» »

Odprtje podjetja v Sloveniji

Odprtje podjetja v Sloveniji

Alen716 ::

Na spletni strani samostojnipodjetnik je bil prispevek, kjer je bilo navedeno:

Slovenija tako vsekakor ne spada med podjetništvu najbolj prijazne države, saj slovenske podjetnike poleg visokih davkov bremenijo tudi visoki prispevki za socialno varnost, ki verjetno marsikaterega študenta ali upokojenca odvrnejo od samostojne podjetniške poti.

Sam imam idejo o ustanovitvi podjetja, samo prihodki seveda ne bi prišli kar čez noč na račun. Zato me zanima, kako lahko človek v Sloveniji sploh odpre podjetje brez finančnih sredstev, torej kot brezposeln, ima pa dobro vizijo?

Pri SPju so prispevsi nujni, tako da z nič prihodka si ne moreš plačevati, pri d.o.o brez zaposlenih pa vseeno potrebuješ ustanovitveni kapital.
  • spremenil: Alen716 ()

carota ::

Zavod za zaposlovanje nudi neka nepovratna sredstva v višini nekaj čez 4000 eur, če odpreš podjetje. Moraš pa obiskati njihove delavnice, napisati poslovni načrt in če je poslovna ideja dovolj dobra dobiš ta sredstva. Moraš pa imeti potem podjetje odprto 1 ali 2 leti (in plačevati prispevke).

V praksi pa jih veliko dela na črno dokler ne vzpostavijo take prihodke, da lahko plačujejo prispevke in jim ostane za živet. :S

Alen716 ::

na črno že, samo ne moreš pa imeti neke male trgovine na črno. Država je torej do novih podjetij zelo nekaklonjena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alen716 ()

mikic007 ::

Recimo da kot povsod, ampak v tujini z dobro idejo veliko lazje najdes partnerja (seveda ne banke). Tvoj vlozek v firmo je (trdo) delo, njegov je denar. Seveda ne gre kar na "lepe oci", nekaj kolegov je najprej za take ljudi delalo, ko so se dodobra spoznali pa je bilo do vlozka v nekaj novega samo korak. Mogoce, mogoce celo lahko zacnes na tak nacin, ce koga poznas. Je pa v Slovniji to precej bolj zaprto, nisem slisal za veliko takih primerov.

ZaphodBB ::

Socialni prispevki so veliki samo, če želiš veliko plačo - to za večino mladih podjetij itak ne pride v poštev.

Kar se pa tiče subvencij je pa program do nadaljnjega ustavljen.

Minimalne dajatve, ki jih moraš plačevati kot samozaposlen so ranga 400€ na mesec (za enoosebno d.o.o. nekoliko več). To velja samo ob predpostavki enega zaposlenega. D.o.o. je lahko brez zaposlenih in posledično brez stroškov, če je direktor že zaposlen nekje drugje.

Glejte ne to tako, minimalna cena ki jo mora plačati posameznik v Sloveniji za legalno sodelovanje na trgu delovne sile je cca. 400€ mesečno. Iz katerega naslova pa to pride je pa več možnosti.

Če želitš res poceni prit skos in vam ni mar za kako leto daljšo delovno dobo na stara leta, d.o.o. za direktorja daš sorodnika, ki ima redno službo - sam pa si brezposeln in za podjetje delaš po avtorski pogodbi. To laufa ob predpostavki, da želiš čimveč kapitala obdržat v podjetju za reinvestiranje oz. čimhitrejšo rast.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

ZaphodBB ::

mikic007 je izjavil:

Recimo da kot povsod, ampak v tujini z dobro idejo veliko lazje najdes partnerja (seveda ne banke). Tvoj vlozek v firmo je (trdo) delo, njegov je denar. Seveda ne gre kar na "lepe oci", nekaj kolegov je najprej za take ljudi delalo, ko so se dodobra spoznali pa je bilo do vlozka v nekaj novega samo korak. Mogoce, mogoce celo lahko zacnes na tak nacin, ce koga poznas. Je pa v Slovniji to precej bolj zaprto, nisem slisal za veliko takih primerov.


