» »

Izšel Firefox 13

Izšel Firefox 13

Mozilla.org - Šest tednov je naokoli in to pomeni, da je pred nami nova verzija odprtokodnega brskalnika Firefox. Zlovešča trinajstica za razliko od verzij 10, 11 in 12, ki so spričo pohitrenega tempa izdaj kar nekoliko razvodenele, nosi več odmevnejših novosti. Poglejmo si jih.

Pri odpiranju novega zavihka ta ni več prazen, ampak Firefox prikaže najbolj obiskane strani. Z zadnjo izdajo je to podprl Chrome, Opera pa to tako ali tako počne že od pamtiveka. Celo IE je to vpeljal pred Firefoxom. Druga novost se prav tako tiče predelane naslovne strani, od koder je sedaj precej laže priti do zaznamkov, zgodovine brskanja, nastavitev itd., ki se pokažejo v spodnjem delu strani v traku. Uporabniki bodo hitro opazili tudi posledice privzeto omogočenega protokola SPDY, ki omogoča hitrejše nalaganje strani. S tem bo nalaganje na videz tako hitro, kot je v Chromu, seveda na straneh, ki SPDY podpirajo (večidel gre za Googlove storitve). Takisto je privzeto vključen tudi smooth scrolling, ki je bil v verziji 12 premierno predstavljen, a ga je bilo potrebno ročno omogočiti. Razvijalci bodo zadovoljni s kar 72 popravki, posodobitvami in izboljšavami orodij zanje ((Page Inspector, Style Inspector) ter mnogo novimi funkcijami. Podprtih je tudi kup novih funkcionalnosti standardov HTML5 in CSS3.

Prenos je kot običajno mogoč z domače strani, novejše verzije (podverzije 12.x) pa se bodo posodobile same, če ste to možnost vključili.

123 komentarjev

«
1
2 3

TKPhysicist ::

Nevem zakaj...ampak res lepše laufa!
Stroji so boljši od ljudi. Pokvarjen stroj se ustavi, pokvarjen človek se ne.

Nanthiel ::

Meni je vedno lepo laufal. :]

Sicer pa se mi zdi smooth scroll prav fajn, četudi na Linuxu bedast. Bi raje končno prešaltali na GTK3+, ki ga itak ima (vsaj za touchpade).

Mesar ::

A bo spet redesign? A majo designerje za pol čas zaposlene pa jih morejo ponucat, da se teko na tem dela? Sej pa je bil prejšni vmesnik čisto kul vsake spremembe so za pokozlat, naj dajo nazaj vmesnik od 1.0
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()

RejZoR ::

Če gre ta butast nov tab s speed dialom na živce ga lahko ugasnete takole:

about:config -> browser.newtab.url

Vrednost spremenite na about:blank

Ni mi edino jasno zakaj v Options -> Tabs ni nastavitve kjer bi to izklopil s kljukico ampak moraš drezat po črevah Firefoxa da to bedarijo izklopiš. Fail.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bojsi ::

RejZoR je izjavil:

Če gre ta butast nov tab s speed dialom na živce ga lahko ugasnete takole:

about:config -> browser.newtab.url

Vrednost spremenite na about:blank

Ni mi edino jasno zakaj v Options -> Tabs ni nastavitve kjer bi to izklopil s kljukico ampak moraš drezat po črevah Firefoxa da to bedarijo izklopiš. Fail.


Odpri nov tab - zgoraj desno imaš gumbek "Hide the new tab page".

Gigahertz ::

smooth scroll prav blagodejno vpliva za živčke

gruntfürmich ::

da novi tab ni prazen bi morda še preživel, če pa bi začetno prazno stran svinjali pa bi ponorel...

btw, uporablja kdo tisto čudno združevanje zavihkov?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mitja358 ::

Meni se Chrome zadnje čase redno sesuva, zato bom (začasno) prešaltal na FF.

