» »

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Ocenjevanje fotografij ter nasveti

Temo vidijo: vsi
««
40 / 62
»»

harmony ::

Ena iz ZOO-ja...neb blo slabo it na kaksen safari.



EDIT: Ce kdo ve kako se imenuje tale vrsta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

BigWhale ::

Drugic odzoomaj, da se bo dal lepsi crop narest. :)

korenje3 ::

slik se ne cropa kar tako.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Janac ::

kuglvinkl ::

fino.
Your focus determines your reallity

Okapi ::

Zanimivo je opazovati Jancov napredek, od prvih fotk naprej - je zelo očiten.

O.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Zanimivo je opazovati Jancov napredek, od prvih fotk naprej - je zelo očiten.


Se strinjam. Eni pa se zmer pri omarah ... :>

Okapi ::

Eno kratko predavanje, kako delati boljše fotke. Nič pretresljivega, ampak čisto zanimivo vseeno.
http://www.pix2015.com/video/reframing-...

Okapi ::

A se mogoče tu kdo igra s sestavljanjem fotk za večjo globinsko ostrino (focus stacking)?
Ugotavljam, da je bolj zapleteno, kot se zdi na prvi pogled.;)
Tole je moj prvi poskus.

Anney ::

Lahko prilepiš se sliko brez sestavljanja, en škljoc?

Super Sonic ::

Okapi misliš nekaj takšnega kot je Brenizerjeva metoda?
http://ryanbrenizer.com/videos/

Ni ravno posebej težko:
http://digital-photography-school.com/5...
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

Ravno obratno, da je vse na sliki ostro.

Ko slikaš makro, imaš zelo majhno globinsko ostrino. Pri tem postopku narediš niz fotografij, pri katerih spreminjaš samo ostrino. Na vsaki fotki te ure je ostrih samo par milimetrov, ko vse sestaviš, je pa cela ura ostra. Tule sta recimo dve posamični fotki, na prvi je oster samo čisto spodnji del slike, na naslednji pa malo višji.


Okapi ::

Novi Olympus delo pri tem sicer precej olajša, ker zna sam narediti niz fotk, pri katerih spreminja samo ostrino. Seveda moraš imeti fotoaparat na stativu, in objekt se ne sme premikati. Ne zna pa - ne fotoaparat, ne Olympusov program na peceju - sam potem sestavit teh fotk, in je treba uporabit poseben program (lahko tudi Photoshop), tu se pa potem stvari zapletejo, ker je 101 nastavitev, ki jo je treba prav nastavit za optimalen rezultat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

korenje3 ::

škoda ker nikon nima te opcije. moram met povezan na klinčev laptop če hočem stackat fotke... no ali pa ročno.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Super Sonic ::

Novi Olympus delo pri tem sicer precej olajša, ker zna sam narediti niz fotk, pri katerih spreminja samo ostrino.

Mi je nepoznano (sem na Nikonu).

Včeraj sem imel priložnost fotkat navijače GD v stožicah. Zanimiva izkušnja, sploh s fišem strašit čist pred ograjo ;)











Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

korenje3 ::

na kerem iso se lahko slika pri teh svetlobnih pogojih na stadionu? oz maš podatke slik?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

globoko grlo ::

ta peta je zmagovalna
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Super Sonic ::

na kerem iso se lahko slika pri teh svetlobnih pogojih na stadionu?

ne vem kaj misliš s slikanjem... ISO je precej odvisen od stvari ki jo misliš fotkat... nogometaše lovit tam ne moreš izpod 1/500 in iso pod 3200... Navijači po drugi strani nimajo kam in je iso lahko nižji (1000).

Pa spet odvisno od objektiva in aparata. Jaz imam zelo borno opremo kot si že ugotavljal v tej temi in se nisem kaj dosti sekiral, ko so bili tam fotografi z zelo velikimi. Mogoče bi se moral enkrat tam zglasit, da ti fantje povedo s čim delajo in zakaj.

