» »

Windows 8: Aero je mrtev, naj živi Metro

Windows 8: Aero je mrtev, naj živi Metro

Trenutni dizajn Windows 8

MSDN Blogs - Microsoft je napovedal, da grafični vmesnik Aero, ki so ga prvikrat uporabili v Windows Visti in ga danes množično uporabljamo v Windows 7, v prihajajočem Windows 8 ne bo dobil svojega mesta. Ne le verzije za prenosne naprave, ampak vse inačice Windows 8 bodo uporabljale Metro, ki je soroden vmesniku na Windows Phone 7. Ob tej priložnosti je Microsoft na svojem blogu nenavadno na široko razložil, kako sta potekala izbor in zasnova vmesnika.

Z uporabniškimi vmesniki je sicer križ že od prvih verzij naprej. Ko je Windows 1 izšel daljnega leta 1985, je bil v bistvu le program, ki je tekel na DOS-u. Opcijsko je podpiral tudi miške, ki pa so bile tedaj silna redkost, in večina uglednih revij jih je tedaj označila za modno muho, ki se v poslovnem svetu ne bo uveljavila zaradi vprašljive produktivnosti. Naslednja sprememba grafičnega vmesnika je sledila leta 1990 v Windows 3.0 in nato 3.1, ko so miške že postale standard. Največjo revolucijo pa je Microsoft sprožil leta 1995 z Windows 95, ki je prinesel elemente, ki so se obdržali vse do danes. Gumb Start, ki se ga tako oklepamo in ga bo odpravil šele Windows 8, so tedaj uporabniki mukoma sprejeli. Vmesnik za Windows 95 so zasnovali že leta 1993, kar pomeni, da je osnova za današnje operacijske sisteme stara že skoraj 20 let. In svet se je v teh 20 letih korenito spremenil. Meni Start je Windows XP leta 2001 nekoliko predrugračil, šele Vista pa je z vmesnikom Aero prinesla prvo opaznejšo spremembo (a še zdaleč ne tako revolucionarne kot Windows 95). Aero se je obdržal do danes.

Svet je danes drugačen in to je Microsoft upošteval tudi pri razvoju novega vmesnika Metro. Danes so v prvem planu poraba energije, saj je vedno več naprav prenosnih in za delovanje potrebujejo baterije, oblačni dizajn, neprestana povezanost v internet in naraščajoč delež mobilnih naprav. Vsi ti dejavniki so botrovali spremembam oziroma odstranitvi gumba Start in Aero Glassa iz Windows 8. Poslovili so se vsi odsevi, prosojna okna in ostali prepoznavi deli Aera. Opravilna vrstica je ostala, a je precej minimalistična, hkrati pa so ošpičili nadzorne gumbe, drsnike, menije in ostale komande. Microsoft je želel s tem uporabniško izkušnjo približati tisti na tabličnih računalnikih. Končna oblika uporabniškega vmesnika še ni javno znana, so pa pokazali spodnjo sliko.

204 komentarji

«
1
2 3
...
5

Oxford ::

Tale Metro mi ne potegne.

8-O

gendale ::

a še vedno niso dali na okvir od okna tipke za always on top pa transparency

pa a focus follows mouse že dela

(tist stari hack iz xpjev ne šteje)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gendale ()

usoban ::

Sicer mi je vsec bolj minimalisticen izgled, samo za koj kur*c ribbon menu na zgornji sliki zasede 1/3 okna :))

hojnikb ::

Še mal pa bo v modi nazaj Windows2000 izgled...
#brezpodpisa

bluefish ::

Ribbon je možno izklopiti oz. zmanjšati.

Grumf ::

Na cloud se pripravljajo, tole verzijo bodo navlekli uporabnike na javascript gui, naslednjo pa
bodo ponujali rent-a-os. Na koncu bo res treba prešaltat na jajca od linuxa zaradi bebavega microsoftovega
managmenta (pa ne zaradi guija ampak kakor bodo zaj* to bodo tudi ostalo... vprašanje je samo kje
je tanka linija microsoftovih napačnih potez in linuxove notorične made-a-la-doma-spacano)
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

TechBeats ::

In zato so se morali tolk razpisat kao da bo folku kej bolj všeč? ja itak, M$ suck it and this Metro can suck it as well.
AciD TriP

technolog ::

