» »

ugriz klopa!

ugriz klopa!

Yacked2 ::

Pozdravljeni,
pred 10 dnevi sem dobil klopa (na Gorenjskem). Klop je bil na meni približno od 24-30 ur. Njegova lokacije je bila 3 cm pod modnikom. Ko sem ga odkril sem si ga spraskal ven. Še štiri dni potem me je srbelo, sedaj pa ne srbi več. Proti menengitisu sem cepljen. Sedaj 10 dni po ugrizu imam na lokaciji ugriza še vedno nekakšno bunkico (ali bolje rečeno trdo kožo), ki je malce bolj rdeča. Kakršnih koli sledi o kolobarjih ni, saj je to običajna reakcija po ugrizu klopa kajne ?. Verjetnost da sem okužen z borelijo je zelo majhna kajne ?

OrkAA ::

-> zdravnik.

Rias Gremory ::

Za preventivo pojdi k zdravniku. V vsakem primeru pa spremljaj mesto ugriza kakšen mesec in če se pojavi kakšen kolobar/rdečica takoj k zdravniku.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

blackbfm ::

najboljše da zatežiš da ti zdravnik da napotnico za infekcijsko kliniko, al pa pomoje če greš kar direkt tja in vprašaš kaj pa kako, za klopa ne bodo kompliciral

z00s ::

Pri meni se je pojavil kolobar in sem dobil tablete, ki so bojda 99,9% učinkovite. Potem je sledil še pregled krvi, ki je pokazal, da je vse ok. Menda je inkubacijska doba po ugrizu 2-3 tedne, tako da po 10ih dnevih še ne bo nič jasno. Počakaj še en teden, potem pa pojdi. Kolobar se lahko pojavi na mestu ugriza ali pa kjerkoli drugje, lahko se pa sploh ne pojavi. Bolje kurativa kot preventiva.

lp,Z00s

ps: naslednjic ne "praskaj" klopa ven, ampak ga odstrani po postopku, kot predvideva stroka.

Silck ::

Ker si ga spraskal je verjetno glava ostala pod kožo in sedaj se je zagnojilo. Na tvojem mestu se nebi preveč sekiral (se mi je že parkrat to zgodilo), ker bo tista bunkkica kmalu izginila (teden ali dva). Če se pa pojavijo kolobarji pa takoj k zdravniku!
Danas je teško biti lud... Velika je konkurencija!

Rias Gremory ::

z00s je izjavil:

Pri meni se je pojavil kolobar in sem dobil tablete, ki so bojda 99,9% učinkovite. Potem je sledil še pregled krvi, ki je pokazal, da je vse ok. Menda je inkubacijska doba po ugrizu 2-3 tedne, tako da po 10ih dnevih še ne bo nič jasno. Počakaj še en teden, potem pa pojdi. Kolobar se lahko pojavi na mestu ugriza ali pa kjerkoli drugje, lahko se pa sploh ne pojavi. Bolje kurativa kot preventiva.

lp,Z00s

ps: naslednjic ne "praskaj" klopa ven, ampak ga odstrani po postopku, kot predvideva stroka.


Ravno obratno.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

enadvatri ::

Silck je izjavil:

Ker si ga spraskal je verjetno glava ostala pod kožo in sedaj se je zagnojilo. Na tvojem mestu se nebi preveč sekiral (se mi je že parkrat to zgodilo), ker bo tista bunkkica kmalu izginila (teden ali dva). Če se pa pojavijo kolobarji pa takoj k zdravniku!


Točno tako.

Mene je srbelo še več tednov, bunkica pa je izginila šele po nekaj mesecih. To je normalno, saj si je nespametno odstranil klopa in so najbrž ostal kakšen košček klopa - tujek v koži. Je pa pri takšnem odstranjevanju verjetnost okužbe, če je klop kužen, večja.

Obisk zdravnika ni potreben, kljub rdeči pikici, če ni značilnega izpuščaja.

Dobro je spremljati mesto ugriza dlje časa in celo telo, saj klop lahko tudi ugrizne in spusti, kjer je okužba manj verjetna, a še vedno možna.

z00s ::

Rias Gremory, hvala za opozorilo. Seveda je ravno obratno. Bolje preventiva kakor kurativa;)

Lp,Z00s

Yacked2 ::

Aha hwala. Ste me malo pomirili, seveda vsak večer pregledujem za kolobarji, pa tudi slabo počutje ter bolečine v mišicah so znak borelije ni tako ?. Mislim, pa da je na tem ozemlju bol malo okuženih klopov, saj po igri airsofta vsak od nas prinese kakšnih 5 seboj pa še nihče ni zbolel. Hwala!

enadvatri ::

Yacked2 je izjavil:

Aha hwala. Ste me malo pomirili, seveda vsak večer pregledujem za kolobarji, pa tudi slabo počutje ter bolečine v mišicah so znak borelije ni tako ?. Mislim, pa da je na tem ozemlju bol malo okuženih klopov, saj po igri airsofta vsak od nas prinese kakšnih 5 seboj pa še nihče ni zbolel. Hwala!


