» »

programiranje na srednji šoli

programiranje na srednji šoli

jizzer ::

Zdravo, hodim v 2. letnik računalniške šole in opažam da letos ko smo začeli z programiranjem je to daleč od tega kar bi moglo bit. Sicer programirat sam znam in nimam nekih problemov (v nasprotju z sošolci ki jih bo imelo vsaj 10-15 od 33 popravne) ampak ne vidim pointa zakaj to delamo? Sam sem se dosti več naučil iz youtube tutorialov ki sem jih pogledal vse skupaj recimo za teden dni +/- kot pa letos v celem letu. Obravnavali smo C++ (snovi naštete od začetka do konca leta) if/switch;
do-while/while/for; polja,tabele od 1. do več dimenzionalnih; funkcije.
Naloge, ki smo jih delali na vajah smo ponavadi delali tudi na testu, to je res, ampak ne vidim da bi se iz teh nalog dejansko kam dalo prit.

Napiši program, ki bo prebral 10 števil in jih seštej ter izpisi in izpisi delne vsote.

Napiši program, ki bo izračunal frekvenco pojavitev posameznih ocen študentov.
//Ocena se vnese kot število med 6 in 10. Število 0 zaključi vnos ocen.(switch- while)

Generiraj 30 naključnih števil med 0 in 10. Števila izpiši po 5 v vsako vrstico in
ugotovi ter na koncu izpiši, koliko števil je bilo sodih, koliko pa lihih!(Do While)

Napiši program, ki bo kreiral enodimenzionalno tabelo velikosti n elementov.
Tabelo zapolni z negativnimi števili med -100 in -50. Tabelo tudi izpiši.

Program kreira realno polje d[10] in ga zapolni s števili 0. 5; 1; 1,5 ; 2; 2,5...

Napiši program, ki bo kreiral realno polje tab[n]. Zapolni polje z naključnimi števili med 20 in 300.
Izpiši koliko sodih števil vsebuje tabela in povprečno vrednost števil,
ki so večja do 100, ter koliko takih števil je bilo kreiranih


To so nekateri primeri nalog. Rabim kako razlago kaj mi bo to pomagalo v prihodnosti, pa tudi sam upam da bo v naslednjih letih pa tudi na faksu kaj bolj uporabnega.

korenje3 ::

na srednjih šolah dajo lahko na test samo tisto kar vas naučijo, medtem ko na faksu dajo lahko karkol...

Meizu ::

Tele naloge so dobre, ker na ta način spoznaš osnove delovanja določenega programskega jezika. In ni ga čez dobro osnovo.

mihec87 ::

Pač spoznavanje programiranja..Nekje je treba začet..Ne moreš zgradit hiše brez temelja,ne moreš položit cevi če ne znaš uporabljat lopate in krampa da skoplješ luknjo..

Tebe je pač zanimalo in si se sam ogromno naučil medtem kot si sam ugotovil da bo imelo pol razreda popravne..Pač ne morejo sedaj zaradi tebe vzeti nekaj bolj zahtevnega..imaš pa priložnost za dobit dobro oceno..

V računalništvu-programiranje se rabiš še dosti sam naučit, če boš čakal da ti bodo vse podali boš razočaran..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

RockyS ::

Vnos in prebiranje podatkov
Operandi in zanke oz. pogojni stavki
polja oz. tabele

to je nekaj brez česar ne moreš. In to so osnove. In žalostno, da jih bo iz takih osnov toliko pocepalo.
Mogoče je profesor kriv, ampak glede na število padalcev dvomim.

mihec87 ::

Zakaj..ker jih pol misli da bojo igrali igrce,nalagali windows ipd..za naredit kak program al pa igrco pa itq mal poklikaš pa je narejena..In pol šok saj ne delajo nič od tega še slabš namesto da bi naredili igrco jih mučijo z zgoraj napisanim zadevam..

Iluvatar ::

Pravis, da znas programirat... Jaz recimo izdelujem resitve v c# in .net nekje 10 let, torej skoraj od samega zacetka .net In to profesionalno, kot inzenir v podjetju, pa si npr. ne upam rect, da znam .net ali pa da obvladam c#.
Ti se kr lepo uci ;-)

dope1337 ::

Čist lepe primere mate za delat. Pokrivate boljkone vse osnove. Ne se sekirat. Sej ko boš pršu 1x na fax, boš v roku enega mesca max pokril vse te osnove. Ker nadaljne stvari niso nič novga, so pač nadgradnje tega.