Itak so vse pokral od appla. Kar se tiče grafičnih vmesnikov vsaj.

filip007 ::

A taskbar bo še vedno imel šipo, sem že mislil da mečejo ven zaradi ARMa.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

DragonHeart ::

filip007 je izjavil:

A taskbar bo še vedno imel šipo, sem že mislil da mečejo ven zaradi ARMa.


edina lepa reč v win8 bo taskbar:D lol:D

Good Guy ::

Tak ui se gradi zaradi tablic(touch screenov) in mobilnih zadev.
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Utk ::

Ne moreš imet enakega vmesnika na 6 in 26 colskem monitorju, to je neumnost.

skika ::

Microsoft nima okusa za lep design. Nikoli ni imel in verjetno tudi nebo.

filip007 ::

Ja ja vem ja...golaž po mađžarsko z ogrsko salamo. Mora bit ziher dobr...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Good Guy ::

Utk je izjavil:

Ne moreš imet enakega vmesnika na 6 in 26 colskem monitorju, to je neumnost.



Zakaj pa ne?
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

CyberPunk ::

Hudiča. Jaz sem bil pa prepričan, da bodo do izteka teh previewov ven vrgli prav Metro, ki na desktopih in laptopih nekako nima svojega mesta in deluje kot bi ga potegnili s kakšnega drugega sistema.

Verjetno bodo spet free customizerji "služili". :)

Je pa popolnoma nerelevantno to, da se pač od Win95 vmesnik ni bistveno spremenil. Kje pa piše, da se mora. Tudi "vmesniki" jedilnega pribora in avtomobila, na primer, se od svojih nastankov naprej niso bistveno spremenili. Ko doseže svoj optimum, pač tam ostane, dokler se nekaj zunaj ornk ne spremeni. Drugo je seveda nerelevantnost Windows vmesnika na touch screenih. Ampak na miška+tipkovnica mašineriji... Metro no go.

Utk ::

Good Guy je izjavil:

Utk je izjavil:

Ne moreš imet enakega vmesnika na 6 in 26 colskem monitorju, to je neumnost.

Zakaj pa ne?

Boš videl zakaj ne:)
Po 6 colskem monitorju lahko vlečeš stvari gor in dol, po 26 pa tega jaz ne mislim delat, ti pa kar.

Phantomeye ::

Metro menu je za PC neroden in trapast. Jst sm si mogu na customer preview nalozit mod za start gumb in prirejen metro menu (manjši)

WhiteAngel ::

usoban je izjavil:

Sicer mi je vsec bolj minimalisticen izgled, samo za koj kur*c ribbon menu na zgornji sliki zasede 1/3 okna :))


+1.

Ne samo, da je nagravžen (ok, subjektivno mnenje), tudi nepraktičen je. Pa zakaj za vraga ne dajo ribbone na levo namesto na vrh?!

DragonHeart ::

nemoreš imet isti vmesnik za 2 inč telefon, 6 inč tablico, 22 inč računalniški zaslon in 50 inč televizor.


Moje mnenje je sicer sledeče: metro je naravnost fantstičen za 2 inč telefon in 6 inč tablico. Prav tako je odličen za 50 inč televizorje, saj je zelo pregleden in zato dobro vidljiv tudi z večje razdalj.

Je pa povsem neprimeren za prenosnike in namizne računalnike.

Kako bo stvar delovala pa bomo videli jeseni. Morda pa bo odlično, ko se bomo navadili na vmesik.

Zgodovina sprememb…

filip007 ::

M$ ne more nazaj na File Manager, ker potem bi bil Metro glavni povsod, žal jim je uspelo skuhati samo župco in za uporabo bo potreben spork. http://bit.ly/plSXg
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Good Guy ::

Nikol vam ni prav.

Ko je Vista in kasneje Win 7 ufurala svoj UI je blo vse narobe(zdaj ko je v uporabi povsod vsi govorijo drugače)
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

DragonHeart ::

good guy> to pa ni res. jaz sem bil nad windows visto navdušen od samega začetka saj z njo nikoli nisem imel prav nboenih težav.

Ko je prišel win7 pa je bil sploh videti naravnost fantastično.

Če nekaterim penzionistom videz win_viste ni bil kul ker se niso znašli, ČEPRAV JE BILO VSE POVSEM ISTO, pa je to njihov problem.
Jaz se v win8preview sicer znajde,občutki pri uporabi pa so povsem mešani.

