in tvitra in guglplusa in takih reči, na primer.

Je res, ampak kaj pa če si edini ki ne uporablja facebooka?
in gre vse online druženje mimo tebe?
In v neki manjši meri tudi na račun IRL druženja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Berserker ::

Terman je izjavil:

In odhod je rešitev problema 8-O


Ja ka pa ? Če sem z nekom težko spregovoril besedo ali dve, potem jim je moja družba očitno odveč.

IceIceBaby ::

In kaj točno te ustavlja, da vstaneš in greš stran?

jype ::

Relanium> Je res, ampak kaj pa če si edini ki ne uporablja facebooka?

Ja? Saj sem eden redkih, pa kaj?

Relanium> in gre vse online druženje mimo tebe?

Tudi vse "offline" druženje gre mimo mene, kar mi zelo ustreza.

guest #44 ::

Gandalfar je izjavil:

jverne: a bos nasel vir za kaksen baseline koliko je priporocena kolicina "tega da si zunaj"?


Kako butasto vprašanje je to? Ali iščeš samo izgovor?

Za vsakega je drugačen baseline seveda!

Mislim pa da nisem daleč od resnice, če rečem da je v preteklosti zaradi pomanjkanja notranjih samostojnih aktivnosti bilo RL druženje pogostejše.
Statistike žal še nisem našel. Sicer pa je to razprava ne pa rinjenje z glavo skozi zid.

Gandalfar ::

Tko kot se ti tega lotevas je anekdoticna debat ob kozarcu piva v bliznjem bifeju. Vsaj kaksen vir najdi no :)

guest #44 ::

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10...

Zgolj posreden vir. Online komunikacija zmanjša ankcioznost.



http://www.theatlantic.com/magazine/arc...

A 2010 AARP survey found that 35 percent of adults older than 45 were chronically lonely, as opposed to 20 percent of a similar group only a decade earlier.


Za silo nekaj.

Phantomeye ::

zakaj bi kdo meril moč socialnih odnosov med ljudmi, glede na času preživetem na internetu? Pac odnosi v zivo niso vec glavni nacin komuniciranja... pac obstaja vec nacinov komunikacije, kar pa ne pomeni da so le-ti manj pristni.

Sej za domači telefon so isto govoril (da se bodo ljudje manj obiskovali, da bodo socialni odnosi propadli, itd).

Za tiste, ki se poslužujejo interneta, ta samo nadgradi odnose med ljudmi. Situacije, kjer lahko odnos nadaljujes tudi, ko oseba ni dostopna v živo.

Za tiste, ki pa so po naravi asocialni, pa le ta omogoča razvoj socialnih odnostov, ki jih v resničnem življenju verjetno ne bi vzpostavljali.

Zgodovina sprememb…

Venum ::

Relanium je izjavil:

jype je izjavil:

Relanium> Tehnologija ti pač poskuša spodžret vse. Vse v čemer je vsaj najmanjši zaslužek.

To velja zgolj če takšno tehnologijo uporabljaš. Jaz nimam fejsbuka in tvitra in guglplusa in takih reči, na primer.

Je res, ampak kaj pa če si edini ki ne uporablja facebooka?
in gre vse online druženje mimo tebe?
In v neki manjši meri tudi na račun IRL druženja?

je pac edini in kaj potem? Js ga tut nimam pa mi nic ne manjka niti ne cutim potrebe po kakersnemkoli druzenju razn s punco. Ti si odvisnik od facebooka pa druzbenih odnosov imo da ti gre tak v nos ce zamudis eno druzenje. Zame je pa to big woof

guest #44 ::

Je pa to tako kot pri denarju...če vse vlagaš v eno opcijo, ko gre ta po zlu si najebal. Če vse tvoje socializacijske potrebe potešuješ z punco, ko te ne bo boš malce fucked. Razpršena investicija naj bi bila varnejša čeprav manj donosna.

Venum ::

ti dam prav, ampak ze prej nism cutu nobene potrebe po hodit vn po kavah itd. No vcasih sm se hodo pol sm se pa zresno s tem je sla tut potreba po socializaciji. Zdi se mi skoda casa za take reci, ker na koncu nic ne profitiras. V tistem momentu ko se druzis s kom se ti zdi vredu ampak na daljsi rok pa ne nardis nic produktivnega. Kolko je takih v nasem kraju ki so po cele dneve in noci zuni pa se druzijo pa si unicujejo telo z alkoholom pa mozgane s travo. Sej so tut normalni ki se druzijo. Pac nimam nic proti tem, ampak meni se zdi to slaba investicija. Prjatlu se nebos mogo nikol tolko zaupat kot punci + s punco je prihodnost. Vedno bo s tabo kamorkoli bos sou, frendi pa nebi zamenjali kraja ker bi pac ti nekam sou. To s punco meni vec kot ugaja zato ostajam pri tem:)

Wox ::

Punca te bo prej ali slej zapustila. Ostanejo ti pa prijatelji, kolegi in znanci, katerih pa nimaš.
Obvladovanje družabnega življenja postaja vedno bolj cenjena lastnost. Meni se recimo ljudje, ki te med komunikacijo namesto v obraz gledajo v čevlje, preprosto smilijo.
Commodore 64

jype ::

Wox> katerih pa nimaš.