Sem pa opazil nekaj drugega -> fantom je zelo pomembna hitrost. Praktično gredo vse fotke preko wifija ali različnih vmesnikov na hitro do kompa in nato v uredništva v skoraj realnem času. Torej časa za blazne obdelave ni in mogoče je to še največji problem s slabo opremo pri športni fotografiji: rabiš veliko dela in potrplenja, da dobiš ven dober posnetek. Recimo včeraj je tudi snežilo, je AF na vstopnem modelu Nikkorja 70-300mm metalo sem in tja.

globoko grlo -> meni je ena prej všeč.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

Odvisno od tega, za koga, oziroma zakaj, fotografiraš. Na spletnih straneh od dnevnikov in televizije imajo poročila športnih (in tudi drugih) dogodkov "v živo", tu objavijo prvo dovolj dobro fotko, ki pride. Podobno je tudi pri agencijah, prej ko je tvoja fotka gor, več je možnosti, da jo bo kdo kupil.

Če slikaš za to, da bo šla slika na razstavo, se ti pa nikamor ne mudi.

V dobrih starih časih sem šel po koncertu namesto na pir naravnost v temnico, da sem zjutraj na uredništvo že lahko prinesel fotke.;)

Anney ::

Meni odlična ideja. Tega je danes definitivno preveč.
http://citymagazine.si/clanek/fotograf-...

korenje3 ::

Nekaj nočnih pri posebno težkih temnih pogojih.










i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

no comment ::

Tema na sliki je ravno tako pomembna kot svetloba. Noč je zato, da ostane kaj skrito/komaj vidno. Jaz bi BISTVENO zmanjšal osvetlitev.

ISO 6400? Pft... Mi še vedno uporabljamo ISO 100. Pa dva pira, da se roke nehajo trest.

 .

.

korenje3 ::

Osvetlitev je taka kot jo vidijo moje oči. manjšanje osvetlitve bi pomenilo nerealno sliko. s predzadnjo sliko sem se pa malo poigral :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

bluefish ::

Če je plan slikanje praznične osvetlitve, pojdi raje takrat, ko ima nebo še nekaj modrine.

korenje3 ::

ne, ker potem se ne vidi odboj svetlobe prazničnih lučk od tal. barve pa to...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

globoko grlo ::

kaj za en telefon maš to korenje?:))
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

jype ::

Okapi> Ravno obratno, da je vse na sliki ostro.

Najboljše orodje za takšno početje je Light-field camera @ Wikipedia

https://store.lytro.com/products/lytro-...

Okapi ::

Mogoče čez 10-20 let, ko bo tehnologija dovolj napredovala. Za zdaj je to bolj ali manj neuporabno.

jype ::

V roke primi, boš presenečen.

Okapi ::

Je čisto dovolj videti rezultate. Podobno (ne)uporabno kot 3D-fotografija.

jype ::

Okapi> Je čisto dovolj videti rezultate.

Torej še nisi. Saj zato ti pravim, da si poglej.

no comment ::

Ma, ti posod svoj Lytro Okapiju, da bomo vsi lahko videli koliko boljši je. Menda nam ni treba v tej dobi dejansko it kupit vsake igrače, da lahko rečemo, da ni uporabna (za nas)...

Drugače je pa (Panasonic?) pred kratkim izdal firmware, ki ima "after-capture focus selection". Mislim, da uporablja movie mode, tako da si omejen na 4k resolucijo. Med drugim (after-capture focus selection, focus stacking) lako recimo narediš portret, ki ima obraz z globinsko ostrino npr. f5,6 in f2 defokusiranim ozadjem.

jype ::

Nimam ga, samo z data dumpom iz take kamere sem (programsko) delal točno to, kar potrebuje (in rezultat je bil odličen).

no comment ::

Ja, pokaž, ane! 16MP, v fokusu od 0,5cm do inf...

jype ::

16MP? Se opravičujem, nisem želel predlagat, da bi s tako kamero zajel dejansko fotografijo, ampak zgolj podatke o tem, katere dele fotografije pobrat iz katerega dela sekvence fotografij.

Jaz sem delal s svojim EOS 5D in focus stackingom v http://www.magiclantern.fm/ in senzor dumpom iz lytri podobne naprave (takrat originalna lytra še ni imela niti vijaka za tripod, da bi lahko natančno delal z njo), da sem zmešal vse skupaj. Rezultat žal ni moja last, ker sem ga prodal, šlo je za fotografiranje spreminjanja strukture nekih polimernih pen glede na pogoje.

no comment ::

Sicer zagovarjam "ne delaj nekaj za kar lahko placas nekoga drugega", ampav v tem primeru je Lytro vseeno prevec $$$.