Zgodovina sprememb…

TKPhysicist ::

Ok tole mi nekak ni všeč...mam Lumio 800 in tale Metro na telefonu je pač daleč naokoli nekaj najboljšga za na dotik. Ko enkrat prešaltaš na tako robustno zadevco, sploh ne vidm da bi lahko uporabljal kej druzga trenutno.
Ampak na PCju?!...to pa si nekak ne prestavljam...že recimo Zune hoče bit Metro in kr ne sede na miško...

Pa sj MS bo že vedu kaj počne...glede na UI in delovanje windows phone 7, ki so ga zadel direkt v polno...pa bojo že nardil nek hibrid med Windows 7 in Windows Phone 7...
Stroji so boljši od ljudi. Pokvarjen stroj se ustavi, pokvarjen človek se ne.

AndrejS ::

Če imaš start tipko , potem imaš tudi start menu

Grumf ::

DragonHeart je izjavil:

nemoreš imet isti vmesnik za 2 inč telefon, 6 inč tablico, 22 inč računalniški zaslon in 50 inč televizor.


Moje mnenje je sicer sledeče: metro je naravnost fantstičen za 2 inč telefon in 6 inč tablico. Prav tako je odličen za 50 inč televizorje, saj je zelo pregleden in zato dobro vidljiv tudi z večje razdalj.

Je pa povsem neprimeren za prenosnike in namizne računalnike.

Kako bo stvar delovala pa bomo videli jeseni. Morda pa bo odlično, ko se bomo navadili na vmesik.


Hjah, mislim da bom vseeno ostal pri moji razlagi. Dejansko so naredili minimalističen GUI, ki jih bo stal
minimalno performanc na server/network sidu. Problem je samo, da so se ljudje navadili na eye candye in jih
je treba za znizevanjev stroškov spraviti malo nazaj. mstsc obstaja že dolgo, in deluje fantastično samo ob
obilni količini grafike na enkranu pa razumljivo nima prednosti pred vnc (ne me narobe razumet, vnc sucks).
V bistvu bi se sam lotil zadeve točno tako kot so se jo lotili oni, veliko PR, nek kvazi designer in "pregleden"
GUI.

Glede tablic, gsmjev... kdo pa je rekel da ne bodo samo clienti?
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

DragonHeart ::

start menuja ni. v win8 bodo tam le neke osnovne funkcije, vsekakor pa start menu ne bo več tak kot smo ga navajeni. Kar je dejansko mogoče kul, saj start menuja itak nihče ni znal pravilno uporabljati. Vsi so imeli povsod, na namizju in v start menuju tako štalo da se je bilo povsem nemogoče orientirati.

ProGTX ::

Meni je Metro kar všeč - na namiznem računalniku ne prinaša kakšnih velikih prednosti, le par manjših, gotovo pa ni moteč. Start gumba nič ne pogrešam, edino nekoliko nerodno je postavljen (skrit) gumb za ugasniti računalnik.

Medtem ko Aero + Ribbon = zmagovita kombinacija. Z Ribbonom so razkrili marsikatero skrito opcijo in še kakšno novo dodali (zagnati cmd ali Powershell v trenutni mapi je čudovito).

Sicer pa se lahko kokodakamo kolikor hočemo, v končni fazi bo trg pokazal rezultate. Se mi zdi, da bo to spet po krivičnem popljuvan sistem (ala Vista), potem bodo pa vsi oboževali Windows 9. Premakniti se je treba naprej, prilagoditi na nove izkušnje.

DragonHeart ::

točno to, ProGTX. Navaditi se moramo pa če nam je všeč ali ne. Tak bo pač videz novih operacijskih sistemov in glede na to da je računalništvo naše področje, bomo enostavno morali nov operacijski sistem sprejeti, ga proučiti in se nanj navaditi. Meni osebno je povsem bedno videti geeka ki še vedno uporablja windowsXP, saj se v novejših windowsih prav nič ne znajde. blefer.

Windows8 kot tak pa deluje izjemno dobro. Če ne upoštevamo videza, je win8 naravnost fantastičen operacijski sistem. Nadzor nad OS je odličen,zaganjanje računalnika je bliskovito,programi delujejo gladko, preklaplanje med programi je zelo OK, ribbon je odličen.

Edina reč ki se jo enostavno boste morali navaditi je metro, pa če vam je všeč ali ne.

