» »

Koliko klopov je okuženih?

Koliko klopov je okuženih?

«
1
2

c0dehunter ::

Ker sem kar precej v naravi (in ponavadi rad staknem klopa ali dva) je postalo tole precej aktualno vprašanje in bi bilo dobro, če so tudi drugi obveščeni o tem. Sam sem sicer cepljen proti klopnemu meningitisu (KME), za Lymsko bolezen (boreliozo, ki je za razliko od KME prisotna po celotni sloveniji) pa cepiva ni. V zadnjem času je vsebolj razširjena tudi erlihioza, tretja bolezen, ki jo klopi prenašajo.

Zasledil sem podatek, da je v Sloveniji z KME okuženih okoli 0,6% klopov. Podatka za boreliozo in erlihiozo pa nisem našel, zato me zanima če ima kdo konkretne podatke? Prostora je tudi za vaše osebne izkušnje na to temo.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

jest10 ::

Če se redno pregleduješ, se vsaj glede borelioze nimaš kaj bati. Verjetnost za okužbo se začne večati, ko klop že kakšen dan bingla na tebi

Goody ::

Borelioza: odvisno od področja: od 11%-82%. Največ menda na kamniškem področju.

jest10 je izjavil:

Če se redno pregleduješ, se vsaj glede borelioze nimaš kaj bati. Verjetnost za okužbo se začne večati, ko klop že kakšen dan bingla na tebi


Japajade, problem borelioze je tudi da vsaka nima značilnih znakov (krog), okuženih pa si že lahko takoj po ugrizu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Goody ()

jest10 ::

Goody je izjavil:



Japajade, problem borelioze je tudi da vsaka nima značilnih znakov (krog), okuženih pa si že lahko takoj po ugrizu.


Japajade:8)
Predno se bakterije prebijejo iz prebavil v slino, traja več ur.

Goody ::

jest10 je izjavil:

Goody je izjavil:



Japajade, problem borelioze je tudi da vsaka nima značilnih znakov (krog), okuženih pa si že lahko takoj po ugrizu.


Japajade:8)
Predno se bakterije prebijejo iz prebavil v slino, traja več ur.


Japajade, te vgrizne in se usedeš nanjga ali ga kam prisloniš in si okužen.

jest10 ::

Ne trollaj

oo7 ::

Ni nujno,da imaš klopa v sebi lahko te sam vseka in tega neboš vedel.Kolobar se ti lahko pojavi pa tudi čez 1 mesec ni nujno,da je takoj.Če si cepljen je sploh super ampak vseno se še našpricaj proti klopom nikoli ne veš kaj in kje te doleti.
Moja soseda je dobila klopa pred hišo doma,ki je bil okužen in je imela resne probleme.Drugače pa kar se tiče cepiva so pa lahko tudi stranski učinki poznam nekoga,ki se je cepil in je imel zaradi tega hude probleme z očmi.
Tako,da jaz prisegam na sprej proti klopom.Sem pa veliko v gozdu sploh,ko moram napravit drva za zimo:).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oo7 ()

PaX_MaN ::

Japajade, te vgrizne in se usedeš nanjga ali ga kam prisloniš in si okužen.


Transmission of pathogenic Borrelia species is unlikely if ticks are attached for [less than] 24 hours and unengorged

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

rdecaluc ::

Skratka na infekcijski kliniki so mi povedali, da je odvisno od področja stopnja okuženosti klopov lahko zelo velika.

Ne spomnim se sicer katero zmaga, vendar pa si preberite tole .

Kar se tiče pa same okužbe. Znaki in simptomi sploh ni nujno da se pojavijo zgodaj. Na infekcijski kliniki v Lj. smo imeli primer, da se je pojavila paraliza kot posledica okužbe z Lymsko Boreliozo po več kot 1 letu.

Kar se tiče samega meningoencefalitisa, pa vsem toplo priporočam cepljenje. Videl znake in simptome in se šel skoraj naslednji dan cepit.

