» »

Photoshop racunalnik

Photoshop racunalnik

MK99 ::

Pozdravljeni!

Prišel je cas, ko moram nadgraditi svoj racunalnik, saj je upihnil ze 4. svecko in kar zmatran.

Skratka..
- primarna uporaba: Photoshop, Lightroom, Indesign, Corel,..
- sekundarna uporaba: malo video obdelave (razni par minutni clipi, razrez in podobno igranje), office, net..
- iger ne igram, filmov ne gledam

Poudarek tako na procesorju in ramu (16GB).
Diske bi v celoti recikliral, imam vse SataII. 1x 160GB za OS, 2x 2TB za delovni & backup, 1x 320GB za cache disk. Nisem nek speed-freak, tako mi SSD za OS ni pomemben, pri mojem delu so pa razlike itak minimalne. Sem sicer razmišljal, samo trenutno uporabljam 2 160GB diska za OS, ki ju vsake 3 mesece kloniram. Tako se izognem sesutju sistema. Dva SSD diska sta pa trenutno kar (pre)draga.

Zahteve za maticno so: interni priklop za vsaj 4 sata diske, vsaj 2 zunanja e-sata priklopa, vsaj 1 usb3 priklop, vsaj 4 usb2 priklopa, firewire priklop.. + klasicne generalije
Zahteve za graficno kartico: podpora za 2 monitorja..
Ohišje bi najraje recikliral, ker mi je kar vsec, ni pa nujno.
Kupil bi pri nas, skupaj z montazo.

Vedno sem kupoval skoraj top of the line z mislijo o kakšni kasnejši nadgradnji, pa nikoli nisem nicesar nadgrajeval, ker se je itak prevec spremenilo v letu ali dveh. Tako bi zdaj raje vzel dobro za ta moment. Ne bom menjaval procesorja cez pol leta npr. Edina mozna nadgradnja je menjava diska za vecjega oz za ssd.

Moram še omeniti, da imam trenuto E6600 dualcore 2.4GHz procesor. Tako bo nek i5/i7 procesor zame velik skok in mi par procentna razlika med posameznimi modeli ni prevec pomembna, ce je razlika v ceni dovolj velika. Hocem reci, nisem speed-freak, kupil bi nekaj, kar je vredno svojega denarja. Ne en višji model za +50eur, ki mi prinese dodatne 5% hitrosti. Ker to je potem never ending story, 10eur tu, 30eur tam, pa je sistem 200eur drazji kot je potrebno. Tako tudi nimam nekega budgeta. Sam racunal do 1000eur, ampak ce mi 1100eur prinese res obcutno izboljšavo.. Ce pa je ze 900eur dovolj za soliden sistem, pa tudi ni nic narobe. V bistvu sploh ne poznam trenutnih cen, tako da..

Toliko :)

Hvala vsem vnaprej za predloge!
Lp, Matic

fr4nc ::

A lahko iz tujine, ali striktno le naš trg?

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

Zheegec ::

Za Photoshop raje manj rama, pa SSD. RAM bo 4GB čisto OK, če je SSD notri. Bo itak še vedno hitreje. Seveda je RAM poceni, tako da 16GB ne škodi.
Kakšno P8Z77-V Asus matično in Ivy Bridge procesor, ki sedaj podpira 3 monitorje hkrati bi bila najboljša varijanta. Pa potem i5 ali i7, odvisno od financ.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

MK99 ::

Raje bi pri nas, se mi ne ljubi še z garancijo in dostavo ukvarjat. Zadnjega sem pri Funtech-u kupil, obravnava bolj tko-tko, ampak komponente pa vse delujejo še danes brez tezav.

Ram mi je pomemben, tako za PS kjer obracam tudi par GB velike montaze, kot tudi za Lightroom. Kar naj ostane 16GB.
SSD pa ocitno ne prinese kakšne posebne izboljšave (http://www.computer-darkroom.com/blog/w... tako ne vem koliko upravici svojo ceno.