V Sloveniji poslovni angeli (osebe o katerih pišeš) delujejo tako, da za 10.000€ začetnega vložka želijo 50%+ podjetja. Oz. ne glede na višino vložka želijo večinski delež. To pa pomeni, da ti kot podjetnik nisi več podjetnik ampak uslužbenec od "poslovnega angela".

V tujini praviloma poslovni angel pobere od 1-30%. Odvisno od renomeja, spretnosti in izkušenj podjetnika ter zanimivosti poslovne ideje.

Skratka izkazuje se, da najboljše na dolgi rok za podjetja je, če imajo ustanovitelji (po parih letih) vsaj 25% lastništva in vodstvene funkcije.

Alen716 ::

d.o.o lahko laufa brez prispevkov, samo direktor mora biti torej zaposlen nekje drugje. To je spet nekaj novega najbrž pred leti tega še ni bilo. Torej kot brezposeln res nimaš možnosti kot da dobiš investitorja.

carota ::

Je pa tako, da investitorja zanima denar, zato tudi investira. Če se izkaže ideja kot uspešna, investitor dokapitalizira firmo, ti izplača tvoj delež in potem služi lepo naprej brez tebe. Squeeze out je pri sodelovanju s poslovnimi angeli okoli 80%.

ZaphodBB ::

carota je izjavil:

Je pa tako, da investitorja zanima denar, zato tudi investira. Če se izkaže ideja kot uspešna, investitor dokapitalizira firmo, ti izplača tvoj delež in potem služi lepo naprej brez tebe. Squeeze out je pri sodelovanju s poslovnimi angeli okoli 80%.

Daj mal več povej. Je to globalen pojav ali velja samo za Slovenijo? Maš kake podatke?

IceIceBaby ::

Načeloma tudi podjetnika zanima denar, tako, da je odkup ponavadi win-win.

carota ::

ZaphodBB je izjavil:

carota je izjavil:

Je pa tako, da investitorja zanima denar, zato tudi investira. Če se izkaže ideja kot uspešna, investitor dokapitalizira firmo, ti izplača tvoj delež in potem služi lepo naprej brez tebe. Squeeze out je pri sodelovanju s poslovnimi angeli okoli 80%.

Daj mal več povej. Je to globalen pojav ali velja samo za Slovenijo? Maš kake podatke?

Kristjan iz Hekovnika je na enem predavanju to povedal, če se prav spomnem, se je tudi njemu to zgodilo.

@IceIceBaby, odkup bi bil win-win, če bi se oba strinjala. Je pa podjetnik v slabšem položaju, ker je pogodba tako napisana, da nima velike besede, ali pa nima finančne moči, da bi enako vložil kot investitor pri dokapitalizaciji. In tako ostane brez "svojega" podjetja.

ZaphodBB ::

In investitor zato ker je pohlepen dobi podjetje katerega ne razume in ga počasi izčrpa/uniči, ter tako zadeva nikoli ne doseže potenciala, ki bi ga lahko.

1% od nečesa je boljše kot 100% od ničesar.

IceIceBaby ::

@IceIceBaby, odkup bi bil win-win, če bi se oba strinjala. Je pa podjetnik v slabšem položaju, ker je pogodba tako napisana, da nima velike besede, ali pa nima finančne moči, da bi enako vložil kot investitor pri dokapitalizaciji. In tako ostane brez "svojega" podjetja.


Odvisno od situacije, ampak ponavadi se obe strani zavarujeta z jasnimi pogodbami. Če daš večinski delež te sicer investitor res lahko "iztisne" ven, kar ni nujno slabo, če podjetje dobro posluje (beri, dobiš soliden znesek). Glavni cilj večine, ki grejo v biznis z VCji je itak prodaja podjetja.

Ne rečem pa, da se razne mahinacije ne dogajajo. Treba je vedeti, da to igro igraš z ljudmi, ki imajo denar in več desetletji izkušenj. Nič ni tako, kot izgleda na prvi pogled, zato so buletproof pogodbe nujne.

In investitor zato ker je pohlepen dobi podjetje katerega ne razume in ga počasi izčrpa/uniči, ter tako zadeva nikoli ne doseže potenciala, ki bi ga lahko.