Plus to da lumbalna punkcija ni ravno zdrava metoda dokazovanja okužbe (je najhitrejša) in antibiotiki (Ceftriakson večinoma oz. drug nadomestek) niso ravno nedolžni. Plus to da terapija traja vsaj 2 tedna .. vsak dan doza :>.
Est modus in rebus. ,typos

Goody ::

PaX_MaN je izjavil:

Japajade, te vgrizne in se usedeš nanjga ali ga kam prisloniš in si okužen.


Transmission of pathogenic Borrelia species is unlikely if ticks are attached for [less than] 24 hours and unengorged


Unlikely ali ne, vem za več primerov borelioze pri kateri pacienti sploh niso vedeli, da jih je klop ugriznil...

PaX_MaN ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

oo7 ::

Pa še ena zanimivost.Odrasli klop lahko zdrži brez hrane tudi do 4 leta:O.

PaX_MaN ::

Še odgovor na vprašanje OPa
Podatka za boreliozo in erlihiozo pa nisem našel, zato me zanima če ima kdo konkretne podatke?


Izsledki novejših raziskav so pokazali, da je v Sloveniji s povzročitelji lajmske borelioze okuženih do 56 % odraslih klopov in do 29 % nimf.


Potem so podatki iz diplome Tanje Skok za leto 2006 za tri področja (Dvorska vas, Kras, Mežakla):

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

PaX_MaN ::

PaX_MaN ::

Zasledil sem podatek, da je v Sloveniji z KME okuženih okoli 0,6% klopov.


Tole zgleda podatek iz diplomske naloge Ermine Durmiši iz 2006:


akoravno na ZZV Celje od lanskega leta pravijo:

Vsi klopi niso okuženi. Po nekaterih raziskavah je v Sloveniji z virusom klopnega meningoencefalitisa, ki povzroča vnetje možganov in možganskih ovojnic, okuženih od 10 do 30 odstotkov klopov

virov pa ne navajajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Goody ::

Če se boš še mal potrudil boš našel članek iz 2010 kjer je navedena številka 11-82%

PaX_MaN ::

Sej ga lohk ti prlimaš, an...

Also, članek != raziskava.
Mal sm alergičen na članke, ki nimajo navedenih virov.
Grejo skoz en uč not, skoz druzga ven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

PaX_MaN ::

Če se boš še mal potrudil boš našel članek iz 2010 kjer je navedena številka 11-82%


Aha, napredek (stran 27) ( zraven so številke za erlihiozo - sicer za leto 1992 ... ):



Meh:
*sicer za leto 2001

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

tx-z ::

Kje se pa sploh cepiš proti klopom, kako redno in kakšne so posledice?

Nekje sm bral da so nekateri bili v kritičnem stanju po cepljenju, ker so bili alergični ..
tx-z

c0dehunter ::

PaX_MaN, hvala za odlične vire.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

PaX_MaN ::

Nekje sm bral da so nekateri bili v kritičnem stanju po cepljenju, ker so bili alergični ..


IVZ ima podstran Stranski pojavi, pridruženi cepljenju v Sloveniji, kjer lahko pogledaš vse prijavljene stranske učinke žnj cepljenj od 2001 do 2010.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

ivanuscha ::

Jaz sem se ravno letos prvič cepil, ker teh klopov je vedno več. Cepivo deluje po drugem cepljenju, ki je en mesec po prvemu. Tretje je po enem letu, potem pa vsake 3 leta, ali celo pet let, nisem ziher. Vsako cepljenje pa stane okoli 30€, seveda samo za klopni meningitis.

Jaz se sprašujem kako je to možno da ne znamo zatreti klopov. Pred časom je bil članek, da so učinkovito zmanjšali populacijo komarjev z oplojevanjem samic, ki izležejo potem neplodne komarje. Mislim da so spremenili gene komarjem. Ali se ne bi dalo kaj takega naredit še pri klopih? Ker vbistvu je to danes praktično najbolj nevarna žival!

http://www.zvd.si/zvd/novice/aktualno/1...

Tear_DR0P ::

sam sem pogosto v gozdu. cepim se ne. sem se odločil da sprejmem tveganje, ravno zaradi tega, kar OP navaja - cepivo je samo za virusno obolenje, proti boreliozi ga pa ni.

