» »

Intel pripravlja ~$100 alternativo Raspberry Pi

Intel pripravlja ~$100 alternativo Raspberry Pi

Extremetech - Pred tedni je končno stekla prodaja kartičnega računalnika Raspberry Pi, in po obetih sodeč si bo kmalu lahko vsakdo omislil na ARM-u temelječo GNU/Linux škatlico za okoli 25 evrov z vključeno poštnino [1]. Zanimivo pa je, da se je v igro precej hitro vključil tudi Intel, s svojo nekoliko dražjo alternativo.

Računalniku pravijo Next Unit of Computing (NUC), meri 10x10 cm, poganjal pa jo bo (skoraj) poljuben i3 ali i5 Sandy bridge procesor. GPU je ne najboljši Intelov HD 3000, čeprav naj bi že delali na Ivy Bridge različici z HD 4000 čipom. Med priključki sta dve SO-DIMM reži za RAM, Thunderbolt in HDMI video izhoda, ter USB 3 ter 2x mini PCIe. Debelina še ni čisto znana, ker je treba na procesor namestiti še hladilna rebra in ventilator.

Cena naj bi bila okoli 100 dolarjev, verjetno še kaj več.

V primerjavi s Pi je NUC nekoliko večja in predvsem zmogljivejša naprava, a hkrati tudi s precej večjo porabo energije. Intel pravi, da ciljajo predvsem na digitalne reklamne panoje, kioske in podobne naprave, navdušenci pa jo bodo najbrž koristili kot domači video strežnik (sploh kasnejšo različico z boljšim GPU čipom), nekako tako kot Apple TV, WD TV ali pri nas manj znani Roku. Na voljo bo v drugi polovici leta.

[1] Bojda se splača naročati 1 po 1, da se izogne carini in ddv.

31 komentarjev

Mipe ::

S tem HD 3000 naj kar pozabijo na video strežnik, še HD filma ne more normalno streamat!

Sicer pa fajn, da bi lahko nekaj takega vgradili v zaslon na dotik pa bi imeli iNucam :P

PrimozR ::

A ni meja za pošiljko, ki ni obdavčena, 22 €?

smihael ::

[1] Bojda se splača naročati 1 po 1, da se izogne carini in ddv.

zaboga saj ne pošiljajo iz amerike, ali pač? znotraj eu-ja ni carin...

#000000 ::

Jest bi dal tud 100 oz. bom mogu dat ker Raspberry Pi še 100 let ne bo na voljo pri nas.

V bistvu so se pri Raspberry Pi samo zaklal, naredli so reklame in govorance oh in sploh pol pa je blo 1000 bordov navoljo par miljona potencijalnih kupcev, ki pa ga morjo zdej čakat k budale, medtem bo pa konkurenca izdelala in prodala dražji izdelek ravno filku ki so bili interesenti za Raspberry Pi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

hojnikb ::

No če bi bil gor kak pasivno hlajen atomček pa onboard ram in cena nekje ~60€, potem bi to bla alternativa.
#brezpodpisa

mrTwelveTrees ::

mislim da je cena 100$ oz nekaj več preveč...

dzinks63 ::

Kako preveč, že samega I3 procesorja ne dobiš za ta denar, kaj šele kaj boljšega in vsega ostalega zraven.

roli ::

Raspberry se pošilja iz EU (UK) in nima nobene carine madoniš. Pa tud cena 25EUR z poštnino je napačna.

Raspberryji bodo tu za vse zelo hitro. Tisti, ki so ga naročili do 18. Aprila pa ga bodo dobili že do konca Junija (verjetno prej). Moj pride menda drug teden.

Kar se pa tegale Intelovega monstruma tiče - ne hvala. Ok je zanimiv za nekatere namene to sigurno. Definitvno pa ne kot kaka alternativa Raspberryju. In od kdaj hudiča je Intelov HD3000 švoh grafična? Za integrirano je zadeva hudičevo zmogljiva in je do sedaj prebavila še vse kar sem vrgel not. Tudi s kakimi novodobnimi igrami nima ravno nekih večjih problemov. Kaj ma steam filma veze z grafiko? Razen, če si mislil predvajanje ampak tole je bolj malo problem grafike - prej procesorja. Ok odvisno kaj predvajaš in s čim. Pa tudi v tem primeru bi moral HD video predvajat brez težav.
http://www.r00li.com

#000000 ::

Ti praviš da je 2 meseca hitro ? Ja sej nismo v yugi ko si na stoenko čakal leto ali več.

roli ::

#000000 je izjavil:

Ti praviš da je 2 meseca hitro ? Ja sej nismo v yugi ko si na stoenko čakal leto ali več.

Ne definitvno ni hitro ampak sedaj, ko so čez težave in je proizvodnja v polnem teku bo šlo lepo. Konec koncev verjetno tudi niso pričakovali tak naval - definitivno so pričakovali naval samo ne tak. Saj se tud za kake druge naprave ljudje gužvajo in jih tudi zmanjka. Čez čas se stanje lepo ustali in to je to.
http://www.r00li.com

Blinder ::

i3 za reklamne panoje?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Poldi112 ::

Ja, da bo prikazovalo logo Intel Inside :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jlpktnst ::

Se strinjam, tole sploh ni alternativa.

