» »

Izdelava vezja

Izdelava vezja

Mojstercom ::

Lep pozdrav,
rad bi izdelal regulator napetosti, uporabil bi načrt z regulatorjem LM317.


Projekt se ustavi ko je treba izdelati vezje, ki ga neznam.
Brskal sem po googlu vendar brez željenega uspeha nisem našel nekih uporabnih razlag izdelave vezja.
Vem da je treba vezje narisati in zjedkati,..ostalih postopkov nevem.
Lepo bi prosil nekoga če mi bi lahko te postopke malce podrobneje opisal in mogoče dal kakšen nasvet.

Hvala za vašo pomoč,.
Lp. ;)

Letalec ::

Za tako enostavno zadevo je najlažje če uporabiš proto ploščico (pertinaks z ušesci). Nekaj takšnega.Sam sicer znam jedkati vezja a verjemi, da se ti za eno samo vezje ne da uvarjati z vsem razvijanjem. Te ploščice dobiš v HTE trgovini na roški cesti v LJ. Edino kar pazi je, da ne boš dobil protoboard-a, čeprav ti za eksperimentiranje tudi ta ne bi hudo škodil.

BladE_ ::

Se strinjam z @Letalec... zadevo boš najlažje sestavil na "testno" ploščo, potrebuješ cca 4x4 cm platko, elemente pa potem povežeš z žičkami ali pa kar s cinom narediš povezave(takole nekako). Mogoče bi lahko razmislil še o hladilniku za čip, ker se zna lepo zagret, spet odvisno za kaj ga boš rabil.
Akcija - Reakcija

Mojstercom ::

Protoboard imam doma in pač gor mam že povezan regulator. Ja imaš prav, čip se lepo greje tako da sm gor dav eno hladilno rebro in je precej boljše.
Sicer obiskujem TŠC Kranj-Elektrotehnik (1.letnik) vendar izdelave vezja še "povohali" nismo, prfoxu se pa je** če ga kaj vprašaš.

Tako da razmišljam predvsem o jedkanju vezja in ne o proto plošči ;)

Hvala za odgovore,
Lp.

Highlag ::

Na elektronik.si si že pogledal? Je objavljeno kar nekaj različnih postopkov kako izdelati vezje.
Never trust a computer you can't throw out a window

Letalec ::

Ko sem bil sam na ERSŠG (vegova) smo že v prvem letniku delali vezja za robotke. Sicer res bolje če malo googlaš tutoriale, ampak na hitro. Torej kako poteka izdelava tiskanega vezja.
1. Shemo vezave vezja z računalniškim programom prerišeš v shemo tiskanega vezja. Naprimer s tem zastonjskim programom.

2. Dobljeno shemo vezja z laserskim tiskalnikom sprintaš na folijo/prosojnico (kot prosojnice za grafoskop). Povezave so črne črte. Mogoče ti lahko to sprintajo v kakšni fotokopirnici.

3. Kupljeno pertinaks ploščico očistiš in pobarvaš s fotolakom (ki se ga prav tako dobi v vsaki elektrotehniški trgovini).

4. Po sušenju, položiš prosojnico na pobarvano ploščico. Vse to daš za cca 4 min pod varčno žarnico/neonko (osvetljevanje). Pri tem fotolak, ki se ne skriva pod črnimi črtami na prosojnici zaradi UV svetlobe razpade. Tako se bodrži samo lak ki je bil pod črtami (tvoje povezave).

5. Z osvetljene ploščice spereš razpadli fotolak z razvijalsko tekočino (se ponovno dobi v vsaki el).

6. Na ploščici imaš sedaj lak samo še tam kjer so tvoje povezave. Ostala bakrena prevleka ni zaščitena. Tako to vržeš v kislino (kupi se v el..). kislina zjedka samo baker ki ni zaščiten z lakom.

7. Ploščico vzameš iz kisline, z brusnim papirjem zbrusiš preostali lak, in ostanejo ti samo še bakrene povezave. Sledi vrtanje in lotanje.