Investitorji večinoma tudi niso neumni. Če si ti, kot ustanovitelj in glavni člen podjetja potreben potem te ne bodo kar tako spravili iz firme. VCjem ni v interesu, da bi se ukvarjali s podjetji in delali na projektih. Oni investirajo v sposobne ljudi, zato, da opravijo delo namesto njih.

IceIceBaby ::

Sam imam idejo o ustanovitvi podjetja, samo prihodki seveda ne bi prišli kar čez noč na račun. Zato me zanima, kako lahko človek v Sloveniji sploh odpre podjetje brez finančnih sredstev, torej kot brezposeln, ima pa dobro vizijo?


Še odgovor na tole, da ne bomo čisto off topic :)

Odvisno je, kakšna je ta tvoja ideja in koliko kapitala sploh potrebuješ. Iz lastnih izkušenj ti povem, da je možno začeti že z majhnimi vložki. Jaz sem začel kar nekaj let nazaj z s.p.jem v katerega sem "investiral" 2 ali 3 študentske plače. Pač, nekaj časa delaš, našparaš malo denarja in probaš. Pri prvi firmi, ki sem jo ustanovil je šlo v štart že kakšnih 30k, kar je še vedno po eni strani drobiž, po drugi strani pa precej hitreje zadihaš.

Je pa obvezno pred tem preštudirati nekaj literature, se udeležiti nekaj predavanj, mogoče pogovoriti s kom, ki ima izkušnje.

Poleg tega ti svetujem, da začneš prihodke ustvarjati takoj. Takšen majhen biznis z nekaj 1000 eur vložka si enostavno ne more privoščiti, da ne bi bil profitabilen že od začetka.

Priporočam, da prebereš vsaj tole:
http://www.businessmodelgeneration.com/
http://www.amazon.com/Lean-Startup-Entr...

Yugos ::

če imaš možnost
1 tujina
2 podjetje v Slo

Je 1 očitno boljša opcija!

ZaphodBB ::

Slovenija ni dovolj zanimiva, da bi tujci hodili zato k nam, da bi pri nas ustanavljali podjetja.

Obratno pa tudi ne gre povsem brez trenja. Izselitev in umik slovenskega davčnega rezidentstva tudi ni nekaj kar bi človek lahko izvedel z 5000€ v žepu in hkrati še ustanavljal podjetje v tujem okolju.

Pomojem je precej ceneje štartati iz Slovenije na globalni trg. Potem pa kamor nese voda.

kr1ženska ::

Će se boš odloičil odpreti podjetje v sloveniji http://evem.gov.si/evem/zacetna.evem

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

Alen716 je izjavil:

na črno že, samo ne moreš pa imeti neke male trgovine na črno. Država je torej do novih podjetij zelo nekaklonjena.


Zastaviš premoženje, ki ga (morda) imaš, z veliko truda in tveganja se lotiš zadeve.
Morda celo uspeš.
V tem primeru kmalu začneš poslušati očitke nesposobnežev, kako izkoriščaš delavce ali kako je tebi lahko, ker si privatnik.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

carota ::

@IceIceBaby, hvala za post. Imam še dve vprašanji:
1. Katera je bila tvoja najboljša poslovna poteza in zakaj?
2. Katera je bila tvoja najslabša poslovna poteza in zakaj?

Iz prakse se lahko veliko naučimo. :) Hvala vnaprej.

IceIceBaby ::

1. Katera je bila tvoja najboljša poslovna poteza in zakaj?


Da sem sploh odprl firmo in začel delat. Sicer pa moraš vsak dan sprejemati odločitve, ena dobra poteza ne pomaga dosti.

2. Katera je bila tvoja najslabša poslovna poteza in zakaj?


Ko sem delal z podjetji sem hotel na vsak način ustreči večjim naročnikom in dobiti vsak možen posel, zato ponujal razne odloge plačila. Zdaj sicer delam izključno B2C, ampak tudi, če bi šel nazaj v B2B ne bi delal brez konkretnega avansa.

francek1 ::

Avans ti mora vedno pokrit vse materialne stroške, drugače pri našem super hitrem sodnem sistemu, ki ima hitrost crknjenega psa, hitro propadeš...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Furbo ::

Jap, če kupec ob naročilu nima zagotovljenih sredstev, jih tudi čez 30,90,180.. dni, ne bo imel.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

IceIceBaby ::

Res je. Žal je precej ljudi to spoznalo "the hard way". Ampak je problem, če si na začetku in ti vsak posel pomeni veliko. Težko zavrneš stranko. Jaz na začetku nisem upal niti omeniti avansa in kakšnih pogojev.

