» »

profesionalni zvok na računalniku (ali vsaj blizu)

profesionalni zvok na računalniku (ali vsaj blizu)

Gh0st ::

Ziv!

Rad bi nabavil novo zvočno kartico. Uporabljala se bo predvsem v profesionalne namene, včasih za igranje iger, poslušanje glasbe, u glavnem pa se bo uporabljala za računalniški zvočni studio. Software že imam.
Problem nastane pri izbiri. Output naprave so Sennheiser RS-45 (cordless), sennheiser HD-212pro in analogni stereo zvočniki razpona 150W. v kratkem nameravam nabaviti tudi še dva Hi-Fi zvočnika.

pri kartici ni pomemben surround system, cena pa tudi ni omejitev.
razmišljal sem o Lynx in Turle Beach karticah. Če ve kdo kaj več o njih bi bil zelo hvalžen, če bi mi povedal kje se zadevo kupi. SB audigy je preslab?

p.s. google sem preiskal, ampak so informacije tako raztresene, in nimam časa iskat.

hvala!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Tr0n ::

Pro in semi-pro zvocne karte:

M-Audio Audiophile
Echo, Gia,...
Creamware Pulsa
EMU Audio Production Studio
Guillemot MAXI Studio ISIS
TerraTec EWS88 MT
VideoLogic SonicVortex 2
Yamaha SW1000XG
Yamaha DS2416 DSP Factory

Dobro si je tudi prebrat kak review, recimo na http://www.computermusic.co.uk/.

.:joco:. ::

Tudi sam sem pred nakupom tele zadeve.

Vprašanje je koliko denarja misliš zapravit in pa seveda za kaj boš to rabil!

motuje recimo ena taka zeloo draga zadeva. Sicer vredna svojega denarja, ampak vseeno pomojem ni za nek povprečen žep. Če se boš odločil za nakup le te, ti ne bo ničesar manjkalo.

Yamahina DSP factory je malo starejšega datuma. Ampak kar je najlepše je to, da se je v zadnjih dveh-treh letih pocenila iz 5000 na 1500 DEM (ne da se mi računat v evre). Torej dobiš super profesionalno zadevo, ki jo uporablja nemalo studijev po Sloveniji in svetu. Ima dva predprocesorja in zelooooo dobre A/D in D/A pretvornike! Kar je zelo pomembno pri hard disk recordingu.

Pri Terratec-u se ti splača pogledat EWS88MT ali pa morda novejša a okrnjena EWX24/96. Prva ima prednost, ker ima več vhodov/izhodov in je zagotovo najboljši hard disk recording card, če gledaš cena/kvaliteta. Če boš glasbo delal predvsem na računalniku in ne boš rabil veliko vhodov, pa si poglej EWX24/96, ki ima tudi optiko (Če boš kdaj snemal na DAT-e ali imel zunanji pekač...).

Poglej si tudi kartice proizvajalcev Maya in tistih ki si jih naštel ti.

Audigy so odlične kartice za povprečnega uporabnika. Tudi za amaterskega music-makerja niso slabe. Ampak glede na to, da si rekel da rabiš profi, potem ti je ne priporočam. Po internetu se namreč krožijo šušljanja o cheap A/D pretvornikih. Saj pravzaprav ravno ti določajo ceno kartice. Torej, audigy so verjetno najboljše kartice za svojo ceno. Samo žal so pozabili na nas, glasbenike.

P.S. Če si boš kupoval Hi-Fi zvočnike za mixanje, montažo in mastering, potem si ga posral. Kupi si monitorje, ki so temu namenjeni!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Tr0n ::

MOTU je kvalitetna zadevica ja.

Za bolj plitke zepe pa Echo Audio, M-Audio in podobno. Tega je ogromno, problem je le, da se pri nas bolj malo dobi. Je treba najmanj v Avstrijo.

.:joco:. ::

Tisti revjuji na computermusic so malo lame.

Fora je, da niso preveč upoštevali hard disc recordinga.
Na test pa je močno vplivala cena, tako da je SB-live dobil 10-ko. Sej je dobra kartica. Samo med drugimi karticami v revijuju zagotovo ni zmagovalec.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

.:joco:. ::

Jap, če res hočeš met dovolj izbire med dobrimi karticami, bo treba v tujino. Sploh se pozna pri ceni!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Gh0st ::

Uff!

P.S. Če si boš kupoval Hi-Fi zvočnike za mixanje, montažo in mastering, potem si ga posral. Kupi si monitorje, ki so temu namenjeni!


posral? ja nimam lih dost izkusenj. rabim bolj za mixanje, ter uporabo z samplerjem in mešalko. ali res Hi-Fi zvočniki nimajo dost frekvenčnega razpona za mastering techno glasbe? kako pa zgledajo monitorji? so dragi?
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

.:joco:. ::

Monitorji so pravzaprav čisto navadni zvočniki, samo da ustrezajo določenim zahtevam.