Mojstercom ::

Kolikor vem je vegova precej bolj resna šola kot "iskra" v Kranju. :D

In zahvaljujem se ti za tale opis,. ravno to kar sem rabil ;)

roli ::

Ti postopki so preveč komplicirani za domačo izdelavo. Jaz sem ogromno tiskanih vezij že naredil doma - nič posebnega. Jaz jih narišem v diptrace-u potem se pa lotiš izdelave. Vzameš navaden foto papir (ne HPjev everyday - ta je zanič), gor natisneš vezje z laserskim tiskalnikom (obvezno laser). Potem pa z likalnikom odtisneš vezje na samo bakreno ploščico in zjedkaš - kemikalije imajo prodajalci teh zadev ali pa merkur (HCl) / trgovine z barvami (HCl/Vodikov peroksid (30%)). Ko si končal samo z razredčilom zbrišeš dol toner in to je to. Kvaliteta tako narejenega vezja je po mojih izkušnjah precej boljša od foto postopka. Da ne omenjam kako je zadeva hitrejša in lažja. Tukaj je še cel tutorial:
http://www.dr-lex.be/hardware/tonertran...
http://www.r00li.com

Letalec ::

roli je izjavil:

Ti postopki so preveč komplicirani za domačo izdelavo. Jaz sem ogromno tiskanih vezij že naredil doma - nič posebnega. Jaz jih narišem v diptrace-u potem se pa lotiš izdelave. Vzameš navaden foto papir (ne HPjev everyday - ta je zanič), gor natisneš vezje z laserskim tiskalnikom (obvezno laser). Potem pa z likalnikom odtisneš vezje na samo bakreno ploščico in zjedkaš - kemikalije imajo prodajalci teh zadev ali pa merkur (HCl) / trgovine z barvami (HCl/Vodikov peroksid (30%)). Ko si končal samo z razredčilom zbrišeš dol toner in to je to. Kvaliteta tako narejenega vezja je po mojih izkušnjah precej boljša od foto postopka. Da ne omenjam kako je zadeva hitrejša in lažja. Tukaj je še cel tutorial:
http://www.dr-lex.be/hardware/tonertran...


Ja menda se da tudi tako. Sam sem sicer preslikavo laserskega tonerja s pomočjo likalnika uporabljal le za preslikavo na les, pa že takrat je bila kvaliteta tako-tako. Vsekakor pa drži da je vsakršno jedkanje vezij dolgotrajen postopek, in se mu načeloma raje izognemo z proto ploščicami.

Brane2 ::

Ma kakšen dolgotrajen postopek.

Zjedkano vezje lahko držiš v roki v roku 15 minut od začetka in to po regularnem fotopostopku.

Če ti to traja v nedogled, imaš pač dve levi roki.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Gladi ::

Če imaš že pofotolakano ploščico se da v 15 minutah, drugače ne.

Brane2 ::

Kaj da ne. Nisem tega počel enkrat.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

mte ::

Odkar sem poskusil postopek z laminatorjem, ne grem več na fotopostopek, pri katerem moraš bit zelo natančen in previden (fotolak ti lahko pokvari že najmanjši košček prahu, če imaš tanke povezave). Poglej si teme na forumu elektronik.si, v grobem pa z laminatorjem najbolje izpade takole:

1. Vezje natisneš zrcalno z laserskim tiskalnikom na reklamni papir (hofer, špar, ...)
2. posprejaš z density toner sprejem (ne vem če je nujno, ta korak mi je še ostal od fotopostopka, škodi pa ne)
3. očistiš ploščico pertinaksa (vim, žička za pomivanje posode).
4. prazno ploščico parkrat zapelješ skozi laminator/plastifikator (hofer, lidl, ... ti se obnesejo ok), da jo segreješ
5. nalepiš natisnjeno vezje
6. 10x pošlješ skozi laminator, tu se toner prenese (dosti bolj enakomerno kot z likalnikom)
7. ploščico daš v namiljeno toplo vodo, da se papir odlepi in ostanejo samo povezave gor
8. zjedkaš v mešanici hcl, h2o2 in vode, koncentracijo od oka 1:1:3 (prilagajaš da je konec v kakšni minutki)
9. očistiš z acetonom in premažeš z raztopino acetona in kolofonije za lažje spajkanje.