Reklamni panoji imajo pa dovolj 8 bitne motorole for farcks sake.

Ta intel hudič bo ziher bolj ~150€, potem pa niti ni več tako poceni. Bi raje to videl od amdja. Naj spravijo skupaj kompleten x86 sistem na en čip ali pa na 5x5 ploščico. Imajo pa precej boljšo grafiko in dosti prednosti marsikje pred intelom.

carota ::

Se je Intel zbal za svoj x86 oz. velikega povpraševanja po ARM-u?

krneki0001 ::

če bi dali gor recimo I5-2500 in bi postavil na vsako plato 8GB rama in bi postavil 50 takih mašinc, bi bil to že orenk računalnik za cloude recimo.

Ampak za to ceno ne bo I5, ampak pomoje največ kak I3.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Master_Yoda ::

Intel ne pripravlja alternative Raspberry Pi, ker je namen raspberry pi projekta nuditi najcenejsi mozni computer na katerem se otroci lahko ucijo programiranja.

To je tako kot bi rekel da bo Ferrari naredil alternativo stoenki, ki je trikrat cenejsa.

(Trenutno nisem fan Raspberry pi, ker mi je ze dokurclo cakanje na to napravo).

Ta intelova naprava pa izgleda zelo privlacno, ceprav dvomim da bo stala 100 dolarjev z i5 procesorjem.

krneki0001 ::

Mogoče samo plata za to ceno. Ampak v tem primeru pa vzamem ITX Z68 plato, me pride ravno toliko.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

WizmoTo ::

Izgleda bolj kot pomanjšana navadna plata, ne pa kot alternativa kakšnemu SoC-u. Mogoče bolj alternativa x86 desktopu za ne preveč zahtevne uporabnike, ki ne marajo ogromnih škatel.

matrix2 ::

jaz sem na bolhi kupil za 80EU, popolnoma nov dualcore GSM, ki ima vse kar se ti sprne, kaj mi bo takšna lupina za 100€+pošta:)

desperados ::

Nima konkurence še posebej če gledamo porabo, R-pi je okoli 38€ in to je dejansko enak hw kot roku, torej grafično dovolj zmogljiv za marsikaj.

Vem pa pa pri olimexu raziskujejo možnost za zelo zanimivo alterativo z kiajskim arm procesorčkom, ki se ga uporablja v cenejših android tablicah (a10), oni pa naj bi uporabili allwinner a13, ki je na prijetnejšem tqfp podnožju. BOM naj bi jih prišel še ugodneje kot pri R-pi in no upajmo, da jim uspe, saj sem jaz za podobo zmogljiv in varčen arm računalnik pred letom dni dal skoraj 160€. In tist moj računalniček res, da ima sata torej je zakon za domači serverček, nima kaj preveč dobre grafike (mali 400 v a13 je sigurno boljša) in se posledično dobro obnese le pri točno določenih multimedijskih vsebinah.

Aha moj Rpi naj bi prispel naslednji teden, saj sem zelo hitro naročil =) Davek pri R-pi se plača v vsakem primeru saj je z poštnino dražji od 22€. Poleg tega pa še vedno velja omejitev za eno na naročilo! Po juniju se baje omejitev omeji.

fosil ::

Prednost pi-ja je odsotnost ventilatorja, napajalnika in diska. Torej vseh hrupnih komponent.
Mislim da tole intelovo čudo teh zahtev ne bo izpolnilo.

Se pa ob takih zadevah vedno čudim neaktivnosti AMD-ja.
Kar naprej se silijo v high-end segmentu, kjer je jasno da niso konkurenčni, tukaj kjer bi bili lahko ne samo konkurenčni, ampak celo boljši od intela pa nič od njih.
Tako je!

Icematxyz ::

Osebno mi je všeč, da se ponudba varčnih in cenovno dostopnih računalnikov na tržišču krepi. Zmogljivost bo tudi kot kaže solidna.

Odlično!

PrimozR ::

desperados je izjavil:

Nima konkurence še posebej če gledamo porabo, R-pi je okoli 38€ in to je dejansko enak hw kot roku, torej grafično dovolj zmogljiv za marsikaj.

Vem pa pa pri olimexu raziskujejo možnost za zelo zanimivo alterativo z kiajskim arm procesorčkom, ki se ga uporablja v cenejših android tablicah (a10), oni pa naj bi uporabili allwinner a13, ki je na prijetnejšem tqfp podnožju. BOM naj bi jih prišel še ugodneje kot pri R-pi in no upajmo, da jim uspe, saj sem jaz za podobo zmogljiv in varčen arm računalnik pred letom dni dal skoraj 160€. In tist moj računalniček res, da ima sata torej je zakon za domači serverček, nima kaj preveč dobre grafike (mali 400 v a13 je sigurno boljša) in se posledično dobro obnese le pri točno določenih multimedijskih vsebinah.

Aha moj Rpi naj bi prispel naslednji teden, saj sem zelo hitro naročil =) Davek pri R-pi se plača v vsakem primeru saj je z poštnino dražji od 22€. Poleg tega pa še vedno velja omejitev za eno na naročilo! Po juniju se baje omejitev omeji.