Trije monitorji so pa tudi pametni ja, za future proof :)

fr4nc ::

1 x AMD FX-8120 (3,10Ghz, 16MB) BOX 125W
1 x ASUS M5A97 EVO
1 x Corsair Vengeance LP 16GB 1600Mhz cl9 KIT - 1.50V
1 x Samsung SSD 830 256GB - SATA3 - 6Gb/s SSD
1 x AC Freezer XTREME Rev. 2 (am2+, am3, FM1, 775, 1155, 1156, 1366)
1 x SATA Sony NEC AD-7280S
1 x ASUS GeForce GTX 550 Ti 1GB DirectCu
1 x Corsair Professional Series HX 750W - 80+ Silver
1 x Cooler Master Silencio 550
1,035.10 € @ dinokomp.si... če je možno pa mogoče vzami prek hoh.de (precej ceneje)

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

Janac ::

zakaj rabi 750w?? Prosim ne pretiravat, graficno pa lahko vsaj 560?

hojnikb ::

Janac, bludi je požrešna zadeva.
Joke aside, od viška napajalnika ne boli glava.

In zakaj bi meu neko dobro grafo če ne bo igral iger ??
#brezpodpisa

Janac ::

mogoce jih bo zacel... ke te ves

fr4nc ::

Janac je izjavil:

zakaj rabi 750w?? Prosim ne pretiravat, graficno pa lahko vsaj 560?

Ups pa res ja... malo preveč. 650 bo OK - drugače pa bo mel 4/5 diskov - en naj bi pokuru okoli 10W, če so moji podatki točni.
Lahko ja, saj budget še dopušča... čeprav zdaj nekaj omenja 3 ekrane potem GTX 5xx serija odpade, ali pač?

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

hojnikb ::

Ne sodit vseh po seb.
Niso vsi high end računalniki gamer oriented..

fr4nc je izjavil:

Janac je izjavil:

zakaj rabi 750w?? Prosim ne pretiravat, graficno pa lahko vsaj 560?

Ups pa res ja... malo preveč. 650 bo OK - drugače pa bo mel 4/5 diskov - en naj bi pokuru okoli 10W, če so moji podatki točni.
Lahko ja, saj budget še dopušča... čeprav zdaj nekaj omenja 3 ekrane potem GTX 5xx serija odpade, ali pač?

Lp

Z ivy sestavo lahko goni en monitor preko iGPU, dva pa preko dGPU..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

Kje si videl 10w za disk?
Mu bo 7750 dost?
1155 h77 z ustreznimi prikljucki(2xesata?)?

fr4nc ::

Janac je izjavil:

mogoce jih bo zacel... ke te ves

OT:
Hahahahahah :)):)).... po eni strani mi ni žal, da sem toliko na forumu, saj se tukaj več nasmejim kot včasih v kateri družbi :D.

Lp

trnvpeti je izjavil:

Kje si videl 10w za disk?
Mu bo 7750 dost?
1155 h77 z ustreznimi prikljucki(2xesata?)?


Tukaj -

750W bo dovolj, če to misliš... ne bo navijal če sem ga prav razumel.
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fr4nc ()

MK99 ::

V ohisju bodo 4 diski (1WD 2TB Black, 1WD 3TB green, 1 Seagate 320GB, 1 Seagate 160GB).. Je pa fino, ce je malo rezerve za se en dodatni interni disk oz kaksno ssd nadgradnjo..
Iger NE igram in tudi ne bom. Ce pa ze, 10let stare Warcraft, Age of Empires,.. 4x letno mogoce :)
Navijal ne bom nic..
Dva monitorja bosta dovolj. Tako imam ze zdaj in mi zadostuje.

Hvala vsem..

MK99 ::

Nobenega predloga vec? :/
Bi pa skoraj raje Intel konfiguracijo, se baje manj greje kot AMD..

Za nakup iz tujine imam par zadrzkov:
- rad bi kupil na firmo (to je še najmanjši problem)
- ali pri hoh.de tudi sestavijo in stestirajo?
- rad bi kupil tudi OS, win7 pro ang verzijo.. ne vem ali je kakšna omejitev, ce lahko slovenec pri nemcih kupi angleški OEM operacijski sistem?

opeter ::

MK99 je izjavil:

Nobenega predloga vec? :/
Bi pa skoraj raje Intel konfiguracijo, se baje manj greje kot AMD..