Za slabo počutje in bolečine v mišicah kar pozabi, takrat je že zelo pozno. :)

Sprva je okužba zelo lokalizirana, torej na koži.

Nasprotno, tudi pri vas je veliko okuženih klopov! Slovenija na sploh velja za najbolj ogroženo državo v EU in borelioza je za razliko od KME razširjena po vsej državi. Zato se na srečo nikar ne zanašaj. In borelioza ni noben bav - bav, ker ob eritemu (zelo zgodnjem odkritju) dobiš močan antibiotik za 2 do 3 dni in to je to.;)

z00s ::

Živjo.

Žal ima Matijadmin kar prav, ko pravi da je Slovenija na vrhu, da pa dodam še pikico na i pa povem, da je znotraj Slovenije najbolj rizično območje Gorenjske (vir).

Glede tega, da ni še nihče zbolel, ni nujno, da se pojavi takoj po okužbi. Lahko izbruhne čez mnogo let.

Če te skrbi, pojdi na pregled krvi, pa boš miren.

lp,Z00s

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: z00s ()

enadvatri ::

z00s je izjavil:

Živjo.

Žal ima Matijadmin kar prav, ko pravi da je Slovenija na vrhu, da pa dodam še pikico na i pa povem, da je znotraj Slovenije najbolj rizično območje Gorenjske (vir).

Glede tega, da ni še nihče zbolel, ni nujno, da se pojavi takoj po okužbi. Lahko izbruhne čez mnogo let.

Če te skrbi, pojdi na pregled krvi, pa boš miren.

lp,Z00s


Ni nobene potrebe po tem, tudi zdravniki ne dajo napotnice! Izbruh drugih simptomov se pojavi šele pri napredovani okužbi.

Za zdaj naj le spremlja za eritem (značilen izpuščaj) in to je to.

blackbfm ::

ja idiotski zdravniki res ne dajo napotnice

pred časom sem bil hospitaliziran pa sem imel cimra kateri je našel klopa na sebi, takoj, TAKOJ so ga poslali na infekcijsko, se je izkazalo da je bil klop okužen tako da je tip dobil antibiotike

z00s ::

Torej so mu dali napotnico? Ali kako je drugače prišel na infekcijsko? V glavnem, en pregled krvi tudi drugače ne škodi.

lp,Z00s

kloko ::

Samo zaradi tega, če najdeš klopa na sebi, ni nobene potrebe po infekcijski kliniki, niti po zdravniku. Kaj mozolje stiskati si tudi hodite na kirurgijo? K zdravniku greš, če opaziš simptome, potem bo že zdravnik vedel, kaj narediti. Meni so dali antibiotike v tabletah, imel sem kolobarje na mestu ugriza klopa. Če je kakšna napredna faza borelioze ali morebiti menigitis ali kaj drugega, se pa seveda tudi gre ležati na kliniko.

L.p., Kloko

Rias Gremory ::

Dej ne primerjat klopa z mozoljem, zaradi mozolja ne moreš umreti.
Bolje preventiva kot kurativa.

Avtorja pa pozivam, če opazi kakšne kolobarje/čudne rdečice naj gre takoj k zdravniku.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Gwanaroth ::

S klopi je res jeba. Jaz sem ga fasal letos maja, na trebuhu. Bil je notri max 5 ur, sem ga "po postopku" vzel ven in pozabil na stvar. Čez cca. 3 tedne me je ful začela srbet noga, nad nartom. Čez par dni se je tam pojavil kolobar.. Takoj k zdravnici --> borelioza --> 10 dni Sumameda, pa je bilo OK. V kratkem moram še enkrat dati kri na pregled, da vidijo kako in kaj..

Skratka, sploh ni nujno, da se ti kolobar pojavi tam kjer si imel klopa. Tukaj najdeš vse o Boreliozi.
Lights often keep secret hypnosis..

Yacked2 ::

Se vsak dan prečekiram če imam slučajno kje kakšen kolobar...mesto ugriza ni srbi več, prav tako ni na njem nobene bulice. Bolečine v mišicah imam pa tako ali tako skoraj vedno saj sem po treningih čisto polomljen. Upam na najboljše. Hvala za vse mnenja !

enadvatri ::

S klopi ni nobene j*be! Je*a je z nepoučenimi ljudmi!

Ugriz klopa ne pomeni nujno okužbe, zato ni nikakršne potrebe po obisku zdravnika.