BigFoot ::

A sem edini, ki mu smooth scroll ne potegne?
LG 77CX OLED TV; Marantz SR6010 7.2: 5x Focal Sib, 2x Focal Cub, 2x Focal
Little Bird; PS5, Xbox Series X, PS4 Pro, Xbox One, PS3, Vero 4K, Samsung
UBD K8500 4K UHD, Philips BDP2180/12

terencehill ::

x2

RockyS ::

Mitja358 poskusi opero.

Mimogrede, v letu 2012 so oni odkrili speeddial, ne me jebat no :D

Namesti da bi spimpali CSS3 so dodali opozorilo
Test http://ecsspert.com/play/css3-logos/

boiler ::

Instaliral Firefox, sprobal zgornji link, zmrznil firefox , zbrisal firefox, opera forever!

mcgeek ::

Vedno sem bil velik zagovornik Firefox-a. Internet Explorer sem opustil že leta nazaj.
Žal se je to sedaj zgodilo tudi s FF. Nekaj tednov nazaj sem prešel na Google Chrome in ne pogledam več nazaj.

Firefox še vedno kuri preveč spomina; je počasen; najbolj popularni add-oni so na voljo tudi za Chrome;
Pa če dodam še en služben rant.. skoraj za vsako novo verzijo Firefoxa je potrebno prilagajati add-one, da lahko normalno delujejo. Zelo tečno.

Mislim, da se jim slabo piše.. tale trend uporabe brskalnikov pove vse.. pa ne velja samo za Slovenijo..
http://gs.statcounter.com/#browser-SI-m...

dope1337 ::

boiler je izjavil:

Instaliral Firefox, sprobal zgornji link, zmrznil firefox , zbrisal firefox, opera forever!


Untill it sells itself to FB ;)
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

s1m0n ::

Ah jaz pa sem preklopil iz FF na Chrome in zdaj spet nazaj na FF ker je Chrome postal neuporaben :)
Potrebuje 2x več za zagon, zašteka, ne odpira strani, se kar sesipa... Ne rečem, da je pri FF bilo kaj drugače a trenutno deluje OK.

BALAST ::

Ve kdo kakšen je zagonski ukaz, da se FF zažene v F11 (polnozaslonskem načinu)?
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BALAST ()

RejZoR ::

BigFoot je izjavil:

A sem edini, ki mu smooth scroll ne potegne?


That makes two of us...
http://forums.mozillazine.org/viewtopic...

about:config

general.smoothScroll.mouseWheel.durationMinMS
general.smoothScroll.mouseWheel.durationMaxMS

Zmanjšaj MaxMS na 200 oz obe zgornji vrednosti še dodatno znižaj pod 200 (po potrebi). Sicer sem se zdej sort of navadil čeprav še vedno deluje ful leno. Opera ima kar se smooth scrolla tiče še vedno 1A delovanje. Zelo tekoče, hitro in odzivno. Ravno pravi balance med temi tremi parametri. Firefox pa ima sicer tekoče ampak počasno in neodzivno...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jastreb ::

ko odprem nov zavihek je ta še zmeron prazen, kot da ne bi posodobil programa ???
jastreb

RejZoR ::

Desno zgoraj je en knof...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jastreb ::

nimam ga. v tem je problem. a je treba v nastavitvah kaj vkloopit?
jastreb

RejZoR ::

Pol se ti Firefox sploh še ni nadgradil v v13... oranžen knof, Help -> About Firefox... in prvo preveri če sploh že imaš v13 v kar krepko dvomim da drži...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jastreb ::

imam nadgrajeno v v13. a je mogoče problem to, ker imam slovensko mozilo in ne ang?
jastreb

bosmla ::

Ctrl+Shift+E pa ti dela?

bosmla ::

Se jaz: je ze kdo probal ce DURS (& Co) dela na 13-ki (podpisovanje)? Ker mamo se 3,6 da dela nadgradit pa nihce ne upa.

ingo ::

Meni pa FF dobro dela in sem za enkrat zadovoljen. Sem pa razocaran nad Cromom, ki mi deluje pocasneje kot FF, ceprav se z njim trudim ze kakih 6 mesecev!?

mcgeek ::

bosmla je izjavil:

Se jaz: je ze kdo probal ce DURS (& Co) dela na 13-ki (podpisovanje)? Ker mamo se 3,6 da dela nadgradit pa nihce ne upa.

