» »

Tehnicno vprasanje - Dual boot problem

Tehnicno vprasanje - Dual boot problem

Stargazer ::

Pozdravljeni!

Na laptopu sem si poleg windows7,64bit na drugo particijo nalozil se windows xp,32bit. Problem se je poleg drugacnega indeksiranja particij (ki me roko na srce spravlja ob pamet) pojavil se v eni zadevi. Windows XP tisto particijo,ki jo ima windows7 kot zase rezervirano particijo s 100mb placa tretira kot C: (sebe smatrajo za nalozene na D: ) in ne morem naloziti gor nobenih gonilnikov ker hocejo biti vsi nalozeni na C: in mi niti ne ponudijo alternativne izbire datoteke,v isti sapi so pa preveliki da bi se zbasali tja gor. Predlogi,nasveti?

Icematxyz ::

Rešitev te težave bi verjetno zahtevala kar nekaj "akrobatike", kaj verjetno bi delovalo in verjetno nočeš slišati, ampak vendarle:

Začneš znova:

Podatkovni nosilec na novo ustrezno pripraviš: Osnoven razdelek za Win XP in sledi mu osnoven razdelek za Win 7, kjer ima razdelek za XP nastavljeno "boot zastavico" (za to slednje ne rabiš skrbeti sam, če boš razdelke izdelal pri namestitvi Win XP).

Namestiš Win XP in po tem še na drug razdelek Win 7 in po tem postopku predvidevam, da bo, oziroma bi vse delovalo OK!

cen1 ::

Zasilna rešitev bi morda bila resize particij s kakšnim bolj naprednim diskovnim programom (Acronis disk manager ipd), samo problem je da imaš imena že v osnovi zamešana. Če bi preprosto preimenoval particije ne gre?

alef ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alef ()

Stargazer ::

Zna biti da sem se sam spravil v godljo zaradi virtualnih pogonov,ki mi jih je naredil Daemon tools. Particija na kateri so sedaj nalozeni xpji je bila narejena nazadnje,takrat nisem niti imel nobene pozornosti,ker sem doslej delal samo dual boot z xpji. Teoreticno vprasanje: Ako izbrisem vse virtualne pogone,rezervirani sistemski particiji od win7 dam visok indeks npr Q...bodo xpji imeli drugace indeksirane te pogone?

Stargazer ::

btw @alef tist link sem ze prej gledal,lepo urejen vodic, ampak ne predvideva takega šmorna kot se je pripetil meni. Teoreticno gledano lahko samo preprecim dostop xpjem do tiste particije preko registrov...ampak ocigledno avtorji 90% driverjev ki so na voljo niso predvidevali da bi se nalagal OS kam drugam kot na C: in mi ne pomaga to kaj dosti tista poglavja ki so tam zraven pod "Warning" :(

alef ::

Stargazer je izjavil:

btw @alef tist link sem ze prej gledal,lepo urejen vodic, ampak ne predvideva takega šmorna kot se je pripetil meni. Teoreticno gledano lahko samo preprecim dostop xpjem do tiste particije preko registrov...ampak ocigledno avtorji 90% driverjev ki so na voljo niso predvidevali da bi se nalagal OS kam drugam kot na C: in mi ne pomaga to kaj dosti tista poglavja ki so tam zraven pod "Warning" :(


Jaz sem zadevo sprobal kakšen mesec nazaj, z 64 bit XP.
Na stran to da so XP 64 bit za en k*** (driverji) je vsa dealo OK, tudi tisto kar je opisano v linku - preprečevanje da XP-ji brišejo W7 System Restor Point.
Particija na kateri so bili XP je bila v XP vidna kot C:, W7 je bil na D:, W7 so XP particijo videli kot D:, svojo seveda kot C:
Oznake(črke) ostalih particij niso bile spremenjene.(samo kot info - na disku še 3 particije - E:, F:, H:)
Je pač tako, operacijski sistem svojo particijo vidi kot C: in to je treba upoštevat.
Mal zmede povzroča vse skupaj, kako ugotovit kaj je kaj.
Jaz sem to rešil tako da sem v W7 particijam določil ime(Label) - npr. Windows 7, Windows XP itd.
Ta imena ostanejo, ne glede na OS

Icematxyz ::

Teoreticno gledano lahko samo preprecim dostop xpjem do tiste particije preko registrov..


In rezultat bo najverjetneje kar takšen, kot tudi praviš sam:

"šmoren"


Moje mnenje, oziroma če ti da kakšen pameten nasvet še kdo, ki je na tem področju bolj domač, ampak predvidevam, da takšnega nasveta ne bo v kakšnem "osnovnem vodiču".

Stargazer ::

Hec je v tem ker ker so system reserved particijo oznacili za sistemsko particijo (ceprav ne njihovo-najbrz zaradi boot datotek ipd) in mi niso dovolili preimenovanja. Se zahvaljujem vsem za odgovore. Nisem prisel do neke resitve,trial and error se nekako ni obnesel (zal se redko pri teh stvareh hih) zadevo sem lepo nalozil na virtualno masino pa mirna bosna. Vmware player

fosil ::

Driverje v winxp se da brez problema naložit tudi na nekaj kar ni C.
Če ne gre drugače jih lahko namesto da zaganjaš instalacijski program, naložiš ročno v device managerju.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namestitev GRUB-a

Oddelek: Operacijski sistemi
162093 (1856) Icematxyz
»

Tripple boot

Oddelek: Operacijski sistemi
61180 (1017) Icematxyz
»

Kako naj namestim Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
202883 (2278) Icematxyz
»

Windows 7 Service Pack 1 še letos? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6516702 (14621) noraguta
»

Kako formatirati Win 7?

Oddelek: Operacijski sistemi
3113419 (13117) bluefish

Več podobnih tem