Je pa res, da če si zelo samoiniciativen, da lahko programiranje v srednji šoli postane dolgočasno :))

P.S. Vkolikor misliš, da znaš dobro programirat, si se prijavil na kakšno tekmovanje? Probi it 1x za foro, boš opazil, da se niti ne srečuješ s programskimi (sintaksičnimi) problemi, temveč ti bodo največ problemov prinesli razgradnja problema na logičnem nivoju. Tuki pol ugotoviš al si za kej, al nisi ;)

@Iluvatar ... podpis. Še razvijalci programskih jezikov ne vedo vsega o svoji kodi xD
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

RockyS ::

Sicer pa se s profesorjem dogovoriš da delaš na nekem projektu skozi katerega te on vodi in potem iz tega dobiš oceno... vse se da.

jizzer ::

Ja profesor je res zanič. Na diapozitive vrže kaj je naprimer FOR stavek kak se uporablja, oni prepišejo, razloži pa bore malo. Ko jo kdo vpraša zakaj je to tako, enostavno odgovori da pač je brez neke razlage. Skupina sošolcev ki se skupaj družimo bodo več al manj naredili samo zaradi mene ker sem jih pač učil pa razlagal dokler jim ni šlo v glavo, ker med urami če glih se hočeš se nič ne naučiš in pol niti kaj dosti ne delajo.

Lahko bi naprimer se učili že OOP ki je enostaven in se ga hitro skapira ampak ni mi jasno zakaj se to uči šele na faksu.
Ko doma programiram sam v C# se mi zdi izredno čudno ker kljub vsem tem, osnovam kakor jim vi pravite da so, ne razumem oziroma nevem zakaj so nekatere stvari tam kot so in mi je malo čudno kdaj nam mislijo te stvari pokazat.

RockyS ::

v SŠ se boš z osnovami bolj težko učil OOP, ker imaš premalo podlage. Sej v zadnjem letniku prideš do razredov, objektov itd..

dope1337 ::

Pri OOP se začnejo tabolše stvari xD
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

nekdonekje ::

Sam se poglobi v zadeve še bolj kot sedaj, če te zanima. Pri urah pa lahko tudi spiš če nebo zanimivo, zakaj bi čakal na nekaj kar lahko sam obdelaš v dosti krajšem času.

win64 ::

Nivo v srednji šoli je obupno nizek, vsaj kar se tiče programiranja.
Pri nas je bilo zelo podobno, enih 5 kar smo se samoiniciativno učili doma, ostali pa niso imeli blage veze. Z veliko dobre volje profesorja..., so tudi oni nekako izdelali. Predvsem pa so pričakovali, da se bodo vse naučili v šoli, domače naloge bojo pa že nekako(glej prekopirali(z izgovori kot so: profesor je slabo razložil, tega ne bom nikoli rabu...)). Sami pa niso kazali iniciative, da bi zares radi znali naučili. Važno, da naredijo predmet.
Po končanem šolanju pa ne znajo niti enega preprostega programčka napisat.

Če se hočeš naučiti malo bolj kompliciranih osnov:
- matematični problemi: http://projecteuler.net/
- implementiraj kakšen preprost programček za operiranje nad nizi: brisanje komentarjev, iskanje podniza v nizu, programi kot so top, less
- nauči se in tudi implementiraj kakšno podatkovno strukturo(dinamično tabelo, vrste, seznami, drevesa, zgoščena tabela)
Zelo priporočeno, da programiraš v C/C++ in se naučiš uporabljati kazalce

Janko97 ::

Zdravo!!!!
Mene pa samo zanima ker programski jezik se učijo v 2. letinku na vegovi C/C++.

LP

Mipe ::

Nizek nivo ali ne, nekje je treba začeti. Kar ne morem verjeti, ko nadebudni "programerji" niti najbolj preprostih obnov ne znajo zrihtat, pa bi delali tanarbulš MMORPG...

Gladi ::

Janko97 je izjavil:

Zdravo!!!!
Mene pa samo zanima ker programski jezik se učijo v 2. letinku na vegovi C/C++.

LP

Sicer nevem kaj si točno hotel vprašati, ampak ja, v drugem letniku se učiš programski jezik C.

Janko97 ::

Gladi je izjavil:

Janko97 je izjavil:

Zdravo!!!!
Mene pa samo zanima ker programski jezik se učijo v 2. letinku na vegovi C/C++.

LP

Sicer nevem kaj si točno hotel vprašati, ampak ja, v drugem letniku se učiš programski jezik C.


Aha hvala ti za odgovor sicer nisem bil prepričan ali se učijo c ali c++. Sam neki me še zanima če kdo slučajno ve kater program uporabljajo za programerat v c-ju.


LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Janko97 ()

Gladi ::

Compailer se uporablja DEV c++, no saj mi smo ga takrat. Sicer pa če greš kasneje za programerja se učiš tudi c++.

win64 ::

devc++ ni prevajalnik, je ide
g++ je prevajalnik
Potrjena teza: prenizek nivo, da ne znajo razločiti prevajalnika od razvijalnega okolja

t3hn0 ::

Ko sem bil še jaz na Vegovi smo imeli Javo. Drugače pa je Pelles en enostaven IDE za C - smo ga imeli v 1. letniku FRIja.
^.^

mr1two ::

Mi smo imeli še turbo pascal na vegovi;(( Čista kriza, ker res nism mel motivacije se nekih exepšnov drkat zanj, ker bi lahko komot dali kaj uporabnejšega. Sam neki je pa le blo.

noraguta ::

win64 je izjavil:

devc++ ni prevajalnik, je ide
g++ je prevajalnik
Potrjena teza: prenizek nivo, da ne znajo razločiti prevajalnika od razvijalnega okolja

yoše, glede takih se ne sekiraj, govorijo o visual c 2008 pa nihče od teh ce cl.exe ni pognal iz komandne vrstice. V glavnem tm boš moral odtrpet po svoje. počni pa svoje projekte, ČE te veseli. v šolah te itak ne naučijo programirat. in ja tvoja ocena je dokaj na mestu. ampak to je rokodelstvo. vse skupaj se pa še prepleta z znanjem matematike.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Gladi ::

win64 je izjavil:

devc++ ni prevajalnik, je ide
g++ je prevajalnik
Potrjena teza: prenizek nivo, da ne znajo razločiti prevajalnika od razvijalnega okolja

I dont give a fuck o tem v kaj se uvršča dev c++, pač smo ga uporabljali za prevajanje programske kode c. Težavnost pa lahko komentira nekdo, ki jo obiskuje oziroma jo je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gladi ()

overlord_tm ::

Gladi je izjavil:

win64 je izjavil:

devc++ ni prevajalnik, je ide
g++ je prevajalnik
Potrjena teza: prenizek nivo, da ne znajo razločiti prevajalnika od razvijalnega okolja

I dont give a fuck o tem v kaj se uvršča dev c++, pač smo ga uporabljali za prevajanje programske kode c. Težavnost pa lahko komentira nekdo, ki jo obiskuje oziroma jo je.


Glede tezavnosti, programiranje prelahko, matematika na nivoju (gimnazijska smer). Od vsake generacije su upam trdit da jih manj kot polovica zna programirat (ce za osnovno znanje programiranja stejemo recimo da znajo zrisati kak trikotnik iz *), od te polovice je cetrtina dobrih programerjev.

Programer mora kot vsak mojster poznati svoja orodja ;)

i386 ::

jizzer, mislim da vem o katerem profesorju govoriš. Pri njemu ne boš prišel do nekega znanja programiranja, ker še sam ne zna :) se boš moral sam zauzet.

Je pa tako glede programiranja na naših ljubih računalniških šolah, da se obdela zelo malo. 4 leta se goni ene in iste stvari. Res je, da spoznaš več programskih jezikov, ampak logika je itak ista vsepovsod. Dela se pa vse zelo počasi, verjetno zaradi nekaterih "luftarjev" katerim se ne da nič delat in potem vlečejo cel razred za sabo v drek.
Sam sem hodil na tehniško gumnazijo in tam izbral računalništvo. Lahko povem, da smo mi v enem šolskem letu obdelali vse osnove, tudi osnove objektega programiranja. Proti koncu leta smo začeli tudi z risanjem raznih oblik (jPanel) A je za kaj konkretnega iz tega zmanjkalo časa. Res je sem znal dobro samo javo. C, C# itd. toliko kolikor sem se sam naučil doma. Ampak znal sem programirat bolje od 90% na računalniški šoli, pa to v enem samem letu. Kolega, ki hodi na računalniško je totalno razočaran, ker je program prelahek! Na šolo je šel v pričakovanju, da se bo naučil programirati a niso prišli niti do objektov. In mislim da je še kar nekaj takih. Za manj sposobne je 3 letna šola oz. 3+2, ki pa je v resnici skoraj isto težka kot 4 letna. 4 letne bi morale biti težje, več bi se moralo obdelati in dobili bi ven dober kader oz. študente z dobro podlago. Tako pa imamo kar imamo. Če hočeš znat programirati se moraš naučit sam, ker v šoli ne dobiš nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: i386 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tehnik računalništva

Oddelek: Šola
396099 (4079) janezekk
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931447 (25108) x128
»

programiranje v zbirniku z ukazi ...

Oddelek: Programiranje
203929 (3189) lebdim
»

začetki programiranja

Oddelek: Programiranje
356777 (4852) Mavrik
»

Pri Facebooku napisali svoj PHP prevajalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5315576 (13079) nodrim

Več podobnih tem