Dela do verzije 12. Podpora na 13 pride kmalu.

bosmla ::

@mcgeek hvala

mcgeek ::

bosmla je izjavil:

@mcgeek hvala

Na windowsih vedno lahko uporabljaš Internet Explorer ali Google Chrome, kjer težav običajno ni.

keber ::

Iz IE6 sem šel stran med drugim tudi zaradi smooth scrolla, ki je bil tam precej moteč. No, pa je prišel nazaj. Sicer deluje bolje, a vendarle to ni to.

Pluser ::

Bedaki ,vsi bi se morali združit v enega samega brskalnika ,kot tudi pri operacijskih sistemih .

TKPhysicist ::

Ampak tale verzija dela res bistveno hitreje kot prej!...končno lejpo laufa, pa brez nepotrebnega mletja k zaženem...kok bi se nardil, da bi bla začetna stran s tistimi najbolj obiskanimi stranmi in ne samo pri odprtju novega zavihka...
Stroji so boljši od ljudi. Pokvarjen stroj se ustavi, pokvarjen človek se ne.

System ::

Pluser je izjavil:

Bedaki ,vsi bi se morali združit v enega samega brskalnika ,kot tudi pri operacijskih sistemih .

Neveš kaj govoriš.

Pluser ::

ohhh seveda vem !

Poldi112 ::

Itak. Tako kot pri smartphone-ih - symbian in čao miki. Ne pa da imamo 5 platform in vse životarijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrBrdo ::

who cares... sej mamo chrome, kaj nam pomaga firefox
MrBrdo

DragonHeart ::

hahahah:D

še malo pa bo firefoxu uspelo skopirati opero kot je bila, ko je bila še na verziji 10. lol.

Zgodovina sprememb…

MrBrdo ::

Sam je res kr podoben Operi heh...
MrBrdo

DragonHeart ::

popravek: je postal podoben.

Pri verziji 3.6, torej zadnji verziji ko je firefox še bil vreden svojega imena, je ff morda res še bil konkurenčen. Zdaj pa dejansko izključno samo še kopira kar je Opera iznašla že v prejšnjem desetletju. Začelo se je s kopiranjem videza, dodali so sinhronizacijo, dodali so smooth scrooling, zdaj so dodali še speed dial. Z iskanjem ostalih kopij se niti ne bom ubadal saj firefox ni vreden uporabe. Ampak ko je to imela opera že vprejšnjem desetletju to zagovornikov firefoxa ni zanimalo, zdaj pa je to oh in sploh in je vredno novice?!?

vedno bolj se mi zdi da so zagovorniki firefoxa nekakšni verniki, ki izključno samo slepo verjamejo da je firefox bog in to kljub stoterim dokazom da temu ni tako.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Opera je imela pač druge probleme samo ti, goreč opera vernik, se tega ne zavedaš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

DragonHeart ::

Za profesionalno rabo uporabljam chrome, za brskanje po spletu pa opero. Zakaj? Preprosto zato, da imam ločeno in bistveno lepše pospravljeno. Chrome sinhroniziram s službenim računalnikom, opero sinhroniziram z vsemi domačini računalniki in mobilnimi napravami.

Kakšne probleme je imela opera pa mi nekako ni jasno. vedno je vse delalo, če le uporabnik ni bil navaden nesposoben trot.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Probleme? Hja, bolj odsotnost funkcionalnosti, nemodularnost (bogve zakaj so zraven tlačili mail clienta), odsotnost razširitev ter nenazadnje grda kot smrtni greh v linux-u.