Absolutno. Da o porabi sploh ne govorimo ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dottor ::

ASRock Z77 Extreme4-M
Intel Core i5 3570
Corsair Vengeance 16GB 1600Mhz cl9
Point of View GeForce GT 630 1GB
Corsair Builder Series CX 600W

577,40€ na dinokompu

ASRock je full popravu plošče in so super. Ime le en e-Sata, in nove plošče nimajo več vgrajenih firewallov ampak se na bolhi dobi zunanje adapterje. i5 3570 je 4 jedernik nove generacije, če rabiš več moči dodaj ene 80€ in uzami 3770, ki ima HT (kar pomeni 8 virtualnih jeder). GT630 podpira multiple monitor do 3 ekrane (to trdijo na njihovi strani, da serija 6xx podpira up to 3 monitors) in 600W za vse skupaj bo dovolj. Ostalega ti nisem dodajal (dvd enote, hlajenja in ostalega)...

MK99 ::

Skoraj nujno bi rabil 2 eSata, ker imam dva zunanja 2TB diska, ki ju med seboj sinhroniziram prek eSata. Sicer bi teoreticno lahko enega priklopil na eSata in drugega na USB, samo bi raje 2x eSata, je hitreje.. Gre za foto/video zadeve, tako se vsakic prenaša par ducat GB in ze tako traja.
ASRock ne poznam, sem vedno imel od Gigabyte. Pogooglam :)

Za firewall imam SanDiskov CF FW citalnik kartic, to je edini razlog za FW.. Teoreticno bi lahko tudi tega zamenjal za USB3, ce FW ni vec tako pogost na platah..

Monitorja sta dva dovolj, ne bom šel na tri, ze tako nimam placa na mizi :)

Procesor pa raje boljši, ker res ne planiram menjavat vsako leto in mora zdrzat 3-4 leta. Sam sem sicer na i7 planiral, samo ko berem od Intela v bistvu res ni neke blazne razlike. Modelov imajo pa itak malo morje, da sploh ne vem kaj izbrati :/ Ampak ja, sigurno 4/8 jedra.

Thx!

IvoJan ::

kaksen firewall??
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

MK99 ::

Firewire, sorry :)

IvoJan ::

to pa razumem :D
|TUF X670E plus WIFI|7900X3D|arctic LF2 360mm|
|32gb 6000 CL32 ddr5|Manli RTX4090 Gallardo|P5+ 2TB nvme|
|P3+ 2TB nvme|Corsair HX1000i|Meshify 2|

bdoxx ::

ASUS P8Z77-M PRO < - 2x eSata če nucaš
Intel Core i7 3770
GeIL Black Dragon 16GB 1600Mhz cl9 KIT - 1.50V
EVGA GeForce GTX 550 Ti 1GB SuperClocked
2x Seagate Barracuda 7200.14 - 3TB 64MB SATA3 - 6Gb/s
XFX Core Edition PRO 550W
Fractal Design Core 3000

morda ti bo to všeč?
cc. 1000EUR

fr4nc ::

MK99 je izjavil:


Bi pa skoraj raje Intel konfiguracijo, se baje manj greje kot AMD..

???
Kdo ti je pa to povedu? Intel se veliko veliko bolj greje kot AMD, če smo že pri tem...
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

MK99 ::

Vidim, da je s tem 2x eSata kar problem.. redko katera plata to podpira in še to med najdrazjimi. :/
Potem pa pustimo, pa naj bo samo en in dam en disk v USB3 zunanje ohišje.

MK99 ::

fr4nc je izjavil:


???
Kdo ti je pa to povedu? Intel se veliko veliko bolj greje kot AMD, če smo že pri tem...


Sem imel oba, pa je trenutni intelov bolj hladen kot je bil od AMD.. za cca 15C v idle mode.
Kako je s tem danes, pa ne vem.

hojnikb ::

Ivy bridge je kr vroč, ko ga začneš enkrat navijat..
#brezpodpisa

fr4nc ::

MK99 je izjavil:

fr4nc je izjavil:


???
Kdo ti je pa to povedu? Intel se veliko veliko bolj greje kot AMD, če smo že pri tem...