Ko se temperature zraka dvignejo nad 10°C se v gozd hodi samo še v dolgih hlačah, hlačnice v škornjih, majica v hlačih - po možnosti svetla oblačila in uporaba repelentov. ko prideš iz gozda obvezno slačenje, opazovaje vsega telesa - posebej podrobno okrog gležnjev, pod koleni, mednožje, pas, trebuh, podpazduhe, vrat in lasišče. potem obvezno tuširanje, oblačila pa čimprej v pranje. se mi je že zgodilo, da je kakšen dan ali dva po tistem, ko sem se vrnil iz gozda, punca dobila klopa, ker sem se slekel v spalnici ali kopalnici in oblačila pustil viseti na kavlju, ker sem jih hotel kmalu spet uporabiti.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

ivanuscha ::

Vglavnem eno zelo komplicirano sranje. Človeka mine, da bi sploh še hodil po gozdovih. Sicer pa še sreča da obstaja cepivo vsaj za meningitis. Proti boreliozi so antibiotiki...

tony1 ::

Cepivo proti lymski boreliozi je že bilo na trgu slabih 20 let nazaj, vendar samo za ameriško verzijo bakterije. Komercialno je bilo neuspešno in ga ne delajo več. Ker smo boreliozno ena najbolj ogroženih držav na svetu, bi bilo koristno če bi država nekaj sto milijonov raje kot v kak TEŠ zmetala v Krko in naj grejo narediti cepivo. ;((

Dejstvo je, da ogroženi poklici (ljudje, ki delajo v gozdu) itak vsi fašejo borelijo slej ali prej.

ivanuscha je izjavil:

Jaz se sprašujem kako je to možno da ne znamo zatreti klopov. Pred časom je bil članek, da so učinkovito zmanjšali populacijo komarjev z oplojevanjem samic, ki izležejo potem neplodne komarje.


Nekoč sem v ŽIT bral članek o tem, da so za nenormalne populacije klopov pri nas krive prevelike količine srnjadi, ki je eden od gostiteljev ene od razvojnih faz klopa. Naši vrli lovci pa jih pozimi še talajo futer, namesto da bi jih prepustili naravni selekciji. (In po naši zakonodaji jih itak lahko streljajo samo lovske družine.)

Zanima pa me naslednje: ima ta teorija kaj veljave? Se o tem kaj naučijo na veterini in biotehniki? :|

Pyr0Beast ::

>Zanima pa me naslednje: ima ta teorija kaj veljave
Ima. Naj bi bila delno kriva tudi okužena uvožena srnjad.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tony1 ::

In zakaj zaboga svetega jih potem kaj ne postrelijo? Saj so bolj nevarne od medvedov, porkaduš! :|

Populacija srnic pri nas je več sto odstotkov višja kot pred WWII. (Pa še ena finta je: preden smo se šli socializem so srnice na veliko streljali lastniki zemljišč, kjer so se le-te nahajale. Potem pa so jim to pravico vzeli, lovci pa svoje naloge seveda ne opravljajo več tako zavzeto... :D)

Edit: kako uvožene? Takšne, ki pride čez mejo k nam? Ali prav uvožene - smo jih res kdaj prav uvažali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

kalko ::

tony1 je izjavil:

In zakaj zaboga svetega jih potem kaj ne postrelijo? Saj so bolj nevarne od medvedov, porkaduš! :|


Sem citiral, ker lepo pokaže, kako bebava je naša družba. Ko medved malce opraska nekoga, zahtevajo njegov odstrel in mediji poročajo malodane kot bi se zgodil teroristični napad. Medtem ko klopi _ubijejo_ ali povzročijo trajne zdravstvene posledice pri krepko večjem številu ljudi, pa vse, kar naredijo, da gredo spomladi na tiskovko od IVZ ter preplonkajo lanske prispevke.