Lahko, da so zadnja leta te stvari popravili, ampak par let nazaj, ko sem gledal, je bil firefox klasa zase. In ne vidim ravno razloga, da bi presedlal na opero samo zato, ker ff zdaj uvaja par kozmetičnih zadev iz opere. Rečem lahko zgolj končno.

Stvar je precej enostavna, vsi kopirajo od vseh. Eni bolj (IE), drugi manj (Opera), tretji povprečno (FF). Ampak če nekaj dela to uporabljaš. Tudi opera je kopirala razširitve, dobila adblock, ukinila reklame, ... pa ji noben tega ne šteje v slabo (kljub temu da ni bila prva). Ok, nekateri bi, samo tisti pač niso čisto pri sebi.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

DragonHeart ::

par let nazaj je bil firefox še verzija 3.6 :) Sem sam rekel da sem bil v tistih časih tudi sam velik zagovornik firefoxa. Takrat sem pač uporabljal opero in firefox.

sedanji videz firefoxa je identičen operinemu videzu. ampak res identičen. copy-paste.

Sicer pa me ne moti da firefox kopira uporabne stvari. Moti me da so vsi zagovorniki firefoxa nekaj let nazaj govorili kako je opera zanič, zdaj pa hvalijo featurje, ki jih je firefox skopiral iz opere. wtf?!? Takrat smo vsi zagovorniki opere te featurje povsod hvalili, zagovorniki firefoxa pa so govorili kako so ti featurji neuporabni in bedni in kako je ff boljši. Zdaj, ko firefox res na hard kopira opero pa so vsi ti featurji blazno dobri?!? trapasto.

Zgodovina sprememb…

jastreb ::

crtl + shift + E mi prikaže samo slike zavihkov ki so odprti, ne pa najpogosteje obiskane strani. tudi če odprem nov zavihek v zgornjem desnem kotu ni nobenega gumba, pa imam v13.
jastreb

panteist ::

sudo pacman -S firefox
http://peacekeeper.futuremark.com/
sudo pacman -Rs firefox

barocco ::

Leta uporablu IE in bil zadovoljen.
Nato za foro inštaliral FF in se mi zdi fantastičen in ja tudi sam ,opazil hitrejšo "skrolanje" teče kot slap;)
Super je ;)

DragonHeart ::

v primerjavi z IE je vse fantastično.

scroolanje ni hitrejše, je le gladkejše in počasnejše.

Zgodovina sprememb…

technolog ::

panteist je izjavil:


sudo pacman -S firefox
http://peacekeeper.futuremark.com/
sudo pacman -Rs firefox



Jaz jo pa potrebujem, da testiram spletne stvari v njej.

roli ::

OK tale smooth scroll je nadležen ko hudič. Če uporabljam touchpad mi to dela že sam sistem torej ne rabim pomoči firefoxa, če uporabljam miš pa je zadeva blazno nadležna, ker deluje počasi in leno.

Tole ob novih zavihkih pa tudi ni nek feature, ki bi mi blazno dosti pomenil. Po možnosti bi bilo brez njega celo bolje.

Kar se pa hitrosti tiče - od kar imam SSD se tudi seja s 100 zavihki restora praktično instantno in firefox ne šteka popolnoma nič več kljub toliko zavihkom.
http://www.r00li.com

technolog ::

A lahko že enkrat nardijo tak scroll kot ga ma safari na OS X?
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HTTP/2 dokončan

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
96725 (3829) Looooooka
»

SPDY na dobri poti, da postane naslednji HTTP standard (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5714443 (10780) Jst
»

Google predstavlja programski jezik in spletni protokol

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
205230 (3315) kihc
»

Google pripravil svoj DNS strežnik

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
227357 (5368) hokuto

Več podobnih tem