Prvi stadij bolezni je zelo lokaliziran, torej na koži. Zato še vsaj nekaj tednov, običajno mesecev ne bo nikakršnih znakov z izjemo eritema (značilnega kožnega izpuščaja). Če se ta izpuščaj pojavi, pa je potreben nujen obisk zdravnika brez odlašanja (da ne bo kdo sredi noči letal na urgenco, ker tako nujno pa spet ni - po vsem, kar ste eni napisali, bi tudi to pričakoval). Zdravnik bo predpisal antibiotik, meni osebno je predpisal zelo kratkotrajno zdravljenje s Sumamedom (azitromicinom). Eritem je poleg laboratorijskih preiskav tudi edini zanesljiv znak obolenja, ki se ga upošteva pri diagnozi. Lahko se pojavlja tudi drugje, kjer ni bilo ugriza klopa oz. se seli, zato mu tudi pravijo migrirajoči eritem. Lahko celo sam izgine in se pozdravimo ali pa se okužba prenese še na druga tkiva, kljub temu, da je izginil. Zato ne gre tvegati!

Največ ljudi zboli, ker niti ne ve, da jih je ugriznil klop oz. ne prepoznajo značilnega izpuščaja. Žal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()

Yacked2 ::

Ammm...kaj zdaj to pomeni ? Če ni kolobarja je malo verjetnosti da sem okužen ali pač ?

kogledom ::

Točno tako! Če ni izpuščaja, te ne rabi skrbet. Tudi če greš k zdravniku, ne boš dobil drugega kot nekaj pomirjujočih besed.

z00s ::

Meni je zdravnica takrat povedala, da se kolobar ne pojavi vedno. V bistvu je približno pol pol.

Če te resno skrbi pojdi magari na samoplačniški pregled krvi;)

lp,Z00s

enadvatri ::

z00s je izjavil:

Meni je zdravnica takrat povedala, da se kolobar ne pojavi vedno. V bistvu je približno pol pol.

Če te resno skrbi pojdi magari na samoplačniški pregled krvi;)

lp,Z00s


To so bučke. Nikar ne straši ljudi po nepotrebnem!

Res sicer obstaja verjetnost, da se kolobar ne bo pojavil, v tem primeru se celo domneva, da je tudi verjetnost napredovane okužbe manjša kot bi bila sicer. Ampak to je izredno majhna verjetnost, daleč od razmerja 1:1!

z00s ::

Se strinjam, da ni potrebno strašiti ljudi po nepotrebem, ampak; poznam nekaj ljudi, ki imajo boreliozo in vsi so enakega mnenja - v vsakem primeru pojdi na pregled krvi. Simple cost/benefit.

Glede eritema, kako veš da so bučke? Sem na hitro posurfal , pa ni veliko napisano o teh številkah, čeprav nekateri navajajo, da se eritem pojavi v 20-50% (forum). Torej še enkrat - ali je to tvoje sklepanje, ali imaš zadaj kakšno "raziskavo":P?

lp,Z00s

enadvatri ::

z00s je izjavil:

Se strinjam, da ni potrebno strašiti ljudi po nepotrebem, ampak; poznam nekaj ljudi, ki imajo boreliozo in vsi so enakega mnenja - v vsakem primeru pojdi na pregled krvi. Simple cost/benefit.

Glede eritema, kako veš da so bučke? Sem na hitro posurfal , pa ni veliko napisano o teh številkah, čeprav nekateri navajajo, da se eritem pojavi v 20-50% (forum). Torej še enkrat - ali je to tvoje sklepanje, ali imaš zadaj kakšno "raziskavo":P?

lp,Z00s


Tvoje ugotovitve so zgrešene. Ne straši ljudi! Ni nobene potrebe po laboratorijskih preiskavah (v situaciji, ki jo tu človek opisuje) in to ti bo povedal vsak zdravnik.

Če ni ničesar dokazanega ali ugotovljenega, ne moreš ti kar zapisati, da je verjetnost 1:1 oz. 80 % (kar je itak samo po sebi kontradiktorno).

Rekla, pisala, kazala ... Ne verjamem ti, da je to izjavila tvoja osebna zdravnica. Še manj se je pametno zanašati na prispevke iz raznih forumov. Pa na tem forumu se je, tako predvidevam, teh 80 % nanašalo na neokuženost klopov oz., da se okužba ni prenesla na človeka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enadvatri ()

z00s ::

Prav, preneham in se opravičujem, če sem koga prestrašil. Yacked 2 srečno;)

lp,Z00s


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cepljenje

Oddelek: Loža
359081 (2766) tikitoki
»

Pik žuželke

Oddelek: Loža
216160 (5450) [D]emon
»

Koliko klopov je okuženih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5820045 (17463) mirage
»

Zdravstveni dom ne sprejme napotnice

Oddelek: Loža
285195 (4209) ShowDown
»

Učinkovito sredstvo proti klopom

Oddelek: Loža
82399 (2159) mirage

Več podobnih tem