Kako je s tem danes, pa ne vem.


Zdaj pa ne ves... prej pa napisal tole: Bi pa skoraj raje Intel konfiguracijo, se baje manj greje kot AMD..

Če še ne veš je situacija takšna kot sem ti zgoraj napisal... Ivy na stock frekvenci in ob stock voltaži pridejo tudi do 90oC.

But W/E... Itak je Intel vsepovsod boljši, sploh pri foto/video obdelavi.

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

hojnikb ::

fr4nc je izjavil:

MK99 je izjavil:

fr4nc je izjavil:


???
Kdo ti je pa to povedu? Intel se veliko veliko bolj greje kot AMD, če smo že pri tem...


Kako je s tem danes, pa ne vem.


Zdaj pa ne ves... prej pa napisal tole: Bi pa skoraj raje Intel konfiguracijo, se baje manj greje kot AMD..

Če še ne veš je situacija takšna kot sem ti zgoraj napisal... Ivy na stock frekvenci in ob stock voltaži pridejo tudi do 90oC.

But W/E... Itak je Intel vsepovsod boljši, sploh pri foto/video obdelavi.

Lp

Proof ?
#brezpodpisa

fr4nc ::

hojnikb je izjavil:


Proof ?


(TUJI) Forumi maybe... drugače pa testov nisem našel, ker Intel itak ne pusti, da bi razvedlo, da je AMD veliko boljši vsaj v eni kategoriji...

En "domač" primer:

Sroljo123 je izjavil:



pri 30% obremenitvi pa temperature skačejo preko 70c...


Ni ravno 90, ampak ma v ohišju 4 ventilatorje - kaj bi bilo če jih ne bi imel?

Lp
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fr4nc ()

bluefish ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

hojnikb ::

90C je bilo pri navijanju, na stock frekvenci ziher ne, razn če je bil hladilnik slabo mountan (kar pa itk ni problem proca ampak nesposobnost uporabnika)

fr4nc je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Proof ?


(TUJI) Forumi maybe... drugače pa testov nisem našel, ker Intel itak ne pusti, da bi razvedlo, da je AMD veliko boljši vsaj v eni kategoriji...

En "domač" primer:

Sroljo123 je izjavil:



pri 30% obremenitvi pa temperature skačejo preko 70c...


Ni ravno 90, ampak ma v ohišju 4 ventilatorje - kaj bi bilo če jih ne bi imel?

Lp

slabo mountan hladilnik 100%..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

dope1337 ::

Mogoče sam tole še ...

Rekel si, da maš večinoma studio editinga. Se pravi, da imaš opravka večinoma z vektorskimi slikami? Če je temu tako ... ali ni samounevno, da bi bilo najbolje vzeti grafično kartico iz družine Quadro, ki je namenska za takšne stvari?
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

hojnikb ::

quadro kartice niso pocen..
#brezpodpisa

dope1337 ::

Vendar je pjeb izrazil ozko orientirano namembnost računalnika ... pomoje se splača ... sploh, če bo s tem služil denar
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

hojnikb ::

glede na zastavljen budget quadro kartica nima smila..
Bolje dat več v spodobn proc..
#brezpodpisa

bluefish ::

Quadro ne potrebuješ. Zadošča CUDA, ki jo imajo praktično vse nVidia kartice.

MK99 ::

Pri Funtech so mi sestavili tole:

(velja zadnja cena, cisto na koncu, to je cena z ddv)
Procesor Intel Core i7 3770K 3.5GHZ 8M LGA1155 BOX 1,00 KOS 347,49 20,00 20,00 333,59
Maticna plošca Asus P8Z77-V LE LGA1155 1,00 KOS 150,93 18,00 20,00 148,51
RAM Kingston DDR3 Hyperx 16GB 4X4gb (KHX1600C9D3K4/16GX) 1,00 KOS 116,46 18,00 20,00 114,60
Graficna kartica ASUS NV GT610 SILENT/LP (GT610-SL-1GD3-L) 1,00 KOS 52,13 18,00 20,00 51,30
Samsung SH-222BB DVD-RW zapisovalnik, SATA, crn 1,00 KOS 17,76 18,00 20,00 17,47
Napajalnik Corsair 600W CX2 (CMPSU-600CXV2EU) 1,00 KOS 71,69 19,00 20,00 69,68
Ohišje COOLER MASTER SILEO RC-500 BLACK 1,00 KOS 76,37 19,00 20,00 74,23
Hladilnik Cooler Master Hyper TX3 Evo 1,00 KOS 21,83 18,00 20,00 21,48
Sestava komponent in testiranje kompatibilnosti 1,00 19,65 20,00 20,00 18,86
Microsoft Windows 7 Professional 64bit ANG DSP(FQC-00765) 1,00 KOS 135,77 19,00 20,00 131,96