Grumf ::

DragonHeart je izjavil:

Windows8 kot tak pa deluje izjemno dobro. Če ne upoštevamo videza, je win8 naravnost fantastičen operacijski sistem.


Under the hood je bilo med w2k do danes zelo malo sprememb zaradi katerih bi lahko rekli, da je pa latest and the gratest
kaj dosti boljsi. Hardware se je izboljševal in seveda danes vse skupaj leti, probaj na današnjo mašino naložiti XPje pa
boš videl da vse deluje "bliskovito hitro". Tiste .net klobase sploh ne bi štel zraven, pač nov kupček dlljev, ki delajo
s starimi APIji, seveda prekompleksnimi za tipičnega "kvazi-programerja". Abstraktni klasi, so f* what..
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

bosmla ::

A Win8 (tisti, ki ste preizkusili) si zapomni velikost in pozicijo okna?

gruntfürmich ::

že z explorerjem so totalno zasrali (no-maps preview), zdaj pa še zadni žebelj v krsto z glavnim vmesnikom...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

DragonHeart ::

gruntfürmich je izjavil:

že z explorerjem so totalno zasrali (no-maps preview), zdaj pa še zadni žebelj v krsto z glavnim vmesnikom...


zakaj žebelj v krsto?

Pa vi ki se tako pritožujete nad videzom..ste dejansko zadevo konkretno preizkusili, ali pa le gledate filmčke po youtubu in slikce na slo-techu in se repenčite?

gruntfürmich ::

mi ki se pritožujemo smo se nečesa navadli. in nimamo časa se igrat z brezveznimi novotarijami, ki ne bo dvignila produktivnosti. verjetno itq ne štekaš tega...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lonsarg ::

Ker je to itak kvantna fizika in se je potrebno tolk učit ane...

Par urc je vse kar rabiš za win8 novitete.

matejdro ::

Glavni problem metra ni start meni, ampak ostale funkcije, ki so jih poneumili v metro različico.

Na primer večina možnosti za WiFi je izginila, imaš samo najbolj osnovne funkcije (prikaz in povezava na trenutna omrežja). Ne moreš več pregledovati shranjenih omrežij, ustvarjati ad-hoc itd.

Metro appi pa tako ali tako niso preveč uporabni za PC in velike monitorje, ker prikazujejo na celotnem 22 inčnem zaslonu praktično enako veliko informacij kot na telefonu, samo, da je pač vse skupaj bolj razmetano po ekranu.

Cold1 ::

točno to, ProGTX. Navaditi se moramo pa če nam je všeč ali ne.


Glede na to, da je tebi zadeva všeč, je tvoj argument v resnici "vsi ostali se (mi) boste morali prilagoditi, pa če vam je to všeč ali ne" - ta odnos kaže na to da te starša malce preveč razvajata, se mi zdi.

DragonHeart ::

cold1,jokcali ste se ko je prišla winVista, vendar ste potem sprejeli windows 7 videz, ki je povsem identičen vistinemu, le da je še bolj steklen.

Starega videza windowov ne bo več. Kaj ko se ne bi jokali in bi sprejeli novost takšno kot je in se navadili nanjo?

Glede razvajenosti pa si več kot očitno razvajen ti in vsi ki se pritožujete. Starši so vam vedno dali kar želite, tokrat pa ste dobili nekaj novega, nenavadnega in ker ni po vašem okusu, je že vse narobe.
Jaz sem prilagodljiv, ti nisi. Kdo ima torej komplekse?

Zgodovina sprememb…

k4vz0024 ::

MS si je z osmico ustrelil v koleno. 8-)

Malajlo ::

No, wifi recimo na WP7 lahko pregledujem med shranjenimi. AdHoc pa najbrž bo. Ali pa tudi ne. Meni še ni na pamet padlo, da bi to vzpostavljal. Ponavadi je vedno nek router v bližini. Sicer pa tudi cross kablov nimam več v borši zadnjih deset let.

Cold1 ::

MS si je z osmico ustrelil v koleno.

They've took an arrow to their knee.:P

Sicer pa, če se izkaže, da večina ne sprejem resnično grdega Metro sloga v Osmici bodo Okna 7 pač postala novi XP-ji.