Če se pošilja znotraj EU davka ni.

Ales ::

O kakem "davku" govorite..? Carine ni, VAT oz. DDV pa je, razen če si registriran za plačilo DDV in si ga kasneje sam obračunaš. Nisem pa gledal, ali to možnost ob nakupu omogočajo (nakup na firmo, npr.). Morali bi.

desperados ::

Davek se plača, verjemite mi jaz sem ga moral, no pravzaprav mi ga je farnell takoj ob nakupu doračunal.
rpi: 21.91 gbp
poštnina: 4.50 gbp
ddv: 5.28 gbp
skupaj: 31,69 gbp
Kar sedaj v € nanese za dobrih 38€ ob nakupu februarja je bilo to okoli 37€
Kasneje je farnell objavil da so spremenili način obračunavanja davka tako da se pravilno izračuna za cel svet(torej da se v sloveniji računa lokalni davek), tako je sedaj nova cena za slovenijo 32.70 gbp. Za prvotna naročila pa bodo v "svojo škodo" spoštovli nižjo ceno =)

RS-components pa ne računa davka ob nakupu ampak ti ga zaračunajo na cerini in imaš kasneje delo s tem ker sem tako ali tako stranka farnella sem raje pri njih prednaročil.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

Seveda se plača DDV oz. VAT, kakor sem napisal. Saj smo v EU, ne na Marsu. Ampak njihov VAT je od lani isto 20%, kot naš DDV, tako da je čisto isto, kot če bi kupoval pri nas.

A omogočajo nakup na firmo?

opeter ::

Ales je izjavil:

Seveda se plača DDV oz. VAT, kakor sem napisal. Saj smo v EU, ne na Marsu. Ampak njihov VAT je od lani isto 20%, kot naš DDV, tako da je čisto isto, kot če bi kupoval pri nas.

A omogočajo nakup na firmo?


A na drugih planetih pa ne bo DDV-ja, če bo enkrat prišlo do odseljevanja z Zemlje.
Mene samo zanima, če se bo dalo na to Intelovo čudo namestiti navadne x86 programe in vse, kar je povezano s tem? Navsezadnje se gre za x86 tehnologijo, je tako?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

techfreak :) ::

Mene samo zanima, če se bo dalo na to Intelovo čudo namestiti navadne x86 programe in vse, kar je povezano s tem? Navsezadnje se gre za x86 tehnologijo, je tako?

x86 programe boš lahko uporabljal, vprašanje pa je, če boš lahko tudi Windows poganjal. Zaenkrat nisem zasledil, da imajo sata priključek.

Tudi sam malo dvomim, da bo v ceno vključen cpu. V tem primeru je pa tudi ugodnost takšnega nakupa vprašljiva, ker sem pred kratkim kupil cpu (G530), matično (z integrirano grafično), 2GB rama in napajalnik za 110EUR. Brez težav predvaja 1080p H264 ter tudi YouTube mu ne dela težav.

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

fosil je izjavil:

Prednost pi-ja je odsotnost ventilatorja, napajalnika in diska. Torej vseh hrupnih komponent.
Mislim da tole intelovo čudo teh zahtev ne bo izpolnilo.

Se pa ob takih zadevah vedno čudim neaktivnosti AMD-ja.
Kar naprej se silijo v high-end segmentu, kjer je jasno da niso konkurenčni, tukaj kjer bi bili lahko ne samo konkurenčni, ampak celo boljši od intela pa nič od njih.


Že nekaj časa nabavljam tele plate za tiste, ki rabijo malo za brskat po netu, malo worda in excela, kako aplikacijo za vodenje knjigovodstva in mail. Gor dam še 2Gb rama in 320Gb sata II disk, pa zadeva preverjeno deluje z windows 7 (tudi ultimate).
 atom

atom


http://www.anni.si/trgovina/komponente-...

AMD pa z ITX platami in procesorjema E350 in E450 odlično konkurira atom procesorjem. Še posebej v povezavi z ati-jem HD6310 (ob procu E350) in HD6320 (ob procu E450) - in to danes povozi vsakega atoma, tudi tiste z nvidia ion grafiko na plati.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

jlpktnst ::

Ja e-450 izgleda kar zanimiv. Kako pa kaj c-60? Vem da je zadeva samo 1 giga, ima pa turbo na 1.3, se zelo pozna da je počasnejši od 1.8 atoma recimo pri vsakdanjem delu? Vem da če gledaš filme/youtube je verjetno c60 boljši, samo za ostalo, heh?

krneki0001 ::

Atom D525 dela na 1800MHZ, medtem ko atm D2700 in D2800 delata na 2.13GHz, tako da sta kr zelo hitra.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Utrinki s CESa

Oddelek: Novice / Ostale najave
84106 (2440) BestAnti7
»

mini ITX računalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10422180 (18048) Dr_M
»

Intel Broadwell (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
17536067 (26305) SuperVeloce
»

LGA-1150 utegne biti zadnje namizno podnožje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
11324155 (19981) Isotropic

Več podobnih tem