In ja, sam se veliko bolj bojim klopov kot medvedov.

flipflop ::

Pa so ti repelenti kaj učinkoviti proti klopom, al sam smrdiš dodatno, klop se pa vseeno prime? Pravkar sem si enega snel z vrata, verjetno je prišel s psom.;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flipflop ()

ivanuscha ::

Baje da niso kej prida učinkoviti, ampak če že misliš precej šarit po gozdovih ali njihovih obrobjih, je vseeno najbrž bolje nekaj kot nič.

Srne pa so se res zelo razmnožile, pa ne samo to, še bojijo se ljudi skoraj ne več. Pridejo skoraj do hiše in ti požrejo zelenjavo z vrta ;((

Klop je pomoje trenutno najnevarnejša žival v Evropi, pa ni videt da bi se kdo kaj pretirano sekiral zaradi tega!

gruntfürmich ::

meningitis je (mislim da) veliko bolj nevaren od borelioze. zato sem se šel cepit. ker proti temu ni drugega zdravila, ker je to virus.
borelioza pa je bakterija in te lahko našopajo z antibiotiki pa si kul.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Yugos ::

zdej ste me čist presral vsak dan grem po rožniku gor pa dol in v gozdičkih okol, pa še srne vidim, kaj naj se zdej čist izogibam gozda...

vasquez ::

Če hodiš za rekreacijo po stezah in poteh, ga boš težko dobil. Jaz sem skoraj vsak dan v gozdu, pa ga v zadnjih dveh letih še nisem dobil. Drugo pa je, če nabiraš gobe ali borovnice po kakšnem grmovju.

noraguta ::

ma ja, stemi klopi pretiravajo. kukr z gripo. večini ni nič, če se le popraskajo kjer jih srbi. sicer pa dolge hlače, pa če kle ležiš v travi je le dobro da se pregledaš.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

harvey ::

noraguta je izjavil:

ma ja, stemi klopi pretiravajo. kukr z gripo. večini ni nič, če se le popraskajo kjer jih srbi. sicer pa dolge hlače, pa če kle ležiš v travi je le dobro da se pregledaš.


Saj dokler nisi bolan je vse pretiravanje. Ko te pa doleti eno ali drugo pa stvar postane povsem drugačna.

Eno je delež okuženih klopov, druga zadeva pa je, da se tudi aktivnost klopov spreminja (spremenjeni klimatski pogoji). Tako niso redki primeri, ko že meseca februarja ali pa marca že kakšen stakne klopa.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

noraguta ::

harvey je izjavil:

noraguta je izjavil:

ma ja, stemi klopi pretiravajo. kukr z gripo. večini ni nič, če se le popraskajo kjer jih srbi. sicer pa dolge hlače, pa če kle ležiš v travi je le dobro da se pregledaš.


Saj dokler nisi bolan je vse pretiravanje. Ko te pa doleti eno ali drugo pa stvar postane povsem drugačna.

Eno je delež okuženih klopov, druga zadeva pa je, da se tudi aktivnost klopov spreminja (spremenjeni klimatski pogoji). Tako niso redki primeri, ko že meseca februarja ali pa marca že kakšen stakne klopa.

sej ne rečem, da nimaš prav samo dolgi štumfipa gate naredijo svoje. prskanje pa tudi. nekatere pse obiram kot češnje drugih se sploh ne prime. sam ga nasebi kakih 15 let niti nisem opazil. vrjamem pa da se me je kdaj kakšen prijel pa sem ga spraskal.(sem pa zdnji dve leti praktično konstantno zunaj).
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

ivanuscha ::

Jaz poznam par ljudi, ki so zboleli za meningitisom in boreliozo na enkrat! In vsi so mi govorili, kako je to hudo...še posebej je hudo če borelije ne odkriješ v prvem stadiju - rdeč obroč, potem je tudi z antibiotiki zdravljenje precej manj uspešno. Mislim, da se še premalo opozarja na klope ter na možnost cepljenja.

moat ::