Hi-Fi (High Fidelity) so narejeni za zabavo in ponavadi imajo močne base. Sej ne da je to slabo, samo potem basa ne slišiš takšnega kakršen je. Podoben štos je z visokimi toni.

Predvsem pa je problem tam, kjer je v glasbi velik frekvenčni razpon. Se pravi veliko nizkih, srednjih in visokih tonov. Dobra Hi-Fi oprema se tukaj izkaže, da ne prenese vsega tako dobro, kot nek popolnoma povprečen monitor.

Poleg tega se Hi-Fi oprema zelo razlikuje. Eni majo bolj močne srednje nizke, drugi zelo nizke, tretji visoke... Monitorji ti omogočijo da slišiš musko čim bolj "default".

Torej, monitorji niti niso namenjeni zabavi in nabijanju muske kar tako, ampak so za iskanje napak. To pa je seveda tisto kar želiš. Preden boš zapekel na CD in pokazal kolegom na enem žuru na 5kW zvočnikih, se hočeš prepričat, da ni kakšnih neželjenih zadev noter. To ti omogočajo monitorji in pa seveda dobra ušesa.

Seveda je dobro preveriti musko na čim več različnih zvočnikih, tudi na tistih najslabših. Konec koncev delaš glasbo za povprečnega uporabnika.

O tem vsem se da filozofirat še pa još. Napisanih je celo morje knjig in tutorialov po internetu. Je fino vedet kaj o teh zadevah, preden svojo glasbo kam daš pokazat.

Drugač pa so malenkost dražji od navadnih. Spet ne toliko. Čeprav cene "pravih" monitorjev segajo pa zelooo visoko.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Gh0st ::

Odlično. Hvala ti!
A se ti s tem ukvarjaš? si DJ?

Torej monitorji za iskanje napak -- to razumem. Fora je v tem, ker bi jaz to uporabljal tudi za glednaje filmov in _poslušanje_ glasbe. Poleg ustvarjanja seveda. Ker imam premalo denarja, da bi nabavljal opremo posebej samo za studio...:'(

Poznaš recimo kakšen dober software? Jst sm se lotu Traktor DJ STudio. OK zdej se boš zasmejal, ampak samo tega sem lahko dobil. Se da recimo tako urejat glasbo, da izrežeš en sample (lahko tudi 1sek ali 0.8 sek dolg), ga "očistiš" raznih drugih (že prej zmiksanih) samplov? recimo direktno iz že narejenega komada? Potem pa to filtriraš, loopaš, večaš tempo, pitch,...

sem ful začetnik...:(
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Tr0n ::

Programov za obdelavo zvoka, glasbe,... je veliko, spet odvisno od tega, kaj bos delal. To kar si omenil lahko ze v kaksnem urejevalniku zvoka naredis, recimo Cool Edit,..

Native Instruments Traktor je bolj za zivo miksanje, imas se Reaktor (zelo mocen synth simulator) pa Propellerheads Reason, potem klasicni multitrack urejevalniki Steinberg Cubase, Nuendo, Sonic SoundForge, Acid,... pa ogromno VST, DXi,... efektov.

.:joco:. ::

Zakaj bi se smejal :)

Tractor je odličen program za tisto čemur je namenjen.

Program pa izbereš glede na to kaj in kako boš delal.

Sicer pa je itaq že Tr0n naštel večino špica programov.

Če te pa kaj posebej zanima pa kar vprašej :))
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Gh0st ::

...in vsi so dragi k svina...:(
Ma mal bi se začeu ukvarjat z elektronsko musko. najprej bl za prosti cajt, če bi bil dobr in pol bi mal obvladu tehniko bi se pa professionalno. Recimo une metode z vinilkam in turntabli pridejo kasnej. pol k maš že svoje vinilke na prodajnih mestih...:) ...in jih DJi vrtijo po klubih.

A ti mogoče veš kje se dobi sample? Sem gledu po netu pa je vse neki za plačat, uni k so pa zastojn so pa obupni...:'(
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

.:joco:. ::

Vprašanje je, al bi ti rad dejansko delal musko?

Če bi rad mixal, potem je traktor dober.
Če bi rad delal na bazi loopov, potem si poglej Fruity Loops ali kak mixman studio

Če pa bi rad dejansko ustvarjal glasbo iz zvokov, delal ritme ipd... Potem si omisli nek sekvencerski program (Reason, Cakewalk, Cubase, Nuendo...)

Sampli, kot loopi, ne vem. Jst jih sam delam.
Tut zvoke, večinoma.
Drugače pa lahko zvoke uporabiš iz programa in tiste z zvočne kartice.
Z raznimi VSTi-ji, Reasonom, Reaktorjem... pa lahko delaš tudi svoje zvoke.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Jux ::

Eni dobri monitorji, ki so potrebni za delo v studiju te bodo osusil za cca. 80k sit (najbolje se je odpravt v eno mal vecjo trgovino z zvocniki in rect da rabs monitorje) ter en dober ojacevalec (ne kupovat tazga, ki ima notr reciver, dolby in boh ve kaj, pa cim manj filtrov pa loudnessov pa podobnih stvari - zapomni si manj je vec) - ponavadi ti v trgovinah kar dobro svetujejo, pa poglej si se kaksen tutorial po netu.