SKUPAJ: 984eur..

Mnenja?

Osebno mi ni všec 4x4GB ram.. bi raje 1x 16 oz. še raje 2x8GB..
EDIT: ceprav, vec kot 16GB sigurno ne bo nikoli not, je pa ceneje 1x4GB zamenjat, kot 1x8/16GB ce se pokvari.. tako 4x4 niti ni slaba ideja.
Vidim, da so dali zlo dober procesor, ali je res vreden skora 100eur vec kot npr i5 3570?
Za graficno je pa ena cisto cheap. Za igre res ne rabim, bo pa za moje potrebe ta ok?

Thx!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MK99 ()

hojnikb ::

sploh ne rabiš tiste grafe, ker lahko ponucaš igpu v procu..
sicer pa ni neki extra sestava..
#brezpodpisa

LuiIII ::

Če ne delaš kaj v modelirnikih, CAD programih (veeeliki modeli) ali pa v HD video editing, potem je Quadro brezveze. Glede zadnje verzije Adobe CS6 pa mislim, da znajo biti AMD kartice (7900 vs. 680) celo hitrejše.

Yohan del Sud ::

Gledam tvojo zadnjo konfiguracijo, pa bi dodal še mojih pet centov (glede na začetne zahteve).

Procesor precenjen, i5 dosti.
Rama itak ni nikoli dosti, če ga znaš izkoristit. Adobe ga zna, ampak na račun lastne požrešnosti (malo veliki interni imidži, še več pa nabuhla koda).
Grafa je dovolj nekaj srednjega razreda, glej, da ima več rama (problem je iz prejšnje točke).
V zadnji konfiguraciji ti manja trdi disk. SSD najmanj 120 gb bi bila v tvojem primeru nuja za sistemski in adobe disk (če res ne delaš velikih imidžev, sicer večji) ... Pa še bi ga moral pucat ...
www.strancar.com

MK99 ::

Pozdravljeni!

Kot receno, primarno delo je Photoshop in Lightroom, torej:

- 70% BITMAP slike
- 10% InDesign (tekst in slike - napumpan word)
- 10% Corel (vektorske zadeve - 2D, nic 3D)
- 10% video obdelava (urejanje kratkih clipov)

Kot sem zdaj prebral po raznih forumih in straneh:

- CPU bo i5 3570K.... zelo malo razlike v Photoshopu v primerjavi z i7 3770

- RAM vsaj 16GB od Crucial ali Kingston.. 1600Mhz... 2400Mhz ponovno prinese zelo malo izboljšav. Za moje delo pa je baje bolj pomemben stabilen/kvaliteten ram, kot hitrost, zato veliko priporocajo Crucial ali Kingston Hyper X.

- GPU, tu lahko najbolj prihranim, saj vsi pravijo, da ze neka poceni, pasivno hlajena zadostuje za PS. Adobe piše: - supports OpenGL,
- has at least 256 MB of RAM.
- has a display driver that supports OpenGL 2.0 and Shader Model 3.0,
kar pa naj bi podpirala prakticno vsaka današnja kartica. Ker uporabljam dva monitorja (enega na DVI, drugega preko konverterja (DVI-VGA) na vga) sem razmišljal o dveh dvi portih, pa vidim, da je treba kar visoko dvigniti budget za to. Pa me potem zanima ali je DVI future-proof ali prihaja displayport v ospredje? Ce cez leto/dve/tri kupim novi monitor, bo imel dvi? Ce ja, potem bi vzel neko ATI ali NVidia z 1GB rama v rangu 50-60eur in je to to.