Pozdravljeni!
Tema je dejansko aktualna, postopki odstranitve pa so različni. Postopek odstranitve klopa, ki je opisan v eZdravju http://www.ezdravje.com/si/okuzbe/klopi/ in pravi takole: "Na klopa, ki je prisesan na kožo, najprej nanesemo nekaj kreme ali olja. Ko klopov oprijem po nekaj minutah popusti, ga s pinceto odstranimo...", je lahko tudi vprašljiv!
Pebral sem nekaj člankov o nevarnosti klopov in je dosti tudi takih, ki ne priporočajo, da klope s čimer koli mažemo ker se takrat klop prične dušiti in je s tem nevarnost, da nas bo okužil, večja. Je pa res največji problem odstranitve klopa takrat, ko se klop že dodobra zarije v kožo. Sicer pa veliko avtorjev člankov priporoča previdno odstranitev s pinceto z rahim zasukom, brez mazanja. No, pred kratkim so se pojavili tudi članki, ki govorijo o odstranitvi s sežiganjem ali zamrzovanjem http://www.erevija.com/clanek/1630/Neva...
Verjetno se je najbolje zaščititi pred klopi s preventivo (cepljenje, maže pred klopi, primerna obleka, obvezni pregledi). Če pa ga že dobiš pa si dejansko pred dejstvom, kako zdaj, kakšen nasvet upoštevati. Kako ga torej odstranjujete sami?
LP, moat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moat ()

Aston_11 ::

Z nohtom...vtrgaš še malčk kože strane - pa gre cel ven.

gruntfürmich ::

vasquez je izjavil:

Jaz sem skoraj vsak dan v gozdu, pa ga v zadnjih dveh letih še nisem dobil. Drugo pa je, če nabiraš gobe ali borovnice po kakšnem grmovju.

jst sem tudi dosti v gozdu, in ga recimo vsake ~3 'obiske' v gozdu najdem na sebi. in večkrat ne samo po enega.
je pa od osebe do osebe odvisno, kdaj ga začutiš na sebi. jst ga ponavadi še ko leze, redko ga spregledam in se me oprime.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

LuiIII ::

Imel obroč, večbarven, lep. Šel zdravniku (po potrsu v Bovcu), ki je ugotovil da sem očitno staknil okuženega klopa in mi ni predpisal nič! Dobro tudi sam nisem potem imel nikakršnih težav oz. jih do danes še nisem opazil. Sreča, imunost, prebolel? Nimam pojma.

genesiss ::

In kaj točno ti je bilo? Pol je že zdravnik vedel zakaj ti ni predpisal nič.

_geek_ ::

moat je izjavil:

Kako ga torej odstranjujete sami?


Mi uporabljamo t.i. Zecken Fix pinceto in je dokaj solidna zadeva:

http://shop.strato.de/epages/61455942.s...

oracle ::

Tear_DR0P je izjavil:

potem obvezno tuširanje, oblačila pa čimprej v pranje. se mi je že zgodilo, da je kakšen dan ali dva po tistem, ko sem se vrnil iz gozda, punca dobila klopa, ker sem se slekel v spalnici ali kopalnici in oblačila pustil viseti na kavlju, ker sem jih hotel kmalu spet uporabiti.

Ja, to je nevarna zadeva. Tudi meni se je že zgodilo, da sem dobil klopa zakasnelo - iz oblek. Tako da od takrat naprej vedno obesim oblačila običajno za en dan zunaj.

Nisem pa ravno pristaš teh cepljenj. Glede na mojo (ne)izpostavljenost se mi zdi boljša varjanta preventiva + potencialna kurativa.

moat je izjavil:

Kako ga torej odstranjujete sami?
LP, moat.

Po mojih informacijah ni bistveno kako ga odstraniš, veliko bolj važno je, da ga čim prej. Namreč če ga slabo odpuliš in ostane njegova glava v koži se možnost okužbe ne poveča, lahko pa pride do manjše zagnojitve (kot če imaš trn).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oracle ()

ivanuscha ::

LuiIII je izjavil:

Imel obroč, večbarven, lep. Šel zdravniku (po potrsu v Bovcu), ki je ugotovil da sem očitno staknil okuženega klopa in mi ni predpisal nič! Dobro tudi sam nisem potem imel nikakršnih težav oz. jih do danes še nisem opazil. Sreča, imunost, prebolel? Nimam pojma.