Furbo ::

Jaz sem to vedno združeval s popusti. Pač rečeš, v primeru avansa, toliko popusta.
Navadno hitro ugotovijo, da je za 5% popusta (kolikor je obresti na depozit za celo leto) raje plačajo tistih 30,60,. dni prej.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

knesz ::

Ko sem delal z podjetji sem hotel na vsak način ustreči večjim naročnikom in dobiti vsak možen posel, zato ponujal razne odloge plačila. Zdaj sicer delam izključno B2C, ampak tudi, če bi šel nazaj v B2B ne bi delal brez konkretnega avansa.

Pri meni pa ravno obratno :)
Prej sem delal v firmi, ki je delala 98% B2C, sedaj ko sem šel pa na svoje, pa delam B2B.
Če si majhen, oz. na začetku, vsak gleda, da proba večjim naročnikom malo bolj ustreči. Stvari tukaj niso črnobele. Velika podjetja imajo ponavadi vnaprej določene plačilne pogoje. Pri poslovanju z novimi podjetji je pa zelo pomembno spremljati bonitete in ustrezno prilagoditi plačilne pogoje (po potrebi 100% avans).
Glede ustanovitve podjetja, jaz sem ga ustanovil lani novembra in takoj začel poslovati, v podjetju sem se pa zaposlil z 1.1.2012. Edini strošek je bil osnovni kapital.

Mogoče bi kdo vedel, kako je če si nezaposlen direktor in si izplačuješ samo dobiček?

IceIceBaby ::

Velika podjetja imajo ponavadi vnaprej določene plačilne pogoje.


Ja, veliko večjih podjetji enostavno ne plačuje :)

Mogoče bi kdo vedel, kako je če si nezaposlen direktor in si izplačuješ samo dobiček?


Dobiček lahko izplačaš konec finančnega leta. Če želiš izplačilo sredi leta je treba narediti zaključni račun in vse ostalo, kot na koncu leta.

Sicer si lahko pa nezaposlen in imaš poslovodno pogodbo. V tem primeru si lahko plačaš nagrado, obračunaš potne stroške itd.

mikic007 ::

O poslovnih angelih je sicer res lahko tako, kot so zapisali, da poskusajo odkupiti podjetje, ce je uspesno. Ampak iz primerov, ki jih poznam v tujini gre za ljudi, ki jim je investiranje pravzaprav siht, hkrati pa zanimivo in v podjetjih ostajajo z delezem. Namrec, oni se ne zelijo posvetiti firmi, veliko bolje je, da jo vodi ustanovitelj z visoko motivacijo, oni pa poberejo procent dobicka. Ti, ki jih poznam, imajo vsi deleze v vec zelo raznolikih podjetjih, od barov, hostlov, restavracij, zakljucnih gradbenih del ... in na koncu v bistvu sluzijo precej vec, kot ce bi se ukvarjali z lastnim podjetjem. Vecina teh, ki jih poznam, je zidovskega porekla ;-).

Boeing ::

knesz je izjavil:



Mogoče bi kdo vedel, kako je če si nezaposlen direktor in si izplačuješ samo dobiček?


Ne moreš bit nezaposlen direktor. Ali si zaposlen kje drugje in imaš poslovodno pogodbo, ali pa imaš samo poslovodno pogodbo in si zavarovan po podlagi 040+112 (lastnik zasebnega podjetja). V vsakem primeru moraš plačevati prispevke in ostale neumnosti, ki pašejo poleg.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Investitorji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
526259 (3107) kriptobog
»

SharkTank, iskanje kupca/investitorja

Oddelek: Loža
142101 (1269) iKst
»

Kako najti investitorja?

Oddelek: Loža
466988 (5593) Fave
»

Zanimive poslovne s.p. ideje... not (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26432680 (23331) CaqKa
»

Inženirji bomo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12728561 (24468) kapitan

Več podobnih tem