Ko enkrat pogruntaš postopek, je vse skupaj narejeno zelo hitro in se ti splača tudi pri zelo enostavnem vezju, saj je spajkanje namenskega vezja precej lažje in hitrejše kot pri proto ploščici.

lp

Duhec ::

Jaz sem prvo vezje na plato (res da ene 33 let nazaj) narisal kar z alkoholnim flomastrom. :)

roli ::

To lahko tudi.

Ampak bolj kot reklamni papir se mi zdi foto papir. Samo pravega moraš imet. Drugače pa nisem imel nobenih problemov pri prenosu z likalnikom. Vse povezave so se vedno v celoti prenesle kot bi se morale. In definitivno tako jedkanje ni nič časovno zahtevno - konec si v 15 minutkah.
http://www.r00li.com

twom ::

Vezje narišeš z Eagle PCB ali kakšnim drugim programom.
Jaz ti ga pa zrezkam za 10€ s poštnino vred. Ponudba velja tudi za ostale.
Več pa ZS.

Lp,
Peter

Brane2 ::

Ne vem v čem je fora sračkanja z likalniki, posebnimi papirji itd.

Če bi to delalo res tako dobro, potem bi tudi profiji uporabljali samo laminator.

Tiskanino daš osvetlit na folijo ali pa to narediš sam na inkjetu. Nato s tem filmom osvetliš plate in fertik.

Na mojem EPSONU stvar na poceni fiolijah ni bila povsem črna, če je nisem prej segrel na 80°C, da se črnilo zapeče.

Kakšno rezkanje neki.
On the journey of life, I chose the psycho path.

roli ::

Nek malce bolj kvaliteten foto papir ne moreš ravno klicat poseben papir.

Primer enega čist preprostega vezja narajenega s tem postopkom:



V glavnem s tem postopkom sem sedaj naredil že kar nekaj različnih vezji in niti enkrat nisem imel nobenih problemov. Zadeva je bila konec v par minutah, izdelek pa je imel vse povezave take kot bi morale bit.
http://www.r00li.com

mte ::

Brane2: saj ne rečem, sigurno je fotopostopek še malce natančnejši od prenosa tonerja, vendar sem osebno imel kar nekaj težav z enakomernim nanosom laka, sploh pri dvostranskih vezjih, kjer je morala plast biti enako debela na obeh straneh. Nanašanje/osvetljevanje/razvijanje sem tako dostikrat moral ponavljati, tako da je bil to zame dokaj počasen postopek.

Hkrati pa je postopek s prenosom tonerja z laminatorjem skoraj tako natančen kot fotopostopek, 10mil povezave grejo komot skozi brez problema, če imaš potrebe po tem. Hitrost pa vsaj pri meni bistveno večja. Lahko sicer rečeš, da imam glede fotopostopka dve levi roki, ampak verjetno nisem edini.

To, da "profiji" še vedno delajo s fotopostopkom, me niti ne čudi, saj če delaš po 20 let z enim postopkom, potem pa pride "mularija" z nekim novim, in če si v tvojem postopku zverziran in ti nov ne nudi prednosti, potem je jasno, da ostaneš kjer si bil.

Zato me zanima, kako tebi uspe od natisnjenega vezja priti do zjedkanega vezja v 15min - kakšen lak nanašaš, kako ga nanašaš, kako ga posušiš, osvetliš in razviješ tako hitro?
lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava tiskanega vezja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5710959 (3690) driver_x
»

Folija za TIV z laserjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113365 (2955) bmandl
»

osvetljevanje TIV

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
475143 (4493) Brane2
»

TIV in Foto glossy papir (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
718051 (7222) Brane2
»

Kaj kupiti za tiskano vezje

Oddelek: Kaj kupiti
203908 (3653) teedy

Več podobnih tem