» »

Transformator 9V na 600V

Transformator 9V na 600V

einstein :P ::

Pozdravljeni,

Doma imam en naveden transformator, ki sem ga obratno priklopil na 9VAC in potem na drugi strani pomeril in je kazalo pribl. 100VAC. Potem pa sem sekundar priklopil na kondenzator in hkrati meril še z multimetrom. Kondenzator se je napolnil na 624V in me zanima zakaj, če je bilo brez kondenzatorja samo 100V? Sem pa opazil, da se recimo tisti kond. za 200V napolnijo pa največ na 200 in samo še kak volt več. Kaj bi bil razlog za to?


Hvala za odgovore, l.p.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

srus ::

Multimeter je pri izmeničnih napetostih umerjen tako, da kaže efektivno vrednost napetosti kar je pa je precej odvisno od oblike napetosti - odčitki multimetra so točni le, če je merjena napetost čista sinusoida, brez višjeharmonskih komponent. Ko v tvojem primeru zgoraj priklopiš kondenzator, spremeniš obliko napetosti, zato inštriument pokaže drugače, čeprav se npr. vršna napetost ni spremenila.

Najlažje boš to ugotovil, če namesto multimetra priključiš osciloskop.

AtaStrudl ::

Jaz bi prej posumil, da si zakuhal kako resonanco (C + stresana L trafeljca) na 50 Hz (ali harmoniku).

P.S. pri izmenicni napetosti se kondenzator ne "napolni" (enkrat), ampak se 50X na sekundo napolni v eno in drugo smer in vmes tudi dvakrat sprazni na 0.

Kondenzator tudi ni nelinearen element, da bi spreminjal obliko sinusa - no ja, lahko poudari (resonanca) kaksen ze od prej obstojec harmonik (nasicen trafo...)

einstein :P ::

Ups, pozabil sem povedati, da je še dioda vmes, da naredi "enosmerno" napetost. In tudi potem ko odklopim je kondenzator napolnjen na 600V.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

korenje3 ::

gretz?
vsekakor se napetost v kondenzatorju zviša do maksimalne vhodne napetosti in ta ne more bit 600V.
pa zakaj meriš VAC in ne VDC z svojim multimetrom?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

einstein :P ::

Saj merim VDC zgoraj sem samo narobe napisal, ker nisem omenil diode. Ne, ni gretz, samo ena dioda je. Ko merim brez kond. je 100V ali par voltov več, ko pa priklopim kond. pa gre na ene 624V.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

korenje3 ::

potem se na izhodu sigurno dogaja neka frekvenca... tvoj voltmeter pa kaže povprečno napetost.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

einstein :P ::

 Transformator

Transformator



Tako tole izgleda.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

korenje3 ::

vprašanje koliko povratne napetosti blokira tale dioda :p če ni že fuč.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

einstein :P ::

Hm, ne vem ampak vprašanje je še vedno, kako se lahko to zgodi, tako višja nap. s kondenzatorjem. :|
STAY OUT OF MY TERRITORY!

korenje3 ::

sej pravim, da se ne more. glede na to da nimaš gretza, ti voltmeter kaže največ polovično napetost kot je v resnici. torej če je tam 300V takoj za diodo, potem je 600V na kondiju normalno.

aja šit zajebu sm. timaš to dirket na štrom, kjer maš sinusuido? potem ti še manj kaže. tam 2/3*300V. al kolk je že forumla.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

einstein :P ::

Napaja pa se iz 230VAC na 9VAC adapterja.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

einstein :P ::



To je torej ta transformator. Na koncu rdeče žice je dioda. Ko pomerim brez kondenzatorja je skupaj z diodo merjeno 107V. Ko pa priklopim kond. pa se napolni na 624V. Polnim pa nepolariziran kondenzator - od motorja za pralni stroj.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

einstein :P ::



Še ena skica za boljše razumevanje.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

AtaStrudl ::

Dioda seveda prece spremeni zadeve.