Izjemno nenavadno, a je bil šalabajzer al kaj?? Če dobiš obroč pomeni da si staknil borelijo, ki pa se obvezno takoj zdravi z antibiotiki! In pa težave običajno nastopijo šele po ca. 1 mesecu, ko obroč že zdavnaj izgine! Ampak takrat je za uspešno zdravljenje velikokrat že prepozno...

_geek_ je izjavil:

moat je izjavil:

Kako ga torej odstranjujete sami?


Mi uporabljamo t.i. Zecken Fix pinceto in je dokaj solidna zadeva:

http://shop.strato.de/epages/61455942.s...


Kakšna pa je razlika glede na navadno običajno pinceto?

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

>Kakšna pa je razlika glede na navadno običajno pinceto?

S to pinceto klopa primeš, nato pa ga zlahka odvrtiš ven - minimalno bolečine in skrbi

Nobenih izžiganj in podobnih bedarij ter praskanja z nohti (komot zaneseš njegov iztrebek v rano=sranje ali pa glava ostane noter=sranje), ni treba pulit ne nič. Samo prime se ga in odvrti - 100% klopov gre s tem stran brez bolečin

Ko si fertig še stisneš rano da gre nekaj sveže krvi ven in to je to. Pa po možnosti vse skupaj še sproti razkužuješ.

Sam sem klopa že fasal na lastnem dvorišču iz drevesa, ko sem ga obrezoval. Prinesejo ga ptiči ali kake druge živali, pitaj boga.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

arnidio ::

Jst bom pa takle reku. Vsako leto, se vsaj 2 meseca vsega skupaj gibljem v naravi. (plezam, hodim, delam) V zadnjih treh letih, si upam trdit, da sm iz gozdov odnesu že kakšne 90-100 klopov. (okol 30 na leto si jih naštejem) Deležen še nisem bil niti enega obroča, nobenih bolečin in ničesar kar bi lahko kazalo na kakršnokoli obolenje. Zdej me pa nekaj zanima.. odkod folku podatek, da je kužnost klopov v Sloveniji tudi do 80-90%? Mislim, tole mi je zdej mal dal mislat. Al mam jst neverjetno srečo (kar močno dvomim) al sm pa enostavno imun na vso sranj* od tega smrdljivega parazita. Sem bil pa deležen prvega cepljenja proti meningitisu cca 3 tedne nazaj. Na drugega še nisem odšel, ker nisem našel časa, je pa zdej po novem že po enem tednu od prvega cepljenja :) (za tiste k trpite za blažjo obliko iglofobije, bi rad umenu še, da igle dejansko ne čutiš:)

But still.. tudi moji kulegi, sodelavci se zaenkrat še niso srečal z nobeno od v temi naštetih bolezni in znakov, pa jih kasirajo nekje primerljivo z menoj.


Just sayin

zee ::

tudi do 80-90%


Odvisno od podrocja. V nekaterih delih Slovenije je delez okuzenih klopov visji, drugod nizji.

Sam se si lani odstranil dva klopa, ko sta se lezla po meni. >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

PacificBlue ::

sam sem pogosto v gozdu. cepim se ne. sem se odločil da sprejmem tveganje, ravno zaradi tega, kar OP navaja - cepivo je samo za virusno obolenje, proti boreliozi ga pa ni.


Podobno pri meni, živim na Pohorju, kjer jih fašem vsako leto vsaj 5 pa zaenkrat nobenih posledic. Borelioza je drgač zelo tezko obolenje će se ne zdravi takoj, se posebej ker lahk traja teden, mesec preden se pokazejo znaki..
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

jest10 ::

No letos je klopov res kot dreka;(( 5 min na travniku za bajto, pa so že trije lezli po nogah
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cepljenje

Oddelek: Loža
359082 (2767) tikitoki
»

Dovzetnost za klope

Oddelek: Loža
161966 (1373) harmony
»

Cepljenje psov

Oddelek: Loža
384458 (3894) driver_x
»

ugriz klopa!

Oddelek: Loža
269495 (8651) z00s
»

Klopi

Oddelek: Loža
121764 (1434) Tear_DR0P

Več podobnih tem