Par vrstic kode in ves precej natancno katera fotka izmed vseh ima najostrejsi izbrani kvadrant staticne scene.

jype ::

OK, za takšno fotko kot jo potrebuje Okapi je to skoraj zagotovo res.

Okapi ::

Se opravičujem, nisem želel predlagat, da bi s tako kamero zajel dejansko fotografijo,
Mogoče si spregledal, da je tole tema, v kateri se pogovarjamo o dejanskih fotografijah.

Drugače je pa (Panasonic?) pred kratkim izdal firmware, ki ima "after-capture focus selection".
Ja, temu pravijo post-focus. Še čisto sveža zadeva, izpred 10 dni, zaenkrat to podpirajo trije modeli, GX8, G7 in FZ300.

Hitra tipala (v navezi s hitrimi motorčki za ostrenje objektivov) omogočajo različne zanimive trike, med drugim "focus bracketing". Ko imaš enkrat niz fotk z različno ostrino, pa lahko narediš dvoje. Programsko manj zahtevno je izbrati posamezno fotko, kjer je ostro tisto, kar bi pač rad, da je ostro. Programsko (in procesorsko) bolj zahtevno je vse fotke združit v eno, kjer je vse ostro.

Pri Panasonicu so izbrali prvo možnost, pri čemer so, da lahko fotoaparat niz fotk naredi čim hitreje, ločljivost zmanjšali na 8 megapik (4k). Kljub temu še vedno ni dovolj hitro za premikajoče se predmete. Poleg tega to fotoaparat naredi na 8 megapik velikem izrezu, se pravi navidezno poveča goriščno razdaljo objektiva.

Olympus naredi niz fotk pri polni ločljivosti, zato je pri tem nekaj počasnejši.

Zna pa Olympus E-M5 II še en zanimiv trik. Naredi niz fotk z enako ostrino, ampak pri tem tipalo malce premakne (pri čemer uporablja mehanizem, ki je sicer namenjen umirjanju slike), nato pa te slike, narejene v ločljivosti 16 megapik, sestavi v fotko z ločljivostjo 40 megapik. Sicer prav tako primerno samo za mirujoče prizore, ampak vseeno zanimivo.

S sestavljanjem več fotk v eno je mogoče tudi zmanjšati šum (s čimer se v bistvu prav tako poveča ločljivost), kar recimo redno uporabljajo pri astro-fotografiji, je pa tudi sicer uporabno. In še en zanimiv trik je možen s sestavljanjem fotk - odstranjevanje ljudi (oziroma na sploh premikajočih se predmetov) s sicer mirujočega prizora.

Rad bi poslikal zanimivo zgradbo, pa fotko kvarijo turisti, ali samo naključno prisotni. Rešitev je preprosta - narediš 4 "enake" fotke.


Par klikov z miško kasneje, in ljudje izginejo.;)



Bo treba ob priliki preizkusit v praksi.

no comment ::

Ja, zadnji cajt. Te trike so uporabljali npr. v skenerjih ze desetletja nazaj. Se Hasselblad, ki ga je cajt povozil pred 30 leti, ima danes multi shot. Jaz sem mislil, da bodo take stvari v digitalce prisle bistveno prej.

korenje3 ::

jype je izjavil:

16MP? Se opravičujem, nisem želel predlagat, da bi s tako kamero zajel dejansko fotografijo, ampak zgolj podatke o tem, katere dele fotografije pobrat iz katerega dela sekvence fotografij.

Jaz sem delal s svojim EOS 5D in focus stackingom v http://www.magiclantern.fm/ in senzor dumpom iz lytri podobne naprave (takrat originalna lytra še ni imela niti vijaka za tripod, da bi lahko natančno delal z njo), da sem zmešal vse skupaj. Rezultat žal ni moja last, ker sem ga prodal, šlo je za fotografiranje spreminjanja strukture nekih polimernih pen glede na pogoje.


ne bluzi. ta lyro dela slabe fotografije zaradi mikro leč je porabljena 1/10 senzorja za eno fokalno globino. edino če stisneš celotno globino dobiš izkoristek celotnega snezorja, pa še to z veliko šuma zaradi slabih leč pred senzorjem.

no comment je izjavil:

Ja, zadnji cajt. Te trike so uporabljali npr. v skenerjih ze desetletja nazaj. Se Hasselblad, ki ga je cajt povozil pred 30 leti, ima danes multi shot. Jaz sem mislil, da bodo take stvari v digitalce prisle bistveno prej.


hasselblad ni nč cajt povozil. delajo najboljše fotoaparate na svetu. eni redkih z medium format senzorji.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

RedDrake ::


Evo, še moj poizkus, takole iz roke, s 7 let starim fotoaparatom tretjerazrednega proizvajalca in objektivom za 200 EUR, ki ima MTF nekje v podnu.
Predelano in obdelano jasno.

korenje3 ::

^^ sony a850 je full-frame 5 let star fotkič prvorazrednega proizvajalca. 17mm na objketivu, pomeni 500€+. mali nakladač :)

je pa fajn ratala fotka, sicer 15s eksopzicija. Je pa malo težje slikat ljudi na tak način ne? :)

1/80s ponoči po ljubljani al pa nč ;)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

blackbfm ::

ISO 6400? Pft... Mi še vedno uporabljamo ISO 100. Pa dva pira, da se roke nehajo trest.


Ja ziher no. Za fotkat karkoli živega ponoči moraš met visok iso pa aps senzor vsaj, ne gre drugače.

Osvetlitev je taka kot jo vidijo moje oči. manjšanje osvetlitve bi pomenilo nerealno sliko. s predzadnjo sliko sem se pa malo poigral :)


Na določenih mestih ti grdo clipa highlighte, kar pa isto ni realno:) za moje pojme maš tut presvetlo sliko..

BigWhale ::

korenje3 je izjavil:

Osvetlitev je taka kot jo vidijo moje oči. manjšanje osvetlitve bi pomenilo nerealno sliko.


Jest ponavad rajs rece: 'mah zajebu sem.' :>

Okapi je izjavil:

Rad bi poslikal zanimivo zgradbo, pa fotko kvarijo turisti, ali samo naključno prisotni. Rešitev je preprosta - narediš 4 "enake" fotke.


Al pa ND filter in zlo dolga expozicija. Sam mors met stojalo. :)

no comment ::

blackbfm je izjavil:

ISO 6400? Pft... Mi še vedno uporabljamo ISO 100. Pa dva pira, da se roke nehajo trest.

Ja ziher no. Za fotkat karkoli živega ponoči moraš met visok iso pa aps senzor vsaj, ne gre drugače.

Ja, za fotkat karkoli premikajočega moraš imet kratek čas. In če je takrat noč, rabiš višji ISO. Ampak to kar kaže Korenček je vse narobe osvetljeno (od oka 2-3 blende preveč). Glede na to, da ima statične scene bi pa tudi z daljšim časom prišel skozi. Skratka, bistveno nižji ISO, torej bistveno višji DR bi lahko imel.

Sicer bi pa vse skup pol zajebal v PP, tako da na koncu ni velike škode...

kuglvinkl ::



zlo v redu
Your focus determines your reallity

no comment ::

Zanimivo, da dejansko uporablja live view za street fotografijo. In koliko časa mu vzame tak način (oz. si vzame).

Njegov GR me je spomnil na GR1 tule...

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

http://www.theverge.com/2015/12/12/9980...

This week, I came across the photography of a Japanese person with an incredible talent. Masashi Wakui takes photos of Tokyo's back alleys at night — with high-performing compact cameras like the Sony RX100 and Ricoh GR — and then refines them into masterworks of color, atmosphere, and beauty.

Res ful hud stil obdelave: https://www.flickr.com/photos/megane_wa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

dottor ::

Meni so fotografije Azije predvsem zanimive iz vidika njihove kulture in običajev. Skozi fotografijo lahko prebereš ničkoliko zgodb o njihovem vsakdanu. Ampak ne samo v fotografiji, tega je ogromno tudi v njihovih filmih, knjigah, stripih, animiranih filmih, ...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Duhec ::

Begunci...

http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()
««
40 / 62
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvečer ne zamudite Luninega mrka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7714923 (9506) Duhec
»

Predlogi za smartphone z najboljso kamero (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8214895 (12892) next3steps
»

Foto - Aprilska norost

Oddelek: Zvok in slika
294151 (1777) Super Sonic

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425814 (22656) bluefish

Več podobnih tem