- HDD/SDD.. o tem še razmišljam. Po prebranem clanku ( http://www.computer-darkroom.com/blog/w... ) je zelo malo prednosti z uporabo SSD pri mojem delu. JE plus ce se uporabi kot scratch disk IN CE nimaš dovolj rama. 16GB rama bi moralo biti dovolj za moje potrebe in dvomim, da bi mi SSD prinesel kakšno prednost. Tudi za moj Lightroom katalog in preview file bi prinesel zelo malo prednosti, sodec po tistem clanku. Pa moja LR particija je ze trenutno velika okoli 160GB, z 8GB praznega prostora. Bo treba ocitno na 320GB, za kar pa ssd itak odpade.
SSD za OS sem pa tudi pisal kje je "problem". Vsake par mesecev naredim klon OS diska, tako imam sistem takoj postavljen, v primeru napak. In da bi zdaj kupoval dva SSD diska, se mi zdi pa tudi malo škoda denarja. Sploh, ko so razlike tako minimalne. Kot sem ze napisal, ni mi vazna hitrost postavitve sistem ali odpiranja aplikacij. PC prizgem zjutraj in gori do vecera, PS odprem 1x in je celi dan odprt, enako LR. Se mi zdi bolj pametno uporabljati sistem kot imam zdaj: 1 disk za OS, 1 disk za LR katalog, 1 disk za file in 1 disk za LP/PS cache.

- MOBO.. to še raziskujem. Vedno sem imel od Gigabyte in sem bil vedno zadovoljen. Trenutno imam P35-DS3P ultra durable in se je odlicno obnesla, nikoli nobenih problemov.
Podobno z napajalnikom. Sem vedno kupoval razmeroma drage in kvalitetne. Trenutno imam Enermax Liberty 500AWT in vse deluje brez problemov. Ce 500W trenutno deluje s 4 diski v ohišju in 2x usb diski, potem sklepam, da bi moral biti 600W dovolj za novi sistem, ali so nove komponente bolj pozrešne in raje 750W?


Hvala vsem za pomoc in potrpljenje. Se lovim in sem malo pod vplivom prebranega, samo saj vemo kako je s tem.. en hvali to, drug drugo.. tako postopoma sestavljam informacije v neko celoto :)

dzinks63 ::

Zato kar rabiš je dovolj povprečen komp, vse to zmore bp 5 let star komp za 200€. Če se ti gre za loviti sekunde potem si daj duška. V bistvu karkoli boš kupil za jurja, bo več kot dovolj.

MK99 ::

Hehe, ja, saj vem.. saj ze danes delam na 4 leta starem in naceloma ni tezav. Se pa vcasih mocno pozna, moram reci. Kakšne vecje montaze mi obraca po par minut, na kolegovem i5 pa naredi v manj kot 30s. Pri videu so pa razlike še vecje.

Primarno pa menjavam zaradi 64-bitnega sistema, dodatnega rama, ker LR4 ne podpira XP, XP ne podpira 3TB diskov in ker me ze nekaj casa zeza graficna kartica.
Ce bi nadgrajeval trenutnega bi rabil novo graficno (cca 50eur), nadgradit rame v 16GB s tem, da plata podpira samo 1333 (cca 100eur) ter kupit full retail Windows 7 paket (cca 270eur). Skratka okoli 400eur, da pridobim malo na hitrosti in lahko uporabim LR4 in 3TB diske.
Me pa jezi, da zgubim 2 eSata priklopa ter firewire.

Gledam pa tudi v obratni smeri, da bo ta sistem deloval cez 4 leta, ko moj trenutni sigurno ne bi zmogel :)

denabiker ::

dzinks63 je izjavil:

Zato kar rabiš je dovolj povprečen komp, vse to zmore bp 5 let star komp za 200€. ...


zmore? Hja, da živce zraven zgubiš:). Potegneš en slider in čakaš 5 sekund za spremembo:D Sploh si ne predstvljam, da bi delal na počasnem PC to vsak dan. Slike obdelujem zame in znance le občasno. Če bi to delal vsak dan, se ne bi oziral na finance, ampak bi nabavil super duper mašino, da bi bilo odzivno v trenutku. Pa seveda kvaliteten monitor.