Pravi problem bi za MS bil, če bi se uporabniki XP-jev začeli seliti na Applove Mace.

bosmla ::

bosmla je izjavil:

A Win8 (tisti, ki ste preizkusili) si zapomni velikost in pozicijo okna?

A nihce?

Pa se to nekaterim nam je cisto vseeno kak izgleda vazno, da je funcionalno, ker nam OS sluzi za podlago pri delu!

Lonsarg ::

Windows 8 bo/je trenutno EDINI OS primeren za napravo, ki je hkrati tablet in PC, ter za transformerje, ter v bistvu tudi touchscreen laptope(kar bodo laptopi vedno več, tisti z prednaloženim Windows 8 bojo v bistvu skoraj vsi).

Microsoft pa služi primarno z prodajo licence za novo kupljene računalnike in če pričakujemo, da bo v prihodnosti večino naprav spadalo pod naštete, je Windows 8 še kako jasen. Biti edini primeren OS za tak velik set naprav, ki predstavljajo prihodnost prinaša denarce..

Windows 8 lahko pokoplje samo neuresničitev prehoda na take naprave, ampak vsi znaki kažejo na tak prehod. Microsoftu je tako dokaj vseeno, kaj ljudje inštalirajo na desktop računalnike, prvič vedno več ljudi ne bo imelo desktopa in drugič, ziher bodo hoteli kako tako napravo, pa se bodo na tej napravi navadili na Windows 8, pa ga bodo še na desktop naložili sčasoma pa pač v desktop modu živeli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Cold1 ::

@Bosmla
Zakaj si je nebi? Si je XP-ji ne? Si je Sedmica ne? Ali pa morda ne razumem vprašanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()

pi pawr ::

@bosmla
odgovor je pritrdilen, v virtualki to normalno deluje na navadnem manizju

bosmla ::

pi pawr je izjavil:

@bosmla
odgovor je pritrdilen, v virtualki to normalno deluje na navadnem manizju

Vau - kje se dobi predogled? - in lahko uporabljas tudi navadno namizje? Jaz sem narec eden tistih, ki mi sedmica izgleda kot Win2k...

DragonHeart ::

predogled se dobi tu:
http://windows.microsoft.com/sl-SI/wind...

testiraj v VMware ali mogoče VirtualBox, saj zadeva sicer še ni povsem zrela za vsakdanjo uporabo.

bosmla ::

Cold1 je izjavil:

@Bosmla
Zakaj si je nebi? Si je XP-ji ne? Si je Sedmica ne? Ali pa morda ne razumem vprašanja.

XP si jo, v 7 pa so to ukinili

Cold1 ::

Windows 8 bo/je trenutno EDINI OS primeren za napravo, ki je hkrati tablet in PC, ter za transformerje, ter v bistvu tudi touchscreen laptope...


Samo da to ni ravno smiselno - uporabniški vmesnik, ki dobro deluje z miško in tipkovnico, ni primeren za prste, in obratno.

Vmesnik, ki je nekje vmes, je hkrati problematičen tako za dotik kot za klasične vnosne naprave.

Ta ideja, da bodo različne naprave imele isti vmesnik (ne pa slogovno podoben vmesnik, ki omogoča hitro prepoznavo elementov) je zgrešena. Uspeh Applovih iNaprav, ki uporabljajo vsaka svoj vmesnik pa če nič drugega kaže na to da isti vmesnik niti pod razno ni potreben. Tablice niso telefoni, PC-ji pa niso tablice, mešanje vmesnikov med njimi nima smisla.

----------------------------------

@Bosmla

Windows 8 consumer preview
http://windows.microsoft.com/en-US/wind...

Vedi pa da, da je uporabniški vmesnik dokaj spremenjen in da predogled ne vsebuje vsega kar opisujejo članki na spletu.

XP si jo, v 7 pa so to ukinili


Ne, niso; povej o čem vendarle govoriš, Okna 7 si namreč brez problema zapomnijo položaj odprtih oken.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cold1 ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows je dopolnil tri desetletja

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
199664 (7475) opeter
»

Windows 95 dve desetletji pozneje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11730640 (24111) Spajky
»

Windows Blue še letos, Windows 8 precej slabo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9931031 (25082) krneki0001
»

Ušla zgodnja beta Windows Blue (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14636133 (29076) Jst
»

Windows 8: Aero je mrtev, naj živi Metro (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20445418 (34481) Icematxyz

Več podobnih tem