Kdo to pravi?

Wox ::

jype > Kdo to pravi?

Nitro20 in Berserker.
Commodore 64

BlazP ::

Wox je izjavil:

Punca te bo prej ali slej zapustila. Ostanejo ti pa prijatelji, kolegi in znanci, katerih pa nimaš.
Obvladovanje družabnega življenja postaja vedno bolj cenjena lastnost. Meni se recimo ljudje, ki te med komunikacijo namesto v obraz gledajo v čevlje, preprosto smilijo.


To ni nic novega. To je obstajalo tudi pred internetom. Pac vedno bo obstajala ena populacija socialnih invalidov in ljudi, ki se slabo znajdejo v druzbi.

Jaz ko se vozim mimo igrisc za basket ali tek, so ta polna ljudi vseh starosti, nikakor ne 25+. Planeti Tus so proti veceru polni, ogromno mladine. Ce se zdajle odpeljete na obalo (Primorje, Bled, Bohinj, karkoli) boste tudi videli, da je vse nabito polno z ljudmi vseh starosti. Ni sledu o internetu.

jype ::

Wox> Nitro20 in Berserker.

Nista tega rekla. Js tut večino časa preživim z dekletom, pa to na noben način ne pomeni, da nimam nikogar drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BlazP ::

@jype: si lahko mislis, da govora ni o tebi, ampak o populaciji nasplosno? neverjetno ane!

Wox ::

BlazP > To ni nic novega. To je obstajalo tudi pred internetom. Pac vedno bo obstajala ena populacija socialnih invalidov in ljudi, ki se slabo znajdejo v druzbi.

Res je. Sam zadnja leta opažam, da je tega vedno več. Morda pa gre samo za naključje.

jype > Nista tega rekla.

Tako sem razbral med vrsticami. Za prijatelje si je pač treba čas uzet.
Commodore 64

Relanium ::

Venum je izjavil:

ti dam prav, ampak ze prej nism cutu nobene potrebe po hodit vn po kavah itd. No vcasih sm se hodo pol sm se pa zresno s tem je sla tut potreba po socializaciji. Zdi se mi skoda casa za take reci, ker na koncu nic ne profitiras. V tistem momentu ko se druzis s kom se ti zdi vredu ampak na daljsi rok pa ne nardis nic produktivnega. Kolko je takih v nasem kraju ki so po cele dneve in noci zuni pa se druzijo pa si unicujejo telo z alkoholom pa mozgane s travo. Sej so tut normalni ki se druzijo. Pac nimam nic proti tem, ampak meni se zdi to slaba investicija. Prjatlu se nebos mogo nikol tolko zaupat kot punci + s punco je prihodnost. Vedno bo s tabo kamorkoli bos sou, frendi pa nebi zamenjali kraja ker bi pac ti nekam sou. To s punco meni vec kot ugaja zato ostajam pri tem:)

Torej si eden tistih, ki jih ni več dosti na spregled odkar so se zaljubili.
Tud prav, vsakemu svoje ampak če ti je ženska 110% na tem svetu bi se malo zamislil, kaj pa bi bilo če pač enkrat gre, al pa sčasoma enostavno postane tečna baba...

Kar se pa tiče prijatlov na različnih pozicijah je pa to IMO zelo dobra investicija, nikol ne veš kdaj boš kaj rabil, če živiš vsaj mal aktivno življenje. In veze znajo bit tu zelo v pomoč :)

gendale ::

Venum je izjavil:

ti dam prav, ampak ze prej nism cutu nobene potrebe po hodit vn po kavah itd. No vcasih sm se hodo pol sm se pa zresno s tem je sla tut potreba po socializaciji. Zdi se mi skoda casa za take reci, ker na koncu nic ne profitiras. V tistem momentu ko se druzis s kom se ti zdi vredu ampak na daljsi rok pa ne nardis nic produktivnega. Kolko je takih v nasem kraju ki so po cele dneve in noci zuni pa se druzijo pa si unicujejo telo z alkoholom pa mozgane s travo. Sej so tut normalni ki se druzijo. Pac nimam nic proti tem, ampak meni se zdi to slaba investicija. Prjatlu se nebos mogo nikol tolko zaupat kot punci + s punco je prihodnost. Vedno bo s tabo kamorkoli bos sou, frendi pa nebi zamenjali kraja ker bi pac ti nekam sou. To s punco meni vec kot ugaja zato ostajam pri tem:)

jst poznam enega takega

ko ma punco ga ni nč videt

k se skregata si pa dober
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Berserker ::

IceIceBaby je izjavil:

In kaj točno te ustavlja, da vstaneš in greš stran?