Yohan del Sud ::

Vidim, MK 99, da te lepo sestavljamo. Če daš dosti podatkov, tudi povratne informacije niso zanič. Kar se zadeva SSD, pa kot uporabnik hebenega adoba lahko povem, da se pozna. Ne seveda pri štrihanju senc in podobnega, ampak ker se ta zadeva odpira, zapira in shranjujeje tudi frišno naložena pri top i7 ene pol minute na HDD. Pri SSD pa 7 sekund. Ok, časi so od oka in malo pretiravam, ampak dejansko se pozna in ne grem več nazaj. Še več, tudi pri pet let starem računalniku, ki gre počasi, in bi me laik vprašal s čim bi ga najceneje pohitril, bi predlagal en cenen SSD (če gre zgolj za pisarniško, internet, osnovno grafično uporabo). Lastne izkušnje.
Kar se tiče kloniranja osnovnega diska spet ne vidim problema, obdrži starega in naloži softer, ki ti klonira iz novega SSD na starega HDD enkrat dnevno. Jih imaš tone. Sam uporabljam zelo osnovni Everyday Back Up.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

MK99 ::

Najvecji problem pri teh "javnih/skupnih" sestavah je, da ima itak skoraj vsak svoje mnenje in predloge. Tako je prakticno nemogoce poslušati vse in se je res treba osebno poglobit v zadevo. :)
Trenutno sem na sestavi:

MOBO: Gigabyte GA-Z77X-UD3H.... 145eur ( http://www.gigabyte.com/products/produc... ).. 2x eSata
CPU: Intel i5 3570K .... 226eur
RAM: Kingston DDR3 Hyperx 16GB 4X4gb KHX1600C9D3K4/16GX (1600MHz, CL9).... 115eur
GPU izbiram med:
- ASUS NV GT610 SILENT/LP (GT610-SL-1GD3-L); 1 GB DDR3 64bit; hitrost: 1200 MHz, hitrost jedra: 810MHz, pasivno hlajenje... 52eur
- GIGABYTE AMD HD6670 (GV-R667D3-1GI); 1 GB DDR 128bit; hitrost: 1600 MHz, hitrost jedra: 800 MHz, ventilator... 70eur
NAPAJALNIK izbiram med:
- Corsair 600W Corsair GS (CMPSU-600GEU).... 80eur
- Corsair 600W CX2 (CMPSU-600CXV2EU) .... 70eur

...

SSD/HDD imam danes na tapeti :) Kot si sam omenil Yohan, se pri delu znotraj PS/LR prakticno ne pozna, 10-20s razlika pri odpiranju/zapiranju mi pa ni kaj prevec pomembna :)
Sem ugotovil, da je moj trenutni OS HDD (WD Caviar WD1600JS 160GB 7200RPM 8MB Cache SATA 3.0Gb/s) kar star, sploh 8MB Cache me malo matra. Moram raziskat koliko to dejansko vpliva na performance. Ker tu je samo OS in aplikacije, fili so na drugem disku, scratch pa na tretjem.
Koliko je pa kaj treba racunati za en soliden SSD z vsaj 120GB prostora?


Takšno je trenutno stanje. :)
Sem malo primerjal cene pri nas in hoh.de, pa so bolj male razlike.. 16eur pri CPU, 15eur pri ramu, 1eur pri mobo, 1eur pri gpu, 13eur pri napajalniku... se sicer nabere, samo dvomim, da je 100eur razlike na koncu (-poštnina, -30eur, da mi sestavijo pri nas pc)

Thx, lp, Matic

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MK99 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrebujem mnenje o mojem prvem Gaming PC-ju

Oddelek: Pomoč in nasveti
284857 (4285) TOP
»

Računalnik za risanje v 3d

Oddelek: Kaj kupiti
405375 (3396) Qushaak
»

Nakup računalnika do 1000€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7110939 (10163) fr4nc
»

računalnik za arhitekta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11913086 (9896) ribko

Več podobnih tem