Pa se to, preden se vrzes v resne stroske (kar pripravi se na izdatke tam do 0.5 mil tolarjev - kar je ubistvu drobiz) za nakup opreme ki jo rabis v studiju, se najprej malo igraj z raznimi FrutyLoops pa Reaktor in podobno, pa vidis ce ti to sploh ustreza. Nikar hitet z nakupom, ker se bos potem tolku po glavi. Tudi z nakupom Samplerjev, Synthov, Ritmmashin pocakaj - konec koncev niti ne ves kaj bi pocel.

Predvsem pa se odpravi do kaksnega kolega, ki se s tem ze ukvarja malo bolj resno in ga pobaraj kako je s temi stvarmi.

Veliko srece pri ustvarjanju.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Gh0st ::

Najlepša hvala obem vsem!

Ja sej, na začetku bom delu na računalniku, pač bom malo hendikepiran (itak nimam velik kesha) in k bom to obvladu, se bom lotu zadeve bolj resno....:)
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Gh0st ::

Ermmm...še malo bom zatežil...

Gledal sem slovensko ponudbo profesionalnih kartic pa je zelo bogo.
Ali obstaja kaka semi-profi kartica (recimo Yamaha, ali druge) za spodobno ceno (okoli 50k SIT) in, da JO prodajajo v Sloveniji? Ker sem recimo iskal določene modele, in jih nikjer niso imeli.

btw, kaj si mislite o Audigy 2? se v kvaliteti kaj dosti razlikuje od Audigy 2 Platinum?


hvala!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

.:joco:. ::

Kaj si že zapravil pol denarja za terrateca a?

Audigy je kr gut ja...
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

MadMax ::

Kot je meni znano, so stare Live kartice pred Audigijem imele boljši zvok (za stereo uporabo).
Audigy je bolj usmerjen v surround in efekte.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

koyotee ::

zvočna priporočam AUDIGY 2!!! zlo profesionalna
link audigy 2:D :D :D :D

Gh0st ::

joco:
Sem se ogrel za MAudio Audiophila 9467 (al neki tazga), samo sem obupal. Predrago. Sm pa spoznal, da neke blazne u ibr profi kartice ne rabim, vsaj dokler sem še začetnik... Zato zdej iščem kakšno cenejšo...:)

Drugače sem pa imel priložnost slišat studijsko kartico na MAC-u, firme MOTU na treh monitorskih zvočnikih...brez besed!
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

tha_man ::

Terratec so zelo dobre zvočne, ki za svojo ceno glasbeniku ponujajo precej več kot karkoli od Creativa. Jaz mam DMX 6fire 24/96 in je zakon, če pa cena ni omejitev definitivno sčekiraj EWS serijo.
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Tr0n ::

M-Audio Audiophile 2496 pride okoli 40-50k, tak da to ni drago, glede na to, da gre za semi-pro kartico z odlicno podporo (gonilniki so zelo kvalitetni).

Jo imam ze dolgo nagledano, pa se nekako ne spravim dovolj v computer music business ;).

tha_man ::

TrOn, kdo pa pri nas prodaja Audiophile? Jaz sem jo lani iskal, pa nisem nič našel.

No, sicer sem pa s Terratecom še bolj zadovoljen, ker ma še rack pa več vhodov in izhodov :) Bla je pa lani 60 jurjev (isto kot Audigy Platinum). Obstaja tud verzija brez racka, a tud s podporo 5.1 zvoku, ampak ne vem kolk stane).
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Gh0st ::

Kje pa imajo (upam da) še kar dobro zalogo Terratec kartic? V kateri trgovini?
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

tha_man ::

Jaz sem svojo kupu pri Belbledu, drgač pa mensezdi da jih je uvažal al Powerplus al Comtron, ne spomnem se več točno...
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Manson ::

Mislim, da sem nekje slisal,da je v prodaji ze nov model CREAMWARE LUNA zvocne kartice. Sam tudi iscem eno urnk kartico, pa sem se o teh stvareh mal pozanimial.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Studijska" zvočna kartica

Oddelek: Zvok in slika
494071 (3075) igor0203
»

[Hi-Fi] Zvočne kartice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
18012203 (8091) OwcA
»

Pro zvočna kartica

Oddelek: Zvok in slika
242843 (2400) codegen
»

Profesionalno snemanje

Oddelek: Zvok in slika
91298 (1130) St0rMy
»

zvočna do 150k

Oddelek: Zvok in slika
162261 (1946) LunKi

Več podobnih tem