Torej, ce meris z enosmernim voltmetrom ZA diodo, dobis brez kondija polvalno usmerjanje, in voltmeter ti bo kazal MANJ kot je efektivna vrednost izmenicne napetosti pred diodo. (Tipicno naj bi DC voltmeter kazal povprecno vrednost, torej pri polvalnem usmerjanju 1/PI vrsne vrednosti oziroma SQRT(2)/PI efektivne.)

Kondenzator pa se seveda kljub eni sami diodi napolni na vrsno napetost.

Pricakoval bi torej cca 1:3, tako da od kod tebi 1:6 pa res ne vem...
Popadki kakega poceni made in china digitalca?

Koliko ti pokaze, ce das voltmeter na izmenicno in meris PRED diodo?

jest10 ::

Verjetno nasičenje jedra in voltmeter zbezla zaradi višjih harmonikov.

einstein :P ::

Voltmeter je Voltcraft VC170. PRED diodo z izmeničnim merjenjem je 110V, ZA diodo z enosmernim merjenjem je 30V, ZA diodo z izmeničnim merjenjem pa je 70V. Ko kondenzator napolnim in ga povsem odklopim, je na njem 624V in se nato seveda hitro prazni.

Verjetno pa tudi transformator ni ravno v najboljšem stanju. Ko pomerim enkrat je 100V ko pomerim drugič je 70V... Pa včasih, ko je obremenjen iz njega slišim prasketanje in vidijo se modre iskrice v njem, se pravi, da nekje preskakuje.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

AtaStrudl ::

To bi lahko preizkusil tako, da bi primar priklopil na manjso napetost (recimo polovico, 4.5V), in pogledal, ce se izhodne meritve proporcionalno zmanjsajo.


OPS, sva se krizala!

ja ce ti prebija, potem pa itak nimas kaj, vrzi stran.

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

Žal nimam 4.5V napajalnika. Predlagaš kakšen upor ali kaj?

Prebija pa samo občasno, če je dalj časa obremenjen, drugače pa ne.

Pa itak normalno, da prebija, ker je bil namenjen, da iz 230V ustvari toliko in toliko manjšo voltažo, na pa, da jo poviša, sploh ne na 600V.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

All ::

če daš na 9V stran 230V je trafo že zdavni v nasičenju...in dobiš precej spačeno napetost na sekundarju..zato ti voltmeter tako čudno kaže izmenično napetost.....

če bi bil trafo namenjen temu kar počneš bi dobil nekj čez 7000V po diodi in z kondenzatorjem

to da ti bo trafo zgoru niti ne bom omenju :-))

All ::

neki tazga je..čeprov je tole drug primer...

einstein :P ::

tok neumn pa tut nisem da bi 9 voltno stran priklopil na 230V, ker bi itak šlo vse v tri krasne, pa še varovalko bi vn vrglo. samo mi je pa res čudno zakaj je brez kond. toliko manj. pa če dam 200V kond. se pa nikakor nebi napolnil na 600V, seveda tega tudi ne nameravam.

se pravi ti špičasti vrhi so izhodna napetost z diodo in kond.?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

AtaStrudl ::

Ce je trafo v nasicenju, je magnetni pretok priblizno pravokotne oblike (porezan sinus). Ker je inducirana napetost sorazmerna odvodu magnetnega pretoka, dobis tiste spice, v trenutkih ko pretok preskoci iz ene v drugo smer.

Zeporedni upor bi bil bolj zasilna resitev za zmanjsanje napetosti, ob morebitnem nasicenju (in zaradi usmerjanja na sekundarju) bo tok nesinusen in napetost popacena = voltmeter bo kazal narobe.

BTW, ce mislis stvar bremeniti, daj na sekundar mostic s stirimi diodami. Ce imas samo eno, gre enosmerni tok skozi trafo, kar povzroca dodatne probleme z nasicenjem.


Sicer sem pa se vedno mnenja, da je trafo, v katerem si enkrat videl in slisal iskre, za v kanto. No ja, lahko ga previjes, ampak to je precej zoprno delo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšna dioda je to? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
936379 (4539) boset
»

Umrl mi je nastavljiv DC adapter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91497 (1283) Duhec
»

napačni trafo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
383855 (3196) korenje_ver2
»

Ojačevalec

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
202626 (2385) stromar

Več podobnih tem