Če je to letelo name, skratka bedno je bit sam za šankom ali za mizo, medtem ko te redki prijatelji "odjebejo" ker jim je nazdravljanje s pijanimi sodelavci bolj pomembno. Navsezadnje na takšni veselici je bilo dosti ljudi s katerimi sem odraščal in nekoč imel socialne stike, po srednji šoli pa me poznajo več ne.

gendale ::

če te odjebejo pol že niste taki prijatelji
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Isotropic ::

forever_alone.gif

Ljudje se v povprečju manj družijo v RL predvsem zaradi tega ker raje zadovoljujejo svoje socializacijske potebe prek spleta z ljudmi, s katerimi se razumejo, kot da trpijo v družbi ljudi katerih ne marajo.

temu se rece geekavost, odvisnost od neta, socialna fobija, forever alone sindrom.
niti ne vem, zakaj to apliciras na mase, to je domena ozke skupine ljudi.

Zgodovina sprememb…

Venum ::

Relanium je izjavil:

Venum je izjavil:

ti dam prav, ampak ze prej nism cutu nobene potrebe po hodit vn po kavah itd. No vcasih sm se hodo pol sm se pa zresno s tem je sla tut potreba po socializaciji. Zdi se mi skoda casa za take reci, ker na koncu nic ne profitiras. V tistem momentu ko se druzis s kom se ti zdi vredu ampak na daljsi rok pa ne nardis nic produktivnega. Kolko je takih v nasem kraju ki so po cele dneve in noci zuni pa se druzijo pa si unicujejo telo z alkoholom pa mozgane s travo. Sej so tut normalni ki se druzijo. Pac nimam nic proti tem, ampak meni se zdi to slaba investicija. Prjatlu se nebos mogo nikol tolko zaupat kot punci + s punco je prihodnost. Vedno bo s tabo kamorkoli bos sou, frendi pa nebi zamenjali kraja ker bi pac ti nekam sou. To s punco meni vec kot ugaja zato ostajam pri tem:)

Torej si eden tistih, ki jih ni več dosti na spregled odkar so se zaljubili.
Tud prav, vsakemu svoje ampak če ti je ženska 110% na tem svetu bi se malo zamislil, kaj pa bi bilo če pač enkrat gre, al pa sčasoma enostavno postane tečna baba...

Kar se pa tiče prijatlov na različnih pozicijah je pa to IMO zelo dobra investicija, nikol ne veš kdaj boš kaj rabil, če živiš vsaj mal aktivno življenje. In veze znajo bit tu zelo v pomoč :)


Js sm tak tip da tut ko se skregam ne grem jokat nobenmu frendu:) Sej mam frende iz preteklosti pa če se srečam s kom kako rečemo drugač pa se ne neki družimo več. Pač so bol znanci. Vrjetno ma večina vsaj enga znanca. Sam se ne štejem med geeke, socialne invalide, forever alone pa itd... To je moj življenski stil, ker sm se zanga odločo, ne ker nebi bil zmožn česa drugega. Pred parimi leti ko sm bil mlajši sem bil med poletjem skor vsak večer s prjatli, zdej po parih letih pa mi ni več do tega, ker mam punco pa tut kako obveznost, kamor bom namenjal veliko časa. Če ti paše bodi zuni, če ti je tak boljš. Sej je svobodn svet. Pa tole "sklepanje" je brez osnove. Ma nevem nekdo gor je napisu neki...Če pravite da je "druženje" s frendi bit v pjanem, zadetem, neprištevnem stanju pol ste sfalili bistvo, ker druženje kot druženje to ni, ampak le skupina ljudi, ki je skupi zarad skupnih interesov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Venum ()

guest #44 ::

@Nitro2O

To je tud res. Fanj je če imaš frende in z njimi delaš kaj produktivnega.

kr1ženska ::

IceIceBaby je izjavil:

In kaj točno te ustavlja, da vstaneš in greš stran?

Tole pa tudi mene zanima, ker jaz to pocnem pogosto. Ko se mi ne da več nekje biti se vljudno opravičim, in odidem z izgovorom, da imam veliko dela. Še nisem doživela kakih zamer.
Ne razumem, zakaj bi nekje mlatila prazno slamo, če imam občutek, da bi tisti trenutek lahko delala kaj, kar koli koristnejšega oziroma kar bi mi nudilo večje zadovolstvo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teambuildingi in socializacija s sodelavci zunaj službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6913243 (6812) LeQuack
»

Kako pričakate novo leto? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10910439 (7452) PrihajaNodi
»

Bivši sodelavci(ke)

Oddelek: Loža
495895 (3124) zee
»

Spoznavanje novih ljudi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11225022 (18135) vostok_1
»

Facebook želi spremembe politike zasebnosti, EU skeptična

Oddelek: Novice / Zasebnost
3811900 (10516) Truga

Več podobnih tem